اقتصادی

رصد روزانه قیمت ۷۲ قلم کالا در گیلان

اینترنشنال نیوز/گیلان رئیس جهاد کشاورزی گیلان، از رصد روزانه قیمت ۷۲ قلم کالا خبر داد و تاکید کرد: شهرستان های رشت و خمام و فومن و لنگرود و رضوانشهر و شفت و آستانه اشرفیه بیشترین پایداری قیمت مرغ را دارند.

صالح محمدی امروز ۲۷ تیر در جلسه ستاد تنظیم بازار استان گیلان، با بیان اینکه رتبه سوم تولید مرغ در کشور را داریم، اظهار کرد: گیلان رتبه نخست تکمیل زنجیره صنعت طیور را دارد و بیش از ۷۵ درصد فعالیت تولید مرغ در استان انجام می شود.

وی با اشاره به برنامه ریزی جهت تولید مرغ در استان، افزود: اگرچه شاهد افزایش هزینه های تولید در صنعت طیور کشور هستیم، اما در گیلان افزایش تولید داریم، زیرا بازار مرغ حساس بوده و بیشتر مردم از این پروتئین استفاده می کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزایش جوجه ریزی را موجب کاهش قیمت مرغ در استان دانست و متذکر شد: بسیاری از استان ها کاهش جوجه ریزی داشته اند، اما شاهد افزایش جوجه ریزی در گیلان و مازندران و گلستان و خراسان شمالی و زنجان و فارس هستیم.

محمدی، با بیان اینکه سال گذشته رشد پنج درصدی در جوجه ریزی استان رخ داد، خاطرنشان کرد: بخشی از نیاز استان های تهران و البرز را تامین کردیم.

وی ایران را هفتمین تولیدکننده مرغ در دنیا دانست و بیان کرد: همچنین ۹۵ تن گوشت قرمز وارد استان شده و به زودی ۱۵۰ تن دیگر وارد می شود؛ ۴۲ تن ذخایر استراتژیک هم داریم.

رئیس جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه ماه آینده جوجه ریزی و ذخایر استراتژیک مرغ را افزایش می دهیم و بازار مدیریت می شود، گفت: نیاز روزانه استان به مرغ ۲۷۶ تن است که ۳۵۰ تن توزیع می شود.

وی همچنین از رصد روزانه قیمت ۷۲ قلم کالا خبر داد و تاکید کرد: شهرستان های رشت و خمام و فومن و لنگرود و رضوانشهر و شفت و آستانه اشرفیه بیشترین پایداری قیمت مرغ را دارند.

محمدی، گیلان را استان تاثیرگذار در حوزه تولید برنج دانست و بیان کرد: با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه نخست سطح زیر کشت و رتبه دوم میزان تولید به دلیل کشت ارقام کیفی را داریم و لذا به زودی نرخ شالیکوبی ها را از طریق اتحادیه شالیکوبان و قرارگاه امنیت غذایی استان اعلام می کنیم.

سیاوش آقاجانی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان نیز، خواستار توجه فرمانداران به دهستان های فاقد فروشگاه های متصل به شبکه ملی اعتبار شد و اظهار کرد: ۲۵ دهستان امکان استفاده از کالابرگ الکترونیکی را ندارد.

وی با بیان اینکه ۱۹۸۴ فروشگاه به شبکه ملی اعتبار متصل بوده و ۲۶۳۱ صندوق فعال داریم، بیان کرد: ۲۷ هزار و ۲۶۲ خانوار با کالابرگ الکترونیکی خرید کردند و ۵۱ هزار و ۳۰۲ تراکنش انجام شده که معادل ۳۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است.

مدیرکل تعاون گیلان، از افزایش ۲۰ درصدی یارانه به شرط خرید ۸۰ درصدی با کالابرگ خبر داد و متذکر شد: در حال حاضر این امکان برای سه دهک اول وجود دارد و به زودی شاهد افزایش دهک ها خواهیم بود.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و دانش فنی وسیع هستم که با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند و رویکردهای تحلیلی، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با قدرت تفکر و تحلیل بالا ارائه دهم. هدفم این است که شما را در درک بهتر مسائل اقتصادی یاری دهم و به شما اطمینان دهم که از بهترین منابع و تحلیل‌ها استفاده می‌کنید.