علمی و پزشکی

این کار باعث تشدید بیماری آسم می‌شود

آفتاب‌‌نیوز :

مدیرگروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت: درمان نامناسب بیماری یا عدم کنترل مناسب می‌تواند موجب مراجعه مکرر به مراکز درمانی شده و تحمیل هزینه‌های زیاد و تهدید جان بیماران را در پی داشته باشد.

دکتر «محمدجواد فلاحی» عوامل محیطی و ژنتیکی را اصلی‌ترین علت‌های بروز بیماری آسم برشمرد که با تاثیر روی سیستم ایمنی موجب تغییر پاسخ‌های سیستم ایمنی می‌شود و در ادامه می‌تواند علائم بالینی بیماری را به وجود آورد.

به گفته مدیرگروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی شیراز فعالیت برخی آنتی ژن‌ها در فصول سرد و گرم متفاوت بوده و با تأثیر بر سیستم ایمنی موجب تغییر پاسخ‌های ایمنی بدن می‌شود.

او افزود: عملکرد متفاوت سیستم ایمنی بدن در فصول مختلف سال موجب تغییر وضعیت بیماران مبتلا به آسم می‌شود. از سوی دیگر تغییر رطوبت هوا همراه با وضعیت تهویه منازل و محیط زندگی نیز تأثیر قوی بر وضعیت بیماران مبتلا به آسم دارد.

دکتر فلاحی توجه به این بیماران، به ویژه کودکان مبتلا به آسم در هنگام تغییر فصل سال و در هوای سرد زمستان را لازم و ضروری دانست و یادآور شد: اگر شیوه نامه درمان نیز به تغییر نیاز داشت، پزشک با صلاحدید خود می‌تواند آن را تنظیم کند، اما تاکید می‌شود از هرگونه تغییر رویه درمان و مصرف خودسرانه دارو‌ها باید به شدت پرهیز شود.