فرهنگ و هنر

برنامه‌های اجلاس سراسری نماز تشریح شد/حضور پررنگ دانشگاه فرهنگیان

رییس ستاد اقامه نماز گفت: نماز مختص من و امثال من نیست و وظیفه ما این است که به نماز رسیدگی کنیم. امتیاز جمهوری اسلامی باید این باشد که به خدا برسیم وگرنه بسیاری علوم در کشورهای دیگر هم هست و هنر ما این است که علوم را بیاموزیم و رابطه خوبی هم با داشته باشیم.

به گزارش اینترنشنال نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی که در نشست خبری بیست‌ونهمین اجلاس سراسری نماز در سالن شهید رجایی وزارت کشور سخن می‌گفت، با بیان اینکه مسأله نماز تنها برای اسلام نیست و از آدم تا خاتم به نماز سفارش شده‌اند، اظهار کرد: در مورد مسأله نماز و مسجد، ارگان‌ها و مسئولانی را داشته‌ایم. همانند مرکز رسیدگی به امور مساجد و … اما تنها جایی که مسئول نداشت نماز مدرسه‌ای‌ها بود.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب دستور تشکیل ستاد اقامه نماز را دادند، تصریح کرد: این ستاد بودجه ندارد و برگزاری اجلاس‌های سالیانه هم با کمک دیگر نهادها صورت می‌گیرد. در این دوره همانند سنوات گذشته رهبر معظم انقلاب پیام خواهند داد و اجلاس پنجشنبه با حضور رئیس جمهور، وزیر آموزش و پرورش و وزیر کشور برگزار خواهد شد.

رییس ستاد اقامه نماز یادآور شد: به دلیل شیوع ویروس کرونا، بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی، چند سالی تعطیل شد، البته در همان ایام تلاش شد کارهای نمازی انجام شود که می‌توان به ساخت نمازخانه‌ها و کتابخانه‌هایی در دل مدارس توسط آموزش و پرورش اشاره کرد.

قرائتی بیان کرد: در بیست‌ونهمین اجلاس نماز یکی از نهادهای همراه ما، دانشگاه فرهنگیان است. حضور این دانشگاه به این خاطر بود که ما بچه‌های دانشگاه فرهنگیان را محور کار خود در امر نماز قرار دادیم. در واقع سعی کردیم در کنار آموزش و پرورش و بچه‌های دانش‌آموز بتوانیم دانشگاهیان را نیز پای کار بیاوریم.

وی با اشاره به اینکه نمازخانه‌ها زمانی شبیه یک دخمه بودند، ابراز کرد: با اقدامات خوبی و پیگیری ستاد اقامه نماز و همکاری دستگاه‌ها، نمازخانه‌ها به اماکن تمیزی تبدیل شده است. همچنین جدای از نمازخانه‌های بین راهی متناسب، مساجد خوبی در جاده‌ها ساخته شده است.

قرائتی در ادامه گفت: نماز مختص من و امثال من نیست و وظیفه ما این است که به نماز رسیدگی کنیم. امتیاز جمهوری اسلامی باید این باشد که به خدا برسیم و گرنه بسیاری علوم در کشورهای دیگر هم هست و هنر ما این است که علوم را بیاموزیم و رابطه خوبی هم با داشته باشیم.

به گفته قرائتی وزارت کشور هم پای کار نماز است و می‌تواند در ترویج نماز کارهای خوبی انجام دهد.

وی اضافه کرد: وظیفه داریم کسی که می‌خواهد نماز بخواند امکاناتش را برایش فراهم کنیم. افرادی نماز را ضایع می‌کنند. ان‌شاءالله ما از آن دسته نباشیم و از اقامه‌کنندگان نماز باشیم و امیدوارم هرچه کوتاهی کرده‌ایم خدا ببخشد و از این به بعد درست کار کنیم.

قرائتی ادامه داد: در هر شهری گروه تواشیح و سرود وجود دارد اما چرا گروه نماز نیست؟. هر مسئولی که کاری از دستش برمی‌آید برای نماز باید انجام دهد. البته مردم و خانواده‌ها هم در این‌مسیر باید فعال باشند چون نماز که باشد بسیاری از مفاسد حل می‌شود.

وی در مورد چرایی برگزاری اجلاس نماز نیز گفت: اجلاس نماز حداقل افراد را به فکر می‌اندازد که باید حرکت کنند. در این اجلاس حدود ۱۰۰۰ مقاله و ۱۸۰۰اثر ایده و تجربه به ما رسیده که می‌تواند کمک کند.

این استاد اخلاق در پایان گفت: نماز اگر احیا بشود بسیاری کارها درست می‌شود. همه کمال‌های انسان در نماز است مانند شیر مادر که همه ویتامین‌ها در آن است. همه چیز در نماز است و بنده در همین راستا کتابی نوشتم و ۱۵۰حکمت نماز را در آن ذکر کردم.

در بخش دیگری از این نشست خبری، زرهانی دبیر ستاد اقامه نماز با بیان اینکه ما به تنهایی نمی‌توانیم‌ مروج فرهنگ نماز باشیم، اظهار کرد: ما نیازمند ‌مشارکت فرهنگیان، اندیشمندان و اصحاب رسانه در این‌ مسیر هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در ستاد اقامه نماز با کمک تعدادی از صاحبنظران یک سند در افق ۱۴۰۱ تا ۱۴۲۰ تدوین‌ کرده‌ایم. این سند تدوین و ‌ابلاغ هم شده است و متناسب با این سهم هم در هر استان یک سند پنج ساله تنظیم شده است که در حال مطالعه است. در تلاش هستیم در زمان پیش رو براساس یک چشم اندزه بلندمدت بتوانیم اهداف خود را انجام دهیم.

زرهانی ابراز کرد: تا قبل از شیوع کرونا ۱۷هزار عالم ‌و فاضل در مدارس اقامه نماز می‌کردند اما کرونا این تعداد را  به ۶۰۰۰ نفر تقلیل پیدا کرد اما بعد از کرونا با همکاری آیت‌الله اعرافی و آموزش و پرورش، بیش از ۲۰هزار نفر در مدارس اقامه نماز می‌کنند.

وی یادآور شد: چند دستگاه از جمله وزارت کشور، دانشگاه فرهنگیان، وزارت آموزش و پرورش و ستاد اقامه نماز پای کار اجلاس بیست‌ونهم هستند. در فراخوان اول، ما با کرونا مواجه شدیم اما در فراخوان دوم نزدیک به ۱۸۰۰ اثر به دست ما رسید که ۹۰۰ مطلب مقاله و بقیه تجارب و ایده‌ها بود. در فراخوان ۲۱محور مطرح شد که اساتید دانشگاه مقالات خود را ارسال کردند. کارگروهی از اساتید دانشگاه فرهنگیان، مقالات را مطالعه و ‌بررسی کردند که ۱۰ اثر برگزیده انتخاب شدند و در اجلاس قرائت ارائه خواهند شد.

انتهای پیام