درمان تنگی کانال نخاعی در سالمندان

مشکل در راه‌رفتن. یکی از شایع‌ترین اشکال ناتوانی در سالمندان است. تنگی کمر شایع‌ترین نشانه برای جراحی ستون فقرات در سنین بالای 65 سال است.

تنگی کانال نخاعی و علائم آن

همان طور که از اسم این عارضه پیداست، مربوط به کم شدن فضای کانال نخاعی می باشد که یا به صورت مادرزادی است و یا به دلایل مختلف به آن دچار می شوید.کاهش فضای میان کانال های نخاع موجب می شود که فشار وارد شده بر روی ریشه های عصبی افزایش یابد و در نتیجه این موضوع شما احساس درد خواهید داشت.این بیماری حتی می تواند سایر قسمت های بدن را درگیر کند، تا حدی که برخی از افراد از زانو درد شدید گله مند هستند. در موارد شدید تر اعصاب مثانه و روده نیز درگیر می شوند و عوارض هایی مثل بی اختیاری ادرار خواهید داشت که در این صورت باید هرچه سریع تر برای درمان آن مراجعه کنید.

 علایم تنگی نخاع عبارت است از:

دلایل تنگي کانال نخاعي

دلایل تنگي کانال نخاعي

مسلما هیچ بیماری بدون علت نمی باشد و دلیل هایی پشت آن قرار دارد.

بالا رفتن سن

زمانی که ما پیر می شویم، لیگامنت‌ها (بافت‌های همبند محکم که استخوان‌های ستون فقرات یا مهره‌ها را به هم متصل می‌کنند) دچار کشیدگی و سفتی می‌شوند. همچنین ممکن است اسپورهایی (زائده‌های کوچک) بر روی استخوان‌های ستون فقرات به وجود بیاید و به داخل کانال نخاعی رشد کند.

در این مرحله دیسک ها که نوعی ضربه گیر هستند شروع به سخت شدن می کنند و نرمی خود را از دست می دهند. در این جا مفاصل آسیب پذیر می شوند و احتمال شکنندگی در آن ها افزایش می یابد.

تمامی این عوامل موجب می شود تا تنگی کانال نخاعی رخ دهد.

آرتروز

انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد که در میان آن ها دو نوع می تواند بر روی ستون فقرات و مشکلات آن تاثیرگذار باشد. این دو نوع شامل: استئوآرتروز و روماتیسم مفاصل می باشد.

وراثت و عوامل ژنتیکی

در صورتی که کانال نخاعی شما از زمان کودکی کوچک باشد احتمالا در سنین نوجوانی یا جوانی علائم آن در شما اشکار می شود، علاوه بر ان ناهنجاری های مادرزادی در مهره ها و ستون فقرات نیز می تواند موجب تنگی کانال نخاعی شود.

تومور های ستون فقرات

رشد غیر طبیعی بافت های ستون فقرات می تواند به طور مستقیم از طریق التهاب یا رشد بافت ها به داخل کانال نخاعی کشیده شود.

آسیب دیدگی

هرگونه آسیب شدید که به کمر و ستون فقرات وارد شود می تواند موجب تنگی کانال نخاعی یا ترک خوردگی و شود که در این صورت هم بافت های زائد بر روی آن ها رشد می کند و در داخل کانال نخاعی وارد می شود.

بیرون زدگی دیسک کمر

در صورتی که شما درمان دیسک کمر خود را عقب بیندازید این احتمال وجود دارد که موجب تنگی کانال های نخاعی شود.

آیا میدانید

درمان تنگی کانال نخاعی در سالمندان

همان طور که در مطالب بالا مطالعه کردید در صورتی که شما نسبت به درمان تنگی کانال نخاعی اقدام نکنید، با آسیب های بسیار شدیدتر روبرو می شوید. از این رو لازم است که حتما با مشاهده اولین علائم و احساس درد نسبت به درمان این عارضه اقدام کنید.

در ادامه انواع روش های درمانی را برای شما آورده ایم:

درمان گیاهی تنگی کانال نخاعی

روش های درمان تنگی نخاع .با توجه به این که بسیاری از بیماران علاقه مند به این هستند که درمان های گیاهی انجام دهند و بر طب سنتی معتقد هستند، به همین دلیل بهترین درمان ها در این زمینه را نیز توضیح می دهیم.

اما باید دقت داشته باشید که درمان های گیاهی به تنهایی جوابگو نمی باشد و باید در کنار آن ها از درمان های فیزیکی و توانبخشی استفاده کنید.

درمان های گیاهی شامل:

ورزش، بهترین درمان خانگی برای تنگی کانال کمر

یکی از بهترین درمان ها است، اما شما در صورتی می توانید از آن ها استفاده کنید که درگیری شدید نباشد.

همان طور که می دانید در بیمارانی که به تنگی کانال نخاعی دچار هستند، خم شدن به جلو موجب باز شدن فضای کانال و کم شدن درد می باشد، این این رو می توانند از ورزش های در این محور کمک بگیرنند.

اما دقت داشته باشید که بیمارانی که دیسک بدون تنگی کانال دارند، این حرکت موجب تشدید درد می شود که حتما باید تحت نظر بهترین متخصص ارتوپد انجام شود.

درمان تنگی کانال نخاعی با لیزر

لیزر یک روش درمان تنگی کانال نخاعی است که غیر تهاجمی می باشد، در این روش استفاده از لیزر موجب می شود تا درد بیمار کاسته شود و این گونه روند بهبودی سریع تر طی می شود.  اشعه لیزر در بافت ها و عضلات آسیب دیده علاوه بر مزایای ذکر شده در از بین بردن گرفتگی های عضلانی ناشی از این عارضه نیز نقش زیادی دارد.

از مزایا لیزر درمانی این است که به صورت سرپایی است و نیازی به بستری در بیمارستان نمی باشد، این گونه تا حد زیادی وقت و هزینه شما صرفه جویی می شود.

آب درمانی برای تنگی کانال نخاعی

آب درمانی برای تنگی کانال نخاعی

علاوه بر روش های متعددی که برای درمان تنگی کانال نخاعی وجود دارد، آب درمانی یک روش غیر تهاجمی است که بسیاری از آن استفاده می کنند.

تمرینات آبی به درد شما بسیار کمک می کند، در این حالت آب فشار را از روی مفاصل و ماهیچه ها کاهش می دهند و این امکان را ایجاد می کند تا بافت ها تقویت شوند و انعطاف پذیری بدن بالا می رود.

در صورتی که از درد های شدید تنگی کانال نخاعی رنج می برید توصیه می کنیم آب درمانی را تجریه کنید تا کمی از این درد رها شوید.

درمان تنگی کانال نخاعی با طب سوزنی

طب سونی یعنی قرار دادن سوزن های بسیار نارک درون پوست و نقاط خاص از بدن، در این روش سوزن ها در عمق های مختلف بدن قرار داده می شود و باید توسط فرد حرفه ای انجام شود.

محققان هنوز مطمئن نیستند که آیا این روش جوابگو می باشد یا نه؛ ما نیز اطلاعات چندانی در خصوص آن نداریم و توصیه می کنیم در صورتی که انتخاب شما این روش می باشد حتما تحقیقات لازم را انجام دهید.

جراحی

گزینه جراحی آخرین درمانی است که پزشک پیشنهاد می دهد؛ یعنی در صورتی که شدت بیماری شما زیاد باشد و سایر روش های درمانی اثر بخش نباشند لازم است که به سراغ بروید.

به طور کلی در موارد زیر استفاده از جراحی توصیه می شود:

انواع مختلفی از جراحی های تنگی کانال نخاعی وجود دارد که هر یک از آن ها مربوط به شرایط خاص می باشد؛ این روش ها عبارت است از:

خروج از نسخه موبایل