چندنرخی بودن ارز بزرگترین مشکل صادرکنندگان است

ارز | بزرگترین | صادرکنندگان

به گزارش خبرگزاری اینترنشنال نیوز از قزوین؛ مهدی عبدیان، رئیس اتاق بازرگانی قزوین در نشست صمیمی دکتر علی آبادی، وزیر صمت که با حضور نمایندگان تشکلهای بخش خصوصی استان قزوین در شرکت هفت الماس برگزارشد، اظهار کرد: انتخاب وزیری از جنس خانواده صنعت باعث شده که شما خودتان مشکلات بخش خصوصی را از نزدیک لمس کنید و در جریان مسائل تولیدکنندگان باشید.

عبدیان خاطرنشان کرد: قزوین در حوزه صنعت استان ویژه ای است و اگر صنایع ملی مستقردر چند استان معدود کشور را در نظر نگیریم؛ استان قزوین از نظر تعداد، پراکندگی و تنوع محصولات صنعتی یکی از سه استان برتر کشور است و در حوزه های کاشی و سرامیک، شوینده ها، محصولات پلیمری و شیشه حرف های زیادی برای گفتن دارد.

وی افزود: خوشبختانه نرخ بیکاری در استان قزوین پایین بوده و شاهد هستیم که بعضی از صاحبان صنایع برای جذب نیروی کار مورد نیاز خود به انتشار چندین باره آگهی استخدام می پردازند. اکثر حاضرین در این نشست بخش خصوصی واقعی هستند و سرمایه گذاری در واحدهای خود را از طریق بخش خصوصی انجام داده اند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان خاطرنشان کرد: در حال حاضر بزرگترین مشکل صادرکنندگان کشور و استان قزوین، چند نرخی بودن ارز است که باعث تداوم مشکلات اقتصادی شده است. با این وجود شاهدیم که صادرکنندگان خوشنام ما یا با دلسردی به کار خود ادامه می‌دهند و یا به روشهای دیگر همچون انجام امورات دستمزدی روی آورده اند. با این وضعیت روز به روز وابستگی ها بیشتر می‌شود و تا زمانی که ما ارز نیمایی را به وارد کنندگان اختصاص می‌دهیم اما کالاهای آنان با ارز آزاد به دست مردم می‌رسد هیچ خیر و برکتی را شاهد نخواهیم بود.

عبدیان تصریح کرد: متاسفانه هر کالایی با ارز نیمایی وارد کشور می‌شود با نرخ آزاد فروخته می‌شود که ضربه زیادی به صادر کنندگان کشور و مردم وارد می کند. در حالی که فلان واحد فعال که نتوانسته درصدی از ارز خود را بازگرداند؛ دچار تعلیق کارت و مشکلات عدیده می شود؛ برای جلوگیری از تاثیرات واردات با ارز نیمایی باید راهکاری اساسی در نظر شود.

رئیس اتاق بازرگانی قزوین در پایان سخنان خود ضمن تشکر از موافقت دکتر علی آبادی وزیر صمت با پیشنهاد های اتاق بازرگانی در خصوص تک نرخی شدن ارز و حضور نمایندگان صنعت استان ظرف دو هفته آینده در وزارت صمت را گام مهمی در رفع مشکلات بخش خصوصی برشمرد.