عمومیکسب و کار جدید

جای نت ها روی خطوط حامل چیست؟

پیش از این را معرفی کردیم. حالا می‌خواهیم در مورد نحوه نمایش نت‌ها در نوشتار موسیقی حرف بزنیم. موسیقی روی پنج خط نوشته می‌شود.

نمایش نت‌ها در نوشتار موسیقی به وسیله شکل نت‌ها نیست. یعنی علامتی که نوشته می‌شود عاملی نیست که مشخص می‌کند که یک نت دو، سل یا نت دیگری‌ست. بلکه محل قرارگیری آن علامت روی پنج خط نشان دهنده نام نت (و هویت فرکانسی) آن است. برای نشان دادن این موضوع از استفاده می‌کنیم. (اشکال خاصیت دیگری از نت‌ها را نشان می‌دهد که به آن در پرداخته می‌شود.)

در این سری از ویدئوها سعی خواهد شد که به آموزش سنتور بپردازیم.

نمایش نت‌ها روی پنج خط حامل

نت‌ها می‌توانند روی خطوط قرار بگیرند.

نت‌ها همچنین می‌توانند بین خطوط نوشته شوند.

و یا بالا و پایین پنج خط

همچنین می‌توانیم خطوط اضافه (موقتی) به پنج خط اضافه کنیم.

برای هر نت لازم است خطوط اضافه‌اش جداگانه از بقیه نت‌ها رسم شود.

برای نشان دادن نت‌ها، لازمه کار یک کلید است که راهنمای جای نت‌ها باشد. در اینجا از کلیدِ سُل که متداول‌ترین کلید در موسیقی است استفاده می‌کنیم. هر چه از پایین، بالاتر می‌رویم به نت‌های زیرتر (یا نت‌های بعدی در فهرست ) می‌رسیم. دو تا دوی‌کوچک رو به شکل زیر نشان می‌دهیم.

آموختن جای نت‌های موسیقی روی پنج خط حامل به شیوه دنبال کردن روند بم به زیر به ترتیب اسامی نت‌ها را به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌کنم. ممکن است این روش در ابتدای کار باعث رسیدن به اسامی نت‌ها بشود، ولی هنرجو را بسیار کند می‌کند و روند استفاده از نوشتار موسیقی را دشوار می‌کند.

نمایش نت‌ها روی پنج خط با سه کلید متداول

کلید سل

در اینجا نت‌ها را تا یک خط اضافه بالا و پایین خطوط حامل و با کلید سل نشان می‌دهیم. می‌توانیم خطوط اضافه را بیشتر کنیم و نت‌ها به همین ترتیب نامشان تکرار می‌شود.

آموزش خطوط حامل در موسیقی | الفبای نت موسیقی | خطوط حامل و نت ها

کلید فا

تصویر بعد نت‌ها را روی پنج خط حامل، باز هم با یک خط اضافه‌ی بالا و پایین ولی این بار با کلید فا نشان می‌دهد.

در موسیقی هفت نت یا سیلاب وجود دارد: دو، ر، می، فا، سل، لا، سی. به عبارت دیگر آنچه در آموزش سلفژ اهمیت دارد آموزش مهارت های چگونگی استفاده و پی در پی خواندن و زمان مناسب ادای هریک از این نت هاست.

کلید دو

در این تصویر نیز می‌توانید نت‌ها را با همان شرایط موارد قبل ولی در کلید دو ببینید.

نکته: هر بار که نام نت‌ها تکرار می‌شود، در حقیقت همان نت ولی این بار باصدای زیرتر را می‌شنویم. یعنی فرکانس دو برابر شده‌است. هر چه در پنج خط بالاتر زیرتر و هر چه پایین‌تر بمتر است.

، در حال حاضر خود را به صورت آنلاین برگزار می‌کند. در صورت تمایل به مراجعه کنید یا با تلفن گام () تماس بگیرید.

از  : این مجموعه برای آموزش منظم و یا مراجعه‌های گاه‌به‌گاه والدین کودکانِ حاضر در دوره‌های موسیقی کودک طراحی شده‌است. این مقالات کوتاه آموزشی به مرور افزایش و بهبود خواهند یافت. در صورت نیاز به آموزش عناوینی که اکنون در سایت موجود نیست، مشاهده ایراد و یا تمایل به ارایه پیشنهاد از صفحه استفاده نمایید.

برای مطالعه بیشتر در زمینه تئوری موسیقی می‌توانید به کتاب مصطفی‌کمال پورتراب با نام «تئوری موسیقی» () یا کتاب «تئوری بنیادی موسیقی» نوشته پرویز منصوری () مراجعه کنید. کتاب تئوری بنیادی موسیقی که من ترجیحش می‌دهم، ممکن است در نوبت‌های مختلف چاپ رنگ جلدش عوض شود. این نسخه‌ها با هم تفاوتی ندارند.

بایگانی گفتارهای آموزشی

ساختار گفتارهای آموزشی سایت در حال تغییر و بهبود است. این تغییرات برای ایجاد سهولت گسترش و افزایش این گفتارها و همینطور دسترسی آسانتر مخاطبان در حال انجام است. به مرور همه‌ی گفتارها به این بخش افزوده خواهند شد