اجتماعی

زوج‌های نابارور چگونه می‌توانند وام ۴ درصدی درمان دریافت کنند؟

اجرای سیاست های جمعیتی یکی از دغدغه های جدی دولت در سال های اخیر بوده است و یکی از زمینه های مهم در این زمینه ارائه خدمات مناسب و کم هزینه به زوج های نابارور برای درمان آنان است. موضوعی که در دستور کار وزارت بهداشت نیز قرار دارد و در طرح هایی مانند گسترش مراکز درمان ناباروری، پوشش بیمه ای خدمات درمان ناباروری و اعطای وام قرض الحسنه به زوج های نابارور خود را نشان داده است.

طبق گزارش ما، در حال حاضر حدود 40 مرکز دولتی درمان ناباروری در کشور وجود دارد که طبق اعلام وزارت بهداشت این تعداد تا سال 1402 به 45 مرکز خواهد رسید تا خدمات دولتی درمان ناباروری به تمام استان ها ارائه شود. همچنین در بحث پوشش بیمه ای درمان ناباروری، بیمه و وزارت بهداشت وارد شدند و این خدمت تا حد زیادی تحت پوشش بیمه قرار گرفت؛ بر اساس ماده 43 قانون حمایت از خانواده و جوانان، پوشش بیمه ای خدمات ناباروری به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های وزارت بهداشت معرفی شد و زیرساخت های ارائه خدمات و عقد قرارداد با بیمه های پایه به صورت دولتی فراهم شد. مراکز ناباروری بر این اساس با حمایت دولت در زمینه تزریق وجوه به بیمه سلامت، در پایان اسفند ماه 1400 در هیأت وزیران مقرر شد که خدمات درمان ناباروری از ابتدای سال 1400 تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

بر این اساس شرکت های بیمه حمایت از درمان زوج های نابارور را بر عهده گرفته اند و پوشش 90 درصدی این حوزه را ارائه می کنند. ضمناً این پوشش بیمه ای در مراکز دولتی غیردولتی (جهاددانشگاهی) و خصوصی با پوششی متناسب با هزینه های مراکز عمومی غیردولتی حفظ می شود.

کدام خدمات درمان ناباروری تحت پوشش بیمه است؟

طبق اعلام وزارت بهداشت، در حال حاضر برای هر زوج سالیانه خدماتی با توجه به نیاز و نوع ناباروری شامل ICSI یا IVF، انتقال جنین، تلقیح داخل رحمی (IUI)، سونوگرافی واژینال یا شکم در نظر گرفته می شود که قرارداد منعقد شده است. با مرکز ناباروری، داروهای درمان ناباروری با پوشش 90 درصد، جراحی های درمان ناباروری مردان، داروهای درمان ناباروری مردان، آزمایشات PESA، TESE، بخشی از آزمایشات ژنتیکی برای افراد مبتلا به آزواسپرمی با توجه به استانداردهای وزارت بهداشت تحت پوشش بیمه است.

قرآة اطفال وام قرض الحسنه برای زوجهای نابارور:

یکی دیگر از اقداماتی که برای حمایت از زوج های نابارور انجام می شود، ارائه کمک های پزشکی به آنها است. بر اساس اعلام وزارت بهداشت، از شهریور ماه سال 1398 بر اساس تبصره 16 قانون بودجه، وزارت بهداشت و بانک مرکزی موظف شدند دستورالعملی برای اعطای تسهیلات تهیه و نسبت به تامین اعتبار اقدام کنند. تسهیلات به زوج های نابارور

البته شرایط پرداخت وام مطابق قوانین بانک ها است. بر اساس این طرح، تسهیلات درمان ناباروری برای سه گروه از زوجین متقاضی درمان ناباروری اعمال می شود. زوج هایی که نیاز به خدمات اهدایی دارند، زوج هایی که نیاز به استفاده از داروهای پزشکی وارداتی دارند و تحت پوشش بیمه نیستند و زوج هایی که حاملگی های پرخطر و گرانی دارند و نیاز به درمان های IVF و ICSI دارند. بر این اساس متقاضیان با دریافت معرفی نامه از مرکز ناباروری تحت درمان که به یکی از این موارد اشاره دارد، به دانشگاه علوم پزشکی محل مراجعه و اقدامات اداری برای آنان انجام خواهد شد. کسانی که واجد شرایط بیمه هستند باید بیمه نامه پایه داشته باشند. داشتن شرایط دیگری مانند سن کمتر از 45 سال، تابعیت ایرانی و شرایط بانکی غیر از ضمانت و … لازم به ذکر است حتی در صورت دریافت خدمات درمانی زوج های نابارور در شهر دیگری، با مراجعه به آن مرکز درمان ناباروری، درخواست دریافت وام به مرکز درمانی محل دانشگاه ارائه شود.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت، کل مبلغ اعتبار این وام مشخص شد و هر زوج تنها یک بار می توانند از این وام استفاده کنند. وظیفه معرفی متقاضی به بانک عامل سقف سهم کل استان و تعیین سقف تسهیلات انفرادی برای متقاضی می باشد. اقساط تسهیلات حداکثر به مدت 60 ماه (5 سال) و با نرخ سود چهار درصد در سال بازپرداخت می شود.

لازم به ذکر است بر اساس اعلام وزارت بهداشت در اعطای این تسهیلات نیازی به اخذ پیش فاکتور بیمارستان یا تجهیزات از متقاضی نیست و بانک ها موظف به رعایت سایر قوانین و مقررات مربوطه می باشند. آئین نامه. معرفی افراد متقاضی به اپراتور بانک نیز بر اساس لیست انتظار و انجام کار اخذ وام طبق شرایط اپراتور بانک می باشد. لازم به ذکر است افراد پس از دریافت هر خدمت در سامانه های بیمه ای مربوطه و وزارت بهداشت ثبت نام می کنند.

پیام پایانی