ورزشی

وزنه‌بردار ایرانی قهرمان دسته ۸۹ کیلوگرم آسیا شد

وزنه‌بردار ایران در دسته ۸۹ کیلوگرم قهرمانی آسیا ۲۰۲۴ توانست عنوان قهرمانی را به دست آورد.

به گزارش اینترنشنال نیوز، رقابت گروه A دسته ۸۹ کیلوگرم وزنه‌برداری قهرمانی آسیا ۲۰۲۴ در ازبکستان برگزار شد و ایران در این وزن صاحب یک مدال طلا و دو نقره شد. تیم ایران دو وزنه‌بردار در این وزن داشت. 

علی عالیپور با رکورد ۱۶۳ یک‌ضرب، ۲۰۰ دوضرب و مجموع ۳۶۳ کیلوگرم قهرمان آسیا شد و در یک‌ضرب مدال نقره و در دوضرب  نقره و در مجموع طلا گرفت. 

علیرضا عباسپور دیگر نماینده ایران با رکورد ۱۵۵ یک‌ضرب، ۱۸۷ دوضرب و مجموع ۳۴۲ کیلوگرم در رده هشتم آسیا  قرار گرفت. او در یک‌ضرب و دوضرب هفتم شد.

این مسابقات گزینشی المپیک پاریس است و دسته ۸۹  کیلوگرم المپیکی است اما دو نماینده ایران به دنبال گرفتن سهمیه نیستند. مصطفی  جوادی در این وزن سهمیه المپیک دارد و نیاز به حضور در این مسابقات نداشت. 

در این گروه ۱۲ وزنه‌بردار به رقابت پرداختند.

عملکرد دو نماینده ایران به شرح زیر است:

حرکت یک‌ضرب

علیرضا عباسپور در حرکت اول وزنه ۱۵۵ کیلوگرم را مهار کرد اما در حرکت دوم و سوم وزنه ۱۶۱ کیلوگرم را انداخت. 

علی عالیپور در حرکت اول باید وزنه ۱۵۵ کیلوگرم را می زد که ثانیه های پایانی به روی تخته آمد و مسیر سالن گرم کردن تا تخته را دوید و در نهایت هم وزنه را هم انداخت. مربیان برای حرکت دوم او، وزنه را به  ۱۵۷ کیلوگرم افزایش دادند که نماینده ایران آن را مهار کرد. 

عالیپور در حرکت سوم، وزنه ۱۶۳ کیلوگرم را بالای سر برد و مدال نقره گرفت. 

وزنه‌بردار ازبکستان با رکورد ۱۶۷ کیلوگرم مدال طلا و نماینده قرقیزستان با رکورد ۱۶۲ کیلوگرم مدال برنز گرفتند. 

حرکت دوضرب

عباسپور در حرکت اول وزنه ۱۸۷ کیلوگرم را مهار کرد اما در حرکت دوم وزنه ۱۹۵ کیلوگرم و در حرکت سوم وزنه ۱۹۹ کیلوگرم را انداخت و از رسیدن به مدال بازماند. 

عالیپور در حرکت اول وزنه ۱۹۱ کیلوگرم را بالای سر برد در حرکت دوم با مهار وزنه ۲۰۰ کیلوگرم مدال طلای مجموع خود را قطعی کرد و در حرکت سوم نتوانست وزنه ۲۰۲ کیلوگرم را مهار کند و با توجه به اینکه وزنه بردار کره جنوبی وزنه ۲۰۱ کیلوگرم را بالای سر برده بود نماینده ایران به مدال نقره دو ضرب رسید اما در مجموع طلا گرفت.

انتهای پیام 

تیم خبری ورزشی

با تمرکز بر روند تحول و تغییرات فناوری در ورزش، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی مقالات جذاب و اطلاعاتی درباره‌ی نقش فناوری در بهبود عملکرد ورزشی می‌پردازم. هدفمندی خود را در ارتقای دانش ورزشی و بررسی نوآوری‌های فناورانه در ورزش قرار می‌دهم. همراه با من باشید و به دنیای فناوری در ورزش پیوندید.