علمی و پزشکی

مصرف ویتامین C و کاهش علائم پیری پوست

آفتاب‌‌نیوز :

اگرچه غذا‌های غنی از ویتامین C به مقدار کافی وجود دارد، اما وقتی صحبت از پوست می‌شود، استفاده از سرم‌های موضعی ویتامین C به طور مستقیم بر روی پوست کارآمدترین راه برای بهره مندی از مزایای آن است.

آنچه ویتامین C می‌تواند انجام دهد تا پوست را یکدست و شفاف کند شامل:

لکه‌های تیره را روشن می‌کند

ویتامین C با محدود کردن آنزیم مسئول تولید ملانین به روشن شدن لکه‌های تیره پوست کمک می‌کند.

 لکه‌های تیره به دلیل تولید بیش از حد ملانین، یک رنگدانه تیره در پوست ایجاد می‌شود. این تولید ملانین اضافی می‌تواند توسط موارد مختلفی از جمله نور خورشید، بارداری، مصرف برخی دارو‌ها یا افزایش سن ایجاد شود.

به کاهش علائم پیری کمک می‌کند

ویتامین C همچنین در تشکیل کلاژن که یک پروتئین فیبری است و به تشکیل بافت همبند در پوست است کمک می‌کند.

با افزایش سن پوست، تولید کلاژن کاهش می‌یابد. این همان چیزی است که باعث از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست و افتادگی آن می‌شود. در حالی که پیری پوست اجتناب ناپذیر است، اما استفاده روزانه از ویتامین C می‌تواند به تقویت تولید کلاژن کمک کرده و روند پیری را کند کند. این تقویت کلاژن به سفت شدن پوست و کاهش خطوط ریز و چین و چروک کمک می‌کند.

برای کاهش علائم پیری، استفاده از سرم موضعی بسیار مهم است تا ویتامین C بتواند مستقیماً به سلول‌های پوست برسد.

برخی آسیب‌های نور خورشید را کم می‌کند

اشعه ماورا بنفش (UV) از آفتاب یا تخت‌های برنزه یکی از دلایل اصلی پیری و آسیب سلول‌های پوستی در طول زمان است. هنگامی که خورشید به پوست برخورد می‌کند، رادیکال‌های آزاد را ایجاد می‌کند که منجر به آسیب به پوست می‌شود. اما ویتامین C به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی می‌تواند به کاهش این آسیب کمک کند.

آنتی اکسیدان‌ها مانند ویتامین C با خنثی سازی رادیکال‌های آزاد از اثرات مضر مانند سیگار کشیدن و آفتاب از آسیب سلول جلوگیری می‌کنند.

مهم است که بدانید سرم‌های ویتامین C نمی‌توانند به عنوان جایگزین ضد آفتاب عمل کنند، زیرا باعث اشعه ماورا بنفش خورشید نمی‌شود و آن را جذب نمی‌کند. با این حال، استفاده از ترکیبی از هر دو باعث محافظت کافی پوست در برابر آسیب‌های خورشید می‌شود.

قرمزی و التهاب را به حداقل می‌رساند

پوست به دلایل زیادی از جمله آکنه، آسیب خورشید، بیماری‌های پوستی مانند درماتیت و واکنش‌های آلرژیک به برخی از دارو‌ها ممکن است قرمز و ملتهب شود.

ویتامین C یک ضد التهاب است، به این معنی که به کاهش التهاب و قرمزی پوست منجر می‌شود.

ضد التهاب برای درمان پوست ضروری است؛ و هنگامی که به صورت موضعی استفاده شود، مانند ویتامین C، با آرام کردن قرمزی می‌تواند ظاهر پوست را بهبود بخشد.

به بهبود پوست کمک می‌کند

ویتامین C به چندین روش به بهبود پوست کمک می‌کند:

اگر به صورت موضعی مستقیماً روی زخم قرار گیرد، تولید کلاژن و الاستین را تحریک می‌کند. این باعث می‌شود پوست بهبود یابد.

ویتامین C جذب آهن را تقویت می‌کند، ماده مغذی دیگری که در ترمیم زخم لازم است.

برای افرادی که کمبود ویتامین C دارند، نشان داده شده است که مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم مکمل ویتامین C در روز بهبود زخم‌ها را به شدت بهبود می‌بخشد.