علمی و پزشکیکسب و کار جدید

طول درمان تنبلی چشم در کودکان

چنانچه کودک شما تازه به سن مدرسه رسیده است، احتمالا او را برای چشم پزشکی برده‌اید تا بتوانید پرونده سلامتش را کامل نمایید. برخی از کودکان ممکن است به تنبلی چشم دچار باشند اما هیچ علامتی نداشته باشند؛ به همین دلیل است که این معاینات پیش از ورود به مدرسه اهمیت بسیاری دارد. چنانچه برای کودک شما تشخیص تنبلی چشم داده شده است ویا در آخرین مراجعه خود به چشم پزشک، به شما گفته شده است که تنبلی چشم دارید؛

انتخاب بهترین دکتر متخصص چشم در شیراز به عوامل مختلفی مانند سابقه و تجربه، تخصص، محل مطب و هزینه خدمات بستگی دارد.

تنبلی چشم چیست ؟!

تنبلی چشم یا امبلیوپی، بیماری مربوط به چشم است و حدود ۳ درصد از افراد ممکن است به آن دچار شوند. این عیب در زمان کودکی بروز می‌کند و چشم در دوره کودکی دید طبیعی ندارد، که می‌تواند به علت‌های مختلف مثل عیوب انکساری (دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم) یا انحراف چشم (لوچی یا استرابیسم) یا عدم شفافیت مسیر (آب مروارید، کدورت قرنیه، افتادگی پلک) بروز کند؛ در هر صورت این اشکال معمولاً در یکی از چشم‌ها پیش می‌آید و چون مغز همواره بهترین تصویر را انتخاب می‌کند.

تصویر چشم سالم را انتخاب کرده و از آن استفاده می‌نماید و این باعث می‌شود که چشم بیمار ویا تنبل غیرقابل استفاده بماند و به مرور چون از آن استفاده نمی‌شود دیدش بدتر و بدتر شود تا جایی‌که شاید موجب کوری چشم بیمار بشود. برای همین به این حالت تنبلی چشم می‌گویند و چون بدن کودکان خاصیت ترمیم‌پذیری بالایی نسبت به بزرگسالان دارد، باید این عارضه خیلی زود در سنین قبل از دبستان تشخیص داده شود تا به اصلاح آن اقدام کنند که معمولا نتایج نتایج بسیار خوب و سریع به‌دست می‌آید .

تشخیص تنبلی چشم

چنانچه علت تنبلی چشم مربوط به انحراف چشم یا شفافیت مسیر دید باشد، به راحتی توسط والدین قابل تشخیص است؛ اما اگر مربوط به علوم انکساری باشد، باید توسط پزشک یا بینایی سنج تشخیص داده شود، چون خود بیمار نیز نمی‌تواند این عیب را متوجه ‌شود.

برای تشخیص تنبلی چشم، امروزه در تمام کشورها قبل از ۶ سالگی از همه کودکان عمل بینایی سنجی انجام می‌شود تا اگر این عیب وجود دارد، تحت معالجه قرار گیرد ودرنتجه فرد در بزرگی دچار مشکلات بیشتر نشود.

تنبلی  چشم چنانچه در زمان مناسب تشخیص داده بشود، به راحتی قابل درمان است و درمان تنبلی چشم در کودکان معمولاً به صورت بستن چشم سالم و وادار کردن مغز به دیدن با چشم تنبل صورت می‌گیرد. اگر چشم دچار عیوب انکساری باشد، ممکن است که اپتومتریست، لنز یا عینک‌های مناسب چشم بدهد که مغز به دیدن تصویر درست عادت کند و همچنین اگر تنبلی چشم ناشی از انحراف باشد، با عمل جراحی قابل درمان است. معمولا اپتومتریست دستوراتی جهت ورزش دادن چشم و زمان‌بندی و نحوه بستن چشم سالم می‌دهد که باید با دقت پیگیری گردد.

معمولاً تکامل سیستم بینایی تا سن ۸ الی ۱۰ سالگی صورت می‌گیرد و درمان تنبلی چشم در کودکان بعد از این سنین بسیار بعید است؛ بنابراین اگر تنبلی چشم تا قبل از سن ۱۰ سالگی درمان نشود، در اکثر موارد بعد از این سن هیچ درمانی نخواهد داشت و ممکن است که منجر به از دست رفتن شدید دید در یک چشم بشود.

علائم تنبلی چشم در بزرگسالی

گاهی اوقات تنبلی چشم تنها در سنین کودکی اتفاق نمی‌افتد و ممکن است در سنین نوجوانی ویا حتی میانسالی اتفاق بیفتد. در سنین بزرگسالی هم تنبلی چشم، مانند تنبلی چشم در زمان کودکی است؛ یعنی ممکن است که یکی از چشم‌ها یا هر دو چشم به عللی دچار عدم دقت و دید مناسب گردد که در این صورت تصاویری که به مغز می‌فرستند تار ویا مخدوش هستند و مغز با توجه به اینکه تصویر دقیقی را از چشم سالم دریافت می‌کند، کم‌کم دریافت تصویر از چشم بیمار را مسدود می‌نماید و این باعث می‌شود که این چشم در تنبلی خود پیشرفت کند و فرد دچار عدم دید و بیماری‌های دیگر بشود.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد هر فرد تا ۴۰ سالگی در معرض خطر ابتلا به بیماری تنبلی چشم است. معمولاً شایع‌ترین علت تنبلی چشم در بزرگسالی، انحراف چشم و یا ناهمگونی شماره چشم‌هاست ویا ممکن است ترکیبی از این دو باشد. معمولاً تنبلی چشم می‌تواند بر اثر مشکلات عضلات چشم یا اختلال در عصب انتقال دهنده اطلاعات به عضلات یا مرکز کنترل در مغز  پیش بیاید؛ گاهی اوقات عامل ژنتیکی نیز در این بیماری دخیل است. علاوه‌بر این، ممکن است تنبلی چشم بر اثر انحراف چشم، آستیگماتیسم، نزدیک بینی و دوربینی، افتادگی پلک، آب مروارید، کدورت قرنیه و …پیش بیاید.

تنبلی چشم در بزرگسالی چون فعالیت بینایی اهمیت بیشتری دارد، نشانه‌هایش کاملا واضح است و شامل تغییر حالت چشم‌ها به سمت داخل یا خارج، ضعیف شدن دید، دوبینی، تاربینی، کاهش و ضعف بینایی، خستگی شدید چشم در هنگام فعالیت‌های چشمی، سردرد شدید، کج کردن سر برای بهتر دیدن و نتایج غیر نرمال آزمایشات در معاینه‌های پزشکی است.

درمان تنبلی چشم در بزرگسالی

معمولا درمان تنبلی چشم در بزرگسالی با تشخیص اپتومتریست و چشم پزشک  به وسیله یک لنز و عتنبلی چشم کودکان یکی از شایع‌ترین مشکلات و اختلالات بینایی در کودکان است. این مشکل بیشتر در سنین ۴ تا ۷ سالگی خود را نشان‌داده و گاهی حتی تا سنین بالاتر نیز نشانه‌ای ندارد. این مشکل با علاقه روزافزون کودکان به استفاده از موبایل و کامپیوتر بسیار بیشتر شده‌است. بنابراین والدین وظیفه دارند با آگاهی کامل از این بیماری برای درمان زودهنگام و جلوگیری از عوارض بعدی اقدام کنند.

اگر فرزند شما در بینایی خود مشکل پیدا کرده‌است و یا باید برای معاینه‌ی چشمان او به دکتر مراجعه کنید، می‌توانید از و یا نوبت بگیرید. برای دریافت نوبت از دکتر چشم پزشک و یا متخصص کودکان می‌توانید به سایت نوبت‌دهی آنلاین دکترتو مراجعه کنید و با وارد کردن تخصص چشم‌پزشکی و یا تخصص اطفال در شهر مورد نظر خود، از بهترین دکتر اولین نوبت ممکن را دریافت کنید.

تنبلی چشم کودکان یا آمبلیوپیا چیست؟

این اختلال معمولاً در یک چشم دیده‌می‌شود و عمدتا دید افراد با چشم دیگرشان است. به دلیل اختلال دید چشم تنبل، در آینده دیگر عیوب انکساری (دوربینی، نزدیک بینی، یا آستیگماتیسم)، انحراف چشم (لوچی یا استرابیسم) یا عدم شفافیت مسیر بینایی (ناشی از عواملی نظیر آب مروارید، کدورت قرنیه، یا افتادگی پلک) هم اغلب رخ می‌دهد. واضح نبودن تصویر در چشم بیمار و واضح‌تر بودن تصویری که فرد از چشم سالم دریافت می‌کند باعث می‌شود تا مغز بین دو چشم، چشم سالم را برای دیدن انتخاب کند؛ بنابراین تمام دیدش را از چشم سالم تامین می‌کند.

در واقع این اختلال مسیر ارسال تصویر از چشم بیمار به مغز را مسدود یا اصطلاحاً دید چشم بیمار را «خاموش» کند. در نتیجه از چشم معیوب استفاده نمی‌شود یا کمتر استفاده می‌شود و همین دلیل بروز تنبلی چشم به‌مرور زمان شدیدتر می‌شود، چرا که استفاده همیشگی از چشم سالم باعث قوی‌تر شدن آن خواهد‌شد.

علائم تنبلی چشم کودکان

تنبلی چشم بیماری است که بسیار خاموش می‌تواند فرزند شما را درگیر کند. بنابراین بسیار اهمیت دارد که به رفتارهای جدیدی که نشان‌می‌دهد، دقت داشته‌باشید. این بیماری نشانه‌های خاموشی دارد که عبارتند از:

 • چرخش سر هنگام دیدن تلویزیون
 • تنگ کردن چشم‌ها برای دید بهتر
 • مالیدن چشم‌ها یا خارش بی‌وقفه آن
 • عدم توانایی در مهارت‌های حرکتی ظریف
 • تاخیر و مشکل در خواندن
 • قدرت تجزیه و تحلیل و ضعف در درس ریاضیات به‌دلیل عدم تمرکز
 • عدم دقت
 • مشکل داشتن با انجام بازی‌های ورزشی

علائم اولیه تنبلی چشم

حال چطور علائم تنبلی چشم در کودکان را تشخیص دهیم؟ بارزترین نشانه‌ها و علائم تنبلی چشم عبارتند از:

 • انحراف چشم به سمت داخل یا بیرون
 • عدم هماهنگی در کارکرد چشم‌ها
 • دید عمقی ضعیف و تاری دید
 • دوبینی یا بستن یکی از چشم‌ها
 • نیاز به کج کردن سر برای بهتر دیدن
 • نتایج غیرعادی در معاینات بینایی

مهم ترین نشانه های تنبلی چشم کودکان

همانطور که اشاره‌شد، بیشتر کودکانی که با تنبلی چشم سر‌‌و‌کله می‌زنند هیچ نشانه ظاهری خاصی ندارند و بیماری آن‌ها در ظاهر قابل مشاهده نیست. به طور کلی تنبلی چشم در اثر تحریک نشدن اعصاب بین مغز و چشم ایجاد می‌شود. این شرایط موجب می‌شود تا مغز بیشتر یک چشم را تحریک کند و این موضوع سبب ضعیف شدن چشم دیگر خواهد‌شد.

معمولاً چشمی که در تنبلی چشم ضعیف می‌شود انحراف داشته و با مرور زمان شکل و ظاهر متفاوتی نسبت به چشم سالم پیدا می‌کند. در این مرحله گاهی تنها با نگاه کردن به چشم‌های کودک نیز می‌توان علائم تنبلی چشم کودک را مشاهده‌کرد. چون تنبلی چشم و انحراف قابل مشاهده است. از مهم‌ترین نشانه‌های تنبلی چشم می‌توان به موارد زیر اشاره‌کرد:

 • انحراف چشم در یک یا دو چشم
 • عدم چرخش هماهنگ چشم‌ها
 • عدم تشخیص عمق توسط فردانه‌های تنبلی چشم