فرهنگ و هنر

جای خالی هنرمندان گچ‌بری در مرمت بناهای تاریخی ایران

هنرمندان گچ‌بر که به مناسبت روز جهانی موزه‌ها در موزه زمان گردهم آمدند درخواست کردند تا از هنر پیشکسوتان در مرمت آثار تاریخی استفاده شود.

به گزارش اینترنشنال نیوز، دورهمی هنرمندان گچبر موزه زمان به مناسبت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در سالن اجتماعات این موزه برگزار شد. در این مراسم عباس‌نژاد، عضو انجمن گچبران برگزاری چنین گردهمایی‌ را اتفاق مثبتی دانست و از لزوم اهمیت به هنر گچبری سخن گفت و در ادامه درخواست کرد: کارت هنر برای پیشکسوتان هنر گچبری در نظر گرفته شود.

 این هنرمند گچ‌بری بیان کرد: با افراد مختلفی درباره مشکلات اعضای صنف جلسه گذاشتیم و گفتیم که باید در امر آموزش و مرمت بناهای تاریخی از پیشکسوتان این حوزه استفاده شود. همچنین باید بستری فراهم شود تا این افراد بتوانند دانش خود را به نسل بعد انتقال دهند، اما الان می‌بینیم عده‌ای از افراد دوره‌های یک هفته‌ای برگزار می‌کنند تا یک نفر به گچ‌کار یا آیینه‌کار تبدیل شود!

عباس نژاد با تاکید بر اینکه به بیمه هنرمندان گچ‌بر توجه شود، گفت: سال ۸۷ موضوع بیمه مطرح شد، برخی از اساتید که امروز هم هستند، آن موقع ۵۰ سال داشتند، تعدادشان خیلی کم است، ولی چرا نباید این افراد را به عنوان سرمایه‌های جامعه دانست و حداقل برای آنها بیمه خدمات درمانی درنظر گرفت.

او ادامه داد: ما ابتدا یک تشکل ایجاد کردیم، بعد آن را به انجمن صنفی تبدیل کردیم و ۱۰ رشته فنی حرفه‌ای نیز تعریف کردیم.

جای خالی هنرمندان گچ‌بری در مرمت بناهای تاریخی ایران

محسن قانونی ـ مدیر برنامه‌ریزی و پژوهش گروه موزه‌های دفینه (زیرمجموعه بنیاد مستضعفان) گفت: می‌توان از هنر هنرمندان گچ‌بر در گروه موزه‌های دفینه استفاده کرد، ضمن اینکه ما از وجود شاگردان این اساتید در مرمت گچ‌بری موزه زمان هم استفاده کرده‌ایم.

او با بیان اینکه خوشحالم از اینکه چنین نشستی در زمانه‌ای که توجه کافی به هنر گچ‌بری نمی شود، برگزار شده است، گفت: ما به واسطه فضاهایی که از قبل در اختیار داشتیم به فراخور، برای بحث مرمت از وجود اساتید استفاده کرده‌ایم. همچنان نیز از وجودتان استفاده خواهیم کرد.

قانونی گفت: در سال ۹۷ میزبان استاد «حاجیان» بودیم، که بعد از دوران گذار، یک دوره موفق مرمتی را برای ما به یادگار گذاشتند. در حوزه‌های مختلف مرمت وقتی درگیر مباحث آرایه‌های معماری می‌شویم باید بین رویکردها و مبانی مرمت و مهارت‌های ویژه‌ای که استادکاران خبره به یادگار گذاشته‌اند، هارمونی ایجاد کنیم. مبانی علم مرمت می‌گوید یکسری شاخص‌هایی باید در برابر ابنیه تاریخی رعایت کنیم، اما به نظرم توجه جدی به حضور مستمر استادکاران و اساتید در حوزه آرایه‌های تزئینی و هنرهای سنتی، می‌تواند حلقه مفقوده این بخش را جبران کند و ما همواره میزبان این اساتید باشیم.

جای خالی هنرمندان گچ‌بری در مرمت بناهای تاریخی ایران

در این مراسم تعدادی از هنرمندان گچ‌بر خاطراتشان را از دوره حرفه‌ایشام تعریف کردند و از تعدادی از اساتید پیشکسوت نیز تقدیر شد.

جای خالی هنرمندان گچ‌بری در مرمت بناهای تاریخی ایران

جای خالی هنرمندان گچ‌بری در مرمت بناهای تاریخی ایران

انتهای پیام