بین المللکسب و کار جدید

چگونه ویزای تحصیلی کانادا را با موفقیت دریافت کنیم: یک راهنمای کامل

در این مطلب قصد داریم مراحل گرفتن ویزای دانشجویی کشور پرطرفدار و محبوب کانادا و سایر جزئیات مهم این مدرک ارزشمند را در سال جدید میلادی برای شما توضیح دهیم. اگر پیش از این مطلب را مطالعه کرده باشید که به خوبی با تعاریف نامه پذیرش تحصیلی، روند درخواست ویزای دانشجویی و مراحل آن آشنایی دارید، اما چنانچه به تازگی به فکر ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی کانادا افتاده‌اید و می‌خواهید از تمام جزئیات جواز ورود کانادا یعنی ویزای دانشجویی این کشور باخبر شوید، با مجله لتس گو یونی در ادامه همراه باشید.

مراحل گرفتن ویزای دانشجویی کشور کانادا

خیلی از افراد اینطور تصور می کنند که تنها نیازمند دریافت ویزای دانشجویی این کشور و یک بودجه تحصیلی است، Study permitHow to apply  یکی از مهمترین مراحل مهاجرت به کانادا است که برای اخذ آن باید به دقت مراحل درخواست را دنبال کنید . اما در حقیقت بدین شکل نیست و به موارد مهم دیگری از جمله نامه پذیرش تحصیلی نیز نیازمند است. از این رو شما باید به طور خلاصه روند زیر را در مراحل گرفتن  طی کنید:

انتخاب دانشگاه و یا کالج کانادایی (باید جزو موسسات معتبر DLI باشد)

چک کردن وب سایت دانشگاه و اطلاع از شرایط و قوانین پذیرش تحصیلی

تکمیل آنلاین فرم درخواست پذیرش تحصیلی

آماده سازی و ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و مالی

ارسال مدارک تحصیلی برای دپارتمان پذیرش دانشگاه

پرداخت هزینه ادمیشن فی

ارزیابی مدارک توسط دانشگاه و ارسال نتیجه به دانشجو طی چند هفته کاری

دریافت نامه پذیرش تحصیلی از طریق اینترنت

اقدام برای درخواست مجوز تحصیلی کانادا

پرداخت هزینه ارزی ویزا

اخذ وقت سفارت و انجام انگشت نگاری

دریافت ویزای تحصیلی کانادا : سپس باید نوع ویزای درخواستی کانادا یعنی ویزای دانشجویی را انتخاب کرده و مدارک مورد نیاز سفارت را که در ادامه توضیح می‌دهیم در اکانت خود آپلود نمایید، در نهایت باید با استفاده از یک کارت بانکی بین‌المللی مثل مسترکارت و یا ویزاکارت، هزینه درخواست ویزا و انگشت نگاری را که معادل 235 دلار کانادا می شود به صورت اینترنتی پرداخت نموده و گزینه ارسال درخواست خود را بزنید.

با انجام این مراحل، نامه‌ای از جانب سفارت کانادا برای شما ارسال می‌شود که طی آن باید ظرف 30 روز کاری به یک مرکز خدمات ویزا و یا همان کارگزاری وی اف اس مراجعه کرده و مرحله عکس و انگشت نگاری بیومتریک را انجام دهید. در حال حاضر یک مرکز وی اف اس در داخل تهران مشغول به فعالیت است، اما متاسفانه عهده‌دار امور ویزای کانادا در ایران نیست، از این رو شما باید به سراغ سایر مراکز وی اف اس در کشورهای همسایه نظیر ارمنستان، ترکیه، گرجستان و یا امارات بروید.

برای این کار نخست باید به وب سایت وی اف اس گلوبال رجوع کرده و با انتخاب شعبه و کشور مورد نظر خود، یک وقت سفارت و مراجعه حضوری رزرو کنید، سپس باید از آخرین نامه دریافتی به همراه شماره پرونده ویزای دانشجویی خود پرینت گرفته و به همراه پاسپورت برای انجام این امور به کشور واسط سفر کنید. از آنجایی که اصل پاسپورت در اختیار شماست، در صورت موافقت با درخواست ویزای دانشجویی کشور کانادا از سوی سفارت، برچسب ویزا باید در پاسپورت شما پیوست شود، از این رو شما باید از طریق حساب کاربری و به صورت اینترنتی پیگیر جواب ویزای خود باشید تا در صورت دریافت جواب تائید، مجدداً به کارگزاری ویزا در کشور واسط سفر کرده و برچسب ویزا را به آن الصاق کنید.

شما می‌توانید در صورت تمایل، انجام این کار را به یک آژانس گردشگری معتبر سپرده و به اصطلاح از خدمات پیکاپ ویزا استفاده کنید، یعنی آژانس گردشگری به عنوان نماینده قانونی شما به کشور واسط سفر کرده و پس از دریافت برچسب مجوز تحصیلی کانادا، پاسپورت و ویزای کانادا را در مدت زمان کمی به شما در داخل ایران تحویل می‌دهد. پیگیری مراحل گرفتن ویزا توسط یک آژانس مسافرتی موجب صرفه جویی در زمان و هزینه شما می‌شود.

 مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا کدامند؟

از آنجایی که بخش از مدارک ویزا با مدارک پذیرش تحصیلی این کشور دارای وجه مشترک و یکسان هستند، بهتر است اول به معرفی مدارک موردنیاز اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا پرداخته و بعد از آن مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کشور کانادا را به شما شرح دهیم. آماده سازی مدارک پذیرش تحصیلی کانادا یکی دیگر از مراحل گرفتن ویزا است که شامل موارد زیر می‌شود:

فرم درخواست پذیرش تکمیل و امضا شده

رسید پرداخت هزینه ادمیشن فی

ترجمه رسمی ریزنمرات دانشجو

ترجمه رسمی آخرین مدارک تحصیلی دانشجو

اسکن تمام صفحات پاسپورت

مدرک زبان معتبر زبان آیلتس، تافل، PTE و یا دولینگو

توصیه نامه اساتید قبلی (برای مقاطع ارشد و دکترا)

انگیزه نامه (برای مقاطع ارشد و دکترا)

رزومه و برنامه تحصیلی دقیق دانشجو

نامه تمکن مالی 3 ماهه اخیر دانشجو

عکس رنگی جدید

نمونه کار عملی و یا مقاله و پژوهش (در صورت درخواست) زمانی که با ارسال این مدارک به دپارتمان پذیرش کالج و یا دانشگاه کانادایی، موفق به اخذ نامه پذیرش تحصیلی می‌شوید، نوبت به اقدام برای دریافت ویزا می‌رسد. مدارک ویزای دانشجویی کشور کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

نامه تمکن مالی دانشجو و یا والدین دانشجو

گواهی عدم سوءپیشینه (در صورت درخواست سفارت)

آزمایش مدیکال (در صورت درخواست سفارت)

پرینت نامه پذیرش معتبر دانشگاه

ترجمه مدارک هویتی اعم از پاسپورت، کارت ملی و شناسنامه

ترجمه برنامه تحصیلی و رزومه دانشجو

ترجمه آخرین مدارک تحصیلی دانشجو

مدرک زبان معتبر انگلیسی و یا فرانسوی

دو قطعه عکس رنگی جدید قطع پاسپورت

اصل و کپی پاسپورت معتبر و دارای حداقل 1 سال اعتبار رسید پرداخت هزینه ویزای تحصیلی و انگشت نگاری بیومتریک در نهایت با ارائه تمامی موارد اشاره شده در بالا، نوبت به ارزیابی پرونده توسط سفارت و کنسولگری کانادا می‌رسد که در این مرحله متقاضی باید از کشور مبدا منتظر جواب موافقت و یا ریجکت ویزای دانشجویی کانادا باشد. به بیانی دیگر، تنها نمی توان با اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه به این کشور سفر کرده و در دانشگاه ثبت نام کرد، بلکه مهاجرت تحصیلی به کانادا، علاوه بر نامه پذیرش تحصیلی نیازمند ویزای تحصیلی این کشور نیز هست.

به طور معمول، در ابتدا ویزای دانشجو به صورت ویزای ویزیتور و یا همان ویزای توریستی صادر می شود، زمانی که دانشجو به مرز فرودگاهی کانادا می‌رسد، افسر مهاجرت مدارک، پاسپورت، نامه پذیرش دانشگاه و نامه تمکن مالی دانشجو را چک کرده و مدرک استادی پرمیت و یا همان مجوز تحصیلی را برای فرد صادر می کند. این مدرک مهم ترین مجوز دانشجوی بین‌المللی در کانادا است که با ثبت نام در ترم های تحصیلی بعدی دانشگاه و تا پایان مدت زمان تحصیل دانشجو تمدید می‌گردد. در مراحل گرفتن ویزای دانشجویی، اخذ مجوز استادی پرمیت آخرین قدم برای نیل به این هدف است.

تمکن مالی ویزای دانشجویی کانادا چقدر باید باشد؟

یکی از موارد مهمی که باید در مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا توجه ویژه ای به آن داشته باشید، نامه تمکن مالی است. این مدرک مالی یک نامه رسمی و معتبر از سوی بانک شماست که معمولاً به زبان انگلیسی بوده و اطلاعاتی نظیر موجودی حساب فرد، میانگین واریزی و خروجی حساب، گردش حساب و تاریخ افتتاح حساب فرد را بازگو می کند.

اطلاعات درج شده در نامه تمکن مالی بانکی به نرخ دولتی ارز درج می شود، اما افسر مهاجرت کانادا این موضوع را مدنظر قرار نداده و موجودی حساب شما را به نرخ آزاد دلار کانادا محاسبه می‌نماید. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که وجود نامه تمکن مالی علاوه بر مدارک ویزای دانشجویی برای مدارک پذیرش تحصیلی دانشگاه نیز الزامی بوده و بدون آن کاری پیش نمی‌رود. بنابر آخرین اطلاعات وب سایت دولتی کانادا، متقاضی دریافت ویزای تحصیلی می تواند از طریق روش های زیر را به سفارت این کشور اثبات کند:

ارائه نامه تمکن بانکی 3 ماهه اخیر

داشتن وام دانشجویی و یا بورسیه تحصیلی معتبر در کانادا

داشتن چک بانکی قابل تبدیل به دلار کانادا

اثبات داشتن بودجه مالی کافی برای پوشش هزینه های دانشگاه و خوابگاه دانشجویی

داشتن حساب بانکی و موجودی حساب مکفی در کانادا

ارائه نامه تمکن مالی والدین دانشجو به عنوان اسپانسر مالی

ارائه اسناد ملکی، اوراق بهادار دارای مهر و امضای کارگزاری

مدارک مالی و املاک و مستغلات همسر دانشجو (در صورت تاهل)

در حال حاضر برای پیشبرد مراحل گرفتن ویزای کانادا، ارائه نامه تمکن مالی با موجودی 12 هزار دلار به بخش پذیرش دانشگاه و سفارت این کشور الزامی است. اگر دانشجو متاهل باشد و بخواهد به همراه همسر و فرزند خود به این کشور سفر کند، موجودی نامه تمکن مالی وی به شرح زیر خواهد بود:

هزینه زندگی دانشجو در هر سال: 10 هزار دلار کانادا

هزینه زندگی همسر در هر سال: 4 هزار دلار کانادا

هزینه زندگی فرزند در هر سال: 3 هزار دلار کانادا

در واقع یک دانشجوی بین المللی با داشتن یک همسر و یک فرزند، ملزم به ارائه نامه تمکن مالی با حداقل موجودی حساب 17 هزار دلاری خواهد بود. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های استان فرانسوی زبان کبک کانادا را داشته باشید، میزان تمکن مالی بانکی شما به شرح زیر خواهد بود: که با احتساب هزینه یک خانواده 3 نفره، نامه تمکن مالی و حداقل موجودی حساب بانکی دانشجو برابر با 19.900 هزار دلار کانادا خواهد بود.

البته ممکن است شرکت رادسام بسته به شرایط و در زمان‌های به خصوصی، آفر معافیت از پرداخت اپلیکیشن فی موسسه آموزشی را به برخی متقاضیان روی پکیج پذیرش ارائه دهد که در این حالت، صرفه‌جویی اقتصادی در هزینه تحصیل در کانادا در پی خواهد داشت.​​​​​​​ پرداخت دیپازیت شهریه موسسه آموزشی معمولا در صورت موافقت اولیه موسسه آموزشی با پرونده پذیرش تحصیلی شما، یک ایمیل به مشاور یا وکیل مهاجرت تحصیلی کانادا یا شاید هم به خودتان ارسال می‌شود که براساس آن می‌بایستی شهریه یک ترم تا قبل از زمان اعلام شده به عنوان دیپازیت یا سپرده به کالج یا دانشگاه مورد نظر پرداخت شود. پرداخت دیپازیت شهریه به دو منظور انجام می‌شود:

– اولا اینکه کالج یا دانشگاه از جدی بودن تصمیم شما اطمینان حاصل کرده، نامه اصلی پذیرش را برای شما صادر کند،
– ثانیا قرار دادن رسید پرداخت شهریه در مدارک ویزای تحصیلی می‌تواند شانس دریافت ویزای شما را افزایش دهد.

پیشنهاد می‌شود حتما قوانین و مقررات استرداد شهریه را در بخش ریفاند پالیسی دانشگاه یا کالج مورد نظر خود مطالعه کنید. ان تحصیلی در این زمینه استفاده نمایید. لتس گو یونی در تمامی مراحل اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی کانادا در کنار شما بوده و خدمات صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به این کشور پیشرفته را به شما ارائه می‌نماید.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.