ارتباط اختلالِ خواب با تنگی نفس ناشی از کرونا

یک مطالعه بزرگ در انگلیس نشان داد که اختلال در الگوهای خواب در بیماران کرونایی بستری‌شده در بیمارستان‌ها احتمالا باعث تنگی نفس می‌شود.

به گزارش اینترنشنال نیوز به نقل از مدیکال اکسپرس، مطالعه بیماران در ۳۸ موسسه در سراسر انگلیس توسط دانشگاه “منچستر” و “لستر” انجام شد که در کنگره اروپایی میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی ارائه و در مجله The Lancet Respiratory Medicine نیز منتشر شده است.

متخصصان در این مطالعه دریافتند که ۶۲ درصد از شرکت‌کنندگانی که به دلیل کووید۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند، اختلال خواب داشتند که احتمالا برای حداقل ۱۲ ماه ادامه خواهد داشت. این مطالعه برای اولین بار ارتباط بین دو عارضه پس از ابتلا به کووید یعنی تنگی نفس و اختلالات خواب را برجسته کرده است.

به طور متوسط، شرکت‌کنندگانی که به دلیل ابتلا به کووید۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند، بیش از یک ساعت بیشتر می‌خوابیدند اما الگوی خواب آنها نسبت به شرکت‌کنندگان مشابهی که به هر دلیل دیگری در بیمارستان بستری شده بودند، کمتر منظم بود.

متخصصان در این مطالعه همچنین دریافتند شرکت‌کنندگانی که اختلال خواب داشتند، بیشتر در معرض اضطراب و ضعف عضلانی (علائم رایج پس از ابتلا به کووید۱۹) بودند.

تجزیه و تحلیل آماری مشخص کرد که اختلال خواب احتمالا به طور مستقیم باعث تنگی نفس می شود اما دو عارضه کاهش عملکرد ماهیچه ها و افزایش اضطراب که هر دو از علل شناخته شده تنگی نفس هستند، می توانند تا حدی در رابطه بین اختلال خواب و تنگی نفس نقش داشته باشند.

نویسندگان این مطالعه حدس می زنند که هدف قرار دادنِ اختلال خواب با کاهش اضطراب و بهبود قدرت عضلانی در این بیماران می تواند تنگی نفس را کاهش دهد با این حال تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

این مطالعه از داده‌های گسترده بیمارستان‌هایی استفاده کرد که در مطالعه PHOSP-COVID بین مارس ۲۰۲۰ و اکتبر ۲۰۲۱ شرکت کردند.

انتهای پیام