علمی و پزشکی

ثبت تصویر قمر سیب‌زمینی مریخ با وضوح بی‌سابقه/ عکس

به گزارش خبرگزاری اینترنشنال نیوز، ابعاد فوبوس ۲۷ در ۲۲ در ۱۸ کیلومتر است. این قمر فاقد قدرت گرانشی برای تشکیل یک شکل کروی مانند ماه زمین است و ساختار منحصر به فرد آن، نتیجه اندازه کوچک و گرانش ضعیف آن است که به آن ظاهری شبیه یک سیب زمینی می‌دهد.

شکل عجیب فوبوس در تصویر گرفته شده با دوربین آزمایش علمی تصویربرداری با وضوح بالا (HiRISE) مشهود است. این تصویر که در پس زمینه تاریک فضا گرفته شده است، سطح قهوه‌ای مایل به قرمز و پر از دهانه این قمر را نشان می‌دهد.

ثبت تصویر قمر سیب‌زمینی مریخ با وضوح بی‌سابقه/ عکس

نکته قابل توجه این است که یک لکه سفید برجسته در کنار دهانه استیکنی، یکی از بزرگترین دهانه‌ها در سمت راست فوبوس، قابل مشاهده است. فوبوس در مسیر برخورد آهسته و در عین حال اجتناب ناپذیری با مریخ قرار دارد.

این قمر به تدریج هر صد سال با سرعتی در حدود ۱.۸ متر به سیاره سرخ نزدیکتر می‌شود. با این سرعت، دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که فوبوس یا به مریخ برخورد می‌کند یا تقریباً ۵۰ میلیون سال دیگر به حلقه‌ای در اطراف سیاره تبدیل می‌شود.

دوربین HiRISE که از سال ۲۰۰۶ به مطالعه مریخ پرداخته است، همچنان بینش‌های ارزشمندی از محیط مریخ و قمرهای آن ارائه می‌دهد.

منبع: wionews

۲۲۷۲۲۷