عمومیکسب و کار جدید

بهترین روش زنگ زادیی از فلزات

دور ریختن وسایل فلزی زنگ زده همیشه بهترین راه حل نیست! راه های مختلفی برای پیشگیری از زنگ زدن و حتی از بین بردن زنگ زدگی ها وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. شما می توانید با استفاده از راهکارهای ارایه شده در این مطلب، زنگ زدگی فلزات را برطرف کنید و آنها را بطور کامل از بین ببرید. همانطور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین ابتدا بهتر است فلزات را از زنگ زدگی محافظت کنید. برای شروع بهتر است ببینیم که زنگ زدگی چیست و چرا ایجاد می شود؟

زنگ زدگی چیست؟

زنگ یک پوشش رنگی قرمز یا قهوه ای است که در اثر تماس فلزات با اکسیژن و آب و همچنین فرآیند اکسیداسیون ایجاد می شود. این فرایند آهن را می خورد و کاملاً تمام می کند. تنها چیزی که باقی مانده فقط پودر زنگ زدگی است. توی ، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!زنگ زدگی می تواند روی وسایل نقلیه، وان ها، وسایل باغبانی، مبلمان، ظروف و غیره ظاهر شود که علاوه بر خراب کردن ظاهر وسایل، موجب بی استفاده شدن آنها هم می شود. بنابراین از بین بردن زنگ زدگی قبل از استفاده از وسایل بسیار مهم است.

مواد شیمیایی مختلفی جهت از بین بردن زنگ زدگی فلزات در بازار موجود است که هم برای شما و هم برای محیط زیست بسیار مضر می باشند. اما مواد خانگی طبیعی که برای از بین بردن زنگ زدگی مناسب هستند، ایمن و بیخطر می باشند. این مواد از نظر اقتصادی مقرون بصرفه هستند و مضر نیستند. بنابراین ما توصیه می کنیم که بجای استفاده از مواد شیمیایی خطرناک، از ترکیبات طبیعی و خانگی برای از بردن زنگ زدگی فلزات استفاده کنید.

معایب سندبلاست

با وجود نوآوری‌هایی که برای این فرآیند انجام شده و معرفی ساینده‌های جایگزین، تاکنون روش‌های قدیمی به‌همراه ساینده‌های سمی همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله معایب اصلی سندبلاست فلزات می‌توان به بیماری‌های تنفسی، نیاز به تهویه و احتمال آسیب فیزیکی به‌دلیل استفاده از ساچمه‌های فولادی و دیگر مواد سخت اشاره نمود. از معایب این فرآیند نمی‌توان چشم‌پوشی کرد به همین دلیل کارخانه‌هایی نظیر شاهین بناب از روش شات بلاست استفاده می‌کنند. برای اطلاع از محصولات این کارخانه می‌توانید به سایت ما مراجعه کنید.

با ، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن! برای تاثیر سریعتر و موثرتر می توانید از یک یا 2 روش بطور همزمان استفاده کنید.

8 روش خانگی برای از بین بردن زنگ زدگی فلزات

روش 1: سرکه سفید

سرکه سفید ماهیتی اسیدی دارد و یک ماده قدرتمند برای از بین بردن زنگ زدگی سطوح فلزی است. این ماده توانایی حل کردن زنگ زدگی ایجاد شده روی مهره ها، پیچ ها و سایر وسایل مختلف آهنی را دارد.

روش استفاده:

 • یک کاسه بردارید و داخل آن سرکه بریزید.
 • فلز زنگ زده را به مدت حدود 24 ساعت در آن قرار دهید.
 • پس از آن فلز را برداشته و با استفاده از یک پارچه ضخیم پاک کنید تا کاملا خشک شود.
 • شما می توانید این روش را برای از بین بردن زنگ زدگی بسیاری از فلزات استفاده کنید.

روش های جایگزین:

1- اگر جسم خیلی بزرگ است، می توانید سرکه را مستقیماً روی آن بریزید. حدود 20 تا 24 ساعت به آن دست نزنید و اجازه دهید سرکه روی آن بماند. سپس با استفاده از یک تکه پارچه آن را تمیز کنید.

2- یک پارچه بزرگ بردارید و آن را به سرکه آغشته کنید. می توانید از این پارچه برای پوشاندن فلزات زنگ زده ای که اندازه آنها بسیار بزرگ است، استفاده کنید. اجازه دهید پارچه به مدت یک شب روی فلز بماند و اگر لازم بود این روش را مجددا تکرار کنید.

3- مقداری فویل آلومینیومی بردارید و در سرکه فرو ببرید. با کشیدن این فویل روی فلز، می توانید زنگ زدگی فلزات را از بین ببرید.

روش 2: نمک و لیمو

لیمو خاصیت اسیدی و ساینده دارد که زنگ زدگی را از روی سطوح فلزی از بین می برد و آنها را ایمن نگه می دارد. همچنین در از بین بردن لکه هایی که معمولاً به دلیل آب شور ایجاد می شوند، مفید است.

روش استفاده:

 • یک کاسه بردارید و آب لیمو را با نمک مخلوط کنید.
 • حالا این مایع را روی فلز زنگ زده بریزید و اجازه دهید چند ساعت بماند.
 • پس از این مدت سطح را پاک کنید تا زنگ زدگی از بین برود.

روش های جایگزین:

1- مقداری نمک را مستقیماً روی سطح زنگ زده بپاشید و سپس آب یک لیمو را بگیرید و آن را هم به نمک ها اضافه کنید و اجازه دهید حدود 2 تا 3 ساعت بماند. پس از آن سطح را با استفاده از اسکراب یا پارچه پاک کنید.

2- برای از بین بردن زنگ زدگی از فولاد ضد زنگ می توانید آب لیمو را با مقداری کرم تارتار مخلوط کنید و روی قسمت های زنگ زده بمالید. بعداً آنرا با ساییدن فلز تمیز کنید.

3- می توانید بوراکس و آب لیمو را مخلوط کنید تا یک خمیر درست شود و روی فلز قرار دهید. سپس آن را با کمک سنگ پا تمیز کنید و با استفاده از مقداری آب بشویید.

روش 3: جوش شیرین

جوش شیرین ماده ای ست که در اکثر آشپزخانه ها یافت می شود. این ماده ماهیت ساینده دارد و ذرات زنگ زدگی را در خود حل می کند. بنابراین یک ماده ی موثر برای از بین بردن زنگ زدگی روی فلزات است.

روش استفاده:

 • جوش شیرین را به همراه آب لیمو یا آب در یک کاسه بریزید و خوب هم بزنید.
 • حالا این مخلوط را روی سطح فلز پخش کنید و بگذارید چند دقیقه بماند.
 • مجددا یک لایه دیگر از مخلوط را روی فلز بریزید و آن را بسایید تا زنگ زدگی از بین برود.

روش جایگزین:

 • مستقیماً مقداری جوش شیرین را بر روی فلز زنگ زده بریزید و مقداری آب روی آن بپاشید. پس از آن محل زنگ زدگی را با استفاده از یک برس بسایید. این روش در از بین بردن زنگ زدگی موثر است.

روش 4: سیب زمینی

سیب زمینی حاوی اسید اگزالیک است که زنگ زدگی فلزات را حل می کند و به طور کامل از بین می برد. اگرچه سیب زمینی میزان اسید کمی دارد اما در از بین بردن ذرات زنگ زدگی موثر است.

روش استفاده:

 • یک سیب زمینی بردارید و آن را نصف کنید.
 • روی سطح زنگ زده مقداری نمک بپاشید و با استفاده از سیب زمینی، آن را بسایید.
 • برای دستیابی به نتایج بهتر می توانید در حین ساییدن فلز، نمک بیشتری بپاشید.
 • پس از اتمام کار، فلز را با آب بشویید و با پارچه پاک کنید تا خشک شود.
 • همچنین می توانید به جای نمک از جوش شیرین استفاده کنید و مراحل قبلی را ادامه دهید.

روش جایگزین:

 • یک سیب زمینی بردارید و آن را نصف کنید. قسمت نصف شده سیب زمینی را به صابون ظرفشویی آغشته کنید.
 • سپس آن را روی محل زنگ زدگی بکشید.
 • می توانید سطح رویی سیب زمینی را برش بزنید و دوباره از آن استفاده کنید.

روش 5: ملاس

از ملاس معمولاً برای تهیه غذاهای شیرین استفاده می شود اما این ماده در از بین بردن زنگ زدگی فلزات نیز بسیار موثر است. اسیدها و مواد شیمیایی موجود در ملاس، زنگ زدگی را از فلز برداشته و باعث شفافیت آن می شود.

روش استفاده:

 • 10 تا 12 قسمت آب را با 1 قسمت ملاس ترکیب کنید و در یک کاسه بزرگ بریزید.
 • فلزات زنگ زده را در این محلول قرار دهید و اجازه دهید برای چند ساعت خیس بخورند.
 • می توانید فلز را بردارید و ببینید که زنگ زدگی از بین رفته است یا نه. اگر آثار زنگ زدگی هنوز هم روی فلز وجود دارند، اجازه دهید فلز چند ساعت دیگر خیس بخورد.
 • پس از رفع کامل زنگ زدگی، می توانید فلز را با استفاده از آب بشویید و خشک کنید.

حرف آخر

زنگ زدن فلزات می تواند بسیار مشکل ساز باشد. برای رفع زنگ زدگی، محلول های شیمیایی در بازار موجود هستند که ممکن است حاوی مواد مضر باشند. بنابراین همیشه بهتر است از روش های طبیعی و خانگی برای از بین بردن زنگ زدگی فلزات استفاده کنید. شما می توانید از روش های ارایه شده در این مطلب استفاده کنید و زنگ زدگی وسایل فلزی خود را از بین ببرید. فراموش نکنید که هنگام استفاده از روش های فوق، اقدامات احتیاطی و نکات ارایه شده را دنبال کنید تا از هر گونه خطرات احتمالی جلوگیری نمایید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.