عمومیکسب و کار جدید

تعطیلات مدارس کانادا به چه صورت است؟

این نوشته در تاریخ 3 سپتامبر 2012 برابر 13 شهریور 1391 منتشر شده است.

همه شنیده اید که هوای کانادا بسیار سرد است. زمستان های سرد معمولاً همراه با برف و طوفان های زمستانی همراه است. جالب است بدانید که مدارس کانادا تقریباً هیچگاه به خاطر بارش برف تعطیل نمی شوند (مگر در موارد بسیار نادر). من در منطقه خودمان به خاطر ندارم که حتی یک بار هم به خاطر بارش برف، مدرسه را تعطیل کرده باشند. اگر در یک روز خاص برف شدید ببارد یا خیابان ها بسیار لغزنده باشند یا هوا مه آلود باشد، سرویس های مدرسه School Buses را تعطیل می کنند. وقتی سرویس ها تعطیل هستند، عملاً حضور و غیاب جدی گرفته نمی شود و خیلی از بچه ها به مدرسه نمی روند (در مورد دبیرستان ها سخت گیری بیشتر است و به این راحتی نمی توانند به بهانه لغزنده بودن جاده و امثال آن به مدرسه نروند). ناگفته نماند که سیاست های مناطق مختلف آموزش و پرورش در خصوص تعطیلی مدارس به واسطه وضعیت آب و هوا متفاوت است.

به امید موفقیت همه دانش آموزان، شروع سال نو تحصیلی به دانش آموزان ایرانی، افغانی و تاجیک ساکن کانادا تبریک می گویم. در ضمن بد نیست نوشته زیر را هم محض انبساط خاطر مطالعه بفرمایید:

برای اطلاع از روال تحصیل و سطح بندی یا مقاطع مختلف تحصیل درکانادا و مدارس ایرانی در کانادا اینجا کلیک کنید

نوشته های دیگر:

تذکر: این نوشته و کلیه نوشته ها و نظرات وب سایت مهاجران کانادا جنبه قانونی، حقوقی یا رسمی ندارد. این نوشته ممکن است مشمول مرور زمان شود. همواره برای مشاوره حقوقی با یک وکیل رسمی مشورت کنید. ما مسؤولیتی در خصوص صحت مطالب یا نظرات موجود در این وب سایت نمی پذیریم.

فرم ارزیابی رایگان ما را با هر زبانی که می خواهید پر کنید!

قوانین مدارس کانادا شامل دستورالعمل‌های خاص برای ساعات حضور، لباس فرم، شهریه و موارد دیگر است که پیش از آغاز کار و تحصیل  در مدارس کانادا باید با آن‌ها آشنا باشید. در این مقاله به صورت کامل درباره تمامی این موارد توضیح داده شده پس تا انتها همراه ما باشید.

مدارس کانادا چگونه است

ساعت آغاز  کار مدارس در کانادا 

۱- به مدرسه بستگی دارد و بیشتر مدرسه‌ها در کانادا کلاس‌های خود را بین ساعت ۸:۳۰ تا ۹ صبح آغاز می‌کنند.

۲- به طور معمول، مدرسه از ساعت ۸ صبح تا ۳ پس از ظهر یا از ۹ صبح تا ۴ پس از ظهر است.

۳- هفته تحصیلی در کانادا از دوشنبه تا جمعه ادامه دارد و در روزهای آخرهفته (شنبه و یکشنبه) تعطیل است.

۴- همه کودکان در سیستم مدارس دولتی کانادا از آموزش رایگان برخوردار هستند.

۵- بسته به استان یا قلمرو، کودکان باید تا سن ۱۶ یا ۱۸ سالگی به مدرسه بروند.

۶- پس از پایان مدرسه، به کالج می‌روید که ممکن است رایگان باشد یا باید هزینه پرداخت کنید.

ساعت پایان مدارس در کانادا چه زمانی است؟

۱- در مدارس ابتدایی، یک مدرسه معمولی از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۳:۳۰ پس از ظهر و با یک ساعت برای ناهار فعالیت می‌کند.

۲- علاوه بر این، برای استراحت دانش‌آموزان میان دو هر کلاس نیز ۱۵ دقیقه استراحت وجود دارد.

۳- ساعت کار در دبیرستان (متوسطه) از ۸:۳۰ صبح تا ۲:۳۰ پس از ظهر است.

تعطیلات مدارس کانادا

به طور معمول مدارس در کانادا از ساعت ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر یا از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر فعالیت دارند. هفته تحصیلی در این کشور از روز دوشنبه تا جمعه ادامه دارد و در روزهای آخر هفته، به ویژه شنبه و یکشنبه، تعطیل می‌باشد.

مدت زمان استراحت در مدارس کانادا چقدر است؟

استراحت صبحگاهی معمولا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و در بیشتر موارد کودکان میان وعده‌ای که از خانه آورده‌اند میل می‌کنند و در محوطه مدرسه بازی می‌کنند.

مدارس کانادا چگونه هستند؟

۱- پسرها و دخترها در بیشتر مدارس در یک کلاس درس می‌خوانند.

۲- آموزگارها (معلم) مدرک دانشگاهی دارند.

۳- هر استان یا منطقه یک لیست از درس‌ها و شایستگی‌هایی که دانش‌آموزان در هر پایه باید بگذرانند تنظیم کرده است که به آن برنامه درسی گفته می‌شود.

۴- دانش‌آموزان یک کارنامه دریافت می‌کنند که پیشرفت آن‌ها را در طول سال تحصیلی نشان می‌دهد.

۵- پیش از ورود به کلاس بالاتر، دانش‌آموز باید نشان دهد که بر مطالب درسی مسلط است.

۶- حداقل نمره توسط استان یا منطقه تعیین می‌شود.

۷- هر مدرسه کتاب‌های لازم را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد. سایر وسایل مانند مداد، کاغذ یا دفتر توسط خانواده دانش‌آموز خریداری می‌شود.

۸- در برخی مدارس نیاز به یونیفرم وجود دارد.

تعطیلات آخر هفته در کانادا | تعطیلات دانشگاه های کانادا | تعطیلات زمستانی کانادا

آیا در کانادا دبیرستان رایگان وجود دارد؟

ساکنان کانادا به آموزش رایگان تا سطح  متوسطه یا دبیرستان عمومی دسترسی دارند. بقیه افراد باید برای حضور در مدارس هزینه پرداخت کنند.

بسیاری از کالج‌ها از دانشجویان خارجی شهریه سالیانه دریافت می‌کنند که بین ۸۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار کانادا است.

فرزند شما ممکن است برای عضویت در فعالیت‌های فوق برنامه مانند تیم‌های ورزشی یا گردش علمی در برخی مواقع نیاز به پرداخت هزینه متوسطی داشته باشد.

اگرچه بسیاری از دانش‌آموزان دبیرستانی غذا را همراه خود به مدرسه می‌آورند، اما مدرسه نیز وعده‌های غذایی می‌فروشد و دانش‌آموز می‌تواند خریداری کند.

آیا نگهداری کودک در خانه و دور از مدرسه در کانادا غیرقانونی است؟

دانش‌آموزان باید تا سن ۱۸ سالگی در مدرسه یا برنامه آموزشی دیگری که وزارت آموزش آن را تایید کرده باشد نام‌نویسی کنند. والدینی که فرزند خود را از مدرسه محروم کنند ممکن است با اتهام فرار از مدرسه روبرو شوند.

لباس فرم مدارس کانادا

به جز برخی شرایط مانند بازی در مدرسه یا سفرهای خارجی، بیشتر مدارس خصوصی یا دولتی در کانادا دانش‌آموز را مجبور به پوشیدن یونیفرم نمی‌کنند. با وجود این، دبیرستان‌های کاتولیک در انتاریو (پایه ۹ تا ۱۲) لباس فرم اجباری دارند.

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

کانادا در مقایسه با کشورهای دیگر، محل ارزانی برای تحصیل است. برای شهریه هر سال بین ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار دلار کانادا نیاز دارید. این شهریه حدودی است و ممکن است بر اساس مدرسه‌ای که در آن نام‌نویسی کرده‌اید تغییر کند.

رفت‌وآمد به مدرسه

راه‌های زیادی برای رفت‌وآمد به مدارس وجود دارد:

 • والدین آن‌ها را به مدرسه برسانند.
 • اگر مدرسه نزدیک است، پیاده بروند.
 • استفاده از حمل‌ونقل عمومی
 • استفاده از اتوبوس مدرسه

از مدرسه‌ای که در آن نام‌نویسی کرده‌اید درباره اتوبوس مدرسه و حمل‌ونقل عمومی سوال کنید. دقت داشته باشید اگر دانش‌آموز به مدرسه نمی‌رود باید اطلاع دهید. دانش‌آموز باید هر روز پس از نام‌نویسی در کلاس‌های خود شرکت کند. اگر فرزند شما بیمار است یا به هر دلیل دیگر نمی‌تواند حضور داشته باشد باید به مدرسه اطلاع دهید.

کمک به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه

بسیاری از مدارس برنامه‌های مشخصی برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه دارند. این برنامه‌ها می‌تواند به گونه‌های مختلفی از چالش‌های زیر کمک کنند:

 • فیزیکی
 • شناختی
 • روانشناسی
 • عاطفی
 • رفتاری
 • به زبانشناسی

تعطیلی مدارس

مدرسه گاهی اوقات برای یک روز یا بیشتر به دلیل توفان یا برف یا هوای سرد شدید تعطیل می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد، خبر بسته شدن را از منابع زیر خواهید شنید:

سایر رویدادها و فعالیت‌های مدارس

فعالیت‌ها، رویدادها و ابتکارات اجتماعی زیادی در مدارس در حال انجام است.

۱- فعالیت‌های فوق برنامه:

بسیاری از مدارس فعالیت‌هایی خارج از ساعت عادی خود دارند که به آن فعالیت فوق برنامه گفته می‌شود. این برنامه‌ها پیش، پس یا در زمان استراحت ناهار انجام می‌شوند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

هر مدرسه فعالیت‌های مختلفی برای کمک به دانش‌آموزان ارائه می‌کند:

 • دوست‌یابی
 • آشنایی با سیستم آموزشی در کانادا
 • ایجاد علاقه به مسائل خارج از مدرسه

۲- گردش علمی:

مدارس سفرهایی را خارج از مدرسه ترتیب می‌دهند تا دانش‌آموزان از مکان‌های مرتبط با آموزش خود دیدن کنند. به این موارد سفرهای علمی گفته می‌شود که در مکان‌هایی مانند موارد زیر اتفاق می‌افتد:

 • موزه
 • محل کار
 • موسسه فرهنگی (برای نمونه تالار مشاهیر هاکی در تورنتو یا مرکز میراث پلیس سواره سلطنتی کانادا در رجینا)
 • محله‌های شهر

نتیجه‌گیری

در این مطلب درباره قوانین مدارس در کانادا توضیح داده شد. این قوانین شامل ساعت آغاز و پایان مدارس در هر روز و روش‌های رفت‌وآمد است. در بین هر کلاس و برای ناهار ساعت استراحت وجود دارد و دانش‌آموزان می‌توانند از خانه غذا بیاورند یا در مدرسه خرید کنند. کلاس‌های فوق برنامه نیز در مدارس وجود دارد که ممکن است هزینه داشته باشند. در صورتی که هر پرسشی درباره قوانین مدارس کانادا دارید با کارشناسان بلواسکای تماس بگیرید.