علمی و پزشکیکسب و کار جدید

بهترین دارو برای رشد مو کدام است؟

بهترین ویتامین برای ریزش موی سر چیست؟

به یقین شما هم موهای زیبا و پر پشت و درخشان می‌خواهید اما چگونه؟ چگونه از ریزش موهایمان جلوگیری کنیم؟در پاسخ باید گفت: با کمک بعضی ویتامین‌ها برای رشد مو، مانند ویتامین A و بیوتین و اسیدهای چرب امگا 3. از آسیب هایی که رنگ مو به موها می زند تا مشکلات مرتبط با سلامتی و پیری، علل زیادی وجود دارند که ممکن است شما بخواهید رشد موهایتان را افزایش دهید. در ادامه این مقاله از کلینیک آتریسا با ما همراه باشید تا در انتهای مقاله با بهترین ویتامین‌ها و روش های برای رفع ریزش موها آشنا شوید. کدام ویتامین‌ها را باید استفاده کنید و انتظار چه نتایجی می‌توانید داشته باشید.

مکمل ها و ویتامین های رشد مو

استفاده از یک رژیم غذایی متعادل اولین کلید برای رفع ریزش موهایتان است. ولی ممکن است هنوز هم برای آغاز ترمیم موها به کمک های بیشتری احتیاج داشته باشید. دکتر خترپال چنین می گوید: پزشک عمومی و یا متخصص پوست می تواند به شما کمک کند تا بدانید قویترین دارو برای رشد مو  کدام است ؟ در اینجا 6 مورد از بهترین ویتامین‌ها و مولتی ویتامین‌های مناسب ریزش موی سررا  آورده‌ایم:

یک مولتی ویتامین که می تواند به رژیم غذایی شما اضافه شود و مشکل شما را حل کند ویتامینهای B ، روی و حداقل 2000 واحد ویتامین D را توصیه می‌کند. هر دو ویتامین روی و B در سلامت فولیکول‌های مو نقش بسزایی دارند. ویتامین‌های گروه B  به ایجاد و افزایش گلبول‌های قرمز کمک می‌کند.  ویتامین دی ممکن است به تولید فولیکول جدید کمک کند. ویتامین‌های Bرا درغذاهایی همچون غذاهای دریایی، غلات کامل و سبزیجات با برگ‌های تیره پیدا کنید. در مورد روی، یک ماده معدنی است که در غذاهایی مانند گوشت گاو، عدس، صدف و اسفناج وجود دارد.

و در صورتی که ماهی چرب، قارچ و آب میوه‌های غنی شده، شیر و غلات بخورید، دوز طبیعی ویتامین D را دریافت خواهید کرد. کدام بافت در بدن نسبت به بقیه سریعتر رشد می‌کند؟ بله حدس شما درست است، موهای شما. ویتامین A برای رشد موهای شما ضروری است که به نوبه خود به رشد آن ها کمک می کند. غده‌های پوستی هم از ویتامین A کمک می‌گیرند و برای تولید سبوم از آن استفاده می‌کنند. سبوم، روغن پوست سر شماست که آن را مرطوب نگه داشته و موجب سلامت مو می‌شود. ولی این اشتباه را مرتکب نشوید که در مصرف این ویتامین زیاده روی کنید، چون مصرف بیش از اندازه آن موجب ریزش مو می‌شود.

همچنین این ویتامین بصورت طبیعی در مواد غذایی مانند تخم مرغ، شیر، سیب زمینی، ماست، اسفناج، هویج و غیره یافت می‌شود. بسیاری از افراد موهای سالم را نشانه سلامت یا زیبایی می دانند. بنابراین برای جلوگیری از ریزش مو راهکارهای مختلفی به ذهن افراد می رسد. مانند هر قسمت دیگر از بدن موها نیز برای داشتن سلامت و رشد به مواد مغذی مختلفی احتیاج دارند. در حقیقت، بسیاری از کمبودهای تغذیه ای با ریزش مو ارتباط دارند. عوامل متعددی مانند ژن ها (سابقه خانوادگی)، بیماری مانند عدم تعادل هورمونی و اختلالات ایمنی، ضربه عاطفی و موارد دیگر می توانند بر ریزش مو تاثیر بگذارند.

مواد مغذی برای جلوگیری از ریزش مو مفید است؟

ریزش مو به رژیم غذایی نیز مربوط است. برای رشد موهای سالم، مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی ضروری هستند. اگر بدن از طریق رژیم غذایی هیچ یک از این موارد را دریافت نمی کند، احتمالا دچار ریزش مو می شوید. در مطالعات ارتباط بین کمبود مواد مغذی و تلوژن افلوویوم مزمن، ریزش مو با الگوی زنانه و آلوپسی آندروژنتیک دیده شده است. در این مقاله ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز مو بررسی می شوند.

همه سلول ها برای رشد به ویتامین A نیاز دارند. مو نیز سریع ترین رشد را در بدن دارد و برای جلوگیری از ریزش مو می توان از این ویتامین استفاده کرد. ویتامین A همچنین به غدد پوست کمک می کند تا یک ماده روغنی به نام سبوم ایجاد کنند. سبوم پوست سر را مرطوب و به سلامت مو کمک می کند. رژیم های غذایی که ویتامین A کمی دارند ممکن است به مشکلات مختلفی از جمله ریزش مو منجر شوند. سیب زمینی شیرین، هویج، کدو تنبل، اسفناج و کلم پیچ همه دارای بتاکاروتن هستند که به ویتامین A تبدیل می شود. ویتامین A همچنین می تواند در محصولات حیوانی مانند شیر، تخم مرغ، روغن جگر ماهی و ماست یافت شود.

یکی از ویتامین های شناخته شده برای رشد مو، بیوتین است. مطالعات کمبود بیوتین را با ریزش مو در انسان مرتبط می دانند. اگرچه از بیوتین به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای ریزش مو استفاده می شود، کسانی که کمبود دارند بهترین نتیجه را می گیرند. کمبود این ویتامین بسیار نادر است زیرا به طور طبیعی در طیف گسترده ای از مواد غذایی وجود دارد. سایر ویتامین های گروه B در ساخت گلبول های قرمز خون نقش دارند که اکسیژن و مواد مغذی را به پوست سر و فولیکول های مو منتقل می کنند. این فرایندها برای رشد مو مهم هستند. شما می توانید ویتامین های گروه B را از بسیاری از غذاها از جمله غلات سبوس دار، بادام، گوشت، ماهی، غذاهای دریایی و سبزیجات تیره دریافت کنید.

علاوه بر این غذاهای حیوانی تنها منابع خوب ویتامین B12 هستند. رادیکال آزاد می تواند رشد مو را مسدود کرده و باعث پیر شدن مو شود. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند. علاوه بر این بدن برای ایجاد کلاژن به ویتامین C نیاز دارد. ویتامین C همچنین به بدن کمک می کند آهن، ماده معدنی لازم برای رشد مو و جلوگیری از ریزش مو نیز جذب شود. توت فرنگی، فلفل، گواوا و مرکبات منابع خوبی برای ویتامین C هستند.

روشهای رشد سریع مو

باید دانست که نوع و توزیع هر فولیکول مو در بدن انسان، در زمانی که نوزاد در رحم مادر است شکل می گیرد و می توان گفت که ژن ها(ژنتیک) در  فولیکول ها تاثیر گذارند. برخی افرادی بصورت ژنتیکی و ارثی در خانواده ی پر مویی متولد می شوند در نتیجه تعداد فولیکولهای موجود در سر آنها به همان اندازه بیشتر است، پس رشد موها و حجم موهای آنها نیز به تبع بیشتر است. در نتیجه به هیچ عنوان نمیتوان به تعداد فولیکولهای مو اضافه کرد اما می توان موها را تقویت کرد، رشد آنها را بهبود داد و از آسیب به آنها جلوگیری نمود. تمامی این مسائل به بهبود رشد و عدم ریزش مو و در نهایت سلامت موها کمک می کنند.

البته هیچ درمان جادویی وجود ندارد که بتواند در عرض چند روز، رشد سریع مو را ایجاد کند اما نکات و روشهایی وجود دارد که باعث کمک به سرعت رشد مو می شوند. داشتن تغذیه مناسب و مصرف مواد غذایی و ترکیبات موثر بر تشکیل مو و تقویت آن می تواند باعت رشد  سریعتر موها شود. ویتامین، مواد معدنی زیر می توانند در رشد موها موثر باشند در جدول زیر بیان شده است. همچنین شما می توانید با مصرف قرص های مولتی ویتامین یا قرص های تقویت مو برای پر کردن شکافهای تغذیه ای استفاده نمائید.