اقتصادی

اروپا بی‌خیال بازبینی قیمت نفت روسیه شد

اتحادیه اروپا قصد ندارد سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه که برای صادرات نفت روسیه تعیین شده است را با این که نفت روسیه بالاتر از این سقف فروخته می‌شود، بازبینی کند.

به گزارش اینترنشنال نیوز، یک دیپلمات منطقه بالتیک که مایل نبود نامش فاش شود، به شرکت انرژی اینتلیجنس گفت: در حال حاضر هیچ حرکتی در شورای اتحادیه اروپا در ارتباط با سقف قیمت نفت دیده نمی‌شود. از نظر رسمی، سقف قیمت هر دو ماه یک بار تحت بازبینی قرار می‌گیرد تا تضمین شود که قیمت نفت اورال (گرید نفتی صادراتی اصلی روسیه)، پنج درصد پایین‌تر از قیمت بازار می‌ماند.

گرید نفتی اورال معمولا ارزان‌تر از نفت برنت فروخته می‌شود و پس از تحریم‌های اروپایی و وضع سقف قیمت غربی برای صادرات نفت روسیه، این اختلاف قیمت افزایش پیدا کرد.

با این حال، در چند هفته گذشته اختلاف قیمت نفت اورال و برنت، کاهش پیدا کرده و نفت اورال به بیش از ۶۰ دلار در هر بشکه رسید و اکنون بیش از ۶۳ دلار در هر بشکه معامله می‌شود.

طبق گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، بهبود قیمت نفت اورال، گواهی بر آن است که روسیه با سیستم تحریم‌ها، وفق پیدا کرده و همچنین به معنای آن است که درآمد صادرات نفت روسیه بالاتر خواهد رفت و مانع تحقق یکی از اهداف تعیین سقف قیمت می‌شود. هدف دیگر این مکانیزم، حفظ عرضه نفت در بازارهای جهانی است.

ایده سقف قیمت از همان ابتدا که در سال ۲۰۲۲ در گروه هفت مطرح شد، منتقدانی داشت. اما حامیان این طرح می‌گویند که می‌توان در عین محدود نگه داشتن درآمد نفتی روسیه، اجازه داد صادرات این کشور بالا بماند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در نهایت، برآیند این محدودیت، متفاوت بوده و روسیه چند ماه است که در نتیجه کاهش قیمت نفت اورال، شاهد درآمد صادراتی کمتر بوده است. با این حال، فروشندگان نفت روسیه و مشتریانشان، از گزینه‌های دیگری به جای شرکت‌های غربی برای حمل و بیمه نفت روسیه استفاده کرده‌اند و در واقعی راهی برای دور زدن سقف قیمت غربی یافته‌اند.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و دانش فنی وسیع هستم که با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند و رویکردهای تحلیلی، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با قدرت تفکر و تحلیل بالا ارائه دهم. هدفم این است که شما را در درک بهتر مسائل اقتصادی یاری دهم و به شما اطمینان دهم که از بهترین منابع و تحلیل‌ها استفاده می‌کنید.