انواع تومورهای مغزی و درمان آنها

تومور مغزی نه تنها بر طول عمر افراد مبتلا اثر می‌گذارد بلکه می‌تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی این افراد را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش اینترنشنال نیوز، در سال ۲۰۲۳ میلادی، تقریباً ۲۵ هزار نفر در ایالات متحده با تومور مغزی تشخیص داده شدند.

انواع مختلفی از تومورهای مغزی و راه‌هایی برای درمان آنها وجود دارد که یک تیم درمان و مراقبت‌های بهداشتی ممکن است برای فرد بیمار در نظر بگیرند.

تومورهای مغزی اولیه آنهایی هستند که از مغز منشا می گیرند مانند گلیوبلاستوما، مننژیوم یا سایر موارد از این گروه. تومورهای متاستاتیک مغز نیز از سایر قسمت های بدن منشا می گیرند اما به مغز یا نخاع منتقل می‌شوند.

یک متخصص مایو کلینیک در این باره می گوید: بیمارانی که با تومورهای مغزی مراجعه می کنند ممکن است گاهی با سابقه طولانی سردرد مراجعه کنند و سردرد به جای بهبود، بدتر و بدتر می شود.

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، همچنین تشنج و غش کردن ناگهانی از دیگر علائم تومورهای مغزی هستند که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

تشخیص این بیماری نیاز به تصویربرداری مغز با اسکن مغزی MRI و معاینه توسط متخصص مغز و اعصاب یا جراح مغز و اعصاب دارد.

به گفته این متخصص مایو کلینیک، درمان تومور مغزی ترکیبی از اول، تشخیص و دوم، یک بحث چند رشته ای است.

او می‌گوید: همه با هم بحث می کنیم و سعی می کنیم یک درمان و مدیریت شخصی سازی شده برای آن بیمار را اجرا کنیم.

وی خاطر نشان می‌کند درمان می تواند شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی یا ترکیبی از این موارد باشد.

با اینکه همه افراد ممکن است تومور مغزی را تجربه کنند اما تحقیقات نشان داده است که فاکتورهایی مانند افزایش سن، ابتلا به بیماری‌هایی مانند چربی خون، فشار خون و قند خون، مصرف نوشیدنی‌های الکلی، سابقه خانوادگی، اضافه وزن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه‌های مضر می‌تواند ریسک ابتلا به این عارضه را چندین برابر کند.

تومور مغزی نیز مانند هر بیماری دیگر خود را با یک سری علایم و نشانه‌ها بروز می‌دهد. شناخت این علایم به تشخیص کمک خواهد کرد. البته این نکته را فراموش نکنید که علایم این بیماری بسته به اندازه و محل قرارگیری متفاوت است. به طور کلی می‌توان گفت بیشتر افراد مبتلا به تومور مغزی علائم زیر را خواهند داشت:

– سردرد

– تشنج

– مشکلات بینایی

– مشکلات تعادلی یا هماهنگی

– اختلالات گفتاری یا زبانی

– ضعف یا بی‌حسی در یک طرف بدن

– تغییر در رفتار یا خلق‌وخو

– سردردهای صبحگاهی

– حالت تهوع یا استفراغ

– سرگیجه

– مشکل در تمرکز یا حافظه

– مشکل در خواب

– مشکل در بلع

– مشکل در کنترل ادرار یا مدفوع

متخصصان توصیه می‌کنند که می‌توان با انجام برخی از توصیه‌ها از جمله اجتناب از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سرطان‌زا، کنترل فشار خون و کلسترول، حفظ وزن سالم، برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش منظم ریسک ابتلا به تومور مغزی را کاهش داد.

انتهای پیام