ورزشی

گزارش مرادی از روند مذاکرات برای انتخاب پائز

اعضای کمیته فنی فدراسیون والیبال آرای خود را برای انتخاب سرمربی تیم ملی نوجوانان به صورت کتبی ارائه کردند که بر این اساس با پیشنهاد فدراسیون والیبال و رای و تایید کمیته فنی، عادل غلامی به عنوان سرمربی این رده سنی انتخاب و معرفی شد.

به گزارش اینترنشنال نیوز و به نقل از فدراسیون والیبال، سومین جلسه کمیته فنی فدراسیون والیبال با دستور کار گزارش سرپرست فدراسیون درباره انتخاب سرمربی و ارائه برنامه گزینه‌های هدایت تیم ملی نوجوانان پسر ایران از ساعت ۱۱ امروز (شنبه ۱۲ اسفند) در دفتر سرپرست فدراسیون والیبال آغاز شد و به مدت ۱۸۰ دقیقه پیگیری شد.

وحید مرادی سرپرست فدراسیون والیبال، فریبا محمدیان نایب رئیس بانوان، محسن ترابی سرپرست دبیری، ناصر میرفخرایی، مصطفی کارخانه، امیر طلوع‌کیان، محمود افشاردوست، پدیده بلوری‌زاده، فریبا صادقی، میترا شعبانیان، راضیه سیف‌زاده و مهدی احمدی آذر مشاور و مدیر حوزه ریاست در این نشست کمیته فنی حضور داشتند.

در ابتدای این جلسه دکتر وحید مرادی سرپرست فدراسیون والیبال گزارشی از نحوه انتخاب موریس موتا پائز سرمربی تیم ملی والیبال مردان ایران ارائه کرد و گفت: نقش کمیته فنی در این تصمیم بسیار تاثیرگذار بود و برای اتخاذ تصمیم نهایی، نظرات کارشناسی اعضای این کمیته اهمیت داشت.

وی تاکید کرد: اعضای کمیته فنی علاوه بر داشتن دانش و تخصص، تجربه و شناخت عمیق از والیبال ایران و جهان، هیچ منفعتی در انتخاب سرمربی نداشتند که این موضوع مهمترین عامل برای انتخاب سرمربی است.

مرادی خطاب به حاضران تصریح کرد: بنابراین نیاز است که در همه مسایل بدون تعارف و با دلایل کارشناسی و شناخت، مسایل خود را مطرح کنید تا در تصمیم‌گیری مناسب، کمک کرده باشید.

وی درباره ویژگی‌های سرمربی جدید تیم ملی گفت: از بین ۲۰ مربی خارجی که با آن‌ها صحبت کردیم که البته اسامی بزرگی هم در بین آن‌ها بود، افرادی انتخاب شدند که در نهایت به دلایل مختلف از حضور در ایران انصراف دادند. متاسفانه از داخل ایران با این افراد تماس‌هایی گرفته شده بود که در این تصمیم‌گیری آن‌ها نقش داشت. به عنوان مثال لورنزتی یا هاینن از گزینه‌هایی بودند که با آن‌ها برای سرمربیگری به تفاهم رسیده بودیم ولی متاسفانه به یکباره منصرف شدند. پیاتزا هم پیشنهاد داد که خیلی علاقمند به کار در ایران است و به دلیل قرارداد با تیم هلند تا پایان ماه آگوست دستیارش (توتولو) را می‌فرستد و به او در این راه کمک خواهد کرد. او طرحی پیشنهاد داد که از نظر من جنبه منفی داشت و با این شرایط امکان همکاری با پیاتزا را نداشتیم.

وی با بیان این‌که والیبال ایران نیاز به یک مربی داشت که ذهن برنده داشته باشد، گفت: در میانه راه به پنج گزینه چولیانی، پائز، گاردینی، زانینی و پیاتزا رسیدیم که از میان آن‌ها به پیشنهاد کمیته فنی پائز و جولیانی به عنوان دو گزینه انتخاب شدند.

مرادی ادامه داد: با جولیانی صحبت کردیم و همزمان با پائز مذاکرات را پیش بردیم. هر دو بسیار جدی و جنگنده بودند و این موضوع برای ایران مهم بود که یک سرمربی با ذهن جنگنده هدایت تیم ملی را برعهده گیرد. ۱۲ مسابقه سخت داریم و باید حداقل ۹ بازی را ببریم. مربی باید برای تغییر رنکینگ ایران از ۱۵ به بالاتر بجگند. جولیانی علاقمند به حضور در ایران بود اما با توجه به بررسی‌هایی که انجام شد و طبق صحبت‌های مدیر برنامه او، جولیانی برای همکاری با تیم ملی مشکلاتی داشت. در ضمن گفته‌هایشان با هم هماهنگ و هم راستا نبود و حرف‌های ضد و نقیضی می‌زدند. در نهایت به غیر از ۱۰۰ هزار دلار به لیگ ایتالیا مبلغ بسیار بالایی پیشنهاد شد که دستمزدی خیلی بالاتر از نرخ معمول محسوب می‌شد و به جایی رسیدیم که با پائز تفاهم فنی و انگیزشی بیشتری داشتیم.

سرپرست فدراسیون والیبال گفت: در این مدت به صورت همزمان با پائز ارتباط داشتیم و بر اساس تصمیم کمیته فنی به نتیجه نهایی رسیدیم. ایشان برخلاف آن چیزی که گفته می‌شود، مربی بسیار مناسبی برای والیبال فعلی ایران است. دستیار رزنده و دستیار سرمربی تیم ملی فرانسه هم بوده است. سالیان متوالی در لیگ ایتالیا و فرانسه فعالیت داشته است. به عنوان مثال بر اساس اطلاعات کسب شده از ۱۰ بازی مقابل تیم‌هایی که هدایتشان برعهده تیلیه و بلین بوده، ۹ بازی را برده است. در حوزه مربیگیری هم سوابق خوبی دارد از جمله چهار سال هدایت تیم پاناسونیگ در ژاپن را برعهده داشته و سرمربی بازیکنانی بزرگی چون کوبیاک بوده است. مربیان بزرگ جهان از عملکرد او تمجید کردند.

وی افزود: اولویت اول این مربی برد و کسب سهمیه المپیک است. جالب است که برای رسیدن به این هدف درباره بازیکنان سئوال کرد که آیا حاضر هستند از جون مایه بگذارند. بنابراین روحیه خیلی خوبی برای اتفاقات خوب وجود دارد و رزنده بزرگ یک برگه در تعریف و تمجید این مربی برای فدراسیون نوشت که چه میزان در تیم ملی بزریل تاثیر گذار بوده است. او مربی‌ای است که سوابق خاص خود را دارد. در چند روز گذشته مصاحبه‌های مختلفی داشتم و توضیحات کامل درباره چگونگی انتخاب را دادم و تاکید کردم که بالاخره این سرمربی انتخاب شده است و نیاز به حمایت برای منافع ملی کشور است. اگر کارشناسی این مربی را نشناسد، دلیل بر نامناسب بودن او نیست لذا برای رفتن به المپیک باید همه به تیم ملی و مربی آن کمک کنیم. پائز شناخت خوبی از بازیکنان دارد و حتی بازیکنان را به اسم می‌شناسد. در خصوص برخی بازیکنان با جزئی‌ترین اطلاعات با هم گفتگو می‌کردیم که این موضوع می‌تواند به ما اطمینان بیشتری دهد که این گزینه‌ برای حرکت در مسیر سخت صعود به المپیک ۲۰۲۴ پاریس مناسب است.

وی یادآور شد که یک مربی برای اینکه با شوق و اشتیاق کار کند، نیاز به حمایت همه جانبه خانواده بزرگ والیبال ایران دارد. بنابراین علاقمندان میلیونی والیبال کشورمان هم باید کمک کنند تا در این مسیر موفقیت لازم به دست آید.

در ادامه اعضای کمیته فنی نظرات خود را هر یک به قرار زیر بیان کردند و در مواقع مورد نیاز دکتر مرادی پاسخ اعضا و یا توضیحات لازم را ارائه کردند:

امیر طلوع‌کیان:

انتخاب سرمربی تیم ملی همیشه و در هر کشوری چالش‌برانگیز است، چه برسد به ایران امروز و شرایطی که والیبال ایران در آن قرار گرفته؛ هم به لحاظ نمایش جهانی تیم ملی در سال ۲۰۲۳، هم به لحاظ ناپایداری و پیشاانتخاباتی بودن فدراسیون و فضای داخلی والیبال، هم به لحاظ ضرورت زمانی و اجبار مقرراتی انتخاب سرمربی اما در این وضعیت خبرگی‌تان در امور مدیریت بین‌المللی کمک کرد تا ماجرا با کمترین آسیب به نتیجه برسد، که محل توجه و تشکر است.

قصد من تصحیح یک روایت است که طی هفته اخیر چند بار عنوان شد کمیته فنی به مربی ایرانی رأی نداد یا به مربی خارجی رأی داد. من کاری به این ندارم که کم نبودند کسانی که تأیید کردند این گزاره و تصمیم کمیته فنی را. هدفم فقط روایت صحیح از ماجراست، نه کیفیت قضاوت‌ها که چه خوب شد یا بد. اینکه تیم ملی در این مقطع زمانی سرمربی ایرانی نداشته باشد، سیاست فدراسیون است نه انتخاب کمیته فنی و شما در ابتدای جلسه گذشته هم فرمودید که با احترام به تمام مربیان ایرانی و گزینه‌های سرمربیگری از جمله پیمان اکبری و سعید معروف در حال حاضر سیاست فدراسیون استخدام سرمربی خارجی است و از اعضا درخواست کردید فقط به اولویت‌بندی گزینه‌های روی میز بپردازند.

نکته بعدی من امروز و آینده نزدیک تیم ملی به سرمربیگری پائز است. فدراسیون در موقعیت‌های مختلف نظرات و آراء را گرفته، وزن کرده، و نهایتاً به نتیجه و تصمیمی رسیده و مذاکرات را پیش برده، و الان تیم ملی سرمربی دارد. من سمت تیم ملی‌ام، و اگرچه سمت تیم ملی بودن را با تعریف‌های آنچنانی از سرمربی اشتباه نمی‌گیرم، ولی مخالف‌خوانی را هم سمت تیم ملی بودن تعریف نمی‌کنم و اصلاً در این برش زمانی راهگشا و کارساز نمی‌دانم. تیم ملی برای اینکه با تمام توان، انرژی و انگیزه لیگ ملت‌ها را موفق پشت سر بگذارد، علاوه بر پشتیبانی کامل فدراسیون به حمایت، همدلی و همراهی همه نیاز دارد، و با تغییر استراتژی فدراسیون از مربی نامدار به غیرنامدار، این تیمی است که می‌خواهد به عملکردش قضاوت بشود، نه بر اساس پیش‌داوری‌های مرسوم. همدل و همراهیم که اگر موفقیتی باشد به نام ایران و برای همه است و اگر هم نه، دست‌کم پای اسم ایران ایستاده‌ایم که خواستنی‌ترین است.

اما یکی از مهمترین کمک‌هایی که فدراسیون در راهبرد تیم ملی می‌تواند به این تیم داشته باشد، در خصوص دستیار اول که باید یک تکنسین خبره تمرین و تحلیل باشد. شما در خصوص انتخاب سرمربی در عمل انجام شده و نیمه‌کاره قبل قرار داشتید، ولی در قبول پیشنهاد سرمربی برای دستیار اولش می‌شود از ابتدا متناسب با هدف اصلی تیم ملی از حضور در لیگ ملت‌ها سختگیر بود و اصولی اقدام کرد، لطفاً سختگیر باشید و کوتاه نیایید!

وحید مرادی:

نگاه من به مدیریت اینگونه نیست که جمعی را دعوت کنم و بعد با استفاده از عنوان کمیته کار خود را انجام دهم. کمیته فنی تصمیم‌ساز است و باید عواقب تصمیم خود را برعهده بگیرد و من هم مسئولیت تصمیم خودم را بر عهده می‌گیرم. در این مورد خاص به همین شکل و روال عمل شده است و درباره دستیار لازم است بگویم که هیچ فردی را نمی‌خواهیم به سرمربی تیم ملی والیبال ایران تحمیل کنیم که فردا بهانه‌ای برای نتیجه نگرفتن باشد. دستیار باید فردی باشد که کاملا از نظر ذهنی مرتبط با سرمربی باشد. حتی توتولو را معرفی کردم که گفت کار نکردم و شناختی ندارم و اما چند را نفر را معرفی کرد که در نهایت یک نفر ازسوی خودش انتخاب شد. حتی مربی بدنساز را هم خودش معرفی کرد.

درباره دستیار ایرانی هم خواستار مربی‌ای است که ذهنش برنده داشته باشد و برای جنگیدن آماده باشد. شناخت خوبی از تیم ایران داشت و با بررسی دقیق، برنامه تیم ملی برای لیگ ملت‌ها را ارائه کرد. درباره تاریخ آمدن به ایران صحبت شد و در نهایت معتقدم که دستیار را سرمربی باید انتخاب کند که مورد وثوق باشد.

محمود افشاردوست:

واقعا پروسه انتخاب سرمربی خیلی طولانی شد و دنبال مقصر نمی‌گردیم. وقتی ۱۴ گزینه معرفی شد نوشتم که این افراد نمی‌آیند، اما بررسی و مذاکره با این افراد وقت زیادی از فدراسیون و کمیته فنی گرفت. از پنج نفر نهایی به دو گزینه رسیدیم و باید یکی از دو گزینه نهایی انتخاب می‌شد که جولیانی بازی درآورد. جولیانی پیشنهاد مالی بسیار بالایی داشت که اصولی نبود. والیبال ایران حق دارد که مربیانی همچون رزنده را در اختیار داشته باشد. شرایط فدراسیون به اینگونه شد که برخی مربیان مطرح نیامدند و این سرمربی انتخاب شد و باید والیبال حمایت کند. البته این حمایت باید معقول و منطقی باشد که اگر موفق نبود، مشکل ساز نشود. یکی از موارد مهم، رساندن اطلاعات درست به سرمربی است که در گذشته چوب این موضوع را خوردیم. باید مسیر اطلاع‌رسانی صحیح به سرمربی را فراهم کنیم و همه حواسشان به این موضوع باشد.

میترا شعبانیان:

مشکل فعلی والیبال ایران مقایسه هر مربی با ولاسکو است که توقعات بالا رفته و مربیان با او مقایسه می‌شوند. باید این ذهنیت تغییر کند. البته ذهنیت برنده تنها آیتم برای موفقیت یک مربی کافی نیست. بنابراین شناخت کافی و اطلاعات درست برای سرمربی اهمیت بسیار زیادی دارد.

وحید مرادی:

باید کمی به عقب برگردیم. در زمان انتخاب ولاسکو هم جو زیادی بر علیه او بود و او را مربی فراموش شده و سوخته‌ای می‌دانستند. ولی ولاسکو ذهن برنامه‌ریز داشت و انضباط تیمی را حاکم کرد. این موضوع بیانگر اقتدار او است. یکی از ستاره‌های تیم را برای یک ربع تاخیر، از مسابقات کنار گذاشت. این موارد انضباط تیمی را به والیبال ایران آورد. لذا اگر یک مربی رزومه جهانی نداشته باشد، دلیلی برای نامناسب بودن او نیست. پارک که آمد ریل‌گذاری درستی کرد. بنابراین مؤلفه‌های زیادی در موفقیت یک تیم تاثیرگذار است. افراد زیادی در رشد والیبال ایران نقش داشتند که یزدانی خرم و داورزنی از جمله آنان هستند.

راضیه سیف زاده:

در مجموع به نکات خوبی اشاره شد. سرمربی فعلی زمان زیادی برای المپیک ندارد و اگر حمایت وجود باشد به زودی نشانه‌های آن دیده خواهد شد. حضور خانواده والیبال در کنار این مربی کمک کننده است و شاید نیازی به مصاحبه و مکاتبات برای حمایت نباشد. من وقتی در دوره‌های آموزشی والیبال مختلف درس می‌دهم موفقیت والیبال ایران در عملکردم تاثیر دارد. بنابراین اعتماد به نفس بالا شاید دچار منحنی زوال شود. باید حمایت‌ها منطقی و اصولی باشد. مذاکرات حرفه‌ای باید از طریق ایجنت‌ها برگزار شود و نباید حتما از طرف سرپرست فدراسیون باشد. سطح والیبال ایران خیلی کمک می‌کند مربیان خارجی اقبال برای کار در کشورمان داشته باشند. اگر من اطلاعات اشتباه به یک مربی بدهم و او شناخت کافی نداشته باشد، حضورش تاثیرگذار نخواهد بود. در سال ۲۰۰۸ و با حضور داورزنی پروژه‌ای در والیبال اجرا شد. داورزنی تیم ششم را تحویل نگرفت بلکه تیم دوم آسیا را تحویل گرفت. حتی تیم جوانان قهرمان جهان شد. تیمی که چهارم لیگ جهانی شد در سال ۱۹۹۷ تشکیل شده بود. هیچ مربی‌ای نمی‌تواند یک تیم را دو ماهه به المپیک ببرد. بنابراین باید از قبل کارهای بنیادی در والیبال ایران انجام شده باشد. به عنوان مثال پارک تکنولوژی به ایران آورد. البته هم آقای یزدانی خرم و آقای داورزنی زحمات زیادی برای والیبال کشیدند و باید همیشه قدردان آن‌ها بود. دستیاران مربیان ملی باید بازیکنان فعال و باانگیزه باشند که در رده‌های سنی مشغول شوند و بعنوان مثال معدنی و عطایی از این کمیته بیرون آمدند. دستیار موضوع خوبی است که تاکید شود. به نظرم الان هیچ یک از مربیان ایرانی علاقه‌ای برای دستیاری سرمربی ندارند در صورتی که مربیانی عالی در ایران هستند. باید این مربیان به کمیته فنی دعوت شوند تا انگیزه به والیبال برگردد.

وحید مرادی:

درباره ایجنت چند بار صحبت شد. من به صورت مستقیم با تمامی مربیان صحبت کردم. هیچ دلالی وجود نداشت. بعد از انتخاب، ایجنت آن‌ها وارد مذاکرات شد. واقعیت این است که تعداد زیادی از بازیکنان ایرانی در لیگ‌های اروپایی مشغول هستند و لیگ ایران نیز تا پایان فروردین ادامه دارد. اینگونه نبوده که مربیان تاپ آماده حضور در ایران باشند. برخی از آن‌ها تیم داشتند و فدراسیون از بین گزینه‌هایی که تیم نداشتند انتخاب کرد. از نظر زمانی این مربی هر موقع انتخاب می‌شد باید اواخر آوریل به ایران می‌آمد. شناخت خوبی هم از والیبال و بازیکنان ایران دارد زیرا تیم ایران ناشناخته در جهان نیست. در زمانی که می‌توانستیم سرمربی را انتخاب کردیم. از سرمربی برای تماشای فینال لیگ ایران هم دعوت کردم. مربیان ایرانی هم مشتاقانه به دنبال همکاری هستند و پیام‌های متعددی در این زمینه دریافت کردم.

مصطفی کارخانه:

انتخاب انجام شده و والیبال ایران نیاز به حمایت دارد. شانس کمی برای کسب سهمیه داریم و باید در زمینه‌های دیگر فعال باشیم. تیم ایران قابلیت بالایی دارد و مربی‌ای نیاز داریم که از همه این ظرفیت‌ها استفاده کند. قطعا با تلاش بیشتر می‌توانیم از راه‌های بهتری به والیبال کمک کنیم. بازیکنان نقاط قوت و ضعف دارند که ضعف‌ها بیشتر ذهنی است و باید برطرف شود. اگر مشاوره خوب به سرمربی دهیم در این مسیر موفق خواهیم شد. بازیکنان باهوشی داریم. کمیته فنی باید از انتخاب سرمربی حمایت کند زیرا بازیکنان به این موضوع حساس هستند و اگر شک کنند دیگر به حرف سرمربی گوش نخواهند کرد. باید بازیکنان را هم با جلسات متعدد آماده کنیم. بیشترین تاثیر در مسابقات را بازیکنان دارند و باید آن‌ها آماده همراهی با یک سرمربی جدید باشند.

در ادامه این نشست، موضوع انتخاب سرمربی تیم ملی نوجوانان زیر ۱۸ سال توسط دکتر مرادی سرپرست فدراسیون والیبال مطرح شد و عادل غلامی و مسعود آرمات به عنوان گزینه‌های هدایت این تیم برنامه‌های خود را برای اعضای کمیته فنی به صورت جداگانه تشریح کردند و در پایان اعضای کمیته فنی آرای خود را برای انتخاب سرمربی تیم ملی نوجوانان کشورمان به صورت کتبی ارائه کردند که بر این اساس با پیشنهاد نهاد فدراسیون والیبال و رای و تایید کمیته فنی عادل غلامی بازیکن سابق تیم ملی والیبال کشورمان و مربی سابق تیم ملی نوجوانان ایران در سال ۲۰۲۳ به عنوان سرمربی تیم ملی نوجوانان ایران در سال ۲۰۲۴ انتخاب و معرفی شد.

در پایان این نشست که حدود چهار ساعت طول کشید بررسی موارد باقیمانده از دستور جلسه کمیته فنی با توجه به طولانی شدن جلسه، به جلسه بعد موکول شد.

تیم خبری ورزشی

با تمرکز بر روند تحول و تغییرات فناوری در ورزش، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی مقالات جذاب و اطلاعاتی درباره‌ی نقش فناوری در بهبود عملکرد ورزشی می‌پردازم. هدفمندی خود را در ارتقای دانش ورزشی و بررسی نوآوری‌های فناورانه در ورزش قرار می‌دهم. همراه با من باشید و به دنیای فناوری در ورزش پیوندید.