علمی و پزشکیکسب و کار جدید

تجهیزات پزشکی که باید در خانه داشته باشید

اگر فکر می‌کنید پارامترهای مهم سلامتی از جمله سطح قند خون یا فشار خون فقط باید توسط پزشک چک شوند، بهتر است در عقیده‌ی خود تجدید نظر کنید. چون امروزه بیماری‌های مزمن مثل چاقی، دیابت نوع ۲ و مشکلات قلبی-عروقی به‌دلیل تغییر سبک زندگی، عادت‌های غذایی ناسالم، بی‌تحرکی و استرس بسیار شایع شده‌اند و لازم است تعدادی لوازم پزشکی ضروری در خانه داشته باشید. از سوی دیگر، میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا و عوامل محیطی از جمله آلودگی هوا به‌شدت روی عملکرد ریه‌ها و قلب تاثیر می‌گذارند و احتمال ابتلا به عفونت‌های تنفسی و سرماخوردگی را افزایش می‌دهند.

ویژگی رایج اغلب بیماری‌های جدی این است که شروع و پیشرفت آن‌ها به‌طور ناگهانی اتفاق نمی‌افتد، بلکه به‌تدریج رخ می‌دهد. در مراحل اولیه اختلالات شدید از جمله دیابت یا بیماری قلبی، بدن انسان علائم مشخصی را نشان می‌دهد. از این‌رو، ارزیابی منظم علائم حیاتی از جمله دمای بدن، فشار خون و ضربان قلب یا نبض بسیار ضروری است. علاوه بر این، اندازه‌گیری سطح قند خون و بررسی تغییرات وزن هم می‌تواند به همین اندازه مهم باشد.

تشخیص زودهنگام بیماری‌ها و درمان به‌موقع آن‌ها، مزیت اصلی چک کردن مداوم علائم حیاتی است. این می‌تواند به نوبه‌ی خود اثربخشی درمان و کیفیت زندگی را در سال‌های بعد بهبود بخشد. گن لاغری آنچری اصل با توجه به اصول ارتودنسی و طراحی مناسب، برای کسانی که نیاز به پوشش زیر لباسی خاص دارند، تولید شده است . خوشبختانه، امروزه به‌لطف تجهیزات پزشکی خانگی، روند بررسی وضعیت سلامتی بدن در مقایسه با گذشته تسهیل شده است. به همین دلیل، این مقاله از دیجی‌کالا مگ را به معرفی مهم‌ترین لوازم پزشکی ضروری در خانه اختصاص داده‌ایم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

فهرست لوازم پزشکی ضروری در خانه

۱. گلوکومتر (دستگاه‌ی تست قند خون) دیابت وضعیتی است که با بالا رفتن سطح قند خون مشخص می‌دهد. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که لوزالمعده انسولین کافی تولید نمی‌کند یا بدن نمی‌تواند به‌درستی به اثرات انسولین پاسخ دهد. دیابت می‌تواند گروه‌های سنی مختلف حتی کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. در بیشتر موارد، این بیماری مادام‌العمر است و با تغییر سبک زندگی و مصرف دارو کنترل می‌شود. با گذشت زمان، بالا بودن مداوم قند خون ممکن است به عوارض جدی از جمله بیماری قلبی، آسیب عصبی و مشکلات چشمی منجر شود. به همین دلیل، بیماران مبتلا به دیابت یا پیش‌دیابت باید به‌طور مداوم سطح قند خون خود را اندازه‌گیری کنند. این کار را می‌توان به‌راحتی در خانه و با استفاده از تجهیزات خانگی به نام گلوکومتر انجام داد. پایش مداوم قند خون در خانه برای بیماران دیابتی مزایای زیادی دارد، از جمله:

  • می‌توانند فورا هر گونه نوسان شدید در سطح قند خون را تشخیص و به پزشک اطلاع دهند.
  • تاثیر داروهای دیابت را بر سطح قند خون ارزیابی کنند.
  • پیشرفت خود را در رسیدن به اهداف کلی درمان پیگیری کنند.
  • از تاثیر رژیم غذایی و ورزش بر سطح قند خون آگاه شوند.
  • تاثیر سایر عوامل مانند بیماری یا استرس را بر سطح قند خون بررسی کنند.

۲.  پالس اکسیمتر یک دستگاه‌ی گیره مانند کوچک است که به قسمتی از بدن (معمولا انگشت) متصل می‌شود و میزان اکسیژن خون را اندازه‌گیری می‌کند. درنتیجه، می‌تواند به‌سرعت حتی تغییرات کوچک در سطح اکسیژن را تشخیص دهد. اندازه‌گیری سطح اکسیژن خون از این نظر مهم است که همه‌ی اندام‌های بدن برای حفظ عملکرد طبیعی خود به اکسیژن نیاز دارند و اگر آن را به اندازه‌ی کافی دریافت نکنند، هیپوکسی رخ می‌دهد که به از کار افتادن اندام‌های حیاتی مانند مغز منجر می‌شود. معمولا سطح نرمال اکسیژن بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد در نظر گرفته می‌شود و سطوح کمتر از ۹۲ درصد احتمال وقوع هیپوکسی را نشان می‌دهد. بنابراین وجود پالس اکسیمتر در خانه می‌تواند شروع به‌موقع مراقبت‌های پزشکی را برای فرد آسیب‌دیده تضمین کند.

۳. فشارسنج این دستگاه که به‌صورت و در بازار به فروش می‌رسد، برای کسانی که از فشار خون بالا یا فشار خون پایین رنج می‌برند یا در معرض  خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی هستند، بسیار مناسب است. مقاومت در برابر رطوبت و تعریق از ویژگی‌های عمده گن لیدی کلمبیا اصل است . چون معمولا به این افراد توصیه می‌شود که فشار خون خود را به‌صورت روزانه چک کنند و به پزشک گزارش دهند. با این کار می‌توان از موثر بودن داروهای تجویزی مطمئن شد و تاثیر استرس، ورزش، رژیم غذایی و سایر عوامل را روی فشار خون بررسی کرد.

فشار خون کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی‌متر جیوه طبیعی تلقی می‌شود. هر چقدر فشار خون از این محدوده بالاتر باشد، خطر بروز عوارض جانبی بیشتر است. به فشار خون بالاتر از ۱۸۰/۱۲۰ میلی‌متر «بحران پرفشاری خون» می‌گویند که یک مشکل اورژانسی به شمار می‌رود. چون ممکن است به حمله‌ی قلبی، سکته‌ی مغزی یا سایر مشکلات تهدیدکننده‌ی حیات منجر شود. افت شدید یا ناگهانی فشار خون هم می‌تواند به اندازه‌ی افزایش آن برای سلامتی مضر باشد. معمولا فشار خون کمتر از ۹۰/۶۰ میلی‌متر جیوه پایین در نظر گرفته می‌شود. فشار خون پایین تا زمانی که علائم کمبود اکسیژن (گیجی، سرگیجه، سردرد، تاری دید، تپش قلب، حالت تهوع و غش) وجود نداشته باشد، خطرناک نیست.

این وسیله برای کسانی که می‌خواهند وزن کم کنند یا نظارت بیشتری روی فعالیت روزمره‌ی خود داشته باشند، بسیار مفید است.وقتی در مورد لوازم پزشکی ضروری در خانه صحبت به میان می‌آید، ترازو یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که باید به آن اشاره کرد. اندازه‌گیری منظم وزن برای همه‌ی افراد، به‌ویژه کسانی که می‌خواهند لاغر شوند، ضروری است. چون این کار موثر بودن برنامه‌ی کاهش وزن و میزان پایبندی فرد را به آن نشان می‌دهد. معمولا برای غربالگری چاقی از شاخص توده‌ی بدنی (BMI) استفاده می‌شود.

۵. تب‌سنج : تب‌سنج ابزاری است که برای بررسی دمای بدن استفاده می‌شود. وجود این وسیله در هر خانه‌ای بسیار ضروری است، به‌ویژه در فصل زمستان که تب، سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار شایع می‌شود. چون می‌تواند زمان مراجعه به پزشک و شروع درمان را نشان دهد. دمای بدن بزرگسالان به‌طور میانگین ۹۸/۶ درجه‌ی فارنهایت (۳۷ درجه‌ی سانتی‌گراد) است، اما می‌تواند بین ۹۷ تا ۹۹ درجه‌ی فارنهایت (۳۶/۱ تا ۳۷/۲ درجه‌ی سانتی‌گراد) متغیر باشد. دمای طبیعی بدن در نوزادان و کودکان کمی بالاتر است، به طوری که ۹۷/۹ تا ۱۰۰/۴ درجه‌ی فارنهایت (۳۶/۶ تا ۳۸ درجه‌ی سانتی‌گراد) در نظر گرفته می‌شود.

۶. نبولایزر : از سایر لوازم پزشکی ضروری در خانه باید به نبولایزر اشاره کرد که داروی مایع را به غباری تبدیل می‌کند که به‌طور مستقیم به ریه‌های بیمار می‌رسد. این دستگاه‌ی کوچک اغلب توسط افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی مثل آسم، بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) و فیبروز سیستیک (CF) استفاده می‌شود. از آنجا که استفاده از نبولایزر بسیار ساده است و به تنفس شدید یا تکنیک خاصی نیاز ندارد، این وسیله برای کودکان خردسال و سالمندان گزینه‌ی ایدئالی به شمار می‌رود.

۷. دستگاه‌ی بخور یا رطوبت‌ساز : رطوبت‌ساز دستگاهی است که هوا را با تولید بخار آب مرطوب می‌کند. این وسیله برای درمان خشکی پوست، بینی، گلو و لب‌ها موثر است. همچنین می‌تواند بعضی از علائم ناشی از آنفولانزا یا سرماخوردگی را کاهش دهد. سطح رطوبت بسته به فصل، آب و هوا و محل زندگی متفاوت است. قیمت گن لاغری آرتان ترکیه ممکن است به دلیل کیفیت مواد مصرفی، طراحی خاص، و تکنولوژی‌های به‌کار‌رفته در ساخت این محصولات متفاوت باشد . به‌طور کلی میزان رطوبت در تابستان افزایش و در زمستان کاهش می‌یابد. در حالت ایدئال بهتر است رطوبت خانه بین ۳۰ تا ۵۰ درصد باشد، چون رطوبت خیلی کم یا خیلی زیاد ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

۸. جعبه‌ی کمک‌های اولیه : جعبه‌ی کمک‌های اولیه آخرین وسیله‌ای است که به‌عنوان لوازم پزشکی ضروری در خانه معرفی می‌کنیم. همان‌طور که از نام این وسیله پیدا است، معمولا از آن در حوادث و تصادفات استفاده می‌شود. وجود این وسیله نه‌تنها برای هر خانه‌ای ضروری است، بلکه توصیه می‌شود در زمان مسافرت یا پیک‌نیک هم آن را همراه‌ی خود ببرید. مهم‌ترین لوازم و داروهایی که باید در جعبه‌ی کمک‌های اولیه قرار بگیرند عبارتند از: گاز استریل در اندازه‌های مختلف، چسب زخم، پنبه، محلول ضدعفونی‌کننده‌ی زخم، موچین و قیچی کوچک، دستکش یک‌بار مصرف، ، تب‌سنج، پماد سوختگی، داروهای ضداسهال، داروهای سرفه و سرماخوردگی، داروهای ضدآلرژی و داروهای مسکن.

وجود تجهیزات پزشکی لازم در هر خانه، چه اهمیتی دارند؟

کمبود ورزش، زندگی تحت فشار و سایر عادات ناسالم مهم‌ترین عوامل ایجاد بیماری‌های شایعی مانند دیابت، فشار خون، چاقی و بیماری‌های قلبی هستند. همه‌ی افراد باید به صورت روزانه یا حداقل به صورت هفتگی بر سلامتی خود نظارت داشته باشند. این کار ممکن است با وجود مشغله‌های کاری برای همه امکان پذیر نباشد. اما علم پزشکی پیشرفت کرده است و شما می‌توانید برای بررسی وضعیت سلامتی خود چندین دستگاه پزشکی را در خانه داشته باشید. این موضوع، نیاز به افزایش آگاهی در مورد تجهیزات پزشکی لازم در خانه و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها را افزایش داده است.

از این رو کاملا ضروری است که به طور منظم چهار علایم حیاتی در سیستم بدن یعنی دمای بدن، فشار خون، ضربان قلب یا نبض و میزان تنفس را کنترل کنید. بررسی مداوم سطح قند خون و تغییرات وزن بدن نیز به همان اندازه مهم است. علاوه بر این، فوریت‌های پزشکی در هر زمان ممکن است پیش بیاید. این واقعیتی است که همه‌ی ما از آن آگاه هستیم. بنابراین برای مقابله با اتفاقات اورژانسی لازم است برخی تجهیزات پزشکی را در خانه داشته باشید تا در مواقع لزوم برای ارزیابی وضعیت اولیه‌ی بیمار، از آن‌ها استفاده کنید. در این مقاله تجهیزات پزشکی لازم در هر خانه و نحوه‌ی کار با آن را به شما آموزش خواهیم داد.

دستگاه اندازه گیری فشار خون یا دستگاه فشارسنج

اگر از یا پایین رنج می‌برید، با استفاده از دستگاه اندازه گیری فشار خون می‌توانید از مراجعه‌ی روزمره به پزشک جلوگیری کنید. پیشنهاد می‌شود از مقادیر فشار خون اندازه گیری شده خود یک لیست تهیه کنید و عددهای فشار خون ثبت شده را به طور مرتب به پزشک خود نشان دهید. دستگاه‌ فشارسنج برای نظارت بر اثرگذاری داروهای تجویز شده نیز کمک کننده هستند. توصیه می‌شود فشار خون را هر روز در یک زمان مشخص اندازه بگیرید. فشار خون طبیعی معمولا در حدود ۱۱۰/۷۰ تا ۱۲۰/۸۰ است. چگونه فشار خون را اندازه بگیریم؟ برای کنترل فشار خون با استفاده از ، مکانی راحت برای نشستن با پشتی مناسب پیدا کنید. قبل از آن ۳ تا ۵ دقیقه آرام بنشینید.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.