علمی و پزشکیکسب و کار جدید

بهترین روش محاسبه سن بارداری

محاسبه ی سن بارداری برای مادران بیشتر از هر چیز دیگری هیجان انگیز است. آنها دوست دارند مدام سر بروند و ببیند هفته ی پیش رویشان کی تمام می شود، این ماه شان کی تمام می شود و چه زمانی از این سه ماهه وارد سه ماهه ی دیگر می شوند.

خیلی ها دوست دارند تا مدام تاریخ زایمان شان را حساب کنند؛ هر چند شاید تاریخ یک یا دو روز این طرف و آن طرف شود.

The best way to calculate gestational age

روش محاسبه هفته های بارداری

به طور معمول هفته های بارداری از اولین روز آخرین دوره ی ماهانه ی شما حساب می شود. یعنی اگر آخرین بار پنجم خرداد ماه سال 1400 پریود شده اید، روز اول یعنی همان 5 خرداد می شود اولین روز از آخرین پریود شما.

شما این روز را برای ثبت اولین روز بارداری خود در نظر می گیرید. هر بارداری به طور طبیعی 40 هفته طول می کشد. در دو هفته ی اول در واقع جنینی وجود ندارد اما از آنجا که را از همان روز اول پریود محاسبه می کنند؛ به همین خاطر است که دو هفته ی ابتدایی نیز در بارداری لحاظ می شود.

بعضی از بارداری ها حتی ممکن است تا 42 هفته نیز طول بکشد اما در بیشتر موارد معمولا تا همان 40 هفته بارداری ادامه می یابد.
شما می توانید با نوشتن روز اول آخرین پریود خودتان هفته های بارداری تان را محاسبه کنید؛ البته اپلیکیشن ها و سایت های گوناگونی امروز با داشتن ماشین حساب بارداری به شما در یافتن هفته ها و روزهای بارداری کمک می کنند.

روش محاسبه ماه بارداری

محاسبه ی ماه های بارداری قانون خاص خود را دارد. خیلی از مادران فکر می کنند که هر 4 هفته را که حساب کنند؛ می شود یک ماه و به این صورت ماه های بارداری خود را حساب می کنند که در همه ی موارد با اشکال روبرو می شوند.

اگر هر هفته را 7 روز حساب کنیم، 4 هفته می شود 28 روز و با این روش 2 روز کم می ماند. پس در نتیجه نمی توانیم هر ماه را 4 هفته حساب کنیم. هر ماه بارداری باید همان 30 روز حساب شود؛ البته در این میان کارشناسان اظهار می کنند که 29.5 دقیق ترین محاسبه است.

جدول ماه های بارداری

با کمک این جدول شما می توانید هفته ها و ماه های بارداری خود را به راحتی محاسبه کنید.

روش محاسبه سن بارداری

سونوگرافی سن بارداری

یکی دیگر از روش های محاسبه ی سن بارداری، سونوگرافی است. در سونوگرافی با معیارهای اندازه گیری دور سر، دور شکم، طول استخوان رانیکی از موضوعات مهم که در ارزیابی سلامت مادر و جنین اهمیت بسزایی دارد محاسبه سن بارداری به‌طور دقیق است. در سونوگرافی تعیین سن بارداری که از هفته ۱۰ تا هفته ۱۴ بارداری انجام می‌شود و به سونوگرافی نیز معروف است پزشک بر اساس قد جنین و طول رحم تقویم حاملگی را مشخص می‌کند. سنجش جنین و رحم می‌تواند به‌طور دقیق سن بارداری را نشان دهد و تاریخ زایمان را تخمین بزند. با دانستن اولین روز آخرین قاعدگی، می‌توانید بفهمید که در چه هفته و ماه بارداری هستید و تاریخ زایمان خود را نیز تخمین بزنید.

۱- محاسبه سن بادراری بر اساس هفته

برای اینکه بدانید در هفته چندم بارداری قرار دارید اولین روز آخرین خود را در تقویم علامت بزنید (می‌توانید از هم استفاده کنید). سپری شدن هر ۷ روز از زمان تعیین شده به عنوان یک هفته در بارداری شما محسوب می‌شود. به عنوان مثال، اگر اولین روز آخرین قاعدگی ۱۴ اسفند بوده و شما نیز مثبت بوده است، اولین روز بارداری شما ۱۴ اسفند است و نه روز لقاح یا زمانی که رابطه جنسی داشته‌اید.

برای مثال، اگر ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ روز اول باشد، ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ (یک هفته بعد) هفته اول بارداری شما خواهد بود و ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در هفته ۸ بارداری قرار دارید. بنابراین همانطور که مشاهده می‌کنید محاسبه سن بارداری به صورت تقریبی انجام می‌شود چراکه تعیین دقیق روز لقاح دشوار است. سلول‌های اسپرم قادرند تا ۷ روز در رحم زن زنده بمانند و در هر یک از این روزها تخمک را بارور کرده و حاملگی را آغاز کنند.

 اگر تاریخ آخرین قاعدگی خود را ندانم چه می‌شود؟

چرخه‌های باعث می‌شود که برخی زنان از زمان بارداری خود مطمئن نباشند. بعضی از روش‌ها برای تعیین سن بارداری عبارتند از:

  • سونوگرافی (معمولا بین هفته ۱۰ تا انجام می‌شود)
  • تعیین اندازه رحم در معاینه واژینال
  • بر اساس زمانی که برای اولین بار حرکات جنین احساس می‌شود
  • انجام معاینه بالینی

از روش‌های مذکور، سونوگرافی قادر است با دقت بالا سن بارداری را مشخص کند. با اندازه‌گیری طول رحم، تکنسین سونوگرافی یا پزشک می‌تواند میزان سن بارداری و همچنین تاریخ تقریبی زایمان را محاسبه کند. اغلب، سونوگرافی و آزمایش خون بتا-HCG برای تعیین سن بارداری با هم انجام می‌شوند.

دانستن هفته‌ و ماه‌ بارداری دغدغه پرتکرار زنان باردار است. برای مثال می‌خواهید بدانید هفته نهم ماه چندم بارداری است؟ به همین منظور، در این بخش از مقاله تقویم حاملگی را بر اساس هفته‌ها و ماه‌های بارداری تنظیم کرده‌ایم تا سریع‌تر به پاسخ سوال خود برسید.

سه ماهه‌ی اول

سه‌ماهه‌ی دوم

سه ماهه سوم

معمولا بارداری ۴۰ هفته طول می‌کشد، اما نوزاد ممکن است بین ۳۹ تا ۴۱ هفته بدون هیچ مشکلی متولد شود. اگر زایمان تا پایان ۴۱ هفته رخ ندهد، ممکن است پزشک با روش اکسی توسین وریدی زایمان را القا کند.

۲- محاسبه سن بارداری با آزمایش خون

احتمالاً شما هم مثل بسیاری از زنان باردار اولین بار با کیت بارداری خانگی یا همان بی‌بی چک متوجه بارداری خود شده‌اید. مثبت شدن تست بی‌بی چک تازه ابتدای مسیر شیرین اما پرفراز و نشیب بارداری است. این تست مثبت نویدبخش مادر شدن است و در این دوره ۹ ماهه بایستی آزمایشاتی را جهت اطمینان از سلامت خود و جنین طی کنید. در ویزیت اول، پزشک برای شما آزمایش خون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) را تجویز می‌کند که از طریق آن بارداری شما به‌طور قطعی مشخص می‌شود و اطلاعات تکمیلی‌تر را در اختیار شما و پزشک ارائه می‌دهد.

یکی از این اطلاعات تشخیص دقیق سن بارداری است. شاید برایتان جای سوال باشد که آزمایش خون چگونه سن بارداری را تشخیص می‌دهد؟ زمانی که فرد باردار می‌شود هورمون hCG از همان روز اول لقاح در بدن تولید می‌شود به‌طوری‌که با گذر زمان به مقدار مشخصی در خون افزایش می‌باید. با اندازه‌گیری مقدار دقیق hCG پزشک می‌تواند سن دقیق بارداری را تشخص دهد. همچنین با بررسی نیز سن جنین قابل اندازه‌گیری است. علاوه بر این از طریق این تست می‌توان بارداری چند قلویی را نیز تشخیص داد. اگر مقدار هورمون hCG در خون بسیار بیشتر از حالت نرمال باشد به این معناست که بیش از یک جنین در رحم قرار دارد.

۳- محاسبه سن بارداری با سونوگرافی

تشخیص و محاسبه سن بارداری با سونوگرافی یکی از دقیق‌ترین روش‌ها برای محاسبه سن بارداری است. انجام سونوگرافی در سه ماه اول بارداری یعنی حداکثر تا ، دقیق‌ترین روش برای اعلام سن بارداری و یا تایید آن است. محاسبه سن دقیق بارداری به کمک سونوگرافی تاثیرهای مثبتی در نتایج بارداری داشته و از بروز زایمان‌های همراه با تاخیر و نیاز به سزارین جلوگیری می‌کند. علاوه بر این می‌توان از سونوگرافی برای تعیین سلامت جنین، میزان رشد آن و تاریخ احتمالی تولد استفاده کرد. جنین در هفته ششم بارداری به کمک سونوگرافی قابل مشاهده است، البته برخی از پزشکان را برای انجام سونوگرافی مناسب می‌دانند.

۴- محاسبه سن بارداری بر اساس اندازه‌گیری ارتفاع و ضخامت رحم

محاسبه اندازه رحم یکی دیگر از راه‌های محاسبه سن بارداری است. اولین هدف از اندازه‌گیری ارتفاع رحم تعیین سن دقیق بارداری است. رحم در هر هفته از بارداری به مقدار مشخصی بزرگ می‌شود بنابراین از این طریق می‌توان سن بارداری را به‌خوبی تخمین زد. دومین ارزش تست فوندال ارزیابی رشد جنین نسبت به سن باردای است و آیا رشد جنین نرمال بوده یا خیر.

این اندازه‌گیری به‌طورکلی از استخوان شرمگاهی تا بالاترین قسمت رحم تعریف می‌شود. در هر هفته بارداری این فاصله حدود ۱ سانتی‌متر افزایش می‌یابد برای مثال اگر در هفته ۲۷ بارداری قرار دارید ارتفاع رحم معمولاً حدود ۲۷ سانتی‌متر است. این آزمایش معمولاً در هفته‌های ۱۸ تا ۲۰ بارداری انجام می‌شود و می‌توان با استفاده از آن تعداد هفته‌های بارداری را مشخص نمود. البته اگر شاخص توده بدنی مادر ۳۰ یا بالاتر به معنی ابتلا به چاقی مفرط باشد، تعیین سن بارداری بر اساس اندازه‌گیری ارتفاع رحم دقت کمتری خواهد داشت. ارتفاع رحم کمتر یا بیشتر از حد انتظار می‌تواند نشانه یکی از شرایط زیر باشد:

  • جنین آهسته‌تر از حالت نرمال در حال رشد است
  • خانم باردار چندقلو حامله است
  • جنین به‌طور قابل‌توجهی بزرگ‌تر از حد نرمال است
  • مایع آمنیوتیک خیلی کمتر یا بیشتر از میزان طبیعی است