زمان عوض کردن روغن کمپرسور اسکرو + به همراه 2 نکته مهم

روغن نقش‌ کلیدی در عملکرد این تجهیزات بر عهده دارد که یکی از آن ‌ها خنک کردن سیستم است. هنگامی که دستگاه در حال فشرده سازی هوا است، المنت ‌ها بیش از حد گرم می ‌شوند که با ورود روغن، از این اتفاق جلوگیری می گردد. علاوه بر این از خراب شدن و پارگی قطعات داخل دستگاه پر کاربرد کمپرسور اسکرو  هم ممانعت خواهد کرد. همه این موارد باعث شده تا آگاهی از بهترین زمان تعویض روغن کمپرسور اسکرو و نحوه سرویس آن برای بهبود عملکرد و افزایش طول عمر مفید  اهمیت داشته باشد.

روغن مناسب کمپرسور اسکرو کدام است؟

چه روغنی مناسب دستگاه است؟ کیفیت روغن در کمپرسورها از آن جهت اهمیت دارد که در سالم ماندن هواساز و روتورها موثر است. بنابراین چون در برابر گرمای زیاد، اکسیداسیون و همچنین رطوبت، روغن دچار مشکل می ‌شود؛‌ بنابراین بهتر است تا آن را از برند باکیفیتی تهیه کنید.

 • ویسکوزیته
 • ایندکس ویسکوزیته
 • نقطه ریزش
 • نقطه احتراق
 • چگالی
 • سطح تمیزی
 • تمایل به کف کردن
 • عدد اسیدی
 • پایداری اکسیداسیون روغن
 • آزادسازی هوا

Screw compressor

دلایل تعویض روغن کمپرسور اسکرو

کمپرسورهای اسکرو به دلایل مختلفی نیاز به استفاده از روغن دارند. یکی از اولین و مهم ‌ترین دلایل این است که روغن کاری اجزا باعث شده تا عملکرد دستگاه بهتر شود. همچنین مانع از خوردگی سریع قطعات شده که مستقیما روی عمر دستگاه اثر می ‌گذارد. دلیل دیگری که نیاز به استفاده از روغن در کمپرسور را توجیه می‌ کند این است که یک لایه آب بندی بین روتورها ایجاد می ‌شود که هوای داخل دستگاه را به دام می ‌اندازد. همچنین هوای در حال تراکم خنک می ‌شود.

این پمپ ‌های باد در زمان تراکم، هوا را با روغن مخلوط می ‌کنند. با این حال قبل از خروج کمپرسور توسط فیلترها جداسازی می‌ شوند. همه این موارد ضرورت استفاده از روغن کمپرسور اسکرو را بیشتر می‌ کند. بنابراین زمانی که از عمر مفید روغن گذشت باید آن را تعویض کنیم تا دستگاه عملکرد بهتری پیدا کند. اگر سرویس کمپرسور را به موقع انجام ندهید، مشکلی که رخ می ‌دهد این است که دستگاه رفته رفته شروع به زنگ زدگی و خوردگی می ‌کند. این فرآیند، عملکرد دستگاه را خراب خواهد کرد.

بهترین زمان عوض کردن روغن کمپرسور اسکرو

همانطور که لازم است روغن خودرو را پس از طی کردن مسافت مشخصی تعویض کنید، روغن کمپرسور نیز بعد از مدتی کار کردن نیاز به تعویض داشته و این موضوع از وظایف اصلی مسئول کارگاه است. چک کردن هر روزه سطح روغن و همینطور کیفیت آن می ‌تواند اطلاعات خوبی به شما داده و در بهترین زمان می ‌توانید روغن دستگاه را تعویض کنید.

با وجود این، چک کردن هفتگی نیز قابل قبول بوده و می ‌توانید در صورت وجود نشتی، به سرعت آن را بر طرف کنید. از طرفی وجود روغن ‌هایی با برندهای مختلف برای کمپرسور اسکرو در تعیین بهترین زمان تعویض روغن کمپرسور اسکرو تاثیر گذار هستند.

با توجه به اطلاعات درج شده روی این روغن‌ ها، بهتر است که محصولات ایرانی پس از 1500 ساعت و روغن ‌های خارجی پس از 3000 ساعت کارکرد تعویض شوند.

البته تمام این اعداد در شرایط خاص و آزمایشگاهی بوده و نمی‌ توان در محیط کار واقعی به آن‌ها استناد کرد. بهتر است به دلیل آلودگی موجود در فضای کار، پس از نهایتا 1000 ساعت کار با کمپرسور، روغن آن را تعویض کنید. البته در برخی منابع ذکر شده است که اگر دمای دستگاه بالاتر از 90 درجه باشد، باید قبل از رسیدن به 1000 ساعت روغن دستگاه را تعویض کرده باشید.

آشنایی با نحوه تعویض روغن کمپرسور اسکرو

هنگامی که زمان تعویض روغن کمپرسور اسکرو فرا می ‌رسد، بهتر است اول به دستور العمل‌ های شرکت سازنده دقت کنید و آن را ملاک کار خود قرار دهید، زیرا سازنده از تمام جزئیات دستگاه خود مطلع بوده و ممکن است که نحوه انجام این کار را مقداری تغییر داده باشد.

اما به طور کلی روند انجام این فرآیند ثابت بوده و با طی کردن آنها می ‌توانید به سادگی روغن کمپرسور اسکرو خود را تعویض کنید.

 1. در ابتدا درپوش تخلیه را باز کرده تا روغن قدیمی از آن خارج شود.
 2. پس از اطمینان از تخلیه کامل، بهتر است فیلتر روغن را نیز تعویض نمایید.
 3. در صورتی که تمام قطعات مربوط به بخش روغن سالم هستند، کافی است روغن جدید را به داخل مخزن اضافه کنید تا به بیشترین سطح مجاز برسد.
 4. پس از محکم کردن درب آن،‌ کمی صبر کنید تا نشانه‌ای از نشت روغن ببینید.
 5. اگر مشکلی وجود نداشت، یک بار آن را روشن کرده و پس از چند دقیقه خاموش کنید.
 6. چنانچه سطح روغن دقیقا همان جایی قرار گرفت که قبل از روشن کردن دستگاه قرار داشت، مشخص می ‌شود که کار خود را به خوبی انجام داده ‌اید و سیستم نشتی ندارد.

نکات مهم برای تعویض روغن کمپرسور

به یاد داشته باشید که همیشه قبل از زمان تعویض روغن کمپرسور اسکرو، دستگاه و محیط اطراف مخزن را به خوبی تمیز کرده تا هیچ آلودگی در اطراف آن باقی نماند. ورود این موارد به داخل سیستم روغن منجر به داغ شدن روغن و در نتیجه از کار افتادن کمپرسور می‌ شود. روغن قبلی باید به طور کامل تخلیه شده و محیط آماده ریختن روغن تازه باشد. در محل تخلیه روغن یک اورینگ طراحی شده تا از بسته بودن آن مسیر اطمینان حاصل شود.

در صورت مشاهده هرگونه نشتی یا صدمه، بهتر است حتما آن را تعویض کنید. در پایان کار خود باید به این نکته دقت داشته باشید که اطراف دستگاه کاملا تمیز بوده و عاری از روغن باشد. در آخرین مرحله پس از پر کردن مخزن روغن، بهتر است یک بار آن را روشن کرده تا کمپرسور مشغول به کار شود و سپس آن را خاموش کنید. سطح روغن باید روی مقدار مشخص شده قرار گرفته باشد. در صورت کمبود روغن، سیستم شما دارای نشتی بوده و باید به خوبی سرویس شود.

کلام آخر

در کمپرسورهای اسکرو با توجه به نحوه عملکردی که دارند، برای روانسازی و خنک شدن قطعات از روغن مخصوص استفاده می شود. در تمام تجهیزاتی که به روغن نیاز دارند، بعد از مدت مشخصی باید برای تغییر آن اقدام نمود. بر طبق تجربه، بهترین زمان تعویض روغن کمپرسور اسکرو، بین 1500 تا 3000 ساعت کارکرد این دستگاه خواهد بود. قطعا این بازه زمانی به نوع و کیفیت روغن مورد استفاده بستگی خواهد داشت.