عمومیکسب و کار جدید

آیا ویپ نیکوتین دارد؟

متاسفانه باید بگوییم که در جوامع امروزی تعداد افرادی که به سیگار اعتیاد دارند، روز به روز در حال افزایش است. این در حالی است که بیشتر افراد می‌دانند مصرف سیگار ممکن است چه خطراتی برای آن‌ها به دنبال داشته باشد. برخی از افراد نیز به دنبال ترک سیگار هستند و نمی‌دانند چه راهکاری را برای ترک مصرف این دخانیات امتحان کنند. سیگار الکترونیکی / ویپ وسیله‌ای است که برخی از افراد تصور می‌کنند با استفاده از آن می‌توان به ترک سیگار پرداخت. به همین دلیل نیز به مصرف آن روی می‌آورند. سوالات بسیاری در این باره وجود دارد و جوانان دوست دارند بدانند که آیا ویپ خطرناک است؟ آیا با استفاده از آن می‌توان ترک کرد یا نه؟

ویپ چیست؟

ویپ یا سیگار الکترونیکی، دستگاهی شبیه به سیگار است که به جای دود، بخار تولید می‌کند. این بخار از طریق گرم کردن مایعی به نام جویس ایجاد می‌شود که می‌تواند حاوی نیکوتین، طعم‌دهنده‌ها و مواد شیمیایی دیگر باشد. این نوع سیگار برای اولین بار در سال 2003 در چین اختراع شد و از آن زمان به طور فزاینده‌ای در سراسر جهان محبوب شده است. خرید ویپ ارزان به عنوان یک جایگزین مطلوب برای سیگارهای سنتی در حال رشد است

دود و بوی کمتر سیگارهای الکترونیکی در سالیان اخیر باعث شده است تا بسیاری از افراد تصور کنند، مصرف این سیگار به جای سیگارهای سنتی می‌تواند در ترک به آن‌ها کمک کند. به همین دلیل نیز گاهی از این سیگار در بازار به عنوان وسیله‌ای برای ترک اعتیاد به سیگارهای سنتی نیز یاد می‌شود.

فواید ویپ نسبت به سیگار

سیگار و ویپ هر دو نیکوتین را به بدن می‌رسانند، اما نحوه عملکرد آنها متفاوت است. سیگار با سوزاندن تنباکو دود تولید می‌کند، در حالی که ویپ با گرم کردن مایعی به نام جویس بخار تولید می‌کند. دود سیگار حاوی 7000 ماده شیمیایی است که بسیاری از آنها مضر و سرطان‌زا هستند. بخار ویپ مواد شیمیایی کمتری دارد، اما هنوز هم می‌تواند مضر باشد. سیگارهای الکترونیکی از تنوع و رنگ‌بندی بالایی برخوردارند و بوی بد کمتری ایجاد می‌کنند. تنوع طعم این نوع سیگار باعث می‌شود تا دست فرد در انتخاب کاملا باز باشد.

اگر چه تصور می‌شود، سیگارهای الکترونیکی نسبت به سیگارهای سنتی معایب کمتری دارند و کمتر به بدن آسیب وارد می‌کنند اما این دلیل خوبی برای استفاده و اعتیاد به وایپ نیست.

مضرات استفاده از سیگار الکترونیکی

استفاده از سیگارهای الکترونیکی دارای یک سری مضرات است که نمی‌توان از آن غافل شد. از مهم‌ترین معایب استفاده از وایپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسمومیت با نیکوتین، به ویژه در کودکان
 • آسیب به دندان و پوسیدگی دندان
 • خطرات برای زنان باردار و جنین
 • افزایش ضربان قلب و فشار خون
 • خطر حمله قلبی و سکته مغزی
 • اعتیاد به نیکوتین و ترک دشوار
 • آسیب به مغز در حال رشد در افراد جوان
 • مشکلات حافظه و تمرکز
 • بیماری‌های تنفسی مانند برونشیت، آسم و COPD
 • آسیب به ریه‌ها و التهاب و سرفه

مضرات استفاده از سیگار سنتی

استفاده از سیگار سنتی معایب بسیار زیادی برای سلامت و تندرستی دارد و می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به فرد وارد کند. از مهم‌ترین معایب استفاده از سیگار سنتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش ریسک ابتلا به سرطان
 • افزایش ریسک چربی خون، قند خون و فشار خون
 • افزایش ریسک سقط جنین و زایمان زودرس
 • امکان اثرگذاری بر روی سلامت جنین
 • کاهش عملکرد مغز
 • آسیب به سیستم گوارش
 • آسیب به قلب و عروق
 • اختلالات حافظه
 • افزایش ریسک ابتلا به سرطان و بیماری‌های روانی
 • افزایش ریسک عفونت دهان و دندان

ترک سیگار و الکترو اسموک

برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که با استفاده از سیگارهای الکترونیکی می‌توان مصرف سیگارهای سنتی را ترک کرد.

در این باره باید بگوییم که تحقیقات نشان داده است، این روش اصلا گزینه مناسبی برای ترک سیگار نیست. چرا که ممکن است موجب ایجاد وابستگی دوگانه شود. علاوه بر این الکترو اسموک خود دارای عوارضی برای بدن است که نمی‌توان از آن غافل شد. بنابراین بهتر است برای ترک سیگار حتما از پزشکانی که در این زمینه فعالیت دارند، کمک بگیرید تا بهترین برنامه برای ترک شما در نظر گرفته شود.

نوع نیکوتین در سیگار و نوع نیکوتین در ویپ همیشه یکسان نیستند و این قضیه تفاوت‌ها را حتی بیش از پیش پیچیده می‌کند. ما در این دستورالعمل توضیح می‌دهیم که خود نیکوتین و تفاوت بین نیکوتین در ویپ و سیگار چیست، مقدار نیکوتین در سیگار چه قدر است و چه طور باید مقدار نیکوتین در ویپ را محاسبه کنیم.

علاوه بر این یک روش سخت برای تخمین زدن مقدار نیکوتین در هر پاف به هنگام استفاده از ، یا یاد می‌گیرید. سر جایتان بنشینید، کویل‌هایتان را پر کنید و آماده شوید تا سفری به سمت یاد گرفتن، محاسبه و کنترل مقدار نیکوتین در ویپتان آغاز کنید.

نیکوتین چیست و چرا این قدر اعتیادآور است؟

نیکوتین در محصولات متنوع توتون از جمله سیگار، سیگار برگ، توتون جویدنی و (یا ای‌جویس) یافت می‌شود.

نیکوتین محرّکی است که بر سیستم عصبی اثر می‌گذارد و با اعتیادآوری بالایی که دارد شناخته شده است. دلیلش این است که نیکوتین سبب ترشح دوپامین در مغز می‌شود که یک ناقل عصبی مربوط به حس لذّت و پاداش است. هجوم سریع حس لذّت ترک کردن این ماده را برای آدم سخت می‌کند.

سیستم حس پاداش مغز به مرور زمان برای ترشح دوپامین وابسته‌ی دارو شده و به اعتیاد منجر می‌شود.

نیکوتین بر دیگر ناقل‌های عصبی مغز مثل استیل‌کولین و نوراپی‌نفرین هم اثر می‌گذارد که می‌تواند خُلق، تمرکز و سطح انرژی را تحت تأثیر قرار داده و بیش از پیش موجب اعتیاد شود.

نیکوتین چه طور جذب بدن می‌شود؟

هنگامی که شخص دود سیگار یا بخار ویپ را که دارای نیکوتین است استنشاق می‌کند، سریع به ریه‌هایش می‌رسد، آن جا جذب جریان خون می‌شود و در بدن به چرخش در می‌آید.

از طریق پوست و غشاهای مخاطی مثل دهان، بینی و چشم‌ها هم می‌تواند جذب می‌شود.

ویپ کشیدن

هنگامی که شخصی ویپ می‌کشد، سیگار الکترونیکی یا یک محلول مایع را حرارت می‌دهد (ای‌لیکوئید یا جویس ویپ هم شناخته می‌شود) که نیکوتین، رایحه، پروپیلن گلیکول و/یا گلیسیرین گیاهی دارد.

کویل درون دستگاه ای‌لیکوئید را حرارت داده، بخار می‌کند و به صورت آئروسول یا بخار استنشاق می‌شود. نیکوتین از طریق ریه‌ها جذب جریان خون شده و از آن جا در بدن و مغز گردش می‌کند.

سیگار

هنگامی که شخصی سیگار می‌کشد، برگ‌های توتون می‌سوزند و دودشان به درون ریه کشیده می‌شود. این دود به شکل بخار خود نیکوتین (و مواد شیمیایی سمی بی‌شمار دیگری) دارد که از طریق ریه جذب جریان خون می‌شود.

نیکوتین از آن جا به مغز می‌رود، به گیرنده‌ها متصل و منجر به ترشح دوپامین می‌شود. این امر باعث حس لذّت‌بخشی شده که همراه با سیگار کشیدن ایجاد می‌شود.