اقتصادی

اتصال ۹۷ درصدی دستگاه‌ها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند

وزیر ارتباطات در نشست با رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به فعالیت‌های در دست اقدام، از برنامه برای هوشمند شدن ۲۰ درصد از خدمات ارایه شده در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، ایجاد ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری منازل و کسب و کارها تا پایان دولت و دستاوردهای بدست آمده در پلتفرم های بومی گفت.

‌به گزارش اینترنشنال نیوز، نشست مشترکی میان عیسی زارع پور-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- و ذبیح اله خدائیان -رییس سازمان بازرسی کل کشور- برگزار شد. در این جلسه زارع پور با اشاره به راه‌اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در سال گذشته گفت: خوشبختانه به همت همکارانم در سازمان فناوری اطلاعات و پشتیبانی و همراهی سازمان امور استخدامی، پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در سال گذشته راه اندازی شد و تا الان بیش از ۹۷ درصد از دستگاه های اجرایی به آن پیوسته‌اند و بیش از سه هزار خدمت در بستر آن به مردم ارایه می‌کنند.

وی با اشاره به نقش آن در ایجاد شفافیت و مبارزه با فساد، افزود: وقتی خدمات به صورت تجمیع شده و فقط با یک بار احراز هویت در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، مردم می‌توانند به صورت غیرحضوری و با دقت و کیفیت بالاتری خدمات مورد نیاز خود را در هر ساعت از شبانه‌روزی و بدون مراجعه حضوری دریافت کنند.

وزیر ارتباطات از برنامه این وزارتخانه برای هوشمند سازی حداقل ۲۰ درصد از خدمات ارایه شده در بستر پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: امسال قرار است بخشی از خدمات در دسترس مردم به صورت هوشمند یعنی بدون نیاز به ارایه مدرک و با انجام خودکار استعلامات، خدمات در اختیار کاربران قرار بگیرد.

زارع پور همچنین از افزایش سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص ملی به ۷.۵ درصد خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته این سهم تا پایان دولت به ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه از برنامه‌های مهم دولت سیزدهم ایجاد دسترسی‌های سریع و پایدار برای توسعه کسب و کارهای حوزه اقتصاد دیجیتال و افزایش سهم این حوزه از تولید ناخالص ملی است، افزود: البته در حوزه ارتباطات ثابت، کشور با عقب ماندگی های جدی روبروست، تصریح کرد: انباشت این عقب ماندگی باعث شده تا بار زیادی از ترافیک مصرفی مردم به سمت شبکه همراه سوق پیدا کند که در نتیجه کاهش کیفیت شبکه همراه را بدنبال داشته است. از همین رو در برنامه‌ریزی گسترده‌ای طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب و کارها در دست اجرا قرار گرفت.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در طرح موسوم به FTTx تا پایان کار دولت سیزدهم، ۲۰ میلیون فیبرنوری منازل و کسب و کارها ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد: با احداث فیبرنوری در همه شهرهای کشور، زیرساخت بسیار مناسبی در دسترس کاربران، فعالان کسب و کار، متخصصان و نخبگان قرار می گیرد تا این امکان فراهم شود تا مطابق برنامه هفتم توسعه سهم اقتصاد دیجیتال از ۷.۵ درصد تولید ناخالص ملی به ۱۵ درصد برسد.

زارع پور با بیان اینکه با تکمیل طرح فیبرنوری منازل و کسب و کارها، بار ترافیکی بخش ارتباطات همراه نیز کاهش یافته و شاهد افزایش محسوس کیفیت آن خواهیم بود، گفت: همچنین با اتصال BTS های تلفن همراه از طریق فیبرنوری زمینه افزایش کیفیت و پایداری شبکه همراه را نیز فراهم خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به محدودیت ایجاد شده برای تعدادی از پلتفرم‌های آمریکایی از سوی مراجع ذیصلاح، افزود: وزارت ارتباطات بر اساس وظیفه ذاتی خود تمام تلاش خود را می‌کند تا بسترهای مناسب برای رفع نیاز مردم فراهم باشد که از این رو با تلاش و مجاهدت متخصصان داخلی و حمایت این وزارتخانه پلتفرم‌های بومی توانستند دستاوردهای قابل توجهی را بدست بیاورند به گونه‌ای که امروز با پذیرایی از میلیون‌ها ایرانی، پاسخگوی نیاز آنها هستند.

ذبیح اله خدائیان – رییس سازمان بازرسی کل کشور نیز در این نشست با تاکید بر اهمیت امنیت شبکه ملی اطلاعات، پیشرفت صورت گرفته در فرایند احداث شبکه ملی اطلاعات را در دولت سیزدهم قابل توجه برآورد کردند.

وی افزود: امروز همه به اهمیت فناوری اطلاعات پی برده اند، افزود: در مقابل پدیده‌هایی ناشی از فناوری اطلاعات در جامعه نمی‌توان مقاومت کرد و تاثیرات آن را نمی‌توان نادیده گرفت.

خدائیان با تمجید از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در وزارت ارتباطات در دوره اخیر، بر ضرورت تبیین موضوعات و فعالیت های انجام شده تاکید کرد و اطلاع رسانی از تلاشی که در این وزارتخانه برای توسعه خدمات مورد نیاز مردم را ضروری دانست.

رییس سازمان بازرسی کل کشور با انتقاد از حجم پیامک‌های تبلیغاتی ارسالی برای مشترکان، از وزیر ارتباطات خواست تا در این مورد اقدامات لازم را انجام دهد.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی با اشاره به راه اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، افزود: وقتی که خدمات قرار است غیرحضوری شود و به صورت هوشمند ارایه شود دیگر نظارت سنتی امکان پذیر نیست و نظارت نیز باید الکترونیکی و هوشمند شود.

خدائیان، فناوری اطلاعات را یکی از راهکارهای قابل اهمیت برای کوچک شدن دولت برشمرد و اظهار کرد: اگر بخواهیم با فساد مبارزه کنیم و کار مردم را تسهیل و آن را سرعت و دقت را افزایش دهیم راهی جز حرکت به سمت فناوری اطلاعات نداریم.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و دانش فنی وسیع هستم که با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند و رویکردهای تحلیلی، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با قدرت تفکر و تحلیل بالا ارائه دهم. هدفم این است که شما را در درک بهتر مسائل اقتصادی یاری دهم و به شما اطمینان دهم که از بهترین منابع و تحلیل‌ها استفاده می‌کنید.