عمومیکسب و کار جدید

ترکیب موزاییک و چمن مصنوعی

یکی از محبوب‌ترین کاربردهای چمن مصنوعی، استفاده از ترکیب موزاییک و چمن مصنوعی است که این روزها طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است. این سبک از اجرا، هم در حیاط ویلا و آپارتمان و هم در بخش روف ساختمان، قابل اجراست. در این مقاله، در مورد پیش شرط های مورد نیاز، برای داشتن چمن مصنوعی زیبا مابین سنگ و شیار صحبت خواهیم کرد. علاوه بر این، انواع مدل های قابل استفاده، نحوه بکارگیری آنها و قیمت چمن مصنوعی بین موزاییک برای کاربردهای مختلف را نیز بررسی خواهیم کرد.

ترکیب سنگ و چمن مصنوعی | طرح موزاییک با چمن مصنوعی | طریقه نصب چمن مصنوعی بین موزاییک

ویژگی چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک

پیش از اجرای چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک، ابتدا لازم است شیارهای بین سنگ را آماده کنید. در ادامه در مورد نحوه زیر سازی شیارها صحبت خواهیم کرد. در نصب چمن مصنوعی بین سنگی به موارد زیر دقت کنید:

 1. عمق شیارها بین ۱ تا ۱.۵ سانتیمتر تنظیم شود (برای شیارهای عمیق تر باید از چمن های الیاف بلندتر استفاده شود).
 2. پهنای شیارها حداقل ۵ سانتیمتر به بالا باشد.
 3. زیرسازی شیارها مطابق با شیب زمین باشد تا فرآیند خروج آب به راحتی انجام پذیرد.
 4. سطح شیارها کاملاً صاف و یکدست باشد تا چسب چمن مصنوعی به خوبی عمل کند.
 5. چمن مصنوعی مابین شیار باید حداقل نیم تا ۱ سانتیمتر از سطح سنگ بیرون زدگی داشته باشد.

موارد ذکر شده همگی اطلاعاتی در مورد شیارهای بین سنگ ها بود، اما برای انتخاب چمن مصنوعی مناسب برای نصب بین سنگی، لازم است شاخصه هایی را در نظر داشته باشید. موارد زیر مهمترین ویژگی هایی هستند که برای انتخاب چمن مصنوعی بین سنگی، باید در نظر داشته باشید:

ارتفاع الیاف چمن مصنوعییکی از مهمترین پارامترها در نصب بین سنگی، داشتن ارتفاع مناسب الیاف می باشد. همان طور که در بخش قبلی توضیح داده شد، ارتفاع الیاف باید بر مبنای عمق شیارها اندازه گیری شود؛ به طوری که مقداری از چمن از مابین سنگ ها، بیرون زدگی داشته باشد. بر این اساس، پیش از انتخاب چمن مصنوعی، ابتدا لازم است سنگ مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس اقدام به سفارش چمن مصنوعی نمائید.

تراکم چمن مصنوعیفاصله بین خطوط دوخت چمن، که به آن گیج گفته می شود و همچنین سرعت دوخت، از عوامل تعیین کننده تراکم چمن مصنوعی هستند. هر چه گیج کمتر و سرعت دوخت بالاتر رود، چمن مصنوعی متراکم تر بافته می شود. هر چه چمن مصنوعی متراکم تر باشد، کیفیت و ماندگاری بالاتری خواهد داشت. اگر محوطه مورد نظر شما محیطی پر تردد است؛ لازم است از چمن مصنوعی های باکیفیت با تراکم بافت بالا استفاده کنید. از طرفی، تراکم بالاتر، از ریزش زباله ها به عمق چمن جلوگیری کرده و از این رو نظافت چمن راحت تر خواهد بود.

رنگ و شکل ظاهری چمن مصنوعی: شما می توانید بسته به سلیقه، از انواع مختلف رنگ بندی های چمن مصنوعی استفاده نمائید. اگر در سایر بخش های محوطه خود نیز از چمن مصنوعی استفاده کرده اید، بهتر است هماهنگی بین رنگ ها را در نظر داشته باشید. گاهی می توان فقط برای قسمتی از محوطه خود از نصب بین سنگی استفاده کرد و برای سایر بخش ها از نصب یکدست چمن مصنوعی بهره برد.

بهترین چمن مصنوعی برای نصب بین سنگ کدام است؟

برای اینکه چمن مصنوعی ایده آلی را برای شیارها و بین سنگ خود انتخاب کنید، در ابتدا باید شرایط استفاده و کاربرد شما تعیین گردد. اگر چمن مصنوعی بین سنگی را برای محیطی پرتردد در نظر دارید؛ طبیعتاً استهلاک چمن مصنوعی شما بالا خواهد بود و باید سراغ مدل های با دیتکس و تراکم بالا بروید.

اما گاهی شما این سبک از اجرا را برای حیاط شخصی خود مدنظر دارید که تردد و ترافیک عبوری بالایی ندارد، در این صورت شما می توانید از چمن های مصنوعی اقتصادی تر استفاده کنید.

مسلماً چمن مصنوعی با کیفیت تر طول عمر بالاتری نیز خواهد داشت. صرفاً تراکم و پرپشتی چمن مصنوعی عامل تعیین کننده قیمت نیست و عوامل کیفی نیز بسیار اثرگذار هستند. داشتن مقاومت چندین ساله در برابر آفتاب، کاملاً به کیفیت نخ باز می گردد. بدون شک تمامی موارد ذکر شده در بالا، روی  نیز اثرگذار خواهند بود.

پیشنهاد شرکت خانه چمن برای استفاده از چمن مصنوعی در محیط با تردد کم تا متوسط، چمن مصنوعی 25 میلیمتری سورن، چمن مصنوعی سورن پلاس و چمن مصنوعی پاپیروس است. اگر عمق شیارهای شما بیشتر از ۲ سانتیمتر است، می توانید از مدل های 35 میلیمتری سورن و ۴۰ میلیمتری وی آی پی استفاده کنید.

برای محیط های با تردد بالا نیز مدل های چمن مصنوعی 25 میلیمتری رویال، 25 میلیمتری ویستا و 20 میلیمتری رویال و در شرایط عمق های بیشتر از ۲ سانتیمتر، چمن مصنوعی 35 میلیمتری ویستا انتخاب مناسبی هستند.

نحوه نصب چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک

برای شروع، ابتدا باید زیرسازی بین سنگ آماده شود. در این مرحله دو روش برای زیرسازی وجود دارد:

 1. زیرسازی سختدر این روش، شما باید با استفاده از بتن و دوغاب، سطحی صاف را برای نصب چمن مصنوعی بین سنگی مهیا کنید. این سطح باید صاف و مطابق با شیب زمین تنظیم شده باشد. همچنین می توانید از سیمان سفید نیز برای اجرای این سبک از زیرسازی استفاده کنید. نصب چمن مصنوعی روی سیمان یکی از روش های متدوال برای اجرای چمن مصنوعی بین سنگی است. پس از انجام زیرسازی به این سبک، از چسب دوجزیی و چسب تک جزیی برای نصب چمن مصنوعی می توان استفاده کرد.
 2. زیرسازی غیرسخت: این روش که بر روی خاک انجام می شود؛ فرآیندی تخصصی است و اجرای آن نیاز به متخصص دارد. در ابتدا لازم است بستر خاک موجود مابین سنگ ها، با آب نرم شده و سپس فشرده شود. پس از آن، یک لایه ۲ تا ۳ سانتیمتری شن بادامی یا نخودی ریخته شود و این لایه مجدداً توسط ابزاری خاص، فشرده شود. مزیت این روش، تخلیه و مکش سریع آب باران است که به زمین نفوذ می کند. در نصب چمن مصنوعی با زیرسازی غیر سخت، از چسب استفاده نمی شود و چمن با میخ در شیارها فیکس می شود.

چه نوع چسبی برای نصب چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک مناسب است؟

در حالتی که شیارهای شما با بتن و یا سیمان سفید پر و مسطح شده باشد، از دو نوع چسب می توانید استفاده کنید:

 1. چسب تک جزئی چمن مصنوعی که برای نصب موکت هم استفاده می شود و چسبندگی مناسبی دارد. این چسب نسبت به رطوبت بالا و خیس شدگی دوام پایینی دارد و بهتر است در محیط هایی که با آب در تماس نیست استفاده شود.
 2. چسب دو جزئی چمن مصنوعی که بر پایه پلی اورتان است و نسبت به رطوبت و خیس شدگی بسیار مقاوم است. پیشنهاد می شود در فضای باز از این چسب استفاده شود.

عمق و پهنای استاندارد برای نصب چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک چقدر است؟

همان طور که پیشتر ذکر کردیم، برای صرفه جویی در هزینه ها و گرفتن بهترین نتیجه، تنظیم عمق شیارها در حد ۱ تا ۱.۵ سانتیمتر معقول ترین انتخاب است. گاهی ممکن است به دلایل مختلف، این عمق از حد معمول کمتر و یا بیشتر شود. بهتر است چمن مصنوعی انتخابی شما حداکثر ۱ تا ۲ سانتیمتر از سطح سنگ بیرون زدگی داشته باشد. ارتفاع کمتر از این مقدار از زیبایی چمن مصنوعی می کاهد؛ اما در عوض استهلاک چمن مصنوعی نیز کاهش می یابد و این برای بسیاری از افراد نکته مثبتی محسوب می شود.

در مورد پهنای شیارها نیز باید گفت که هر چه پهنا بیشتر باشد، از نظر بصری زیبایی بیشتری خواهیم داشت. پهنای شیارها را می توانید حداقل ۵ و حداکثر 20 سانتیمتر در نظر بگیرید. هر چه پهنای شیارها کمتر باشد،  اجرت نصب و میزان چسب مصرفی افزایش خواهد یافت.

مزیت نصب چمن مصنوعی بین سنگی نسبت به چمن طبیعی بین سنگی

در مورد مزیت های چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی، در مقاله  به طور مفصل سخن گفتیم. جالب اینجاست که در مبحث چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک، این مزایا بیشتر نمایان می شوند. اجرای چمن طبیعی بین سنگ، دشواری های فراوانی نسبت به اجرای چمن طبیعی به صورت یکپارچه دارد. از کاشت چمن طبیعی بین سنگ گرفته تا کود دادن و هرس کردن چمن در بین سنگ و موزاییک، همگی مشکلاتی هستند که اجرای چمن طبیعی مابین سنگ با خود به همراه دارد.

در مقابل، چمن مصنوعی یک انتخاب بسیار ایده آل برای اجرای این سبک می باشد. دسترسی راحت به چمن مصنوعی، نصب آسان، نگهداری کم و سرسبزی ماندگار، از مزایای قابل تامل چمن مصنوعی بین سنگ می باشد.

ترکیب سنگ و چمن مصنوعی | طرح موزاییک با چمن مصنوعی | طریقه نصب چمن مصنوعی بین موزاییک

جدیدترین طرح های چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک

در این بخش از مقاله برای ارائه ایده های جذاب، چند طرح امروزی را برای شما گردآوری کردیم. طبیعتاً با الهام گرفتن از این طرح ها و ایده ها، می توانید محیطی خاص و کاملاً لوکس را برای خود به ارمغان بیاوریدأ. همچنین در می توانید صدها پروژه اجرا شده توسط شرکت خانه چمن را مشاهده کنید.

قیمت چمن مصنوعی بین موزاییک در بخش چمن مصنوعی مناسب برای فضای بین سنگ، مدل های مختلفی معرفی شد که با توجه به کاربرد شما قابل اجراست.

به طور کلی فرآیند خرید و اجرای این سبک از اجرا در سه بخش مختلف برای شما هزینه در بر خواهد داشت:

 1. هزینه چمن مصنوعی: در بخش فروشگاه قیمت چمن مصنوعی به ازای هر مترمربع درج شده است. شما می توانید با درنظر گرفتن نوع کاربری و متراژ مورد نیاز خود، هزینه خرید چمن مصنوعی را محاسبه کنید. اگر متراژ شما کم است، سعی کنید از چمن مصنوعی با کیفیت بالاتر استفاده کنید تا کارایی لازم را برای چندین سال داشته باشد.
 2. اجرت نصابنحوه نصب چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک کاری آسان اما خسته کننده است. شما می توانید برای نصب، به توانایی خود اعتماد کنید و آن را انجام دهید. به طور کلی اجرت نصب این سبک از اجرا، نسبت به نصب های یکپارچه، ۳ برابر است. متراژ و پهنای شیارها اثر مستقیمی بر روی قیمت چمن مصنوعی خواهد داشت. شیارهای باریک تر اجرت نصب بالاتری دارند.
 3. هزینه چسب چمن مصنوعی (برای نصب بر روی سطوح بتنی و سخت)اگر از چسب تک جزئی برای نصب چمن مصنوعی بین موزاییک استفاده شود؛ مقدار ۱ تا ۱.۲ کیلوگرم به ازای هر مترمربع چسب نیاز دارید. اگر از چسب دوجزئی پلی اورتانی استفاده کنید؛ به مقدار ۱.۲ تا ۱.۴ کیلوگرم به ازای هر مترمربع مصرف چسب خواهید داشت.

به طور کلی قیمت تمام شده این سبک از اجرا، در مقایسه با اجراهای یکپارچه(راسته)، به ازای هر مترمربع گران تر تمام می شود. اما این نکته را در نظر داشته باشید که در نصب چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک، میزان استفاده از چمن مصنوعی نسبت به حالت یکپارچه، بسیار کمتر خواهد بود.

مراحل خرید چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک

خانه چمن سه روش برای خرید چمن مصنوعی بین سنگی شما مهیا کرده است. خرید اینترنتی چمن مصنوعی، خرید حضوری چمن مصنوعی و خرید تلفنی چمن مصنوعی، سه روش خرید می باشند.

شما می توانید در بخش ، چمن مصنوعی خود را انتخاب کرده و یا با تماس تلفنی و یا حضور در محل شرکت، این فرآیند را با آرامش انجام دهید.

در صورت خرید آنلاین چمن مصنوعی، ارسال سفارش برای شهرهای تهران و کرج، ظرف مدت زمان یک روز کاری و برای شهرهای دیگر حداکثر تا 2 روز کاری انجام خواهد شد.

شرکت خانه چمن، چمن مصنوعی های خود را با تضمین کیفیت، قیمت مناسب و خدمات پس از فروش عالی، با تنوع بسیار بالایی ارائه نموده است. هدف ما جلب رضایت مشتری است. لازم به ذکر است که شرکت خانه چمن در برهه هایی از زمان تخفیفات ویژه ای در نظر می گیرد که می توانید با بهره گیری از آنها، خرید مقرون به صرفه تری داشته باشید.

تمام محصولات شرکت خانه چمن، دارای گارانتی معتبر می باشند و پس از خرید کالا می توانید بر روی خدمات گارانتی چمن مصنوعی و نصب آن حساب باز کنید.

سوالات متداول پیرامون چمن مصنوعی بین سنگی

عمق و پهنای استاندارد برای نصب چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک چقدر است؟

برای صرفه جویی در هزینه ها و گرفتن بهترین نتیجه، تنظیم عمق شیارها در حد ۱ تا ۱.۵ سانتیمتر معقول ترین انتخاب است. بهتر است چمن مصنوعی انتخابی شما حداکثر ۱ تا ۲ سانتیمتر از سطح سنگ بیرون زدگی داشته باشد. در مورد پهنای شیارها نیز باید گفت که هر چه پهنا بیشتر باشد، از نظر بصری زیبایی بیشتری خواهیم داشت. پهنای شیارها را می توانید حداقل ۵ و حداکثر 20 سانتیمتر در نظر بگیرید.

نحوه نصب چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک چگونه است؟

برای شروع، ابتدا باید زیرسازی بین سنگ آماده شود. زیرسازی به دو روش سخت و غیر سخت انجام می گیرد. زیرسازی سخت روی بتن، سیمان و دوغاب انجام می گیرد و زیرسازی غیر سخت روی خاک انجام می گیرد. پس از آن با اندازه گیری دقیق پهنای شیارها، چمن را برش داده و با چسب و یا میخ آن را به سطح زیرین متصل می کنند.

مزیت نصب چمن مصنوعی بین سنگ در مقایسه با چمن طبیعی چیست؟

چمن های طبیعی در کاشت بین سنگی پس از مدتی از بین رفته و نمای خوبی نخواهند داشت در صورتی که چمن های مصنوعی برای همیشه سبز و ماندگار خواهند بود. علاوه بر این، چمن مصنوعی نیاز به آبیاری، کود و آفت کش نداشته و از این لحاظ مقرون بهمقالات متعددی درباره چمن مصنوعی پیش از این در چیدانه منتشر شده است. اما در این مقاله می‌خواهیم درباره چمن مصنوعی بین موزاییک حرف بزنیم و به 4 نکته خواندنی در این مورد اشاره کنیم. در ادامه به شما خواهیم گفت که:

 1. چمن مصنوعی بین موزاییک از نظر دکوراسیونی چه کاربردهایی دارد؟
 2. چه میزان فاصله شیار موزاییک برای چمنکاری بین سنگ لازم است؟
 3. نحوه نصب چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک چگونه است؟
 4. چمن مصنوعی بین موزاییک را چطور بشوییم؟

چمن مصنوعی روف گاردن اندرزگو

چمن مصنوعی بین موزاییک از نظر دکوراسیونی چه کاربردهایی دارد؟

یکی از جذاب‌ترین کارهایی که می‌توانید در فضای باز و محوطه انجام دهید چمن کاری در بین سنگ ها و موزاییک ها است. این کار را می‌توانید هم با چمن طبیعی و هم با چمن مصنوعی انجام دهید. اما پر واضح است که مراقبت از چمن طبیعی در میان شیارهای کف با چالش‌های زیادی روبرو می‌باشد در حالیکه که استفاده از چمن مصنوعی هیچ یک از این چالش‌ها را ندارد. از این رو با توجه به ویژگی‌های استفاده از چمن مصنوعی رایج‌تر و پر طرفدارتر می‌باشد.

نصب چمن مصنوعی بین موزاییک

چمن مصنوعی و گرینوال مصنوعی کلبه سبز

برندهای معتبر در این حوزه

ترکیب چمن مصنوعی با موزاییک، سنگ، آجر و کاشی، واش بتن و کفپوش‌های بتنی از نظر زیبایی بسیار چشمگیر است. به همین دلیل در محوطه‌سازی و طراحی فضای باز مثل طراحی تراس و بالکن، طراحی محوطه و یا طراحی روف‌گاردن و بام سبز اغلب مورد توجه بسیاری از طراحان قرار می‌گیرد.

علاوه بر این ایده‌های مختلفی برای اجرای چمن مصنوعی بین موزاییک وجود دارد که جذابیت استفاده از این نوع کف‌سازی را دو چندان می‌کند. مثلا:

 1. چیدمان موزاییک‌هایی با اندازه‌های رندم که بین‌شان چمن مصنوعی کار شده
 2. چیدمان موزاییک به شکل آجری یا زیگزاگ در کنار چمن مصنوعی
 3. یا چمن مصنوعی بین موزاییک هایی با اشکال هندسی مختلف با اضلاع منظم و نامنظم

هر یک می‌توانند به عنوان یک ایده طراحی و اجرا شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

چمن مصنوعی پروژه صفی اباد

روف گاردن و چمن مصنوعی طلوع سبز ایوان پارس

چه میزان فاصله شیار موزاییک برای چمنکاری بین سنگ لازم است؟

اینکه حداقل فاصله‌ی بین موزاییک‌ها چقدر باشد از نظر اجرایی تاثیر چندانی ندارد. اما برای چمن کاری بین سنگ و موزائیک توصیه می‌شود که این فضای خالی را خیلی باریک در نظر نگیرید. زیرا هر چه فضای بین موزاییک‌های کف بیشتر باشد از نظر بصری زیباتر خواهد بود. ما فکر می‌کنیم که بهتر است این فاصله را کم‌تر از 10 سانتی‌متر در نظر نگیرید!

چمن مصنوعی بین سنگ – پروژه عبدالوهاب

نحوه نصب چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک چگونه است؟

فرایند نصب چمن مصنوعی بین موزاییک بسیار ساده است. خیلی خلاصه این فرآیند شامل دو مرحله کلی است:

 1. برش زدن چمن مصنوعی به اندازه پهنای شیارها
 2. چسباندن آن به سطوح مورد نظر

اما همه چیز به همین سادگی هم نیست. برش زدن دقیق و چسباندن اصولی آن در نهایت تاثیر تعیین‌کننده‌ای در کیفیت اجرا و زیبایی ظاهری آن دارند. در ادامه به چند نکته مهم درباره نصب چمن مصنوعی بین موزاییک اشاره کرده‌ایم:

 1. برای چسباندن چمن  مصنوعی بین موزاییک لازم است تا کف شیار سطحی صاف و کاملا یکنواخت داشته باشد. به همین دلیل از ملات سیمان برای زیرسازی استفاده می‌شود. هرچقدر سطح  صاف‌تری داشته باشید، چسب کم‌تریبراینصب چمن مصنوعی بین موزاییک مصرف خواهید کرد!
 2. عمق شیار باید با توجه به نوع چمن مصنوعی و درخواست کارفرما مشخص شود. اینکه چمن مصنوعی از سطح موزاییک بالاتر یا پایین‌تر باشد در نهایت بر روی زیبایی و طول عمر چمن مصنوعی تاثیر خواهد داشت. مثلا بهتر است در یک فضای کم تردد مثل روف گاردن بهتر است اجازه دهید که ارتفاع چمن مصنوعی از سطح موزاییک بالاتر باشد تا زیباتر و طبیعی‌تر به نظر برسد
 3. در ورد برش زدن چمن مصنوعی توصیه می‌شود که به اندازه چند میلی‌متر بزرگ‌تر از عرض شیار برش داده شوند تا محکم‌تر جاگیر شده و در جای خود حرکت نکنند
 4. نصب چمن مصنوعی علاوه بر چسب‌های مخصوص صنعتی و چسب‌های پلی‌اورتان، با استفاده از میخ و فیکس شدن بر روی زمین نیز امکان‌پذیر است

در این زمینه بیشتر بخوانید:

چمن مصنوعی ایرانیان سونار

چمن مصنوعی بین موزاییک را چطور بشوییم؟

نحوه شست و شوی شیارهای بین موزاییک که با چمن مصنوعی پوشیده شده‌اند مشکلی برای چمن مصنوعی ایجاد نمی‌کند اگر:

 1. از انواع چمن مصنوعی با الیاف مرغوب و با کیفیت استفاده کرده باشید
 2. و برای چسباندن چمن مصنوعی بین موزاییک از چسب‌های معمولی استفاده نکرده باشید

چسب‌های معمولی اصلا برای این کار مناسب نیستند. در عوض چسب‌های مخصوص صنعتی و چسب‌های پلی‌اورتان نسبت به رطوبت و تغییرات آب و هوایی مقاومت بالایی داشته و باید از آن‌های برای نصب چمن مصنوعی استفاده کنید. در این صورت می‌توانید با خیال راحت شیارها را توسط آب پر فشار و شوینده های معمولی شستشو دهید.

کلام آخر:

در این مقاله از چیدانه از کاربردهای دکوراسیونی چمن مصنوعی بین موزاییک حرف زدیم و به نکات مهمی درباره  نحوه نصب آن اشاره کردیم. آیا می‌خواهید از ایده‌های چمن مصنوعی بین موزاییک برای طراحی محوطه یا حیاط خود استفاده کنید؟ احتمالا اهالی فن در چیدانه می‌توانند کمک‌تان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با توجه به نیازتان با هر یک از اهالی فن چیدانه که را ارائه می‌دهند ارتباط بگیرید.

شاید این مطالب را نیز درباره چمن مصنوعی دوست داشته باشید:

صرفه تر می باشد.