علمی و پزشکی

ارتباط بیش فعالی ناحیه‌ای از مغز با یک اختلال روانی

TN شفاف به نقل از TNتحقیقات جدید محققان انگلیسی نشان می دهد که بیش فعالی در قسمت خاصی از مغز با علائم خاصی از اسکیزوفرنی همراه است، کشف این ارتباط راه را برای درمان های هدفمندتر باز می کند.

اسکیزوفرنی یا اسکیزوفرنی یک اختلال روانی است که با دوره های مداوم یا مکرر روان پریشی مشخص می شود. علائم اصلی شامل توهم (اغلب توهم شنوایی)، هذیان و عقب ماندگی ذهنی است. علائم دیگر شامل کناره گیری اجتماعی، کاهش بیان عاطفی و بی تفاوتی است.

یک مطالعه اخیر توسط محققان دانشگاه ناتینگهام نشان داد که هدایت عصبی بازدارنده معیوب – افزایش غیرطبیعی در فعالیت در هیپوکامپ مغز، توانایی فیلتر کردن اطلاعات نادرست (فرآیندی که در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی نشان داده شده است) وجود دارد. توهم یا هذیان، اما در این فرآیند با “یادگیری انجمنی” تداخلی ایجاد نمی کند. ناتوانی های یادگیری تداعی، مانند ” شرطی سازی ترس پاولووی “، با علائم منفی این اختلال همراه است که شامل کاهش انگیزه، پردازش هیجانی و اختلالات پاداش است.

اسکیزوفرنی یک بیماری جدی است. اسکیزوفرنی یک بیماری روانی است که به سه شکل ظاهر می شود: علائم منفی آن شامل بی تفاوتی، بی تفاوتی، طرد اجتماعی و علائم مثبت آن توهم، هذیان و علائم شناختی اختلال حافظه است. هر یک یا هر سه علامت ممکن است در یک زمان در یک فرد وجود داشته باشد.

نورون‌های مغز با ارسال پیام‌های شیمیایی به یکدیگر به نام «انتقال‌دهنده‌های عصبی» در تعامل هستند. گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) رایج ترین انتقال دهنده عصبی مهاری است که می تواند برای مهار فعالیت عصبی، جلوگیری از تحریک بیش از حد نورون ها، واکنش بیش از حد یا پاسخ به محرک های نامرتبط مورد استفاده قرار گیرد.

هیپوکامپ بخشی از مغز است که در لوب گیجگاهی ما قرار دارد و در خاطرات و احساسات ما نقش دارد. نتایج این مطالعه نقش مهمی در درک بیشتر چگونگی تأثیر محققان بر جنبه‌های خاص اسکیزوفرنی در این بخش از مغز دارد.

استوارت ویلیامز، نویسنده ارشد این مطالعه تحصیلات تکمیلی، می‌گوید: «ما می‌دانیم که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی هیپوکامپ بیش فعالی دارند، بنابراین می‌خواهیم نگاه دقیق‌تری به نحوه عملکرد آن بیندازیم. از طریق مطالعات خود بر روی موش، ما قادر به تعیین قدرت مهار GABAergic در علائم خاص اسکیزوفرنی در هیپوکامپ بودیم. به طور خاص، ما هیچ مدرکی پیدا نکردیم که نشان دهد مهار معیوب هیپوکامپ با رفتارهای شناختی زمینه ای که تصور می شود منجر به توهم یا هذیان می شود تداخل داشته باشد. اما دریافتیم که این فرآیند می تواند در بروز برخی از علائم منفی بیماری مانند اختلالات یادگیری اجتماعی به شکل ترس نقش داشته باشد. نتایج این مطالعه ممکن است به توسعه درمان‌های هدفمندتری کمک کند که جنبه‌های خاصی از علائم اسکیزوفرنی مانند علائم منفی را بهبود بخشد.

این مطالعه در مجله eNeuro منتشر شده است.