علمی و پزشکی

وزیر بهداشت: دشمن موارد خلاف واقع در مورد شرایط زنان در ایران مطرح می‌کند

اینترنشنال نیوز/خراسان رضوی وزیر بهداشت گفت: در حالیکه ۶۰ درصد دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی خانم‌ها هستند، دشمن موارد خلاف واقعی علیه زنان در جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌کند.

بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در آیین افتتاحیه رویداد فرهنگی مثبت آرمان که در مشهد مقدس برگزار شد، با بیان اینکه جوانان رسالت سنگینی در پیشرفت‌های انقلاب و حفظ دستاوردهای جمهوری اسلامی دارند، اظهار کرد: شکرگزاری خداوند تنها لسانی نیست، بلکه باید عملیاتی و با کار و تلاش همراه باشد.

وی ادامه داد: هر فردی با استعدادها و توانایی‌هایی که خدا به او عطا کرده است، باید شکرگزار خداوند باشد. امروز در جامعه با تبلیغات مسموم از سوی دشمنان روبرو هستیم و موارد خلاف واقعی علیه زنان در جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌شود، در حالیکه ۶۰ درصد دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی خانم‌ها هستند.

وزیر بهداشت با اشاره به لزوم وجود احساس مسئولیت در دانشجویان، خاطرنشان کرد: همه باید در مقابل اتفاقاتی که در دنیا و کشور رخ می‌دهد، احساس مسئولیت داشته باشند و برای این کار نیاز به برنامه داریم. عضویت در گروه‌های فرهنگی و دانشجویی به تنهایی کافی نیست و باید با احساس مسئولیت، از این فرصت بهترین استفاده را ببریم.

عین‌اللهی همچنین با بیان اینکه تمام تشکل‌های دانشجویی باید برنامه‌های هدفمند داشته باشند، گفت: دشمن‌شناسی، داشتن تحلیل صحیح از اقدامات دشمنان انقلاب و بصیرت‌افزایی از مهمترین موضوعاتی است که حتما باید در برنامه دانشجویان باشد. خودسازی و دیگرسازی، جانمایه فعالیت فرهنگی و دانشجویی است و نه تنها در خودسازی بلکه باید در دیگرسازی هم موثر باشیم و به دیگران کمک کنیم.

افزایش ۱۵۰ درصدی اعطای تسهیلات ازدواج به دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی

همچنین علی‌اکبر محمدی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت نیز در این مراسم با اشاره به تسهیلات ویژه معاونت فرهنگی و دانشجویی و صندوق رفاه دانشجویی برای توسعه امور فرهنگی، عنوان کرد: امسال علاوه بر دو هزار و ۵۰۰ نفر از دانشجویان فعال فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی، ۸ هزار نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و خانواده‌های آنان، ۵ هزار نفر از دانشجویان دختر دانشکده‌های علوم پزشکی اقماری و غیروابسته به وزارت بهداشت و یک هزار و ۵۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های علوم پزشکی، مهمان وزارت بهداشت در مشهد مقدس و بارگاه امام رئوف بوده و هستند.

وی با اشاره به افزایش ۱۵۰ درصدی تسهیلات ازدواج و ۱۰۰ درصدی فرزندآوری در جهت سیاست‌های جمعیتی، اضافه کرد: سال گذشته و امسال، برای اولین بار ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در قالب ۱۷ نوع وام، به دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت شد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت بیان کرد: برای اولین بار ۱۵۰ میلیارد تومان برای تعمیر و تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی اختصاص یافت و امسال و سال گذشته نیز ۸۰۰ میلیارد تومان تفاهمنامه بانکی برای افزایش تخت‌های خوابگاهی امضا شده است.

محمدی گفت: ۹۷ درصد از درخواست‌های دانشجویان برای تسهیلات دانشجویی در صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت موفق بوده و ۳ درصد دیگر نیز به دلیل سنوات ناکافی تحصیلی و عدم ارائه تضمین، موفق نبوده است.

وی خاطرنشان کرد: تا سال گذشته ۸۰۷ باب خوابگاه متاهلی در دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود داشت که با افتتاح ۸۱ باب خوابگاه متاهلی معادل ۱۰ درصد از کل خوابگاه متاهلی دانشگاه‌ها، به ظرفیت کشور افزوده شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اردوی آموزشی مثبت آرمان از ٢٧ تیرماه آغاز شده است و تا اواخر شهریور ادامه خواهد داشت. این اردو با هدف توانمندسازی فعالان فرهنگی دانشگاه‌ها برای گروه‌های مختلف دانشجویی از جمله همتایاران سلامت، انجمن‌های علمی، مثبت مفدا، هیات و کانون‌های مذهبی، کانون‌ها و نشریات دانشجویی، دانشجویان شاهد و ایثارگر برگزار خواهد شد.

افزایش مهارت فردی، تقویت کار تیمی، آموزش حل مساله، افزایش خلاقیت، رشد تفکر نقادانه و ایجاد شبکه فعالان دانشجویی از جمله اهداف کلی برگزاری رویداد مثبت آرمان است و از خصوصیات این رویداد می‌توان به آموزش‌های مجازی قبل از دوره، مصاحبه تلفنی، آموزش‌های مبتنی بر کارگروهی و حمایت‌ها و مشاوره‌‍ های بعد از اردو اشاره کرد.

انتهای پیام

نشر علوم پزشکی

من به عنوان یک نویسنده متخصص در زمینه علمی و پزشکی، مطالبی را به شما ارائه می‌دهم که به طور جذاب و قابل فهم، اطلاعات لازم را درباره موضوعات مختلف سلامتی به شما منتقل کنند.