تاکتیک های جدید مقاومت و تعمیق خسارات اشغالگران در غزه

رژيم صهيونيستی | عملیات طوفان‌الاقصی | مقاومت فلسطین

با تداوم جنگ رژیم صهیونیستی در نوار غزه و گسترش تجاوزات زمینی به شهر رفح در مرز با مصر، مقاومت فلسطین با پیاده سازی تاکتیک های جدید هدف قرار دادن سربازان رژیم اشغالگر و خودروهای آنها را تشدید و پس از چند ماه جنگ خسارات و تلفات دشمن را عمیق تر کرده است.

به گزارش اینترنشنال نیوز، مقاومت فلسطین به رهبری حماس در سپیده دم هفتم اکتبر عملیات منحصربه فردی را با حمله به شهرک های صهیونیست نشین منطقه «غلاف غزه» آغاز کرد و ده ها صهیونیست را به اسارت گرفت. کارشناسان این عملیات را یک شکست راهبردی برای رژیم صهیونیستی و ارتش آن ارزیابی می کنند.

طی این مدت و به رغم تمامی حملات وحشیانه و غیرانسانی علیه غیرنظامیان و به ویژه زنان و کودکان در نوار غزه، اما ارتش به اصطلاح افسانه ای رژیم صهیونیستی متحمل خسارات و ضربات بی سابقه ای شده است، تا جایی که خود صهیونیست ها ناگزیر به اعتراف به شکست در مقابل مقاومت فلسطین شده اند.

به رغم سانسور شدید نظامی، رسانه های عبری هر از چند گاهی گزارش هایی درباره میزان تلفات ارتش رژیم صهیونیستی منتشر می کنند که با آمار و ارقام رسمی مغایرت دارد.

روزنامه العربی الجدید در یادداشتی در این باره نوشت: سه شنبه بر اثر انفجار یک خانه در شهر رفح، در جنوب نوار غزه، چهار سرباز از تیپ «گفعاتی» به هلاکت رسیدند و 6 نظامی دیگر نیز زخمی شدند.

با این عملیات که گردان های القسام، شاخه نظامی حماس مسوولیت آن را بر عهده گرفت، مقاومت خسارات اشغالگران را عمیق تر کرد، به طوری که تعداد کشته شدگان آن از آغاز جنگ تا کنون به 650 سرباز از جمله 298 نفر در جریان نبردهای زمینی افزایش یافت.

مقاومت فلسطین علی رغم مواجهه با چالش های فراوان در ماه های اخیر، اما در حال تعمیق خسارات رژیم صهیونیستی با اتخاذ تاکتیک های مختلف در برابر تهاجم زمینی و بمباران متمرکز و شدید زیرساخت های نوار است. این تاکتیک مقاومت از طریق کاهش تعداد اعضای خود در مناطق مورد نظر برای تامین امنیت آنها، تله گذاری منازل محل استقرار نظامیان صهیونیست و تشدید استفاده از موشک های کوتاه برد و خمپاره شکل گرفته است.

منابع فلسطینی در مصاحبه با العربی الجدید اعلام کردند: «استراتژی فعلی مقاومت به جای رویارویی مستقیم، بر اهدافی متمرکز است که مهم ترین آن وارد کردن خسارت به صفوف سربازان اسرائیل و خودروهای آنها است؛ درست مانند اتفاقاتی که در رفح رخ می دهد.

این منابع گفتند: این تاکتیک ناشی از سیاست زمین سوخته است که اشغالگران علیه مناطق مختلف نوار غزه و مقاومت به کار می برند. این استراتژی با افزایش تعداد سربازان کشته شده اسرائیلی در ماه های اخیر به ثمر نشسته و به ویژگی اصلی در عملیات هایی تبدیل شده است که سربازان و خودروها را هدف قرار می دهند.

برخلاف روحیه سربازان صهیونیست که در مقایسه با زمان آغاز جنگ کمتر شده است، این عملیات ها اعتماد رزمندگان مقاومت فلسطین را بیشتر  و روحیه آن ها را برای ادامه رویارویی طولانی تر علی رغم سختی میدان و جنگ تقویت می کند.

در حالی که صهیونیست ها برای حملات بر فناوری و سازوکارهای نظامی تکیه می کنند، مقاومت در حال تشدید خسارات آنها است، چراکه مبارزان مقاومت فلسطین ویژگی های زمین نوار غزه را به خوبی می شناختند و همین امر باعث شده است که آنها بتوانند با داده های میدانی راحت تر برخورد کنند. رزمندگان مقاومت در گروه های نسبتاً کوچک کار می کنند تا از هدف گیری و تعقیب خود جلوگیری کنند و تا حد امکان در خط مقدم بمانند.

تاکتیک های جنگ طولانی

«اسامه خالد» متخصص در امور نظامی و امنیتی، در مصاحبه با العربی الجدید گفت: «پس از 9 ماه جنگ، رزمندگان مقاومت به رهبری گردان های القسام در حال اتخاذ یک استراتژی نظامی جدید در چارچوب رویارویی بلند مدت با ارتش رژیم اشغالگر هستند، این استراتژی مبتنی بر محاسبه دقیق در استفاده از قدرت و حفظ سرمایه های انسانی و مادی مقاومت است.

وی گفت: مقاومت تاکتیک های رزمی با هدف فرسودگی نیروهای ارتش اشغالگر از طریق اقدامات تهاجمی مانند حملات سریع و تمرکز بر کمین های پیچیده و هدف قرار دادن نقاط تمرکز آنها را در پیش گرفته است.

خالد معتقد است که این تاکتیک های جدید بخشی از استراتژی فعلی مقاومت است که پس از ارزیابی های مختلف وضعیت و مطالعه صحنه عملیات و با در نظر گرفتن موارد مهم جنگ موثر در مذاکرات اتخاذ شده است.

«ابراهیم المدهون» نویسنده و تحلیلگر سیاسی نیز معتقد است که مقاومت فلسطین در تلاش است تا طولانی شدن جنگ را تحمل کند و با قدرت آتش شکست نخورد.

المدهون می گوید: مقاومت برای مقابله با این تجاوز از سیاست های مختلف پیروی می کند که مهم ترین آنها بقا و تداوم در مقاومت و کار طولانی مدت، صرفه جویی در نیرو و تلاش برای تقسیم آن و عدم استفاده از همه نیروها است تا توان خود را برای جنگ بلند مدت حفظ کند و به همین دلیل این روزها بر پیاده سازی کمین علیه دشمن تکیه کرده است.

به گفته این کارشناس، مقاومت معتقد است مفیدترین کار هدف قرار دادن سربازان اشغالگر در داخل خانه ها و منفجر کردن آنها در تونل ها و از طریق تک تیراندازی و تعقیب تیم های نجات رژیم صهیونیستی است.

وی ادامه داد: هر عملیات موفقیت آمیزی که در آن سربازان دشمن کشته می شوند، نتایج مثبتی بر روحیه فلسطینی ها می گذارد و با توجه به فشار عظیمی که ملت فلسطین متحمل می شوند، شادی پیروزی را به آنها می بخشد.

انتهای پیام