عمومی

چرا موشک‌های چند میلیون‌ دلاری غرب حریف پهپادهای ارزان قیمت یمنی نمی‌شوند؟

با گذشت چندین ماه از حمایت‌های مقتدرانه مقاومت اسلامی یمن از مردم مظلوم فلسطین، حال ابعاد جدیدی از هزینه‌های بالای موشک‌های آمریکایی و انگلیسی در مقابل هزینه‌های ناچیز پهپادهای یمنی توجه رسانه‌های جهانی را به خود جلب کرده است

به گزارش اینترنشنال نیوز، نورنیوز نوشت: با گذشت قریب به ۷ ماه از آغاز جنایات رژیم کودک‌کش صهیونیستی، آنچه در کنار میدان جنگ نابرابر، توجه‌ها را به خود جلب کرده، حمایت‌ موثر انصارالله یمن از مقاومت اسلامی فلسطین است. ارتش و نیروهای مردمی یمن در چارچوب رسالت اسلامی، انسانی و حقوق بشری خود با همه توان  پشت فلسطین ایستاده‌اند و با محوریت استفاده از ظرفیت محدود سازی تردد کشتی هایی که به مقصد رژیم صهیونیستی حرکت می کنند یا از بنادر این رژیم بازمی‌گردانندگان قابل توجهی را به رژیم اسرائیل و حامیانش وارد کرده است. 

در این راستا، هر چند آمریکا و انگلیس با هدف مقابله  با انصارالله یمن اقدامات نظامی گسترده ای را بر علیه این کشور انجام داده اند اما ادامه قدرتمندانه عملیات‌ها توسط نیروهای مقاومت اسلامی یمن، شکست و سرافکندگی جهانی ائتلاف آمریکایی را بیش از پیش آشکار کرده است. 

اهمیت این موضع و ابعاد گسترده شکست ائتلاف مذکور زمانی روشن می‌شود که پای مقایسه میان هزینه‌ پهپادها و موشک‌های یمنی با هزینه‌ موشکهای آمریکا و متحدانش به میان می‌آید. مسئله‌ای که حتی رسانه‌های غربی نیز نتوانسته‌اند بر آن سرپوش بگذارند؛ بنا بر اذعان این رسانه‌ها، قیمت هر پهپاد حوثی‌ها بین ۲ تا ۲۰ هزار دلار تخمین زده می‌شود، این در حالی است که هزینه سیستم موشکی «سی‌وایپر» انگلیس که روی ناو «دایموند» سواراست برای هر شلیک بیش یک میلیون دلار برآورد می‌شود. آمریکا نیز از موشک‌های کروز نوع تاماهاک استفاده می‌کند که هزینه هر شلیک از آن بیش از دو میلیون دلار خرج برمی‌دارد. 

شکست سنگین غرب در برابر تسلیحات و اراده راسخ یمنی‌ها در نبردی نابرابر، اکنون ابعاد جهانی به خود گرفته است.

 هزینه های سرسام آوری که آمریکا و انگلیس برای مقابله با جنگ افزارهای ارزان‌قیمت یمنی ها صرف می کنند اکنون به پاشنه آشیل آنها تبدیل شده و لاجرم برای کاهش این فشارها گزارش‌های نه چندان مستندی در زمینه دستیابی به سلاحهای جدید برای مواجهه ارزان با اقدامات تهاجمی یمنی ها منتشر می کنند 
اخیرا ارتش انگلیس مدعی شده‌ که  در ژانویه ۲۰۲۴، یک سلاح لیزری جدید به نام «دراگن فایر» را آزمایش نموده که می‌تواند در هدف گرفتن پهپادها، جایگزین ارزانی برای موشک باشد. گفته شده شلیک با این سلاح تنها حدود ۱۲ دلار خرج بر می‌دارد اما انتظار می‌رود چندین سال طول بکشد تا به بهره‌برداری برسد.

اگرچه هزینه های هنگفتی از سوی کشورهای غربی برای حمایت مستقیم و غیر مستقیم از رژیم صهیونیستی انجام می شود که سئوالات و اعتراضات زیادی در میان شهروندان این کشورها نیز بدنبال داشته ،لیکن این مخارج که از جیب مالیات دهندگان کشورهای غربی پرداخت می‌شود قابل مقایسه با هزینه های سیاسی،اجتماعی و اعتباری که حمایت از جنایتهای نتانیاهو برای کشورهای حامی این رژیم داشته، نیست.

رژیم صهیونیستی به عنوان اسب بازنده جنگ غزه، پول و آبروی حامیان خود را بدون دستیابی به هیچیک از دستاوردهایی که برای تحقق آن نزدیک به ۳۵ هزار نفر را به شهادت رساند به تاراج داده و با رفتارهای جنون آمیز خود شرایطی را رقم زده که حتی حامیان سنتی اش نیز دیگر انگیزه ای برای تداوم حمایت قمار گونه از این رژیم جنایت‌ کار را ندارند.

انتهای پیام