بین المللکسب و کار جدید

دعوتنامه دانشگاه های خارجی برای رتبه های برتر کنکور

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی با رتبه کنکور + تحصیل در آمریکا ملک پور

کشورها و دانشگاه های مختلف برای بورسیه کردن متقاضیان دریافت بورسیه، شرایط متفاوتی را در نظر می گیرند. این شرایط کاملا به برنامه تحصیلی، رشته و سطح علمی دانشگاه ها وابسته است. طبیعتا رشته های پرمتقاضی همچون پزشکی شرایط ویژه ای را نیز خواهد داشت. از جمله شروط دریافت بورسیه تحصیلی می توان به رتبه کنکور و معدل افراد اشاره کرد. برخی از افراد در صدد این هستند که با مطالعه باکیفیت و کافی دروس خود، رتبه خود را در کنکور بهبود دهند و از این طریق بتوانند از دانشگاه های خارج از کشور نامه پذیرش و بورسیه تحصیلی دریافت کنند. این یکی از روش های موجود برای مهاجرت نخبگان و  در ایران است.

هرچه تعداد متقاضیان بیشتری برای یک رشته یا دانشگاه وجود داشته باشد، طبیعتا رتبه و معدل بهتری مورد نیاز می باشد. هرچند ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشورهای دیگر تا حد بسیار زیادی به سوابق تحصیلی و پژوهش های مرتبط دانشجو بستگی دارد، اما رتبه عالی کنکور سراسری برای ورود به مقطع ، که عمدتا محدودیت های بیشتری برای پذیرش دارد، می تواند یک امتیاز به خصوص باشد.

برخی افراد می پندارند بورسیه های تحصیلی که از طرف دانشگاه و یا ارگان ها و شرکت های دیگر به دانشجویان اعطا می گردد نیاز به بازپرداخت قسطی دارند، در صورتی که این تصور اشتباه است و بورسیه تحصیلی با وام هایی که دانشجویان بسته به نیاز و شرایط خود در دوره های متفاوت اخذ می کنند، فرق دارد. برای دریافت بورسیه تحصیلی با رتبه کنکور می بایست فرد متقاضی در جزو نفرات برتر و رتبه های کشوری یک یا دو رقمی باشد. چنین افرادی شانس بالاتری برای اخذ بورسیه از کشورهای دیگر خواهند داشت. علاوه بر رتبه کشوری فرد، معدل نمرات دروس گذرانده او نیز بسیار موثر خواهد بود.

داشتن مدرک زبان برای ورود به تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاه های خارجی کمک بزرگی در امتیاز بندی بورسیه تحصیلی داوطلب می باشد. از مهم ترین مدارک زبان برای متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی، می توان به مدرک یا آزمون آیتلس اشاره کرد که متقاضی در صورت داشتن یکی از این مدارک با شانس بالایی به بورسیه تحصیلی دست خواهد یافت. برخی دانشگاه ها به طور کلی ممکن است از طریق سایت رسمی خود اعلام کنند که شرایط اعطای هیچ گونه پشتیبانی مالی و یا بورسیه تحصیلی را ندارند. بنابراین دانشجویان متقاضی باید از این مسئله اطلاع داشته باشند که وظیفه پرداخت تمامی هزینه های تحصیل و زندگی به عهده خود آنان است.

در عوض اکثر دانشگاه ها و اساتید نیز متقاضیان را از بورسیه ها و شرایط موجود برای دریافت بورسیه تحصیلی از طریق رتبه کنکور آگاه می نمایند. علاوه بر بورسیه های تحصیلی، نوعی دیگر از بورسیه ها نیز بسته به پیشرفت و شایستگی دانشجویان به آنان اعطا می گردد. از این موارد در واقع به عنوان کمک هزینه هایی یاد می شود که در تامین خرج و مخارج دانشجویان کمک زیادی به آن ها خواهد کرد.

عمده این بورسیه ها برای دانشجویانی با خانواده های کم درآمد در نظر گرفته می شود و در ازای ارائه مقاله، کارهای پژوهشی برجسته، اختراع و یا پیشرفت تحصیلی و غیره به دانشجویان واجد شرایط اعطا می گردد. همچنین دانشجویان می توانند برای اطلاع از لیست رشته های بورسیه دار علوم انسانی به مطالعه مقاله زیر بپردازند.

ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس | تحصیل پزشکی در آمریکا | تحصیل در آمریکا

نحوه دریافت بورسیه تحصیلی با رتبه کنکور

در ابتدا و قبل از هر اقدامی بهتر است هر دانشجو شرایط خود را برای شرکت در رقابت اخذ بورسیه تحصیلی با رتبه کنکور بسنجد. همانطور که در بخش های قبل نیز ذکر شد، اصلی ترین معیارها و شرایط و یا به عبارت دیگر کلیدی ترین امتیازاتی که فرد می تواند از طریق آن در رقابت اخذ بورسیه موفق باشد رتبه کنکور عالی، و معدل دانشگاه بالا، داشتن مقاله های برتر و بین المللی، نمره زبان معقول، رزومه مناسب و … غیره هستند. باید دقت داشت که بورسیه های تحصیلی در زمان های به خصوصی از سال به دانشجویان اطلاع رسانی و اعطا می گردد. پس از اینکه دانشجو تصمیم جدی برای مهاجرت تحصیلی می گیرد می بایست با مراجعه به سایت دانشگاه های مورد نظر زمان، شرایط و نحوه دریافت بورسیه تحصیلی را بررسی کند.

از این طریق می تواند بررسی کند که آیا شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از طریق رتبه کنکور را خواهد داشت یا خیر. پس از اینکه فرد از واجد شرایط بودن خود اطمینان حاصل کند، می بایست مدارک لازم ذکر شده در وب سایت دانشگاه را برای دریافت هرگونه بورسیه و یا کمک هزینه تحصیلی مهیا کند. اکثر دانشگاه ها مدارک ترجمه شده و افراد را به زبان انگلیسی دریافت خواهند کرد و مبلغی را نیز به عنوان هزینه بررسی مدارک از وی اخذ می نمایند.

پس از بررسی مدارک کلیه متقاضیان، نتیجه این رقابت پس از مدت معینی به افراد اعلام خواهد شد. هرچند درصد افرادی که از بورسیه تحصیلی با رتبه کنکور بهره مند خواهند شد چندان زیاد نیست اما چنین افرادی در صورت پذیرفته شدن در این رقابت قادر به تحصیل نسبتا رایگان در دانشگاه مورد نظر خود خواهند شد.

اخذ پذیرش از برخی دانشگاه های مطرح و پیشرفته دنیا با استفاده از رتبه کنکور کاری نسبتا دشوار است و ممکن است برخی از آن ها به طور کلی از این روش تبعیت نکنند. یکی از مدارک اصلی ترجمه شده مورد نیاز دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای خارجی و یا ثبت نام در دانشگاه را دارند، ارائه گواهی قبولی کنکور ترجمه شده برای دانشگاه مورد نظر می باشد. که به این منظور مطالعه مقاله زیر توصیه می گردد.

تاثیر رتبه کنکور در دریافت بورسیه تحصیلی

همانطور که می دانید بسیاری از کشورهای دنیا از قانون برگزاری کنکور برای ورود به دانشگاه ها تبعیت نمی کنند. بنابراین این موضوع طبیعی است که تعداد زیادی از دانشگاه های کشورهای خارجی توجه چندانی به رتبه کسب شده توسط فرد در کنکور سراسری نداشته باشند. در مسئله اعطای بورسیه های تحصیلی که به ویژه در سال های اخیر استقبال زیادی از آن ها شده است، ممکن است رتبه کنکور افراد چندان به عنوان مسئله مهمی لحاظ نشود و شرایط دیگری الزامی باشد. در این میان داوطلبان باید به نیز برای انتخاب دانشگاه دقت داشته باشند.

ملاک هایی که برای ورود به اکثریت دانشگاه های دنیا جزو اصلی ترین شرایط برای موفقیت در رقابت اخذ بورسیه تحصیلی هستند، همان معدل متقاضی، نمره بالای مدرک زبان به طور مثال در و یا دیگر مواردی همچون دستاوردهای علمی پژوهشی او است. این مسئله نشان می دهد که حتی افرادی که در کنکور بنا بر شرایط خاص خود موفق به اخذ رتبه عالی نشده اند اما معدل و سابقه علمی برجسته ای دارند نیز شانس پذیرش خواهند داشت

با اشاره به موارد ذکر شده، این مسئله دریافت خواهد شد که رتبه کنکور را نمی توان به عنوان یک عامل اصلی و پررنگ در اخذ بورسیه تحصیلی در نظر گرفت اما در برخی شرایط یک عامل کمک دهنده برای موفقیت می تواند باشد. به ویژه نخبگان و رتبه های تک رقمی و دو رقمی می توانند از این رتبه خود برای جابجایی و تبادل دانشجو بین دانشگاه ها استفاده نمایند.

به طور کلی در دنیا دانشگاه های بسیار محدودی وجود دارند که رتبه کنکور افراد را نیز برای اعطای بورسیه تحصیلی در نظر می گیرند. علاوه بر این مسئله، فرد باید اطلاع داشته باشد که جدای از داشتن رتبه عالی در کنکور می بایست رزومه و  قابل توجهی نیز نسبت به دیگر رقبا داشته باشد. در نهایت می توان اخذ بورسیه تحصیلی با رتبه کنکور را به عنوان یک بسته جامع در نظر گرفت که علاوه بر رتبه کنکور، مسائل مهم دیگری همچون رتبه های علمی دیگر در المپیادها، آزمون های بین المللی، آزمون های زبان و غیره نیز در این روند دخیل هستند.

تحصیل در کشور های خارجی

: برخی از دانشگاه هایی که در کشورهای خارجی وجود دارند، برای تحصیل دانشجویان دیگر کشورها خدمات بسیار مناسبی را ارائه می دهند و گاها علاوه بر تحصیل رایگان، مزایای بسیار مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. به همین دلیل افراد زیادی علاقه دارند تحصیلات خود را در یک دانشگاه معتبر خارجی ادامه دهند و علاوه بر تحصیلات سطح بالا و با کیفیت از مزایای تحصیل رایگان نیز بهره ببرند.

البته گاها تحصیل در دانشگاه های خارجی به دلیل رایگان بودن آن نیست و افراد ممکن است دلایل متفاوتی برای تحصیل خود داشته باشند. برای اینکه شما بتوانید در یک کشور خارجی تحصیل کنید لازم است تا از سفارت خانه آن کشور ویزای تحصیلی دریافت کنید. در صورتی که شما از دانشگاه مقصد دعوتنامه دانشجویی داشته باشید بدون شک تأثیر بسیار زیادی در احتمال پذیرش ویزای دانشجویی شما خواهد داشت. در ادامه در مورد دعوتنامه تحصیلی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

کشورهای مناسب برای تحصیل

: دعوتنامه تحصیلی به دریافت ویزای شما کمک بسیار زیادی می کند و ممکن است برای یک دانشگاه در آمریکا، اروپا و یا آسیا باشد. اما کدام کشور برای تحصیل مناسب تر است؟ پاسخ این سؤال بستگی به هدف شما از تحصیلات دارد. در هرکدام از قاره ها تحصیلات شرایط خاص خودشان را دارند و شما باید بر حسب شرایط خودتان اقدام به انتخاب یکی از آن ها کنید. انتخاب کشورهای آمریکایی برای تحصیل اگرچه بسیار مناسب است اما ممکن است مشکلاتی از بابت ویزا و سفر خانواده هایشان به آن کشورها داشته باشد، کشورهای اروپایی به ایران نزدیک ترند و این یک امتیاز به شمار می رود. عده ای نیز کشورهای آسیای را می پسندند.

بنابراین انتخاب کشوری که قرار است در آن تحصیل کنید و یا دعوتنامه تحصیلی برای شما ارسال شود، بستگی به شما دارد. از مناسب ترین و بهترین کشورهایی که دانشجویان علاقه بسیار زیادی برای تحصیل رایگان در آن و دریافت دعوتنامه تحصیلی از آن را دارند می توان به آلمان، فرانسه، کشور های اسکاندیناوی، اتریش، بلژیک، جمهوری چک، یونان، ایتالیا، اسپانیا، آرژانتین، هند، تایوان، لهستان، مالزی، نروژ، مکزیک و فنلاند اشاره کرد.

دعوتنامه چیست؟

در حالت کلی دعوت نامه یک برگه کاغذ است که در روی آن مطالبی نوشته می شود و از یک شخص خاص و یا یک گروه برای انجام دادن کار و یا ملاقات دعوت می شود. امروزه برای دریافت ویزا یا روادید برای اکثر کشورهای خارجی داشتن یک دعوتنامه الزامی است. گاهی نیز برای دریافت ویزای یک کشور خاص دعوتنامه نیاز نیست، اما وجود آن باعث تسریع فرایند دریافت ویزا می شود و احتمال موافقت با ویزا را بالا می برد. علاوه بر دریافت ویزا دعوت نامه ها تأثیر بسزایی در مراحل خروج از کشور دارند.

به عنوان مثال در صورتی که در مرزها از مسافران علت سفرشان پرسیده شود، با نشان دادن دعوت نامه از احتمال به وجود آمدن دردسر در امان می مانید و جواب سؤال های افسر مورد نظر نیز داده می شود. دعوت نامه ها انواع مختلفی دارند و دعوتنامه تحصیلی یکی از انواع آن است. دقت داشته باشید ارائه دعوت نامه تضمین کننده صدور ویزای شما نیست و ممکن است به دلایل مختلفی افسر از صادر شدن ویزا ممانعت کند.

بدون شک داشتن یک دعوتنامه معتبر در روند دریافت ویزا بسیار مفید واقع خواهد شد. در حالت عادی مشکلات فراوانی ممکن است برای دریافت ویزا داشته باشید و دلایل سفر شما به شهر مقصد برای سفارت و یا کنسولگری کشور مقصد قانع کننده نباشد. در این صورت داشتن یک دعوت نامه باعث حل بسیاری از مشکلات می شود و پاسخ قانع کننده ای برای دلیل سفر شما خواهد بود. دعوت نامه ها می توانند از سوی یک فرد بومی یا فردی که از کشور دیگر مهاجرت کرده است برای شما ارسال شوند.

دعوت نامه ها که عموماً به صورت یک فایل از طرف اداره پست بین الملل ارسال می شوند دارای انواع مختلفی هستند. دعوتنامه ها بر اساس نوع ویزای شما می توانند یک دعوتنامه تحصیلی، دعوت نامه تجاری، دعوتنامه دیدار از خویشاوندان، دعوتنامه پزشکی، دعوتنامه نمایشگاهی، دعوت نامه کاری، دعوت نامه توریستی و یا دعوتنامه تحصیلی باشند.

بدون شک برای افرادی که بیشتر از 18 سال سن دارند مفید خواهد بود. فرد باید پشتوانه مالی کافی را داشته باشد و بتواند از عهده مخارج خود بربیاید. افرادی که از طریق دعوتنامه تحصیلی به دانشگاه ها دعوت می شوند، می توانند در دوره های کار آموزی شرکت کنند و سطح تحصیلات دانشگاهی و مهارت های شغلی خود را ارتقا دهند. پس از دریافت دعوتنامه تحصیلی افراد می توانند از دوره های کارآموزی برای افزایش درآمد خود نیز استفاده کنند. اشخاصی که دارای مقام های رسمی و دولتی هستند و قصد ارتقا شغل را دارند، باید پیگیری های مربوط به دعوتنامه تحصیلی را از طریق کارفرمای خود انجام دهند.

مراحل دریافت دعوتنامه تحصیلی

برای اینکه شما بتوانید دعوت نامه تحصیلی و یا سایر دعوتنامه ها را به سفارت مورد نظر تحویل دهید باید یکسری اطلاعات مهم در روی آن نوشته شده باشد. مشخصات و نام فرد دعوت کننده به همراه تاریخ تولد او باید در فرم دعوت نامه به طور دقیق نوشته شود. در صورتی که دعوتنامه تحصیلی باشد، مشخصات دانشگاه دعوت کننده باید ذکر شود. اطلاعاتی همچون آدرس دقیق و شماره تماس باید در برگه دعوت نامه نوشته شده باشند. در صورتی که دعوتنامه از طرف یک شخص است باید شغل فرد مورد نظر در آن نوشته شده باشد و بیان شود که آیا فرد تابعیت آن کشور را دارد و یا مقیم آن جا است.

در ضمن اطلاعات دقیق اعضای خانواده، همچون تعداد و مشخصات هرکدام از افراد باید در دعوت نامه ذکر شوند. پس از نگارش مشخصات دعوت کننده لازم است تا در دعوتنامه تحصیلی و یا دیگر دعوت نامه ها مشخصات دعوت شونده همچون نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، آدرس، شماره تلفن، نسبت و یا ارتباط فرد دعوت شونده با دعوت کننده و هدف سفر به صورت کامل، دقیق و صادقانه نوشته شوند. دعوت نامه ها بر اساس نوعشان دارای شرایط و مشخصات خاصی نیز هستند که باید به طور دقیق بیان شوند.

مدارک مورد نیاز برای دعوتنامه تحصیلی

پس از آنکه شما از یک دانشگاه خارجی موفق به دریافت دعوت نامه تحصیلی شدید باید مدارک زیر را برای تحویل دادن به سفارت کشور مورد نظر تهیه کنید.

  • فرم های مربوط به درخواست ویزای تحصیلی
  • مدرک تحصیلی دیپلم
  • گذرنامه با اعتبار حداقل 1 سال
  • مدارک تحصیلی کارشناسی برای ورود به مقاطع کارشناسی ارشد
  • مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد برای ورود به مقطع دکتری
  • مدرک زبان مورد نیاز
  • توصیه نامه اساتید
  • گواهی های لازم برای اثبات توانایی مالی
  • گواهی های عدم سوء پیشینه
  • گواهی سلامت پزشکی