اقتصادی

امکان راه اندازی یک صندوق تامین مالی کنار رصدخانه ملی ایران و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی

دهقانی فیروزآبادی مطرح کرد؛

معاون علمی، فناور یو اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری گفت: معاونت علمی با حمایت‌های زیرساختی، کارگزاری و بازارسازی، با نقش آفرینی بخش خصوصی در کنار رصدخانه ملی ایران و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی می‌تواند یک صندوق تامین مالی راه اندازی کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، روح اله دهقانی فیروزآبادی طی نشستی با حضور جواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و جمعی از اعضای هیئت علمی این پژوهشگاه و فعالان رصدخانه ملی ایران گفت: دانشمندان، متخصصان و دست‌اندرکاران زیادی در پروژه راه اندازی رصد خانه ملی ایران فعالیت داشتند و زحمات و تلاش‌هایشان برای کشور و پیشرفت دانش ماجور است. قطعا زحمات فرزندان نخبه و دانشمند این سرزمین، برای امروز و آینده راهگشا و ارزشمند خواهد بود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری، با اشاره به این‌که حرکت در مسیر پیشرفت مستلزم شناخت روند‌های جهانی در عین تعریف مدلی بومی و استاندارد مبتنی بر نیاز داخلی است ادامه داد: زمان طولانی که برای اجرا و نهایی شدن این پروژه صرف شد، تا حدی از ظرفیت اثربخشی جهانی آن کاست و به واسطه تحولات چشمگیر جهانی در همین بازه، مقداری زمان از دست دادیم.

وی افزود: البته صاحب یک تجربه، دانش و فناوری بومی هستیم که تمامی ظرفیت‌های توسعه آن را در اختیار داریم.

دهقانی با تاکید بر این که باید بخش خصوصی را به عرصه اجرا و عرضه پروژ‌های دانش‌محور وارد کرد تا سرعت توسعه پیشرفت‌ها را افزایش یابد، افزود: اگر می‌خواهیم فرزندان کشور در مسیر فناوری گام بگذارند و از ظرفیت‌های نهاد‌های دانش‌پایه این رصدخانه استفاده کنند، باید در رویکردمان نسبت به مدل‌های اجرایی و نحوه بهره‌برداری، تغییر جدی صورت دهیم. درباره همین رصدخانه نیز اگر بخش خصوصی را وارد اجرای این رصدخانه می‌کردیم، با شناخت خوبی که از نیاز‌های این پروژه دارد می‌توانست این پروژه را به خوبی اطلاع‌رسانی کند، نظام گردش مالی و توسعه‌ای را صورت دهد و به بهره‌برداری برساند.

وی افزود: اجرایی شدن یک پروژه به طوری که حائز ارزش افزوده باشد و بتواند توسعه را در پروژه صورت بدهد مستلزم این است که بخش خصوصی وارد عرصه اجرا و بهره برداری شود.

وی تمرکز روی یک یا چند محور دارای مزیت و توانمندی را نسبت به سرمایه‌گذاری و دستاورد‌های اندک از چندین پروژه مختلف، ارجح دانست و افزود: باید توانمندی و ظرفیت را روی پروژه‌های خاص نگه داریم و به صورت عمیق و متمرکز جلو برویم.

دهقانی بیان کرد: معاونت علمی با حمایت‌های زیرساختی، کارگزاری و بازارسازی، با نقش آفرینی بخش خصوصی در کنار رصدخانه ملی ایران و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی می‌تواند یک صندوق تامین مالی شکل دهد و این پروژه دانش محور را به ارزش آفرینی برساند. این پروژه حتما جذابیت‌های بسیار زیادی برای تمامی مردم خواهد داشت لازم است که بخش خصوصی کار ترویج، تبلیغ و تامین مالی را صورت دهد.

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و دانش فنی وسیع هستم که با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند و رویکردهای تحلیلی، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با قدرت تفکر و تحلیل بالا ارائه دهم. هدفم این است که شما را در درک بهتر مسائل اقتصادی یاری دهم و به شما اطمینان دهم که از بهترین منابع و تحلیل‌ها استفاده می‌کنید.