اقتصادیعمومیکسب و کار جدید

استخر شیشه ای در ویلا

ساخت استخر شیشه ای

همان‌طور که گفتیم، در طراحی داخلی ویلا ایرانی یکی از مهمترین ویژگی‌ها و شاخصه‌های استخرهای شیشه‌ای، جنبه‌های زیبا شناختی آنهاست. از این رو، ساخت آنها در جذاب‌تر دیده شدن منازل و فضاهای مختلف، تأثیر شگرفی می‌گذارد. البته باید این نکته را در نظر داشت که ساخت استخر شیشه‌ای نیازمند آن است که پیمانکار، دانش تخصصی و کافی داشته باشد و در امر ساخت آن حرفه‌ای عمل کند چرا که به منظور افزایش استحکام قسمت‌های مختلف، می‌بایست مقاومت مصالح، بارهای استاتیک، تحمل فشار آب و اجسام و در نهایت نیروی وارد آمده به دیواره‌ها در زمان شنا کردن شناگران، محاسبه گردد.

استخر شیشه ای در ارتفاع تهران | استخر شیشه ای در ایران | استخر شیشه ای در تهران

دیگر فاکتور تعیین‌کننده توسط شرکت طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی در زمان ساخت استخر شیشه‌ای، انتخاب مصالح مناسب و مواد اولیه باکیفیت است. همانگونه که اشاره شد، به خاطر فشاری که به دیواره‌های استخرهای شیشه‌ای می‌آید، باید مصالحی به کار رود که از کیفیت بالایی برخوردارند.

نکته سومی که در زمان  طراحی داخلی ساختمان مسکونی باید مدنظر قرار دهید، نحوه آببندی کردن آن است تا دیگر مشکلاتی اعم از نشتی آب، تَرَک خوردن دیواره‌ها یا کف و . . . به وقوع نپیوندد.

با توضیحات داده شده، در زمان ساخت استخر شیشه‌ای باید چند موضوع مهم را مورد توجه قرار دهید:

  • طراحی اصولی و در نظر گرفتن جنبه‌های زیبا شناختی
  • انتخاب کارفرمای متخصص و مجری کاربلد
  • انتخاب مصالح مناسب و باکیفیت
  • آب‌بندی درست و قاعده‌مند

خوشبختانه تیم ، با گرد هم آوردن متخصصانی کارآزموده و کارشناسانی خبره، می‌تواند مشاوره‌های لازم را در زمینه ساخت استخر شیشه‌ای بدهد و در تمام مراحل آن اعم از طراحی تا اجرا و پیاده‌سازی، به شما کمک کند.

هزینه ساخت استخر شیشهای

پیش از آنکه رسماً در مورد هزینه ساخت استخر شیشه‌ای صحبت کنیم، باید این نکته را یادآور شویم که استخرهای شیشه‌ای نسبت به دیگر انواع استخرها، گران‌تر هستند. با ذکر این مورد، مهمترین عوامل تأثیرگذار بر هزینه ساخت استخر شیشه‌ای، نوع آن می‌باشد؛ یعنی قیمت استخر شیشه‌ای پنجره‌ای قطعاً با قیمت ساخت استخر تمام شیشه‌ای متفاوت است. سایر فاکتورهای مؤثر بر کمتر یا بیشتر شدن هزینه‌های ساخت استخرها، عبارتند از ابعاد، ضخامت، تعداد لایه‌ها، جنس و کیفیت شیشه. علاوه بر اینها، کیفیت مصالح، تجهیزات گوناگون و سایر امکانات سفارشی‌سازی هم بر افزایش هزینه ساخت استخر شیشه‌ای تأثیر خواهند گذاشت. شما می‌توانید برای آگاهی از هزینه‌های ساخت استخر شیشه‌ای، با کارشناسان استخرچی تماس بگیرید.

 انواع استخر شیشه ای

به طور کلی، باید استخرهای شیشه ای را با توجه به محل قرارگیری شیشه‌ها، به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد. البته در این بین، نظر و سلیقه کاربر نیز تأثیر خاص خودش را دارد. با همه اینها، می‌توان چندین نوع استخر شیشه ای از جمله استخر شیشه ای پنجره‌ای، استخر کف شیشه ای، استخر دیواره شیشه ای و استخر تمام شیشه ای را نام برد که در ادامه به طور مفصل پیرامون هر کدام صحبت می‌کنیم.

استخر شیشهای پنجرهای

استخر شیشه‌ای پنجره‌ای، از چندین نظر با دیگر گونه‌های استخرهای شیشه‌ای متفاوت است. در این نوع استخرها، به جای اینکه یک دیوار کاملاً از جنس شیشه ساخته شده باشد، تنها دریچه یا پنجره‌ای تعبیه می‌شود که اجازه عبور نور را می‌دهد. در کنار زیبایی که استخرهای شیشه‌ای پنجره‌ای دارند، هزینه تمام شده ساخت آنها نیز به مراتب کمتر است به همین دلیل بسیاری از افراد به سراغ آنها می‌آیند. به طور معمول، وقتی طول پنجره از 3 متر فراتر نمی‌رود و ارتفاع آب هم بیش از 1 متر نیست، از شیشه استفاده می‌شود و برای استخرهای با ابعاد بزرگتر نیز آکریلیک به کار می‌رود.

استخر کف شیشهای

استخر کف شیشه‌ای یا استخر شیشه‌ای معلق، بیشتر در طبقات بالایی یا فضاهایی ساخته می‌شود که قسمتی از استخر از سطح زمین بالاتر آمده است. گروه زیادی از مشتریان و کاربران، به منظور مجلل‌تر، جذاب‌تر و خاص‌تر نشان دادن استخر منزل یا باغ خود، از شیشه برای پوشاندن سطح زیرین آب استفاده می‌کنند. از جمله مزایای استخرهای کف شیشه‌ای، می‌توانیم به صرفه‌جویی در هزینه‌ها و فضا، نورپردازی زیبا، نصب آسان و نظافت بی‌دردسر و راحت اشاره کنیم.

استخر دیواره شیشهای

از اسم استخر دیواره شیشه‌ای کاملاً پیداست که به استخری اطلاق می‌شود که اضلاع آن از جنس شیشه ساخته شده است. البته اینکه کدام ضلع و چه تعداد ضلع از جنس شیشه ساخته شود، با توجه به نظر کاربر و مشتری متفاوت خواهد بود. مهمترین فواید و مزیت‌های استخر دیواره شیشه‌ای، به وجود آمدن فضایی لوکس، بزرگتر دیده شدن فضا و کمتر شدن هزینه‌های ساخت، می‌باشند.

استخر تمام شیشهای

همه قسمت‌های استخرهای تمام شیشه‌ای، اعم از کف و چهار ضلع، از جنس شیشه ساخته می‌شود. به همین خاطر، از نظر زیبایی و چشم‌نواز بودن، نسبت به دیگر اقسام استخرهای شیشه‌ای برتر هستند. ضمناً، به دلیل بدنه‌ای کاملاً شیشه‌ای، داخل فضای استخر به خوبی دیده می‌شود. در این میان، هزینه ساخت استخرهای تمام شیشه‌ای نیز نسبت به دیگر نوع‌های استخرهای شیشه‌ای بیشتر است. باید به این نکته هم اشاره کنیم که با توجه به نیاز و سلیقه کاربر، امکان طراحی استخرهای شیشه‌ای در هر اندازه و شکلی، امکان‌پذیر خواهد بود.

ویژگیهای استخر شیشهای

فرقی نمی‌کند که می‌خواهید کدام نوع استخر شیشه‌ای را بسازید چرا که همه آنها از برخی جهات، از جمله جنس و ضخامت شیشه، میزان مقاومت، وزن و ابعاد با یکدیگر شباهت دارند.

جنس و ضخامت استخر شیشهای

پیش‌تر استخرها یا دایره‌ای بودند یا مستطیلی و به همین دلیل از نظر ظاهری تفاوت خاصی میان آنها به چشم نمی‌آمد. با پیشرفت تکنولوژی و مدرن‌تر شدن ساختمان‌ها، سازندگان استخرها نیز روی به استفاده از مواد و مصالح جدیدی آوردند که آب و شیشه از جمله مهمترین آنها بودند. امروزه، با بهره‌مندی از شیشه و آب، استخرها به شکلی ساخته می‌شوند که سنخیتی با ظاهر منازل و امکانات تفریحی داشته باشند.

 در این میان، بی‌تردید مهمترین نکته‌ای که در زمان طراحی و ساخت استخر شیشه‌ای می‌بایست به آن توجه کرد، مقاومت بدنه، کف و دیواره‌ها می‌باشد زیرا این قسمت‌ها باید بتوانند در برابر تغییرات دمایی آب مقاوم بوده و تاب فشارهای وارد آمده ناشی از حرکات شناگران را داشته باشند. با ذکر این نکته، شیشه مخصوص استخر باید دارای خصوصیاتی از جمله ضخیم بودن، نشکن بودن و ایمن بودن باشد.

شیشه لمینت

جنس استخر شیشه‌ای معمولاً سکوریت یا لمینت فوق شفاف است که ضخامتش حداقل به 50 میلی‌متر می‌رسد. البته باید توجه کرد که این ضخامت بسته به نوع پروژه انتخاب شده متغیر خواهد بود. این نوع شیشه‌ها در برابر ضربات مقاوم هستند و می‌توان آنها را به صورت تاشو باز و بسته کرد. از طرفی، امکان بهره‌مندی از آنها در فصول سرد و گرم سال نیز وجود دارد.

حال که با جنس مناسب استخر شیشه‌ای آشنا شدید، شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که ایمنی استخرهای شیشه‌ای به چه شکلی خواهد بود؟ در پاسخ باید گفت که به منظور جلوگیری از بروز حوادث مختلف، دور تا دور استخر شیشه‌ای با ترکیبی از شیشه و نرده استیل احاطه می‌شود. یک نکته جالب دیگر آنکه، ممکن است بعضی از کارفرمایان حفاظ و نرده‌های دور استخر را نیز از جنس شیشه بسازند که در نتیجه جذابیت این فضا افزایش می‌یابد و با کوچکترین تابش نوری، جلوه‌ها و افکت‌های بصری زیبایی به وجود می‌آید.

وزن و ابعاد استخر شیشه ای

تا به اینجا مشخص شده که برای ساخت استخر شیشه‌ای، باید از پنل‌های شیشه‌ای استفاده کرد؛ حال فرقی نمی‌کند که این پنل‌ها می‌خواهند در کف، دیواره‌ها یا بدنه اصلی قرار گیرند یا صرفاً به شکل یک پنجره و دریچه در دیوار قابل مشاهده باشند.

هر نوع پنل شیشه‌ای به کار رفته در استخرهای شیشه‌ای، یا سکوریت است یا لمینت. ضخامت این ورقه‌های شیشه‌ای غالباً حداقل 50 میلی‌متر می‌باشد و وزن آنها هم در ورقه های یک متر در یک متر برابر جدود 150 کیلوگرم است. این ورقه های شیشه ای از ترکیب چند لایه ورقه شیشه ای به ضخامت 12 میلی متر تشکیل میشوند که به اصلاح به آنها شیشه های سکوریت گفته میشود.

آب بندی استخر شیشه ای

به طور کلی، پس از ، باید به فرآیند و پروسه آب بندی آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم. اگر روند آب بندی به درستی صورت پذیرد، عمر کاسه افزایش می‌یابد، آب هدر نمی‌رود و نشتی پیدا نمی‌کند. استخرهای شیشه‌ای نیز از این قانون مستثنی نیستند بنابراین بعد از ساخت، می‌بایست آنها را آب بندی کنیم. برای آب بندی استخرهای شیشه‌ای معمولاً از چسب‌های مخصوص نظیر چسب سنگ آنتیک یا چسب خمیری پودری استفاده می‌شود. در مرحله آخر، برای اینکه مطمئن شویم جایی از استخر شیشه‌ای نشتی ندارد، باید کل کاسه را پر از آب کنیم و پس از گذشت نصف روز یا یک روز کامل، آن را بررسی نماییم تا ببینیم آیا از سطح آب چیزی کم شده است یا خیر.

مزایای استخر شیشهای

برای استخرهای شیشه‌ای، مزایای زیادی را می‌توان برشمرد که در ادامه به بعضی از آنها اشاره و در موردشان به صورت مختصر صحبت می‌کنیم.

زیبایی

مهمترین مزیت استخرهای شیشه‌ای، زیبا بودن آنهاست. بدون اغراق می‌گوییم که اگر کارفرما شیشه‌ها را به خوبی نصب کند و اگر کاربر از شیشه‌ها به خوبی مراقبت نماید، ظاهر جذاب، زیبا و چشم‌نواز استخر تا سال‌های سال باقی می‌ماند.

نورپردازی طبیعی

به خاطر شیشه‌ای بودن دیواره‌ها، در روزها نور طبیعی خورشید و در شب‌ها نور چراغ‌ها به درون استخر نفوذ پیدا می‌کند. همین امر سبب می‌شود که فضای سرگرمی و تفریحی خانه بزرگتر به چشم بیاید. به علاوه، با ساخت استخر شیشه‌ای، در زمینه نصب تجهیزات الکترونیکی و برقی در دیواره‌ها یا کف نیز صرفه‌جویی خواهید کرد. در کنار این مورد، هر بار نور به درون استخر منعکس شود، تصویری هنری و زیبا به وجود می‌آید و جلوه‌های بصری فوق‌العاده‌ای خلق می‌گردد که چشم هر بازدیدکننده‌ای را خیره می‌کند.

جلوگیری از بروز حادثه

معمولاً یکی از نگرانی‌های والدین هنگام استفاده کودکان از استخر، اتفاقاتی می‌باشد که ممکن است در زمان بازی کردن آنها به وقوع بپیوندند. خوشبختانه چنین مشکلی در استخرهای شیشه‌ای به هیچ عنوان مطرح نیست چرا که پدرها و مادرها می‌توانند هر آنچه که درون آب استخر می‌گذرد را از دیواره‌های شفاف ببینند.

نگهداری آسان

برای تمیز کردن استخرهای شیشه‌ای، تنها به یک دستمال و یک محلول شیشه‌شوی مناسب نیاز دارید تا لکه‌های به وجود آمده روی دیواره‌ها را از بین ببرید و ظاهر شکیل استخرتان را بار دیگر مانند روز اول احداث دربیاورید