عمومیکسب و کار جدید

آیا زگیل دست خطرناک است

عناوین این خبر پنهان کردن عناوین
1 علت زگیل پا و دست چیست؟

برخی از آنها به قدری کوچک هستند که مشکلی برای فرد ندارند ولی برخی دیگر همراه با علائم یا اندازه های بزرگی می باشند که حتی ممکن است انجام کارهای روزمره را نیز برای فرد دشوار کنند. درمان زگیل دست و پا برای این افراد مهم ترین دغدغه آنها می باشد.

روش های درمانی بسیاری برای از بین بردن این زائده ها وجود دارند که در ادامه به بررسی کامل آنها می پردازیم.

علت زگیل پا و دست چیست؟

عامل اصلی به وجود آمدن زگیل روی نقاط مختلف پا و دست نوعی از یا همان پاپیلوم انسانی می باشد. این زائده ها به شکل های مختلف مسطح، خوشه ای یا تکی رشد می کنند. البته لازم به ذکر است که اندازه و شکل آنها بستگی به ضخامت پوست فرد و میزان مقاومت بدن با ویروس دارد.

احتمال ابتلا افرادی که سیستم بدنی نسبتا ضعیفی دارند، به زگیل دست و پا بیشتر است. به همین دلیل کودکان یا میانسالان بیشتر از دیگر افراد به این زائده ها روی دست و پا خود دچار می شوند.

نکته مهم دیگری که باید آن را جدی بگیرید، این است که وجود زخم های باز روی پوست در مواردی یکی از دلیل های اصلی ابتلا به است.

یکی از سوالات رایج بیماران این است که آیا ویروس زگیل دست و پا با ویروس یکی است؟ لازم است بدانید که ویروس ایجاد زگیل کلا در هر جای بدن ویروس اچ پی وی است ولی نوع ویروسی که باعث ایجاد زگیل در دست و پا می شود، با نوع ویروسی که باعث ایجاد زائده ها در دستگاه تناسلی می شود متفاوت است.

یکی از روش های تشخیص دقیق این دو عارضه از یکدیگر مشاهده است.

مشاوران ما می توانند با تجربه بالا و تخصص کاری در کمترین زمان علت ابتلا را تشخیص دهند. شماره تماس:

روش های انتقال 

یکی از بسترهای مناسب برای انتقال زگیل پا محیط های مرطوب می باشد. در نتیجه در استخر ها شانس انتقال این ویروس بالاست. همچنین در صورت دست دادن با شخصی که زگیل فعال یا سرباز در دست خود دارد، ممکن است که ویروس اچ پی وی منتقل شود.

لازم به ذکر است که سویه خطرناکی از ویروس اچ پی وی وجود داشته که منجر به می شود. اچ پی وی از نوع فقط از طریق رابطه جنسی و تماس نواحی تناسلی انتقال میابد.

علائم زگیل پا و دست

به طور طبیعی افراد از این زگیل ها احساس خوبی نداشته و خجالت می کشند. از طرفی دیگر، رشد آنها روی دست و پا می تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی شود. ممکن است که زگیل های پا اکثرا با میخچه یا پینه به اشتباه گرفته شوند. پس به خوبی باید با علائم زگیل دست و پا آشنا باشید تا در صورت ابتلا بتوانید به خوبی آنها را تشخیص دهید. این نشانه ها عبارتند از:

 •  خارش خود زائده و اطراف آن
 • قرمزی و التهاب
 • احساس درد یا سوزش در اثر تماس با اجسام
 • برامدگی های زبر و سفت

در موارد جدی تر زگیل های دست و پا می توانند دارای علائم زیر باشند:

 • خونریزی در صورت خارش زیاد یا گیر کردن به جسم های دیگر
 • عفونت و تکثیر سریع زگیل در صورت عدم درمان

جلوگیری سریع از گسترش علائم

در صورتی که هر کدام از علائم بالا را تجربه می کنید با مشاوران ما تماس بگیرید یا در واتساپ در ارتباط باشید.

عکس انواع زگیل دست و پا

به طور کلی می توانیم بگوییم که در چند قسمت مشخص از دست و پا، احتمال رشد زگیل ها بیشتر از نواحی دیگر است. این قسمت ها عبارتند از:

زگیل بین انگشتان دست و پا

مرطوب ترین و گرم ترین قسمت پا و دست بین انگشتان بوده و تجمع میکروب در این مکان ها به نسبت بیشتر از سایر نقاط است. به خصوص افرادی که هیچ موقع از جوراب استفاده نکرده و بهداشت پا را رعایت نمی کنند بیشتر مستعد دریافت این ویروس هستند.

زگیل روی دست و پاشنه پا

یکی دیگر از قسمت هایی که امکان رشد زگیل در آنها زیاد است، پاشنه پا می باشد. معمولا زگیل ها در این قسمت به صورت تکی یا خوشه ای رشد می کنند. همچنین روی دست به دلیل قرار گرفتن در معرض تماس با اجسام و افراد مستعد ابتلا می باشد.

زگیل کف پا و دست

ایجاد زائده ها در کف پا ناحیه ای است که فشار وارد شده به آن نسبت به دیگر قسمت های بدن بیشتر است. همچنین در برخی از افراد به دلیل قوس زیاد کف پا، فضا بیشتری برای رشد زگیل وجود دارد. رشد زگیل ها در این نواحی به صورت تکی یا خوشه ای می باشد.

چگونه از ابتلا به زگیل دست و پا جلوگیری کنیم؟

شما می توانید با انجام برخی از کارهای احتمال انتقال و ابتلا به زگیل را کاهش دهید. که عبارتند از:

 • خودداری از تماس فیزیکی با افرادی که زگیل دارند.
 • اگر شخصی هستید که عادت به جویدن ناخن دارد، سریعا این عادت را ترک کنید. زیرا اکثرا ویروس و میکروب زیر ناخن ها جمع می شود و شما ممکن است با جویدن آنها، ویروس را مستقیما وارد بدن خود کنید.
 • عدم استفاده از وسایل شخصی دیگران مانند حوله، ناخن گیر و می تواند شانس انتقال را کاهش دهد.
 • زمان رفتن به استخر یا سونا های بخار و خشک حتما حوله به علاوه دمپایی شخصی به همراه داشته باشید.

درمان سریع و قطعی

به نقل قول از ممکن است که زگیل های دست و پا در طی مدت زمان طولانی خود به خود از بین بروند. ولی این امر کاملا احتمالی است. یعنی شاید هم از بین نروند

موضوع اصلی این است که افراد معمولا از وجود آنها حس خوبی نداشته و خجالت می کشند. حتی در اکثر موارد این زائده ها می توانند در انجام کوچکترین کارهای روزمره هم مشکل ایجاد کنند. در نتیجه ترجیح می دهند تا برای درمان زگیل دست یا پا خود اقدام کنند. اگر شما هم از وجود این زگیل ها رنج می برید، می توانید با روش های زیر در کمتر از یک ساعت آنها را درمان کنید:

لیزر زگیل پا و دست

به جرات می توانیم بگوییم که امروزه لیزر یکی از روش های درمان شگفت انگیز برای از بین بردن اکثر بیماری های پوستی به خصوص زگیل دست، پا و تناسلی است. از آنجا که این روش درمانی در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین بازدهی را دارد، منتخب 90% بیماران و جراحان مطرح می باشد

از آنجا که روش های تهاجمی دیگر مانند جراحی و بریدن به قسمت های دیگر پوست نیز آسیب می رساند، درمان زگیل دست و پا با لیزر بهترین روش درمان می باشد. لیزر CO2 قادر است عفونت را از ریشه سوزانده و زائده را برای همیشه از بین ببرد.

بیان می کند؛

مطلب مرتبط:

کرایوتراپی یا فریز کردن زگیل دست و پا 

فریز کردن، اصطلاحات رایجی هستند که برای این روش درمانی استفاده می شود. درمان به روش کرایو که مانند لیزر به صورت سرپایی در کلینیک متخصص انجام می شود، با اعمال نیتروژن مایع یا دی اکسید کربن در دما -196 درجه سانتی گراد صورت می گیرد. سپس زائده های یخ زده، خشک شده و کنده می شوند. نسبت به تعداد زگیل های دست و پا ممکن است که پزشک چند جلسه را برای درمان آنها توصیه کند. زمان حدودی درمان برای زگیل ها حدود 20 دقیقه است.

به طور طبیعی درمان با لیزر و کرایو و هزینه بیشتری نسبت به سایر روش های درمان دارند. به این دلیل که بازدهی قطعی تری هم داشته و احتمال بازگشت ندارند. البته لازم به ذکر است که حدود 15 درصد از بیمارانی که تحت درمان با کرایو قرار می گیرند، اعتراض از برگشتن زگیل ها دارند. از آنجا که هزینه درمان نسبت به تعداد زگیل ها و اندازه آنها متفاوت است، باید حتما توسط پزشک بررسی شوند.

مراقبتهای پس از درمان زگیل دست و پا با لیزر و کرایو

یکی از نکات مهمی که باید قطعا به آن توجه کنید، تمیز نگه داشتن محل زخم می باشد. در صورت خروج خونابه و ترشحات  محل را تمیز کنید تا عفونت نکند. زمان بهبودی کامل و ترمیم زخم حدودا دو هفته طول می کشد و طی این مدت فرد باید از کارهایی که باعث تحریک محل درمان شده زائده می شوند، خودداری کند

در صورت رعایت این نکته زخم به خودی ترمیم پیدا کرده و زود خوب می شود ولی در مواردی ممکن است پزشک پماد خاصی را برای تسریع تجویز کند.

تشخیص

اگر مشکوک به زگیل پا و دست هستید، باید با پزشک مشورت کنید، زیرا تشخیص میزان رشد زگیل در زیر پوست دشوار است. اگر زگیل باعث درد شما شده یا به مکان دیگری سرایت کرده است، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
پزشک می تواند به شما کمک کند تا بر اساس میزان پیشرفت زگیل، تعیین کنید که کدام درمان برای شما بهترین است. برای مثال، اگر زگیل در حال رشد خوشه ای باشد، پزشک ممکن است یک درمان ترکیبی متفاوت را برای اطمینان از حذف آن انتخاب کند.

سوالات متداول

آیا زگیل دست و پا درمان قطعی دارد؟

بله. امروزه درمان با لیزر تنها روش قطعی برای از بین بردن این زائده ها بوده و احتمال عود نیز ندارد.

درمان زگیل دست و پا با لیزر نیاز به بستری دارد؟

خیر. لیزر زگیل در کلینیک پزشک به صورت سرپایی انجام شده و بیمار پس از درمان می تواند به محل زندگی خود بازگردد.

آیا لیزر زگیل پا و دست خطرناک است یا درد دارد؟

خیر. این روش با دقت بالا توسط متخصص انجام می شود و هیچگونه خطری ندارد. از آنجا که محل به صورت موضعی بی حس می شود، فرد هیچگونه دردی را حس نمی کند.

کندن زگیل دست و پا خطر دارد؟زگیل چیست؟  

است که انسان را آزار می دهند در مومیایی های ۳۰۰۰ ساله کشف شده اند و از دیر باز در ادبیات کهن ما وجود داشته اند.

HPV به طور کلی خطرناک نیست، اما وجودش روی پوست میتواند برای شما ناخوشایند باشد. اینکه باعث ایجاد درد خاصی هم نمیشوند اما مسری بودن آن می تواند اوقات شما را تلخ کند. زگیل روی پوست کودکان خیلی بیشتر از بزرگسالان پخش می‌شود. اگر تصمیم گرفتید که  به خودی خود بهبود یابد ، سعی کنید آن را لمس نکنید زیرا ممکن است ویروس را به سایر قسمت های بدن شما یا افراد دیگر منتقل کند. می توانید با  گفت و گو کنید.

انواع زگیل

زگیل های معمولی

این زگیل ها تقریباً به اندازه یک نخود هستند ، سطح سفت و زبری دارند است.در ابتدا یکی وجود دارد و با پیشرفت بیماری این HPV ها افزایش می یابد. زگیل های معمولی که به صورت گرد یا چند ضلعی هستند بیشتر مواقع روی پست در بزرگسالان دیده می شوند تا کودکان . بیشتر در انگشتان، کمر و لبه های پا وجود دارد. حالت اول معمولاً در پلک ها و گردن دیده می شود و به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای است و علائمی ندارد. نوع دوم معمولاً در پوست سر ، صورت و انگشتان پا دیده می شود ، دارای بافت نرم ی است و مواد کراتین در نوک آن بیرون می زند.

زگیل کف پا

زگیل کف پا در سطح پوست کف پا رشد میکند و باعث ایجاد آن تعریق زیاد پا است. سفر طولانی یا ضربه نیز می تواند باعث ایجاد زگیل کف پا شود. در مرحله اولیه ، تاول های براق روی پا به وجود می آید، رنگ آنها  خاکستری قهوه ای یا خاکستری کثیف با مرزهای مشخص و حلقه های شاخی در اطراف پا هستند . همچنین ممکن است  HPV کف پا خشن ناهموار و گرد روی سر متاتارس یا بین انگشتان پا ظاهر شوند که بیشتر ناشی از اصطکاک است. چند روز پس از شروع بیماری ، HPV های کف پا به خودی خود از بین می روند. در صورت ناپدید شدن آنها باید با پماد درمان شوند.

زگیل های تخت

این نوع بیشتر در  صورت و پشت دست نوجوانان به دلیل عفونت های ویروسی HIV به وجود می آید . آنها بیضی ، چند ضلعی یا گرد هستند و تعدادشان متفاوت است. HPV های صاف در امتداد خراش ها رشد می کنند ،پس به آنها دست نزنید. اما زگیل های تخت برعکس چیزی که با آرامی به وجود می آیند سریع محو میشوند .  لطفا از بیماری نترسید و حتما به مراجعه کنید ، باید در اسرع وقت برای درمان به یک بیمارستان عادی پوست مراجعه کنید.

درمان خانگی زگیل

در زیر چندین درمان خانگی برای زگیل که معمولا دارای کمترین عوارض هستند را توضیح می دهیم اما در صورتی که عارضه زگیل در شما تداوم یافت پیشنهاد میکنیم هرچه سریع تر به دکتر درماتولوژی مراجعه کنیید

 سرکه سیب

خرید سرکه سیب از سوپرمارکت ها آسان است و گران هم نیست ، می تواند با انواع زگیل ها مقابله کند. زیرا اسید مالئیک و اسید لاکتیک موجود در سرکه سیب (در واقع اجزای اصلی بسیاری از داروها برای صورت این دو مورد هستند) می توانند بر روی خود زگیل اثر بگذارند و آن را از پوست اطراف جدا کرده و ویروس داخل بدن را از بین ببرند. همچنین باعث نرمی و لایه برداری پوست می شود. سرکه سیب به عنوان نوعی غذا ، برای پوست صورت و بدن نیز بی خطر است ، هنگام استفاده از آن می توان با خیال راحت روی هر قسمت از بدن که با نسبت ۱: ۱ با آب رقیق شود و به نصف غلظت اصلی رقیق شود. پاک کردن سرکه سیب بسیار ساده است. همین حالا یک پنبه را در مایع ۱: ۱ خیس کنید ، سپس پنبه را روی آن  قرار دهید و آن را با کمک باند یا نوار پزشکی به مدت ۱۲ ساعت ثابت کنید ؛ زمان بیشتر یا کمتر مشکلی ندارد.

پوست پرتقال

یکی دیگر از داروهای محبوب  HPV،  با اینکه سند علمی معتبری وجود ندارد اما گفته می شود پوست پرتقال حاوی مقدار کمی الکل است که سوزش آن را هنگام فشردن روی پوست می توانید حس کنید. روش کار درمان شامل مالیدن پوست پرتقال روی این عارضه پوستی  یکبار در روز است. ظاهراً ، این عارضه به تدریج بعد از ۱۴ روز کم کم  می افتد.

علف هرز قاصدک

شاید تا بحال به دید درمانی به قاصدک نگاه نکرده باشید. اما جالب است بدانید در ایران  از دیرباز از قاصدک و بسیاری دیگر از شیره های گیاهان استفاده درمانی می شده است. صمغ تلخ و سوزاننده برخی و حتی شیرین بخی مانند قاصدک دشمن کشنده زگیل است طبق دستاورد های مطالعاتی نیز این گیاه دارای خواص خوبی برای کلاژن پوست است. توجه داشته باشید از قاصدکی استفاده کنید در مکان های سمی و فاضلاب های شیمیایی رشد کرده باشند و حتما طبیعی باشند برای امتحان این روش برای این کار میتواند به دشت یا محلی که قاصدک های زیاد دارد سفر کنید یا به روستایی که در نزدیک تان است بروید و حدود ده روز از صمغ آن بر روی HPV خود بریزید تا اینکه نتیجه بهتری کسب کنیم.

درمان زگیل با سیر

اگر می خواهید از سیر برای از بین بردن زگیل به طور طبیعی استفاده کنید ، ابتدا باید منطقه آسیب دیده را با آب و صابون بشویید یک حبه سیر را خرد کنید تا آب سیر خارج شود سیر له شده را مستقیم به HPVبمالید و سپس از یک باند استفاده کنید تا آب سیر به منطقه آسیب دیده نفوذ کند. به مدت چند هفته هر روز در صورت نیاز تکرار می شود.

سیر برای درمان زگیل های معمولی بسیار موثر است. سیر تازه بهترین عملکرد را دارد و از آب سیر نیز می توان استفاده کرد. سیر را روی تکه کوچکی از پوست بمالید تا ببینید پوست به سیر حساسیت دارد یا خیر. برخی از افراد ممکن است در معرض سیر تازه دچار جوش شوند. با این که برای پوست ضرری ندارد اما کمی احساس  سوزش خواهید کرد. اگر به سیر حساسیت دارید ، هنوز می توانید از این روش استفاده کنید. اگر هر بار آن را فقط به مدت یک ساعت استفاده کنید ، از بین بردن HPV ممکن است بیشتر از دیگران طول بکشد.

زگیل دست : بررسی علائم، راهکارهای درمان و پیشگیری از آن - دکتر عباس انتظاری

پس دوباره زخم را بشویید و خشک کنید. سیر تازه خرد شده یا خرد شده را روی HPV قرار داده و با باند جدید بپیچید. یا اینکه  HPV را با نوار پارچه ای بپیچانید تا زگیل خشک شود.

یک مطالعه روی کودکان برای درمان HPV  توسط سیر ، نشان داد که همه زگیل ها با موفقیت از بین می روند و به جز بوی شدید هیچ عارضه جانبی واضحی  برای سیر وجود ندارد مگر حساسیت های پوستی خیلی کوچک بی ضرر. درما زگیل کودکان با سیر موفقیت امیز است اما پیشنهاد میشود با مراجعه به از نظر تخصصی پزشک مطلع شوید و درمان زا زیر نظر متخصص جلو ببرید

زگیل های معمولی

این نوع HPV بر پشت دست و انگشتان شما رشد میکند . حجم آن از اندازه یک غله خردل ، تا اندازه نخود است. گاهی اوقات رگهای خونی لخته ای ریز که شبیه نقاط سیاه هستند می توانند در یکی از آنها  دیده شوند.

زگیل قصاب ها

این نوع مانند زگیل های معمولی به نظر می رسند  و کسانی بیشتر به آن مبتلا می شوند که مکررا با گوشت و ماهی خام در ارتباط لمسی دارند ، از این رو با این اسم نامگذاری شده است.  البته هنوز  اینکه ویروس hpv از گوشت خام است یا نه  تایید و بررسی دقیق نشده.

زگیل تخت

زگیل های تخت بیشتر اوقات روی بازوهای شما دیده میشوند و ممکن است به جای یک جوش و آکنه اشتباه گرفته شوند، این زگیل ها حجم زیادی نمیگیرند و در همان انداز خردل یا کمی بیشتر رشد میکنند. رنگ آنها همسان پوست یا  کمی خاکستری تر از آن می باشد.

کف دست

زگیل کف دست از انتشار و تکثر زگیل پا یا جاهای دیگر بدن که قصد داشته اید آن را دستکاری کنید، بخارانید یا بکنید به وجود می آید. اندازه آن هم همانطور که قبلا گفته شد میتواند تا حجم یک نخود رشد کند.

این عارضه پوستی مستعد تکثیر خوشه ای بر روی پوست است و باید قبل از آن که به صورت سرامیکی در بیاید به آن رسیدگی کنید.

پماد زگیل دست

بسیاری از پمادهای از بین برنده زگیل بدون نسخه کار می کنند . آنها اساساً می توانند ساختار زگیل را در سطح شیمیایی تخریب کرده و از بین ببرند برای از بین بردن زگیل توسط  پماد ابتدا قبل از استفاده زگیل های دستان خود را در آب گرم خیس کنید تا پوست نرم شود. این کمک می کند دارو در جایی که زگیل وجود دارد به پوست نفوذ کند.سالیسیلیک اسید را مستقیم به زگیل بمالید ، نه به پوست اطراف آن.این قسمت را با یک باند بپوشانید و یک شب آن را حفظ کنید.
هر روز این کار را تکرار کنید و هر هفته بافت ناکروزه را با پمپ های ماسه بردارید تا زگیل از بین برود. بسیاری از پمادهای از بین برنده زگیل بدون نسخه موثر هستند. آنها اساساً می توانند ساختار زگیل را در سطح شیمیایی تخریب کرده و از بین ببرند. پماد از بین برنده زگیل را روی زگیل های دست خود بمالید و بگذارید چند دقیقه قبل از شستن دست ها ، پماد جذب شود.به جای آن از پد زگیل استفاده کنید.
اثر پد های زگیل مشابه ترشح برای از بین بردن زگیل است. می توانید دارو را روی پد HPV مستقیماً روی آنها بمالید ، یا می توانید یک قطعه کوچک از پد HPV را روی پوست به مدت یک ساعت فشار دهید ، یا برای استفاده از آن از نوار پزشکی استفاده کنید.
پماد رتینوئید را امتحان کنید. برخی از پمادهای رتینوئید را فقط می توان از طریق نسخه دکتر زگیل خریداری کرد ، اما برخی از داروهای خفیف نیز وجود دارد که بدون نسخه نیز تهیه می شوند.
فقط پماد را مستقیماً روی ناحیه زگیل قرار دهید.از رتینوئیدها به طور کلی برای از بین بردن اثرات پیری استفاده می شود ، اما می توان از آنها برای از بین بردن سلول های مرده پوست صورت و جلوگیری از ورود هرگونه منافذ پوست استفاده کرد. این شامل زگیل نیز می باشد.
در برخی موارد به اثرات تحریک پوستی رتینوئیدها توجه کنید.

چسب زگیل

برای از بین بردن ویروس   HPV یک روش خوب با قیمت کم به اسم نوار چسب وجود دارد که با نوار می شود HPV را از روی پوست برداشت و کند..  اندازه زگیل یه سایز کوچک وار چسب ببرید و آن را تا حدود یک هفته روی قسمتی که میخواهید از روی پوست حذف کنید بگذارید و اگر نوار خاصیت خود را از دست داد میتوانید چسب جدیدی برش داده و در محل قرار دهید . بعد از یک هفته محل ویروسی را در آب بخیسانید.و با یک شیء زبر مانند چوب یا سنگ پا صاف کنید و چسب را در همانجا تا شب قرار دهید این پروسه را آنقدر ادامه دهید که خبری از وجود  ویروس روی سطح پوست نباشد.

البته اینکه با انجام دادن این کارها پروسه درمانی را به جلو کشیده اید یا خیر هنوز مدرکی در دست نیست.
اگر  از انجام درست این کار  اطمینان ندارید.  بهتر است به یک متخصص بهداشت مراجعه کنید.

کندن زگیل

این نوع درمان  یعنی کندن ،فقط باید توسط افراد متخصص این حوزه انجام شود. جراحی الکتروشیمیایی (سوختن) درمان خوبی برای انواع معمولی ، فیلی های پا است. این کندن ها شامل تراشیدن زخم توسط چاقوی تیز یا ابزاری کوچک و به شکل قاشق است. این دو روش اغلب با هم استفاده می شوند. ممکن است با تراشیدن  قبل یا بعد از عمل جراحی ، این عارضه پوستی را از بین ببرد. ممکن است پزشک زگیل تناسلی زنان را برش دهد (برداشتن). 

زگیل سرطانی

این عارضه پوستی معمولاً توس ویروسی که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد به وجود می آید و معمولا خطر جانی ندارد اما باعث برخی درد ز ها ئ عذاب های میشود. اولین کاری که در مواج با این ویروس ها و عوارض پوستی به آن فکر خواهید کرد قطعا برداشتن آنها برای جلوگیری از تکثیر این ویروس است هرچند که برای زنده ماندن فرد اثر تهدید کننده ای ندارند . تفاوت اصلی زگیل ها با در این است که زگیل ها درد و خونریزی ندارند و پوست را شقه نمی کنند تا از دور پوسته پوسته بنظر برسد ام در سرطان این موارد دیده میشود اگر مدام از این زائده های پوستی و درد نامک بی از ۶ میلی متر باشد ممکن است سرطان پوست باشد. مخصوصا اگر روی گردن یا صورت و نواحی که می تواند بخاطر آفتاب زدگی در طولانی قرار گرفته باشد.
در شرایط فعلی کرونا که رفتن به مراکز درمانی بسیار خطرناک است، شما می‌توانید در سریعترین زمان ممکن با پزشک متخصص پوست و مو در مورد درمان زگیل پوست خود از  بگیرید.

شما عزیزان می‌توانید، در صورت داشتن هرگونه سوالی در زمینه زگیل مسائل مربوط به آن، در قسمت نظرات برای ما بنویسید. پزشکان متخصص پوست و مو ، به سوالات شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ خواهند داد.

لطفا اگر این مقاله برای شما کاربردی بود، برای دوستان خود ارسال کنید. تا با کمک یکزمان مطالعه این مطلب: 6 دقیقه

زگیل دست و پا زائده‌های گوشتی ناخوشایندی هستند که روی پوست ایجاد می‌شوند. زائده‌های سخت، برآمده و خشک که زگیل نام دارند، می‌توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند. این از طریق تماس‌های معمولی منتقل شده و بیشتر در دست، انگشتان، صورت و پاها مشاهده می‌شوند. این زگیل‌ها ناشی از است.

در این مقاله از مجله سلامت کیوان، به بررسی زگیل دست و زگیل پا و راه‌های درمان آن می‌پردازیم.

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

زگیل دست و پا چگونه است؟

زگیل‌ها، زائده‌های بسیار نامطلوب و ناخوشایندی هستند که ممکن است در هر قسمتی از بدن فرد پدید آمده و آن‌ها را تحت تأثیر خود قرار دهند. ویروس HPV اصلی‌ترین عامل پدیدآورنده زگیل است. زگیل‌ها دارای 100 نوع متفاوت بوده که ابتلا به هر یک از آن‌ها می‌تواند باعث بروز زگیل در نواحی مختلف بدن شود.

برخی از زگیل‌ها به صورت خوشه‌‌ای، تخت یا به اصطلاح فیلی هستند. این زگیل‌ها در مناطق مختلف بدن از جمله ، ، ، ، زگیل دست و زگیل پا ایجاد می‌شوند. باید این نکته را در نظر داشت که زگیل، تنها به بروز این زائده‌های گوشتی ختم نشده و برخی از آن‌ها ممکن است باعث بروز و عفونت‌های مختلف در بدن شوند.

شایع بودن زگیل در جهان

زگیل دست و پا یک بیماری ویروسی و به شدت مسری است. این زگیل‌ها شایع‌ترین عفونت ویروسی است که، تقریباً 75 درصد از جمعیت جهان حداقل یک بار هم که شده آن را تجربه کرده‌اند. زگیل‌ها ضایعات پوستی اندکی ضخیم‌تر از ضایعات دیگر هستند.

زگیل دست و پا در بخش‌هایی از پوست ظاهر می‌شوند که، سلول‌ها به واسطه ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی با سرعت بیشتری رشد می‌کنند و باعث ایجاد ضایعات می‌شوند. به جز ، رایج‌ترین نوع زگیل، زگیل دست و زگیل پا می‌باشد که در این مطلب به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

زگیل‌ها ممکن است به افراد دیگر نیز منتقل شوند و بعضی افراد به سرعت به آن‌ها مبتلا می‌شوند. تاکنون هیچ درمانی برای ویروس پاپیلومای انسانی کشف نشده است. بدن بیشتر افراد در مدت دو تا سه سال پس از ابتلا به ویروس با آن غلبه می‌کند.

با این حال، این ویروس امکان بازگشت و عود مجدد را نیز دارد. زگیل‌های ایجاد شده روی دست‌ها می‌توانند احساسات ناخوشایندی ایجاد کنند. این زگیل‌ها ممکن است باعث ایجاد خجالت در فرد نیز شوند. با این حال، زگیل دست و زگیل پا معمولاً حاکی از وجود سلول‌های سرطانی نیست.

بیشتر بخوانید:

علت بروز زگیل در دست و پا

آنطور که گفتیم، اصلی‌ترین دلیل بروز زگیل دست و پا ویروس پاپیلومای انسانی است که، در اثر انتقال به فرد سالم ایجاد می‌شود. از آنجا که سیستم ایمنی هر فرد با دیگری متفاوت است، درصد ابتلا به این بیماری نیز متفاوت خواهد بود. به طور کلی، زخم‌ها، ترک‌های پوستی کف پا و دست، فرد را مستعد ابتلا به این ویروس می‌کنند.

تماس مستقیم با زائده‌های فرد مقابل، استفاده از لوازم شخصی دیگر افراد، برقراری یا و جویدن ناخن از مهم‌ترین علل بروز زگیل دست و پا هستند.

چه افرادی مبتلا زگیل دست و زگیل پا می‌شوند؟

همه افراد اعم از کودکان، زنان و مردان در معرض ابتلا به زگیل دست و زگیل پا هستند. اما در این میان برخی افراد به خصوص افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند که شامل:

 • افرادی که ویروس HPV در بدن آنها وجود دارد.
 • افرادی که پابرهنه در مکان هایی چون استخر تردد می کنند در معرض ابتلا به زگیل کف پا هستند.
 • کودکان یا بزرگسالانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند.

علائم و نشانه‌های زگیل دست و زگیل پا

ضایعات ناشی از زگیل دست و پا معمولاً باعث ایجاد خارش زیاد در پوست می‌شوند. در صورت تحریک آن‌ها، ممکن است باعث خون‌ریزی شده و پوست اطراف آن‌ها احساس ناراحتی کند. زگیل ایجاد شده روی دست‌ها و انگشتان ممکن است با مشکلات دیگری مثل کیست‌های پر از آب یا ضایعات استخوانی ناشی از آرتروز اشتباه گرفته شوند.

زگیل دست و پا نسبت به انواع دیگر زگیل‌ها مثل زگیل تناسلی، پلانتار و فیلی فرم به سادگی قابل تشخیص و تمایز است. این زگیل‌ها معمولاً روی دست‌ها و انگشتان (زگیل انگشت دست) ظاهر می‌شوند. امکان ایجاد این زگیل بر روی نواحی غیر تناسلی مانند زانوها، مچ‌ها، دست‌ها و پاها نیز وجود دارد. ضایعات پوستی ایجاد شده ناشی از زگیل‌ها معمولاً به شکل زیر هستند:

 • ضایعات پوستی کوچک و برآمده
 • شکل بیضی و دایره‌ مانند
 • زبر بودن
 • درای لبه‌ها سفت و در وسط نر‌م‌تر
 • وجود نقاط سیاه کوچکی در میان آن‌ها

در زیر می‌توانید نمونه ای از زگیل کف پا را مشاهده نمائید.

بهتر است بدانیم که نقطه‌های سیاه کوچک یا لکه‌های موجود در زگیل‌ها توسط بعضی از افراد به عنوان دانه‌های زگیل خوانده می‌شوند. با این حال باید دقت داشت که این لکه‌ها دانه نبوده و در حقیقت رگ‌های خونی بسیار کوچکی هستند که باعث ایجاد چنین ظاهری می‌شوند.

اصلی‌ترین علائم وجود زگیل دست و پا می‌تواند تغییر رنگ پوست، برجستگی، خارش و سوزش باشد.() عارضه‌های گوشتی که روی دست‌ها و پاها ایجاد می‌شوند، بسیار ناخوشایند هستند. هرچند این ضایعات ممکن است کمترین درد یا خارش را داشته باشند. ظاهر این زگیل‌ها باعث از دست رفتن اعتماد به نفس در فرد می‌شود. به طور کلی علائم زگیل دست و پا عبارتند از:

 • برجستگی‌های ناشی از زگیل دست و پا
 • تغییر رنگ پوست
 • درد یا حساسیت در کف پا هنگام راه رفتن
 • سوزش و خارش
 • امکان خونریزی و زخم
 • رشد و تکثیر سریع
 • خروج ترشح عفونت و یا رطوبت

تشخیص زگیل دست و پا و درمان

در اغلب موارد پزشک قادر است با معاینه این زگیل‌ها آن‌ها را تشخیص دهد. اگر پزشک به مشکلات دیگری مشکوک باشد، نمونه‌برداری از پوست را پیشنهاد خواهد داد. برای انجام نمونه‌برداری از پوست، لایه فوقانی زگیل برداشته شده و برای آزمایش به آزمایشگاه منتقل می‌شود. این آزمایش بسیار ساده بوده و یک روند درمانی غیرتهاجمی به حساب می‌آید.

آزمایشگاه کیوان در تهران به عنوان اولین آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی در خاورمیانه از سال 1380 با استفاده از بهترین کیت‌ها و روش‌های تشخیصی، به انجام معاینه و تشخیص بیماری‌های ویروسی از جمله ، تست زگیل تناسلی، معاینه و تشخیص زگیل دست و پا پرداخته است. جهت درخواست مشاوره و انجام تست روی تصویر زیر کلیک کنید.

برای درمان این زگیل‌ها، گزینه‌های درمانی متفاوتی وجود دارند. دقت شود که باید به زگیل‌های دست نیز توجه لازم صورت گیرد، زیرا ضایعاتی که به درمان معمولی پاسخ نمی‌دهند می‌توانند، نشانه‌ای از گسترش ضایعات ناشی از باشند.

روش‌های درمانی دیگر می‌تواند شامل استفاده از سالیسیلیک اسید یا نیتروژن مایع برای منجمد کردن ضایعات باشند. استفاده از روش با نیتروژن مایع معمولاً نیاز به جلسات متعدد دارد و اولین روش درمانی است. شانس عود بیماری یا گسترش ضایعات پس از روش انجماد حدود 60 درصد است.

اگر این روش‌ها بر روی بدن فرد پاسخ مناسبی ایجاد نکنند، ممکن است از یک ماده شیمیایی به نام کانتاریدین استفاده شود. در نهایت حذف آنها با کمک یا بافت برداری می‌تواند برای ضایعاتی به کار رود که به راحتی از بین نمی‌روند یا در نواحی قرار دارند که درمان آنها با روش‌های دیگر دشوار است. این روش معمولاً زیر بیهوشی عمومی باید انجام شود و شانس عود بیماری حدود 10 درصد است.

درمان زگیل‌ دست و پا

همانطور که گفته شد، درمان زگیل دست و پا به روش‌های متعددی صورت می‌گیرد اما، مهم‌ترین عامل انتخاب شیوه درمانی مناسب، نتیجه‌دهی آن است. برای مثال روش‌های غیرپزشکی و غیرعلمی مانند درمان خانگی زگیل دست و پا که پزشک آن را تأیید نمی‌کند از نتیجه مناسبی برخوردار نخواهند بود. همچنین توصیه می‌شود از کندن زگیل با دست خودداری نمائید.

لیزر زگیل دست و پا

لیزر، یک شیوه درمان زگیل دست، زگیل پا و دیگر نواحی از جمله زگیل تناسلی و زگیل مقعد است که می‌تواند به درمان این عارضه بپردازد. لیزر با استفاده از اشعه مخصوص، تمامی زائده‌ها را در کمترین زمان و درد برداشته و آن را بهبود می‌بخشد.

مزیتی که لیزر نسبت به دیگر شیوه‌های درمانی دارد این است که می‌تواند، در یک جلسه تمامی زائده‌ها را با هر تعداد که هستند، درمان نموده و از بین ببرد. می‌توانید در این مقاله بیشتر بخوانید:

کرایو یا فریز زگیل دست و پا

کرایوتراپی یا به اصطلاح ، یک روش سرما درمانی است که متخصص با استفاده از نیتروژن مایع، اقدام به از بین بردن سلول‌های آن یا فریز کردن زگیل می‌کند.

درمان زگیل دست یا پا با روش کرایو برخلاف لیزر ممکن است چندین جلسه به طول انجامد. علاوه بر آن ممکن است این شیوه از نتیجه مناسبی برخوردار نباشد.

درمان زگیل دست و پا با دارو

دارو یا پماد زگیل دست یا پا و روش‌های این چنینی معمولاً برای زگیل‌های رشد کرده و نوع پیشرفته این بیماری پاسخگو نخواهد بود و قابل مقایسه با کرایوتراپی و لیزر نیست.

اسید سالیسیلیک نمونه‌ای از داروی زگیل تناسلی است که به منظور درمان زگیل به کار می‌رود اما استفاده از آن دارای عوارضی چون قرمزی، جای زخم و سوزش خواهد بود که همین موجب طولانی بودن دوره درمان و به جا گذاشتن زخم می‌شود. در این مقاله بیشتر بخوانید.

نتیجه‌گیری

 • زائده‌های سخت و برآمده و خشک که زگیل نام دارند، می‌توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند.
 • بهترین زمان برای درمان و کنترل این بیماری در مراجعه به پزشک در زمان مشاهده اولین علائم است.
 • از آنجایی که این بیماری قابلیت رشد و گسترش را به همراه دارد، بی توجهی و عدم درمان آن می تواند از عواقب بیشتری چون حاد شدن و گسترش یافتن آن در سایر نقاط برخوردار باشد.
 • زگیل دست و زگیل پا ضایعات پوستی کوچک و برآمده‌ای هستند، شکل بیضی و دایره‌ مانند دارند، حالت زبر دارند، در لبه‌ها سفت و در وسط نر‌م‌تر هستند و نقاط سیاه کوچکی در میان آن‌ها وجود دارد.
 • کرایوتراپی، دارودرمانی، کوتر کردن و لیزر از روش‌های درمان زگیل دست و پا هستند.