استان ها

شجاعی: علت پشت کردن بازیکنان به تیم ملی والیبال باید روشن شود/ کسب سهمیه المپیک شرط دارد

شجاعی: علت پشت کردن بازیکنان به تیم ملی والیبال باید روشن شود  کسب سهمیه المپیک شرط دارد

کارشناس والیبال گفت: علت پشت کردن تعدادی از بازیکنان به تیم ملی والیبال روشن شود تا به دیگر ملی‌پوشان سرایت نکند.

مصطفی شجاعی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، در خصوص اینکه دومین لیست تیم ملی والیبال برای حضور در لیگ ملت‌ها اعلام شد و ۹ بازیکن نسبت به لیست قبلی کم شده‌اند تا در این لیست اولیه ۳۰ بازیکن حضور داشته باشند، اظهار کرد: فدراسیون والیبال بعد از رفتن محمدرضا داورزنی که سالیان زیادی رئیس بود سید میلاد تقوی را به عنوان رئیس می‌بیند و باید دید او چگونه با والیبال کنار می‌آید. مائوریسیو موتا پائز هم به عنوان سرمربی اولین حضور خود را در ایران تجربه می‌کند. عملکرد او همانند هندوانه دربسته است و تیم او در لیگ اوکراین به عنوان دوم رسید. باید منتظر ماند تا تیم او در لیگ ملت‌ها بازی کند و نسبت به وی شناخت کافی حاصل شود.

نمی‌توان پیش داوری کرد

وی ادامه داد: باید دید پائز با فضایی که ایجاد شده به چه شکل برخورد می‌کند و با چه روشی مدیریت خواهد کرد. بازیکنان بزرگی از حضور در تیم ملی کنار کشیدند و فدراسیون باید بررسی دقیقی کند تا علت این اتفاق مشخص شود. شاید دلایل منطقی داشتند و از حضور در اردوی تیم ملی انصراف دادند. در مصاحبه‌های بازیکنان دیده شده که گفته‌اند ما سرباز تیم ملی هستیم ولی در این سال‌ها مد شده پیش از هر تورنمنت مهم بازیکن یا بازیکنانی از حضور در تیم ملی شانه خالی کردند. این بار هم چنین اتفاقی افتاده و البته نمی‌توان پیش داوری کرد و باید منتظر ماند تا ریشه و علت غیبت آنها روشن شود. نمی‌توان گفت بازیکنی مقصر است، شاید آسیب‌دیدگی یا دلیل موجهی داشته‌اند، شاید انگیزه لازم از سوی فدراسیون ایجاد نشده و اردو‌ها مطابق انتظار نبوده است. کما اینکه بحث آسیب‌دیدگی نمی‌تواند جدی باشد، چون بازیکنان داخلی و لژیونر ما با قدرت برای تیم‌های باشگاهی خود بازی کرده‌اند.  

ویترین هر فدراسیونی تیم ملی‌اش است

کارشناس والیبال افزود: فدراسیون باید با قدرت این مسئله را پیگیری کند، چون بازیکن باید شش‌دانگ حواس و تمرکز خود را صرف حضور در تیم ملی کند. موجی که ایجاد شده باید مورد واکاوی دقیق قرار بگیرد، چون ویترین هر فدراسیونی تیم ملی‌اش است و باید مشخص شود به چه علت موجی ایجاد شده که برخی بازیکنان از حضور در تیم ملی سر باز می‌زنند. در مرحله بسیار حساسی هستیم و کمتر از یک ماه دیگر وارد لیگ ملت‌ها می‌شویم. شرایط با سال‌های قبل فرق می‌کند. امسال شرایطی ایجاد شده که برای کسب سهمیه المپیک باید تیمی متفاوت‌تر از قبل باشیم. رنکینگ تیم ملی به خاطر نتایجی که در تورنمنت‌های اخیر گرفته‌ایم دچار تنزل شده و در ۱۲ بازی لیگ ملت‌ها برابر بهترین تیم‌های ملی والیبال جهان بین ۸ تا ۱۰ پیروزی نیاز داریم تا بتوانیم رنکینگ از دست رفته را جبران کنیم و بتوانیم در جایگاهی قرار بگیریم که سهمیه المپیک را کسب کنیم.

احتمال کسب سهمیه برای ایران غیرممکن نیست

وی خاطرنشان کرد: همیشه شیرینی کار به این بوده کار‌های سخت را با درایت، مدیریت و عشق به وطن برخی تیم‌های ملی به دست آورده‌اند. فراموش نکنیم ایتالیا قهرمان ۹ دوره لیگ ملت‌ها، آرژانتین مطرح، صربستان، هلند و کوبا در حال تلاش هستند تا بتواند از طریق لیگ ملت‌ها سهمیه المپیک بگیرند. سه سهمیه مانده و ایران به عنوان تیم ششم بزرگی که سهمیه نگرفته باید با این حریفان مطرح رقابت کند. احتمال کسب سهمیه برای ایران غیرممکن نیست به شرط اینکه فدراسیون والیبال بتواند حواشی به وجود آمده را مدیریت کند و کادرفنی و بازیکنان با آسودگی خاطر روی هدف خود متمرکز شوند. مدیریت فدراسیون در ۱۲ سالی که ریاست بر عهده محمدرضا داورزنی بود نکات مثبت و منفی را به دنبال داشت. توجه بیش از حد به تیم ملی حواشی به دنبال دارد.  

تیم ملی نماد هر رشته ورزشی برای یک کشور است

شجاعی تصریح کرد: اگر یک یا دو بازیکن به تیم ملی نمی‌آمدند موردی نبود و ایرادی بر فدراسیون وارد نیست. مثلاً در فهرست جدید تیم ملی سید محمد موسوی با توجه به اینکه ۳۷ ساله شده، شاید انگیزه لازم را ندارد و مصدومیت‌هایی که از قبل داشته مانع از آن شده تا در اردوی تیم ملی حاضر شود. وقتی تعداد بازیکنان در این سال‌ها زیاد بوده و کماکان هم ادامه دارد پس ایراد باید مشخص شود، چون تیم ملی نماد هر رشته ورزشی برای یک کشور است و آرزوی بسیاری بازی برای این تیم بوده، هست و خواهد بود. باید کنکاش دقیقی شود تا علت پشت کردن به تیم ملی روشن شود و اگر روی آن سرپوش گذاشته شود به هواداران و آینده والیبال ضربه زده‌اند. این موضوع تسری پیدا می‌کند و با سرایت آن به کل والیبال ایران، بازی در تیم ملی اتفاقی عادی می‌شود. پس باید ریشه آن واکاوی شود و اجازه ندهند تا بازیکنی تصمیم بگیرد برای تیم ملی والیبال بازی نکند.

شجاعی: علت پشت کردن به تیم ملی والیبال روشن شود/ کسب سهمیه المپیک شرط دارد

دلخوش به نسل طلایی بودیم

وی یادآور شد: زمانی مدعی بودیم سطح والیبال ایران از آسیا گذشته ولی در مسابقات قهرمانی آسیا در ارومیه و در بازی فینال نتوانستیم یک ست از ژاپن بگیریم و ۳ بر صفر بازنده شدیم. ژاپنی‌ها ننشسته‌اند تا به موفقیت‌هایی که ماندنی نیستند و در برهه‌ای است دلخوش کنند و همواره به دنبال بهتر شدن بودند ولی ما دلخوش به نسلی طلایی بودیم که دوران آنها به پایان رسیده و جالب اینکه به سمتی رفته‌ایم که بازیکنان جوان هم به تیم ملی پشت می‌کنند. میلاد تقوی تازه وارد والیبال نشده و پیش از آنکه رئیس شود تجربه دبیری فدراسیون را داشته و باید این مسائل را با مدیریتی صحیح حل کند.

نباید بازیکنی با زور در خدمت تیم ملی باشد

شجاعی ادامه داد: سید محمد موسوی، امیر غفور، صابر کاظمی، مهدی مرندی، امیرحسین توخته، محمد فلاح، ایلشن داوودی‌پور، رضا رضایی و آرمین افشین‌فر تیم ملی را کنار گذاشتند و علت آن باید مشخص شود. مثلاً صابر کاظمی گفته می‌خواهم مراقب مادرم باشم. چطور در آستانه لیگ ملت‌ها چنین اتفاقاتی رخ داده و باید معلوم شود بهانه بوده یا دلیل موجهی بوده است. نباید بازیکنی با زور در خدمت تیم ملی باشد بلکه باید با عشق و با تمام توان در خدمت تیم ملی باشد. ژاپن که سهمیه المپیک گرفته با وجود میانگین قدی کوتاه‌تر توانست تیم‌های بزرگ دنیا را مغلوب کند و دلیل آن برنامه‌ریزی صحیح بوده، فدراسیون ایران با همکاری کادرفنی تیم ملی به علت این اتفاق رسیدگی کند و راهکار‌هایی داشته باشد تا دیگر چالش و بحرانی نتواند تأثیر منفی روی تیم ملی والیبال داشته باشد.