استان ها

12 نفر توسط اورژانس کردستان از غرق شدگی نجات یافتند

به گزارش خبرگزاری اینترنشنال نیوز از سنندج، حسین جعفری با اعلام این خبر گفت: طبق گزارش های اعلام شده ۱۸ نفر در استان در سه ماه اول سال جاری، دچار غرق شدگی شده اند که ۱۲ نفر از آنها با تلاش همکاران فوریت های پزشکی احیا و به جهت ادامه درمان به مراکز درمانی اعزام شده و متاسفانه مابقی که اکثرا قبل از رسیدن نیروهای اورژانس فوت شده بودند.

وی بیشترین آمار غرق شدگی را مربوط به شهرهای سنندج، کامیاران و سقز عنوان نمود و افزود: در این مدت پسرهای ۶ تا ۱۸ سال بیشترین آمار غرق شدگی را در استان داشتند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان از فوت دو کودک زیر پنج سال در سه ماهه اول سال جاری بدلیل حادثه غرق شدگی خبر داد و گفت: متاسفانه این سانحه بر اثر سهل انگاری در مراقبت از کودک به علت شنا در استخر های باغات کشاورزی رخ داده است.

جعفری مهم ترین عامل مرتبط با غرق شدگی را سن و جنسیت فرد دانست و گفت: معمولا در گروه مردها به خصوص دوره نوجوانی به علت هیجانات این برهه و همچنین کودکان خردسال به دلیل سهل انگاری مراقبت و عدم توانایی شنا، بیشترین آمار گزارش شده را در بین غرق شدگان در استان به خود اختصاص داده اند.

وی ادامه داد: دسترسی افرادی به سدها، دریاچه ها و استخر باغات کشاورزی بیشترین آمار گزارش شده است چراکه به دلیل نبودن غریق نجات و امکان ضربه مغزی و عدم آگاهی فرد به عمق آب فرد را به کام مرگ می کشاند.

جعفری افزود: همچنین ترس و وحشت فرد از غرق شدگی حتی در اب های کم عمق، تشنج، حمله قلبی و اقدام به خودکشی از دیگر عواملی است که موجب غرق شدن فرد در آب شده است.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه بر مراقبت از کودکان خردسال در هنگام بازی کنار استخر باغات کشاورزی یا حمام در وان تاکید کرد و گفت: توصیه مهم من این است که به هیچ عنوان کودکان را تنها در کنار استخر باغات، مکان های پر خطر یا وان حمام رها نکنید چراکه این سهل انگاری موجب به بار امدن یک فاجعه جبران ناپذیر خواهد شد.

شایان ذکر است در سال گذشته ۳۳ مورد غرق شدگی اعلام شده است که ۱۸ مورد احیای موفق توسط تیم دانشگاه انجام و خوشبختانه به زندگی بازگشته اند.