فرهنگ و هنر

روایت شبانه از رازهای تاریخ ایران

موزه ملی ایران به همراه موزه ملک، امکان بازدید شبانه در هفتم فروردین‌ماه ۱۴۰۳ را فراهم کرده است، درحالی که متخصصان باستان‌شناسی رازهای تاریخ ایران را در این شب روایت خواهند کرد.

به گزارش اینترنشنال نیوز، رویداد فرهنگی «شبی با موزه» برای هشتمین سال در موزه ملی ایران برگزار می‌شود، که نوروز امسال کتابخانه و موزه ملی ملک و شهرداری منطقه ۱۲ نیز با آن همکاری دارند. شبی با موزه سه‌شنبه هفتم فروردین ۱۴۰۳ از ساعت ۱۸ تا ۲۲ برگزار می‌شود.

جبرئیل نوکنده ـ رئیس کل موزه ملی ایران ـ از علاقه‌مندان فرهنگ، تاریخ و  هنر دعوت کرد تا در این مراسم شرکت کنند. او این رویداد را فرصتی متفاوت برای اهالی فرهنگ دانست و گفت: در این شب، موزه به شیوه‌ای متفاوت و حرفه‌ای برای دوستدارانش معنا می­ گیرد و روایت‌هایی شیرین و رازهای سر به آنلاین تاریخ توسط متخصصان بازگو می­‌شود.

نوکنده افزود: علاقه‌مندان به این بازدید شبانه در صورت تمایل می‌توانند بر اساس برنامه‌های اعلام‌شده در بیش از ۲۵ تور موضوعی با حضور پیشکسوتان، اساتید و کارشناسان حوزه‌های باستان‌شناسی، فرهنگ و هنر در موزه ملی ایران شرکت کنند.

روایت شبانه از رازهای تاریخ ایران

فخری دانشپور پرور، حمیده چوبک، سونیا شیدرنگ، شاهرخ رزمجو، مصطفی ده پهلوان، روح‌الله یوسفی زشک، احسان رضایی، اسماعیل اسماعیلی جلودار، نوشاد رکنی، اشکان پوریان، محمدرضا نعمتی و … از جمله استادان و باستان‌شناسان حاضر در شبی با موزه ملی ایران خواهند بود.

روایت شبانه از رازهای تاریخ ایران

رئیس کل موزه ملی ایران ادامه داد: شرکت‌کنندگان این برنامه همچنین می‌توانند در بیش از  هشت تور موضوعی کتابخانه و موزه ملی ملک در مجاورت موزه ملی ایران شرکت کنند.    

روایت شبانه از رازهای تاریخ ایران

نوکنده همچنین با اشاره به تقارن رویداد شبی با موزه نوروز  ۱۴۰۳ و میلاد امام حسن مجتبی (ع) در ماه مبارک رمضان، گفت: بازدید از نمایشگاه نسخ خطی قرآن منسوب به بایسنقر میرزای تیموری (منتخب آثار کتابخانه و موزه ملی ملک، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان و موزه ملی ایران) و تور موضوعی با حضور پژوهشگران این حوزه، از جمله ایستگاه‌های ویژه و برنامه‌های مرتبط با این ایام فرخنده تدارک دیده شده است. میزبانی از کودکان و نوجوانان درکارگاه‌های اختصاصی با برنامه‌های متنوعی صورت خواهد پذیرفت. از جمله این کارگاه‌ها می‌توان به ضرب سکه، آشنایی با آنلاین، تجربه بازی باستانی پنج‌هزارساله شهر سوخته، بازآفرینی نقوش باستانی، نقاشی  و …. اشاره کرد.

حضور برای عموم علاقه‌مندان در رویداد شبی با موزه از ساعت ۱۸ تا ۲۲ رایگان بوده و ورود تا ساعت ۲۱ امکان‌پذیر خواهد بود.

موزه ملی ایران در خیابان سی تیر واقع شده است.

انتهای پیام

انتشارات فرهنگ و هنر

از ترکیب کلماتی منتقی و فرهنگ غنی، جادوی زبانی را بر شما تمرین می‌کنم.