بین الملل

نگاهی به چینش احزاب و رقبا در انتخابات پارلمانی پاکستان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین اینترنشنال نیوز، انتخابات شورای ملی پاکستان و پارلمان‌های ایالتی در چهار ایالت پنجاب، سند، سرحد و بلوچستان قرار است فردا (۱۹ بهمن) برگزار شود. این انتخابات در شرایطی برگزار می‌شود که پاکستان ۲۵۰ میلیون نفری در بحبوحه سرکوب رهبران حزب تحریک انصاف و بازداشت «عمران خان» به سر می‌برد و نتایج آن می‌تواند برای این کشور سرنوشت‌ساز باشد.

قرار است حدود ۱۵۰ حزب به همراه ده‌ها نامزد مستقل برای پر کردن کرسی‌های پارلمان فدرال و چهار پارلمان ایالتی رقابت کنند.

در ادامه احزاب اصلی حاضر در این رقابت که برخی از آن‌ها در قدرت هستند و برخی نیز که نفوذ داخلی و منطقه‌ای بالایی دارند و احزاب کوچک‌تری که نمایندگی گروه یا نژاد و منطقه‌ خاصی را بر عهده دارند، آورده می‌شود.

 حزب «تحریک انصاف»

حزب تحریک انصاف پاکستان، که توسط عمران خان تأسیس شده است، به راست میانه گرایش دارد و در حال حاضر این حزب توسط «گوهرعلی خان» رهبری می‌شود.

عمران خان (۷۱ ساله) با پیروزی در انتخابات ۲۰۱۸ به قدرت رسید. اما در عرض چند سال، تشکیلات نظامی که در ابتدا از او حمایت کرده بود، علیه او شد و برای اولین بار در پاکستان، پارلمان این کشور در ۱۰ آوریل ۲۰۲۲ رأی عدم اعتماد عمران خان را صادر کرد. برکناری پر سر و صدایی که تا امروز صحنه سیاسی این کشور را معطوف خود کرده است.

عمران خان می‌گوید که آمریکا در پشت صحنه توطئه علیه او قرار دارد و ارتش و سیاسیون از واشنگتن دستور گرفته‌اند، او شواهد مکتوبی را برای تأیید این موضوع ارائه داده، هرچند دولت وقت آمریکا این اتهامات را رد کرده است.

تاکنون دهها بار حامیان عمران خان به خیابان‌ها آمده و علیه مخالفان او و همچنین دولت آمریکا شعار داده‌اند، اعتراضاتی که در نهایت منحر به بازداشت عمران خان در می ۲۰۲۳ به بهانه فساد شد و خشم حامیانش را این‌بار شدیدتر از پیش برانگیخت.

حدود ۱۵۰ عنوان اتهامی علیه عمران خان صادر شده است. اخیرا نیز دادگاه اعلام کرده که ازدواج او و همسرش «بشری بی بی» در سال ۲۰۱۸ قانونی نبوده و به این بهانه برای هرکدام ۷ سال حبس و جریمه نقدی حکم کرده است.

عمران خان همچنین به ۱۰ سال حبس به اتهام افشای اسرار کشور و ۱۴ سال حبس به همراه همسرش به اتهام فروش غیر قانونی هدایای دولتی محکوم شده است.

علی‌رغم تمامی سرکوب‌ها و متهم شدن عمران خان به فساد و اسرار اسرار کشور، اما حزب «تحریک انصاف» در تمامی پاکستان از محبوبیت بالایی برخوردار است، هرچند این حزب از حضور در انتخابات منع شده و کاندیداهای حزب مجبور شده‌اند به شکل مستقل وارد رقابت شوند.

حزب «تحریک انصاف» در سال ۲۰۱۳ تعداد ۲۸ کرسی را از آن خود کرد و در سال ۲۰۱۸ با یک چهش بزرگ توانست ۱۱۶ کرسی را به خود اختصاص دهد.

پاکستان،انتخابات پاکستان،عمران خان

حزب «مسلم لیگ پاکستان» جناح نواز شریف 

حزب مسلم لیگ پاکستان – شاخه نواز، به عنوان گروه سیاسی میانه‌رو طبقه‌بندی می‌شود که توسط نواز شریف، نخست‌وزیر سابق رهبری می‌شود، این حزب تاکنون سه بار به قدرت رسیده است که آخرین آن در سال ۲۰۱۳ و با اکثریت قاطع بود.

شریف (۷۴ ساله) در سال ۲۰۱۷ به دلیل اتهامات فساد از سمت خود برکنار شد و یک سال بعد به همراه دخترش «مریم» و چند روز مانده به انتخابات به ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

از رهبران برجسته این حزب می‌توان به شهباز شریف (۷۲ ساله)، برادر کوچکتر نواز و نخست‌وزیر سابق دولت ایالتی پنجاب اشاره کرد (منطقه پنجاب سنگر اصلی حزب است) او در سال ۲۰۲۲ پس از سرنگونی دولت عمران خان، سمت نخست وزیری موقت پاکستان را بر عهده گرفت و ۱۶ ماه نسخت‌وزیر بود. از آنجایی که مسلم لیگ بخشی از ائتلاف موسوم به جنبش دموکراتیک پاکستان (PDM) بود، در سال ۲۰۱۸ توانست رأی عدم اعتماد «عمران خان» را از اکثریت پارلمان بگیرد.

اما در ۱۶ ماهی که شهباز به عنوان نخست‌وزیر موقت پاکستان در قدرت به سر می‌برد، اوضاع اقتصادی این کشور نابه‌سامان بوده است، نرخ تورم به شکل قابل توجهی افزایش یافته و کشور شاهد اعتراضات به رهبری حزب تحریک انصاف بود.

نواز شریف در ماه اکتبر سال گذشته پس از ۴ سال تبعید خودخواسته در انگلیس به پاکستان بازگشت. ظرف چند هفته، دادگاه اتهامات فساد علیه او را لغو کرد و ناظران را به این باور رساند که او توسط ارتش به عنوان نخست وزیر آینده کشور انتخاب شده است.

اما بزرگترین چالشی که خانواده شریف با آن مواجه است، بازپس‌گیری پایگاه حمایتی خود از عمران خان است که همچنان از محبوبیت بالایی برخوردار است.

به عقیده ناظران حزب مسلم لیگ پاکستان بیشترین شانس را برای پیروزی در انتخابات دارد، هرچند دقیقا مشخص نیست که در صورت پیروزی در انتخابات کدام یک از برادران ممکن است دولت را رهبری کند.

پاکستان،انتخابات پاکستان،عمران خان

حزب مردم

حزب چپ میانه «مردم پاکستان» به رهبری «بلاول بوتو زرداری» (وزیر خارجه فعلی و فرزند بی نظیر بوتو) و پدرش «آصف علی زرداری» بار دیگر تلاش دارد پس از سال ۲۰۰۸ به قدرت باز گردد.

«ذوالفقار علی بوتو» پدر «بی‌نظیر بوتو» این حزب را تأسیس کرد و بی‌نظیر بوتو نیز دو مرتبه به نخست‌وزیری رسید.

بلاول بوتو زرداری (۳۵ ساله) به عنوان یک رهبر جوان در رقابت با رهبران سالخورده دیگر احزاب متمایز است، با این حال حزب «مردم پاکستان» که کنترل استان «سند» را در دست دارد همچنان به خاطر عدم توانایی در مدیریت شرایط در سیل چهار سال پیش، سابق خوبی در اذهان ندارد.

عمده بیانیه‌های این حزب چپگرا جوانان را مخاطب قرار می‌دهد و طرح‌هایی نیز برای مبارزه با «تغییرات آب و هوایی» دارد. این حزب در سال ۲۰۱۳ توانست ۳۴ کرسی و در سال ۲۰۱۸ نیز ۴۳ کرسی را به خود اختصاص دهد.

پاکستان،انتخابات پاکستان،عمران خان

حزب عوامی ملی

 

این حزب یک گروه سیای قوم‌گرا متعلق به پشتون‌ها است که پایگاه اصلی آن نیز در ایالت «سند» در شمال غرب پاکستان قرار دارد و تلاش می‌کند جای حزب تحریک انصاف را بگیرد.

«اسفندیار ولی خان» رهبری این حزب چپ میانه و سکولار را بر عهده دارد، فردی که با اتهامات فساد مواجه است و از دو دهه پیش خارج از قدرت سیاسی به سر می‌برد.

عوامی ملی جزوی از ۱۱ حزبی بود که برای برکناری عمران خان تلاش کرد. این حزب در سال ۲۰۱۳ توانست ۲ کرسی و در انتخابات ۲۰۱۸ نیز یک کرسی به دست آورد.

 

حزب «جنبش متحد قومی»

جنبش متحده قومی (اردو: متحده قومی موومنٹ) از احزاب سکولار در پاکستان است که در ۱۹۸۴ توسط «الطاف حسین» بنیانگذاری شد. هم‌اکنون این حزب بین دو جناح مختلف تقسیم شده‌است. جناح لندن به رهبری الطاف حسین از لندن و جناح پاکستان به رهبری فاروق ستار در پاکستان. نماد انتخاباتی آن نیز یک بادبادک است. جنبش متحد قومی دومین حزب بزرگ در ایالت سند و در مجموع چهارمین حزب بزرگ در مجمع ملی پاکستان پس از مسلم لیگ پاکستان، حزب مردم پاکستان، و تحریک انصاف پاکستان به شمار می‌رود.

 

جنبش متحد قومی در سال ۲۰۱۸ با تحریک انصاف متحد شد، اما سپس از عمران خان روی برگرداند و با ائتلاف جنبش دموکراتیک پاکستان (PDM) برای برکناری او همراه شد.

این حزب در سال ۲۰۱۳ توانست ۱۸ کرسی و در سال ۲۰۱۸ نیز ۶ کرسی به دست آورد.

جماعت اسلامی

 

حزب جماعت اسلامی به رهبری «سراج الحق» به تشکیلات حزبی قدرتمند خود شناخته می‌شود، هرچند تاکنون نتوانسته است در انتخابات نتایج خوبی به دست آورد.

این حزب آخرین بار در دوره نخست‌وزیری «پرویز مشرف» در سال ۲۰۰۲ در قدرت حضور داشت.

پایگاه اصلی حزب نیز ایالت «سند» است و تمرکز خود را بر شهر «کراچی» گذاشته است و پس از عملکرد خوبی که در انتخابات محلی این شهر از خود نشان داد، اکنون تلاش دارد با ادبیاتی میانه‌رو تر تعداد بیشتری از رأی‌دهندگان را جذب کند.

این حزب در سال ۲۰۱۳ توانست ۲ کرسی و در سال ۲۰۱۸ در ائتلاف با دیگر احزاب اسلامی ۱۲ کرسی را به دست آورد.

پاکستان،انتخابات پاکستان،عمران خان
سراج الحق در تظاهرات اعتراضی علیه تورم و بیکاری در شهر روالبندی، نزدیک اسلام آباد

جمعیت علماء الاسلام

 

حزب «جمعیت علماء الاسلام» به رهبری «فضل الرحمن» سعی دارد در انتخابات فردا، پایگاه از دست رفته خود در ایالت «سند» را که دوره پیش به تحریک انصاف واگذار کرد، بازیابد.

فضل الرحمن رهبری ائتلاف جنبش دموکراتیک پاکستان (PDM) را بر عهده داشت که برای به زیر کشیدن «عمران خان» تشکیل شده بود و اکنون نیز تلاش دارد با استفاده از شبکه گسترده مدارس دینی برای پیروزی خود بهره ببرد.

«فضل الرحمن» همچنین یک بازیگر ماهر سیاسی است و در پاکستان به عنوان فردی شناخته می‌شود که توانایی ائتلاف با دیگر احزاب را دارد.

این حزب در سال ۲۰۱۳ توانست ۱۱ کرسی و در سال ۲۰۱۸ نیز در ائتلاف با دیگر احزاب اسلامی ۱۲ کرسی را به دست آورد.

پاکستان،انتخابات پاکستان،عمران خان

حزب «پختونخوا ملی عوامی»

حزب «پختونخوا ملی عوامی» یک حزب قوم‌گرای پشتون است که پایگاه اصلی آن ایالت بلوچستان محسوب می‌شود. این حزب هم اکنون در ائتلاف حاکم در دولت ایالتی بلوچستان حضور دارد.

این حزب به رهبری «محمود خان اچکزی» به عنوان یک حزب چپ میانه در بلوچستان به عنوان فقیرترین ایالت پاکستان طبقه‌بندی می‌شود که کمترین تعداد کرسی‌های مجلس ملی را نیز دارا می‌باشد.

حزب «پختونخوا ملی عوامی» به دنبال دستیابی به خودمختاری منطقه‌ای بیشتر و افزایش اختیارات سنا است، جایی که همه ایالت‌ها از نمایندگی یکسان برخوردار هستند.

این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۳ توانست ۳ کرسی به دست آورد و در انتخابات ۲۰۱۸ نیز هیچ کرسی به دست نیاورد.

پاکستان،انتخابات پاکستان،عمران خان

 

حزب عوامی بلوچستان

این حزب در سال ۲۰۱۸ و به دست «انوار الحق کاکر» نخست‌وزیر موقت فعلی پاکستان تشکیل شد.

این حزب از همان ابتدا به عنوان گروهی از سیاستمداران متفاوت متعلق به قبایل مختلف در بلوچستان در نظر گرفته می‌شد که در خط تشکیلات نظامی قدرتمند پاکستان قرار داشتند. در انتخابات ۲۰۱۸، این حزب با حزب تحریک انصاف ائتلاف کرد.

این حزب حداقل برای ۱۰ کرسی در مجلس ملی که همه از بلوچستان هستند رقابت خواهد کرد و انتظار می‌رود اگر احزاب اصلی برای تشکیل یک دولت ائتلافی به شرکایی نیاز داشته باشند، به عنوان میانجی یا دلال قدرت عمل کند.

کاندیدهای مستقل

از آن‌جایی که حزب تحریک انصاف اجازه ورود به رقابت را ندارد و عمران خان نیز در زندان به سر می‌برد، کاندیداهای این حزب به شکل مستقل وارد رقابت خواهند که انتظار می‌رود تعداد نامزدهای مستقل این دوره بیش از دوره‌های پیشین باشد.

در کنار آن کاندیداهای جوانی وجود دارند که متعلق به هیچ کدام از دسته‌بندی‌های سیاسی در پاکستان نیستند.

کاندیداهای متقل در سال ۲۰۱۸ توانستند ۱۳ کرسی را در شورای ملی پاکستان به دست آورند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نشر بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای صنعتی و تجاری جهانی. با دانش در زمینه بازارهای جهانی و تجارت بین‌الملل، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای صنعتی، شرکت‌ها و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و بازاریابی، به شما دیدی جامع از تحولات صنعتی و تجاری جهانی می‌دهم.