اقتصادی

سامانه هوشمند بومی برای مدیریت یکپارچه آب و کشاورزی در نمایشگاه آبادیران عرضه شد

در نمایشگاه «آبادیران» ارائه شد؛

یک شرکت دانش بنیان سامانه‌‌ای هوشمند ارائه کرده که برای مدیریت یکپارچه آب و کشاورزی کاربرد دارد.این محصول در نمایشگاه آبادیران عرضه شد.

میترا سادات اسمعیل زاده حسینی، مدیر یک شرکت دانش بنیان  در حاشیه نمایشگاه «آبادیران» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، گفت: این شرکت ارائه دهنده سامانه هوشمند مدیریت یکپارچه آب و کشاورزی است. این سامانه دارای مجموعه‌ای از نرم افزارها و سخت افزارهای توسعه یافته است که همگی با تحقیق، توسعه و بر مبنای دانش فنی شرکت حاصل شده‌اند.

وی در ادامه افزود: سامانه هوشمند مدیریت یکپارچه آب و کشاورزی به منظور جمع‌آوری داده، تجزیه و تحلیل، مدلسازی پایش، پیش بینی و در نهایت توصیه‌های مدیریتی طراحی و تولید شده است.

وی ادامه داد: خروجی‌های این سامانه از سمت کاربر با یک نرم‌افزار اندرویدی قابل دستیابی می‌شود. بخش سخت افزاری سامانه شامل دیتالاگرهای (ابزاری بر پایه یک پردازنده دیجیتال) فوق کم مصرف برای برداشت پارامترهای کلیدی هواشناسی و محیطی در محیط مزارع، باغات و دیتالاگرهای برقی برای محیط‌های داخلی نظیر گلخانه‌ها است.

این نماینده شرکت دانش بنیان اضافه کرد: اطلاعات برداشت شده توسط دستگاه‌ها پس از ارسال در پایگاه داده سامانه ذخیره شده و پس از انجام تحلیل داده، نتایج در نرم افزار اندرویدی برای کاربران ارائه می‌شود.

این فعال حوزه دانش بنیان اظهار کرد: سامانه هوشمند مدیریت یکپارچه آب و کشاورزی شامل چند نرم افزار از جمله نرم افزار تحلیل پیشرفته داده، تخصیص الگوی کشت و نرم افزار اندرویدی بادرام است. این سامانه برای اجرای کشاورزی دقیق در مزارع، باغات و گلخانه‌ها، مدیریت منابع آب در عرصه‌های طبیعی کاربرد دارد. از اهداف این سامانه می‌توان به کاهش خسارات ناشی از بلایای طبیعی نظیر تنش‌های دمایی (سرمازدگی و گرمازدگی)، تنش خشکی، خشکسالی و …، افزایش بهره وری آب و نهاده‌ها و افزایش سودآوری اقتصادی برای کشاورزان اشاره کرد.

اسمعیل زاده درباره اینکه این خدمت چه آورده‌ای برای کشور خواهد داشت، بیان کرد: سامانه هوشمند آب و کشاورزی در زمینه مدیریت منابع آب در مزارع و باغات و گلخانه‌ها، کاهش مخاطرات سرمازدگی و گرمازدگی محصولات کشاورزی، مدیریت آفات و تنش آبی کارایی قابل توجهی دارد. این سامانه در کل موجب افزایش در واحدهای بهره برداری کشاورزی می‌شود. افزایش کمی و کیفی تولید دستاورد اصلی استفاده از این سامانه است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: رویکرد مدیریت یکپارچه در واحدهای بهره برداری کشاورزی، زیرساخت‌های قوی و متنوع سخت افزاری و نرم افزاری، دقت بالای سامانه، عمر مفید دستگاه‌ها در کنار قیمت مناسب همگی از مزیت‌های رقابتی سامانه هوشمند مدیریت یکپارچه آب و کشاورزی هستند.

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و دانش فنی وسیع هستم که با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند و رویکردهای تحلیلی، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با قدرت تفکر و تحلیل بالا ارائه دهم. هدفم این است که شما را در درک بهتر مسائل اقتصادی یاری دهم و به شما اطمینان دهم که از بهترین منابع و تحلیل‌ها استفاده می‌کنید.