عمومیکسب و کار جدید

خرما خارک (نارس ) چیست و چه خواصی دارد

خرما خارک چیست؟

به نقل از ارگان خرما به طور کلی به خرماهای نرسیده و کال، خارک گفته می‌شود. خرما خارک یکی از انواع خوراکی میوه درخت خرما است که در زمان رسیدن رنگ آن، زرد و نارنجی بوده و به علت وجود مواد تانن، مزه گسی دارد. بسیاری از افراد طعم این نوع خرما را دوست ندارد. مواد تانن به صورت بیولوژیکی در گیاه خرما وجود دارند و از آفت‌زدگی گیاه و میوه آن جلوگیری می‌کنند. این نوع خرما برخلاف سایر خرماهای رسیده، قند کمتری داشته و برای بیماران دیابتی بسیار مفید است.

توصیه می‌شود حتماً قبل از مصرف خرمای خام و خارک، آن را به طور کامل شست زیرا ممکن است میوه انواع میکروب‌ها، گرد و خاک، فضولات پرندگان و حشرات را به خود جذب کرده باشد. این محصول بر اساس نوع درخت خرما، دارای انواع مختلفی بوده که از نظر شکل، رنگ و حتی مزه با یکدیگر متفاوت هستند. از انواع این نوع خرما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

چگونه خرمای نارس را برسانیم نی نی سایت | خرما خارک اصفهان | خرما خارک خشک

طبع خرما خارک

طبع خرمای خارک برخلاف خرمای رسیده، گرم و تر است و دارای رطوبت بیشتر و قند کمتری خواهد بود.

کالری خرما خارک

خرید انلاین خرما کبکاب: با خارک تفاوت هایی دارد. کالری خرما خارک، 142 کالری در هر 80 گرم است. این در حالی است که خرمای رسیده در حدود 230 کالری، انرژی دارد.

خرما خارک چه خواصی دارد؟

خرما خاصویی با کیفیت: خرما خارک و نارس نیز مانند انواع خرماهای رسیده و خشک، خواص بسیار زیادی برای بدن و سلامتی دارد. همانطور که گفته شد، طعم این نوع خرما، با دیگر خرماهای رسیده تفاوت دارد و از همین عامل می‌توان آن از سایر خرماها تشخیص داد. در ادامه به مهم‌ترین خواص خرما نارس و خارک اشاره خواهد شد؛

1- خرما نارس، برطرفکننده یبوست

این نوع خرما حاوی مقادیر بسیاری فیبر محلول در آب و نامحلول است. زمانی که خرمای نارس به صورت مرتب و مداوم مصرف شود، مشکلات مربوط به نفخ، یبوست و سوزش معده را به طور کامل برطرف می‌کند.

2- خرمای خام، غنی شده با مواد معدنی

خرما نارس و خارک سرشار از مواد معدنی نظیر منیزیم و کلسیم است. حضور این عناصر معدنی در بدن ضروری بوده و با مصرف خرمای خارک، مقادیر مناسبی از آن‌ها جذب بدن می‌شود. مصرف این خرما برای افراد مسن دارای گرفتگی عضلات بسیار مفید و مناسب است.

3- افزایش شفافیت پوست و تقویت موها

ویتامین‌های بسیار موجود در خرما خارک، بسیار برای تقویت پوست و مو مناسب هستند. این نوع خرما حاوی ویتامین‌های گروه B از جمله B6 بوده که بسیار برای رشد و تقویت موها مفید و ضروری است. مصرف منظم خرما نارس و خارک، از ریزش مو جلوگیری کرده و شفافیت و درخشندگی پوست را افزایش می‌دهد.

4- کاهش وزن با مصرف خرما خارک

این نوع خرما برخلاف سایر خرماهای رسیده، کالری کمتری داشته و به همین علت بسیار برای کاهش وزن مفید خواهد بود. همانطور که گفته شد، کالری خرما خارک، 142 کالری در هر 80 گرم است. این میزان کالری، خرمای خارک را به یک انتخاب عالی برای وعده صبحانه تبدیل می‌کند. همچنین بیماران دیابتی نیز می‌توانند به جای خرمای رسیده از این نوع خرما استفاده کنند.

5- مصرف خرما نارس و افزایش سطح انرژی

به علت پایین بودن شاخص گلیسمی این نوع خرما، انرژی آن به سرعت توسط سلول‌ها دریافت شده و در همان لحظه خوردن خرما، خلق و خوی افراد بهتر و مثبت‌تر می‌شود.

6- عضلهسازی و حفظ قدرت با خرما خارک

به طور کلی برای افراد لاغر، خرما خام و رسیده بسیار مفید است. خرمای خام سرشار از پروتئین بوده و این پروتئین‌ها می‌توانند در عضله‌سازی و حفظ قدرت نقش بسیار مهمی داشته باشند. در نتیجه افراد لاغر با مصرف این نوع خرما، چاق‌تر شده و عضله آن‌ها بیشتر می‌شود.

7- خرمای خام موثر در کم خونی

یکی از انواع کم خونی، کمبود آهن و کاهش سطح گلبول‌های قرمز خون است. انواع خرما علی‌الخصوص خرما خارک دارای مقادیر بسیار زیادی آهن بوده و همین امر موجب می‌شود تا گزینه عالی برای درمان کم خونی باشد. در واقع افراد مبتلا به کم خونی می‌توانند با مصرف مداوم و منظم این نوع خرما، کمبود آهن بدن خود را جبران کرده و موجب بهبودی بیماری شوند.

8- تقویت باروری با مصرف خرمای خارک

این نوع خرما سرشار از آنتی‌اکسیدان بوده که این نوع آنتی‌اکسیدان‌ها برای سلامت باروری افراد مفید هستند. برای داشتن یک محیط امن برای تخمک و اسپرم، ترشح هورمون‌های شادی‌آفرین و حضور عناصر حیاتی قوی سلول‌های جنسی به این نوع آنتی‌اکسیدان‌های موجود در خرما خارک نیاز است. با توجه به نتایج به‌دست آمده از تحقیقات، عصاره گرده خرما یا به اختصار DDP، حاوی موادی مانند استرون و استرول هستند که این مواد بسیار در باروری مردان تأثیر مثبت دارند. در واقع با وجود این مواد و عناصر در بدن، میزان اسپرم افزایش می‌یابد.

9- افزایش سلامت سیستم عصبی بدن

خرما خارک حاوی تمامی ویتامین‌های مورد نیاز برای تقویت و سلامت سیستم عصبی است. در واقع برای داشتن یک سیستم عصبی سالم به ویتامین‌های موجود در خرمای خام نیاز خواهد بود. همچنین پتاسیم موجود در این نوع خرما می‌تواند مغز را قوی و هوشیار نگه دارد.

10- بهبود وضعیت قلب و جلوگیری از حملههای قلبی

با توجه به گزارش مجله آمریکایی مربوط به تغذیه بالینی، هر فرد به 100 میلی‌گرم منیزیم در روز نیاز دارد. این میزان منیزیم می‌تواند ابتلا به حمله قلبی را تا 9 درصد کاهش دهد. خرمای خام حاوی مقادیر زیادی منیزیم بوده و تنها با مصرف چند عدد از آن این میزان منیزیم برای بدن تأمین می‌شود.

  1. پیشگیری از آلزایمر با مصرف خرما خارک

مواد مغذی موجود در خرما نارس می‌توانند از التهابات مغزی و همچنین تشکیل پلاک در سلول‌های مغز جلوگیری کنند. همین موارد موجب بهبود عملکرد مغز شده و از ابتلا به بیماری آلزایمر جلوگیری خواهد کرد.

  1. تسهیل زایمان طبیعی

زنان باردار می‌توانند با مصرف خرما نارس و خارک، زایمان خود را راحت‌تر کنند. بنابراین توصیه می‌شود که در هفته‌های آخر بارداری این میوه در اندازه مناسب مصرف گردد.

  1. خرما نارس، یک جایگزین مناسب برای شکر سفید

خارک می‌تواند بهترین جایگزین برای شکر سفید باشد. بنابراین توصیه می‌شود از این میوه به عنوان دسر استفاده گردد زیرا مواد مغذی آن از جمله فیبر و آنتی‌اکسیدان‌های فراوان، بسیار برای بدن مفید هستند.

جمعبندی

خرما خارک و نارس یکی از بهترین انواع خرما بوده که با کالری و قند کمتر بسیار برای سلامت بدن مناسب است. این نوع خرما، برخلاف خرمای رسیده، طعم گسی داشته و دارای طبع گرم و تر است. همراه بهترین محصولات را تامین میکند. ، ، و دیگر تولیدات را افراد می‌توانند با توجه به سلیقه و طبع خود را بهترین قیمت خریداری کنند