فرهنگ و هنر

عید فطر ۲۰۲۴ در اروپا

اینترنشنال نیوز/خراسان رضوی با پایان یافتن ماه مبارک رمضان، مسلمانان سراسر جهان برای جشن عید فطر آماده می‌شوند.

به نقل از یورونیوز، مسلمانان سراسر جهان به‌زودی پایان ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر را جشن می‌گیرند.

پس از یک ماه روزه گرفتن از طلوع فجر تا غروب آفتاب و همچنین تمرکز بیشتر بر عبادت، خیرات و اعمال خیر عید فطر که در لغت به معنای ضیافت یا عید افطار است، جشن گرفته می‌شود.

عید فطر با نماز جماعت برای نشان دادن قدردانی از خداوند آغاز می‌شود و با جشن‌هایی که اغلب شامل دیدارهای خانوادگی، دورهمی‌ها (با مقدار زیادی غذا) و لباس‌های نو است، دنبال می‌شود.

عید فطر چه زمانی است؟

تاریخ عید فطر، هر سال تغییر می‌کند زیرا اسلام از تقویم قمری پیروی می‌کند.

اولین روز از تعطیلات که اغلب آغاز تعطیلات سه روزه است با رؤیت هلال ماه به نشانه آغاز ماه شوال، دهمین ماه تقویم اسلامی، تعیین می‌شود.

از آنجایی که در عصر دوشنبه بعد از نماز مغرب (که در غروب خورشید خوانده می‌شود)، ماه نو مشاهده نشد، مسلمانان عربستان سعودی و کشورهای همسایه روز چهارشنبه (۱۰ آوریل) اولین روز عید فطر را جشن خواهند گرفت.

با این حال، تاریخ می‌تواند در بین کشورها و جوامع مسلمان متفاوت باشد. در بسیاری از کشورهای با اکثریت مسلمان، رویت ماه نو از طریق تلویزیون، رادیو و مساجد اعلام می‌شود.

عید فطر ۲۰۲۴ در اروپا

عید فطر چگونه برگزار می‌شود؟

مسلمانان به‌طور معمول در اولین ساعات روز اول عید فطر برای اقامه نماز عید در مسجد محل خود جمع می‌شوند و فطریه واجب غذا به فقرا به‌نام زکات فطره می‌پردازند. گاهی اوقات این نمازها می‌تواند در فضاهای بیرونی بزرگ برگزار شود تا تعداد زیادی از حاضران را در خود جای دهد.

پس از روزه گرفتن در ماه رمضان، غذا در جشن عید مهم است. صبح عید پوشیدن لباس نو، صرف صبحانه غنی و سپس دور هم جمع شدن در طول روز با دوستان و خانواده در کنار صرف غذا مرسوم است.

عید فطر به خاطر غذاهای شیرین بسیاری که در طول تعطیلات از آن لذت می‌برند، جشن شکر نیز نامیده شده، این خوراکی‌ها در سراسر جهان متفاوت است، اما غذاهای مورد علاقه شامل باقلوا در خاورمیانه و ترکیه، ساویا (ورمیشل شیرین) در جنوب شرقی آسیا و کلوچه با مغز خرما در مصر می‌شود.

کارت‌هایی به‌عنوان هدایا نیز وجود دارد که اغلب همراه با تبریک عید، عید مبارک است که به عربی خجسته باد عید است.

عید فطر در اروپا

مسلمانان اقلیت به نسبت کوچکی در اروپا هستند و حدود پنج درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند، اما اسلام بعد از مسیحیت دومین دین بزرگ در اروپاست.

در اروپای شرقی چندین کشور با اکثریت مسلمان وجود دارد، کوزوو (۹۶ درصد)، آلبانی (۸۵ درصد) و بوسنی و هرزگوین (۵۵ درصد) ازجمله این کشورها هستند.

انتظار می‌رود که مؤمنان صبح چهارشنبه در میدان اسکندربیگ تیرانا آلبانی گرد هم آیند تا دعا کنند و به خطبه عید که توسط مفتی تیرانا، گازمنت خوانده می‌شود، گوش فرا دهند. در بوسنی و هرزگوین، امام حسین کاوازوویچ به‌طور معمول در مسجد باشکوه گازی هوسروف بیگ سارایوو نماز می‌خواند.

جشن‌هایی در سراسر این قاره برگزار می‌شود، از جمله جشن سالانه «عید در میدان» در روز شنبه در میدان ترافالگار لندن و ضیافت ناهار در مسجد بزرگ پاریس پس از نماز در روز چهارشنبه (۱۰ آوریل) است.

مانند سایر نقاط جهان، جنگ رژیم صهیونیستی و حماس بر مسلمانانی که در اروپا جشن می‌گیرند سایه تاریکی خواهد افکند.  امسال در طول ماه رمضان، هواداری، دعا و خیرات برای فلسطینیان در غزه در ذهن بسیاری از مردم نقش بسته بود.

انتهای پیام

انتشارات فرهنگ و هنر

از ترکیب کلماتی منتقی و فرهنگ غنی، جادوی زبانی را بر شما تمرین می‌کنم.