علمی و پزشکی

بزرگترین شرکتهای دارویی جهان برای بیماری همه گیر بعدی آماده نیستند

به گزارش شفاف ، سازمان غیرانتفاعی بنیاد دسترسی به دارو در هلند ، در گزارشی مستقل ، شیوع ویروس Nipah در چین را با میزان مرگ و میر تا 75 درصد ، به عنوان خطر احتمالی یک بیماری همه گیر دیگر ، برجسته کرد. داروخانه هایی که در حال حاضر روی بیماری Covid-19 تمرکز دارند آماده مقابله با آن نیستند.

گاردین به نقل از مدیرعامل بنیاد دسترسی به دارو گفت: “ویروس یک بیماری عفونی در حال رشد است که می تواند نگران کننده باشد و اپیدمی بعدی می تواند یک عفونت مقاوم به دارو باشد.”

این ویروس نادر است و از طریق خفاش های میوه ای پخش می شود ، که می تواند علائم شبیه آنفولانزا ایجاد کرده و به مغز آسیب برساند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ، این ویروس همچنین می تواند با التهاب مغز همراه باشد.

در سال 2018 شیوع ویروس در ایالت کرالای هند منجر به کشته شدن 17 نفر شد. در آن زمان کشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی به دلیل شیوع ویروس ، واردات میوه و سبزیجات منجمد ، فرآوری شده را از این کشور ممنوع کردند.

به گزارش شفاف ، به نقل از گاردین ، ​​گزارش دستیابی به شاخص پزشکی در سال 2021 اقدامات 20 شرکت دارویی پیشرو در جهان برای داشتن داروها ، واکسن ها و روش های تشخیصی بیشتر را بررسی می کند. این مطالعه نشان داد که تحقیقات در مورد Covid-19 طی سال گذشته افزایش یافته است ، اما به هیچ بیماری همه گیر خطرناکی پرداخته نشده است.

بر اساس گزارش دوسالانه بنیاد ، این یکی از 16 بیماری عفونی ذکر شده توسط سازمان بهداشت جهانی است که بزرگترین تهدید برای سلامت عمومی محسوب می شود ، اما هیچ پروژه ای در خط تولید شرکت های دارویی جهان برای آنها در نظر گرفته نشده است.