بین الملل

دگرمغناطیس کشف نوع جدیدی از مغناطیس

دگرمغناطیس کشف نوع جدیدی از مغناطیس

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، بیش از 200 ماده می‌توانند «دگرمغناطیس» باشند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری انا به نقل از مجلۀ ساینس؛ درک ما از مغناطیس همواره در حال پیشرفت بوده و یافته‌های اخیر نیز منجر به کشف دستۀ جدیدی از مواد مغناطیسی به نام مواد دگرمغناطیس (altermagnets) شده است.

به طور سنتی، مغناطیس به فرومغناطیس و ضدفرومغناطیس طبقه‌بندی می شد. اما دگرمغناطیس ویژگی‌های هر دو را با هم دارد. این پدیدۀ جدید این پتانسیل را دارد که با ایجاد تعادل بین ثبات و سرعت چرخش سریع، دستگاه‌های الکترونیکی را متحول کند.

محققان بیش از 200 ماده را شناسایی کرده‌اند که خاصیت دگرمغناطیسی از خود نشان می‌دهند. یکی از مواد دی اکسید روتنیوم است.

در حالت دگرمغناطیس، اتم‌ها و چرخش‌های آن‌ها می‌توانند مستقل از هم باشند و بدین ترتیب مانند فرومغناطیس‌ها حالت‌های متمایز بالا و پایین ایجاد کنند و در عین حال پایداری ضدفرومغناطیس‌ها را نیز حفظ کنند.

این ویژگی منحصر به فرد می‌تواند منجر به کارآمدی بیشتر در ذخیره‌سازی و پردازش اطلاعات در دستگاه‌های اسپینترونیک (spintronic) شود.

کشف دگرمغناطیس هیجانی را در جامعۀ علمی برانگیخته است و نظریه‌پردازان به ظرافت ریاضیات آن اذعان دارند. شواهد تجربی حاکی از دگرمغناطیس در موادی مانند تلورید منگنز (manganese telluride) و دی اکسید روتنیم (ruthenium dioxide) یافت شده است که وجود آن را تأیید می‌کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک کامل و استفاده از پتانسیل مغناطیس‌های جایگزین در کاربردهای عملی مورد نیاز است.

به طور کلی، دگرمغناطیس نشانی است از پیشرفت در زمینه مغناطیس که راه جدیدی را برای کاوش پدیده‌های پیچیده و پیشرفت فناوری ارائه می‌دهد. دانشمندان در مورد پیامدهای آتی این کشف خوش‌بین هستند و بر روی پالایش مواد برای بهینه‌سازی خواص مغناطیسی آنها متمرکز شده‌اند.

نشر بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای صنعتی و تجاری جهانی. با دانش در زمینه بازارهای جهانی و تجارت بین‌الملل، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای صنعتی، شرکت‌ها و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و بازاریابی، به شما دیدی جامع از تحولات صنعتی و تجاری جهانی می‌دهم.