علمی و پزشکی

چه بخوریم تا قلب سالمی داشته باشیم؟

آفتاب‌‌نیوز :

نخستین علت مرگ و میر در دنیا بیماری‌های قلبی عروقی هستند؛ به بیان دیگر، انسان‌ها در سرتاسر جهان بیشتر از هر علت دیگری به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی جان خود را از دست می‌دهند.

حدود سه چهارم مرگ‌ومیر‌های ناشی از بیماری‌های قلبی در کشور‌هایی با سطح اقتصادی پایین یا متوسط اتفاق می‌افتد در حالی که اغلب بیماری‌های قلبی و عروقی قابل پیشگیری هستند و با توجه به عوامل خطری مانند مصرف دخانیات، رژیم غذایی نامناسب، چاقی و اضافه وزن، بی‌تحرکی و مصرف الکل می‌توان میزان مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری‌ها را کاهش داد.

بیماری‌های قلبی و عروقی گروهی از بیماری‌های مرتبط با یکدیگر شامل آترواسکلروز، پرفشاری خون، بیماری ایسکمی قلبی، بیماری عروق محیطی و نارسایی قلبی است که برای کنترل این بیماری‌ها توصیه می‌شود افراد بالای دو سال سبک زندگی و رژیم غذایی سالم داشته باشند.

برای پیشگیری و کنترل این بیماری‌ها از توصیه‌های زیر پیروی کنید:

از رژیم غذایی مدیترانه‌ای پیروی کنید

ویژگی‌های این رژیم شامل افزایش تعداد میوه و سبزیجات (عمدتاً تازه) با تأکید بر سبزیجات ریشه‌ای و سبز، غلات سبوس دار، ماهی‌های چرب (سرشار از امگا ۳)، مصرف کمتر گوشت قرمز و تأکید بر گوشت بدون چربی، کاهش مصرف لبنیات پرچرب، مصرف زیاد آجیل و حبوبات، استفاده از روغن زیتون، کانولا، گردو یا مارگارین مخلوط با روغن کلزا یا روغن بذر کتان است.

از رژیم غذایی DASH پیروی کنید

این الگوی غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات، محصولات لبنی کم چرب، غلات سبوس دار، ماهی، آجیل، بادام زمینی و حاوی مقادیر کم پروتئین حیوانی و قند است.

استرس را کنترل کنید

استرس منجر به تولید هورمون‌هایی می‌شود که ضربان قلب، فشار خون و قابلیت تحریک قلب را افزایش می‌دهند.

دیابت را کنترل کنید

دیابت یک عامل خطر مستقل برای بیماری‌های قلبی عروقی است. همه انواع دیابت خطر بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهند.

وزن خود را کنترل کنید

چاقی با ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط مستقیم دارد. حتی کاهش وزن اندک می‌تواند در کنترل این بیماری‌ها مؤثر باشد. مصرف پروتئین‌های حیوانی پرچرب (گوشت و لبنیات پرچرب) را کاهش دهید. دریافت فیبرغذایی را افزایش دهید. میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل منابع عمده فیبر هستند. مصرف آنتی اکسیدان‌ها را افزایش دهید.

مصرف نمک را محدود کنید

از کمبود ویتامین D پیشگیری کنید

به منظور پیشگیری از کمبود افراد باید ماهانه یک پرل ۵۰ هزار واحدی ویتامین دی مصرف کنند.

فعالیت بدنی کافی داشته باشید