علمی و پزشکی

“جیمز وب” برای آغاز یک انقلاب علمی آماده می شود

"جیمز وب:" خنک شدن برای شروع یک انقلاب علمی:

ستاره شناس و فیزیکدان برنده جایزه نوبل در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا می گوید: ابزار تلسکوپ اکنون در حال خنک شدن هستند.

برای اینکه ابزار فروسرخ وب بتواند ظرافت‌های کهکشان‌ها، سیارات فراخورشیدی و اجرام دیگر را مطالعه کند، باید بسیار سرد باشد و ماده می‌گوید که تک فوتون‌ها (ذرات نور) اکنون شروع به ثبت در آشکارسازهای تلسکوپ کرده‌اند. او می گوید: هنوز تصویری برای نمایش وجود ندارد، اما امیدوارم به زودی در دسترس قرار گیرد.

ماتر در مورد سفر حماسی وب برای رسیدن به نقطه ای دور به نام Lagrange Point L2 گفت: “قرار گرفتن در این نقطه چندین نیروی گرانشی را متعادل می کند تا به تلسکوپ اجازه دهد.”

او اضافه کرد: در حدود پنج ماه دیگر، وب یک برنامه علمی بلندپروازانه را راه اندازی می کند که تمام جنبه های اخترفیزیک را پوشش می دهد، اما ابتدا باید یک دوره راه اندازی دقیق را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر، یک فعالیت کلیدی برای تراز کردن 18 عنصر شش ضلعی آینه اصلی در حال انجام است. ماتر توضیح داد: “در حال حاضر آنها به عنوان 18 تلسکوپ جداگانه کار می کنند، اما به زودی باید به اعماق کیهان به عنوان یک آینه نگاه کنند.”

او می گوید: ابتدا باید تصاویری را پیدا کنیم که همگی 18 شش ضلعی مختلف را می سازند، سپس بفهمیم کدام یک کدام است و سپس شروع به ارسال دستورات به موتورهای کوچکی کنیم که آنها را به اطراف حرکت می دهند تا آنها را در جای مناسب قرار دهند. در نهایت، آنها را تراز می کنیم تا با دوربین مادون قرمز نزدیک، تصویری واضح و زیبا ایجاد کنیم. سپس باید بررسی کنیم که سه ابزار دیگر در حالت فوکوس هستند.

یکی از ابزارهایی که حتی روشن نشده است ابزار مادون قرمز میانی است. بنابراین این روند هنوز شروع نشده است. این ابزار حدود چهار ماه پس از راه اندازی آماده خواهد شد، در حالی که بقیه ابزارها باید دو ماه پس از راه اندازی در دسترس باشند. او گفت: «مادر. بنابراین ما آماده هستیم تا اولین نتایج خود را در تابستان آینده اعلام کنیم.

Matter می گوید که تصاویر تولید شده توسط وب، به دلیل اینکه بیشتر در طیف مادون قرمز هستند، با تصاویر موجود در تلسکوپ فضایی هابل که از طول موج های مادون قرمز متفاوت و نور مرئی استفاده می کند، متفاوت خواهد بود.

او توضیح داد: ما می توانیم از مادون قرمز برای دیدن داخل و بین ابرهای غبار استفاده کنیم، زیرا مادون قرمز به جای پریدن، دانه ها و غبار را به گردش در می آورد. بنابراین به عبارت دیگر، وب قادر خواهد بود به اعماق ابرهای غباری که سیارات فراخورشیدی در آن شکل می‌گیرند، یا به قلب کهکشان‌های غبارآلود نگاه کند. این تصاویر زیبا و متفاوت خواهند بود.

ماده می گوید: وب ابتدا بر روی اجرام منظومه شمسی مانند مریخ یا قمر مشتری به نام “اروپا” تمرکز می کند، که هدف اکتشافات روباتیک بیشتری در دهه 2030 و پس از آن هستند. سپس به سیاراتی به اندازه زمین نگاه خواهد کرد که به دور ستاره های “کوتوله M” می چرخند که بسته به محیط آنها ممکن است قابل سکونت باشند.

او گفت: «مادر. وب در جستجوی حیات در نقاط دوردست جهان، نمی تواند پاسخ های قطعی به ما بدهد، اما می تواند نکاتی را به ما بدهد.

او همچنین درباره نگاه کردن به سیاراتی به اندازه زمین و مشابه زمین برای یافتن نشانه‌های حیات صحبت کرد: انتظار نداریم با این رصدخانه شاهد اکسیژن باشیم، کار بسیار سختی است. همچنین ما به دنبال طول موج مناسبی نیستیم که بتوانیم این کار را انجام دهیم، بلکه انتظار داریم بخار آب را در جو سیارات کوچک ببینیم.

ماتر در پاسخ به سوال دیگری گفت: «وب ممکن است بتواند به شناسایی ستارگان در خوشه‌های کروی کمک کند، که به ما کمک می‌کند سن ستارگان و تکامل کیهان را به طور کلی درک کنیم.»

نمونه‌هایی از دیگر تحقیقات آتی که او ذکر کرد شامل مشاهده منظومه‌های خورشیدی جوان در سحابی‌ها یا ابرهای گازی و استفاده از ابرنواخترها برای ارزیابی سرعت انبساط جهان است.

انتهای پیام: