عمومیکسب و کار جدید

روش صحیح جاروبرقی کشیدن فرش

فرش‌ها با تمام زیبایی که دارند و برای جلوه‌ی دکوراسیون منزل، انتخاب بسیار مناسبی به حساب می‌آیند، نیاز به دقت و توجه فراوانی دارند. در امان نگه داشتن فرش‌ها از آلودگی و گرد و غبار، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی افزایش عمر مفید آن‌ها داشته باشد.

اما تمیز نگه داشتن فرش، کار چندان ساده‌ای هم نیست. همانطور که فرش آلوده می‌تواند به زودی کاربرد خود را از دست بدهد، فرشی که بدون رعایت اصول صحیح تمیز شود هم به زودی خراب خواهد شد. یکی از پر استفاده‌ترین وسایل تمیز کردن فرش، جاروبرقی است. در این مقاله سعی داریم روش صحیح جاروبرقی کشیدن فرش را بررسی کنیم.

چند بار در هفته جارو بکشیم؟

قبل از این که وارد فرآیند جارو کشیدن شویم، بهتر است به این سوال جواب دهیم که بهتر است هر چند وقت یکبار، فرش‌ها را جارو بکشیم. این مورد، کاملا به شرایط و سلیقه‌ی خودتان بستگی دارد. اما توجه به چند نکته‌ی کلی نیز می‌تواند در پاسخ به این سوال کمکتان کند. این نکات نتیجه شستشو در قالیشویی در کرج را هم بهتر می کنند.

اولین موردی که می‌تواند بازه‌ی جارو کشیدن فرش را تعیین کند، میزان رفت و آمد روی فرش است. اگر چندان رفت و آمدی روی آن صورت نگرفت، می‌توانید هفته‌ای یکبار روی آن را جارو بکشید، اما با افزایش رفت و آمد، می‌توانید هفته‌ای، ۲ تا ۳ بار این کار را انجام دهید.

البته لازم نیست همیشه، کل فرش‌های خانه را با هم جارو کنید. می‌توانید فضاهایی را که بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند، بیشتر جارو کنید. مثلا آشپزخانه را در نظر بگیرید. هم فضایی است که رفت و آمد زیادی در آن انجام می‌شود و هم احتمال وجود آلودگی در آن بیشتر است. پس می‌توانید را بیشتر از سایر فرش‌های خانه جاروبرقی بکشید.

مورد بعدی که باید به آن توجه کنید، این است که همیشه لازم به جارو کشیدن نیست. برخی اوقات آلودگی فرش به اندازه‌ای نیست که نیاز به جارو داشته باشد. اصلا برخی آلودگی‌ها را نمی‌توان با جارو تمیز کرد. اگر فرشی دارید که زیاد پرز می‌دهد، برای تمیز کردن آن، باید از ، استفاده کنید. برخی اوقات هم با یک دستمال خیس می‌توان فرش را تمیز کرد.

اصول کشیدن جارو برقی

حالا که فهمیدیم بهتر است هر چند وقت یکبار فرش‌هایمان را جارو کنیم، بهتر است روش صحیح جاروبرقی کشیدن فرش را بررسی کنیم. این کار، فرایند چندان پیچیده‌ای ندارد و با رعایت چند نکته‌ی ساده، می‌توانید به بهترین نحو آن را انجام دهید. در ادامه، برخی از مهمترین این نکات را بیان می‌کنیم.

انتخاب جاروبرقی مناسب

قبل از این که سراغ فرش بروید، بهتر است بهترین جاروبرقی را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید. انواع مختلفی از این محصول در بازار وجود دارد که هر کدام برای شرایط خاصی طراحی شده‌اند. با در نظر گرفتن نیازهای خودتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

فقط در نظر داشته باشید که بهتر است از جاروبرقی‌هایی استفاده کنید که ارتفاع قابل تنظیم داشته باشند. لوله جاروبرقی‌های با این ویژگی، می‌تواند کار شما را در دسترسی به نقاط مختلف فرش راحت‌تر کند.

رعابت روش صحیح جاروبرقی کشیدن فرش

درست است که فقط با عقب و جلو کردن لوله جاروبرقی، می‌توانید آلودگی‌ها را به داخل دستگاه هدایت کنید، اما این کار، اصولی دارد. پیش از این که ماشین را روشن کنید، بهتر است آشغال‌های بزرگ را با دست جمع کنید. این آشغال‌ها می‌تواند آسیب جدی به جاروبرقیتان وارد کند.

برعکس جارو کردن، نکته‌ی مهمی در نحوه درست جاروبرقی کشیدن است. به این معنی که یکبار فرش را از بالا به پایین و یکبار از پایین به بالا جارو کنید. این کار، نقش مهمی در دارد. اگر دوست داشتید، می‌توانید این کار را یکبار هم از چپ به راست و برعکس انجام دهید. اما چرخاندن جارو،‌ یا اُریب جارو کشیدن، می‌تواند آسیب‌های جدی به بافت فرش وارد کند.

استفاده از لوازم جانبی جاروبرقی

بیشتر جاروبرقی‌های موجود در بازار، دارای لوازم جانبی زیادی هستند. این لوازم جانبی‌ها، برای دسترسی ساده‌تر به نقاط مختلف برای جارو کشیدن طراحی شده است. استفاده از لوازم جانبی جاروبرقی می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر روی فرش را تمیز کنید.

عجله نکردن، دیگر موردی است که باید هنگام جارو کردن آن را رعایت کنید. چه موکت جارو کنید، چه و چه فرش، فرقی ندارد. آرام جارو کشیدن، هم باعث می‌شود که همه‌ی آلودگی‌های روی فرش، به داخل دستگاه هدایت شوند و هم این که آسیبفرش یکی از وسایل رایج در تمام خانه‌های ایرانی است که مراقبت از آن باید در جنبه‌های مختلف صورت گیرد. زدودن گرد‌وغبار فرش، شستن فرش و قرار ندادن آن در معرض رطوبت و نور مستقیم خورشی از جمله کارهایی است که باید برای مراقبت از فرش‌ها انجام شود.

اما یکی دیگر از کارهایی که می‌تواند طول عمر فرش را بیشتر کند یادگیری و انجام روش صحیح جارو برقی کشیدن است. امروزه بسیاری از افراد این‌گونه تصور می‌کنند که جاروبرقی کشیدن روش و اصول خاصی ندارد؛ اما باید گفت که جارو کشیدن صحیح می‌توانید عمر مفید فرش را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنید.

برای این که بتوانید روش صحیح جارو برقی کشیدن را روی فرش‌های‌تان اعمال کنید ابتدا باید یک جاروبرقی مناسب تهیه نمایید؛ در غیر این صورت شما نخواهید توانست به صورت اصولی و استاندارد به جارو کشیدن فرش خود بپردازید. در این مقاله به روش صحیح جارو برقی کشیدن برای خواهیم پرداخت.

اصول جاروبرقی کشیدن

همان‌طور که در بخش‌ قبلی گفتیم اجرای روش صحیح جارو برقی کشیدن می‌تواند عمر مفید فرش را کم کند و آسیب ببیند. جارو برقی کشیدن صحیح به چند عامل مهم بستگی دارد:

  • نوع جارو برای هر فرش
  • جهت جارو کشیدن روی فرش
  • تعداد دفعات جارو کشیدن روی فرش

اگر به دنبال یادگیری جارو زدن اصولی فرش باشید باید به این سه نکته توجه کنید. نوع جارویی که برای جارو برقی کشیدن مورد استفاده قرار می‌دهید باید با نوع فرش هماهنگ باشد. برای مثال اگر فرشی در منزل‌تان دارید که میزان پرزدهی آن زیاد است باید از جاروبرقی‌هایی که برس دارند استفاده کنید تا بتوانید پرزهای فرش را جمع‌آوری نمایید.

دومین نکته‌‌ای که در روش صحیح جارو برقی کشیدن باید مورد توجه قرار دهید انتخاب جهت مناسب برای جارو کشیدن روی فرش است. احتمالا تاکنون اصطلاح «خواب فرش» به گوش‌تان خورده است؛ «خواب فرش» به جهت قرارگیری تاروپود فرش روی یکدیگر گفته می‌شود.

اگر می‌خواهید جارو زدن روی فرش‌تان را به شکل صحیح انجام دهید باید جهت خواب فرش را بررسی و پیدا کنید. برای این کار می‌توانید به راحتی دست‌تان را روی فرش بکشید و جهت خواب ان را مشخص نمایید. در جارو زدن صحیح جهت جارو کشیدن باید در راستای خواب فرش است. اگر جارو را در راستای خواب فرش نکشیم بر تاروپودهای فرش فشار وارد می‌شود و به مرور زمان فرش آسیب می‌بیند.

نکته سوم درمورد جارو برقی کشیدن اصولی این است که تعداد دفعاتی که اقدام به جاروبرقی کشیدن می‌کنید بهتر است در یک بازه زمانی خاصی باشد؛ برای مثال هفته‌ای یک بار. در ادامه مقاله درباره این موضوع بیشتر توضیح خواهیم داد.

روش صحیح جارو زدن فرش

در بخش قبلی توضیح دادیم که با انجام روش صحیح جارو برقی کشیدن می‌توانید از فرش خود به راحتی محافظت کنید؛ چرا که اینچنین بافت فرش حفظ می‌شود. به خاطر قیمت بالای انواع فرش کاملا طبیعی است که مردم به دنبال حفظ کیفیت و بافت فرش خود باشند که آسیب کمتری به آن وارد شود.

اما اگر رسیدگی مناسبی در جهت مراقبت از فرش‌ها اوجود نداشته باشد، در کمترین زمان ممکن باید به خرید فرش جدید فکر کنید؛ چرا که یکی از راه‌های افزایش طول عمر فرش با روش صحیح جارو برقی کشیدن میسر می‌شود. این روش را نباید روشی سخت و پیچیده در نظر گرفت و تنها کافی است نکات مربوط به آن را بشناسید تا بتوانید به راحتی این کار را انجام دهید. در بخش قبلی ۳ نکته مهم در روش صحیح جارو برقی کشیدن را مورد بررسی قرار دادیم و از اثر جارو کشیدن صحیح بر افزایش عمر فرش صحبت کردیم.

اما استفاده از روش صحیح جارو برقی کشیدن تنها سبب افزایش عمر فرش نمی‌شود؛ بلکه با انجام جارو کشیدن به صورت اصولی می‌توانید باکتر‌ها و حشراتی که داخل تاروپودهای فرش قرار دارند را از بین ببرید.

یکی از مواردی که برای جارو کشیدن اصولی مرود بررسی قرار گرفت بهترین زمان برای جاروبرقی کشیدن بود. جارو برقی کشیدن هر چه‌قدر هم که اصولی باشد بهتر است در بازه‌‌های زمانی‌ طولانی و در دفعات کم انجام شود؛ برای مثال هفته‌ای یک بار کافی است.

نکته دیگر استفاده از جاروبرقی‌های استاندارد است. طول دسته جاروبرقی باید متناسب با قد شما باشد؛ زیرا استفاده از جاروبرقی‌هایی که دسته خیلی کوتاه یا خیلی بلندی دارند، برای سلامتی افراد نیز مشکلات خاصی را به وجود می‌آورد. سعی کنید این از جاروبرقی‌های بی‌کیفیت و یا به صورت غیر اصولی استفاده نکنید. در صورتی که استفاده از جارو برقی به صورت مناسب انجام پذیرد علاوه‌بر حفظ کیفیت فرش باعث زیبایی و زدودن آلودگی‌های میکروبی فرش خواهد شد.

سوالات متداول در مورد جارو زدن فرش

اما سوالات متداولی که می‌تواند برای بسیاری از افراد در رابطه با جارو برقی کشیدن به وجود آید، سوالاتی از این قبیل موارد زیر است:

  • آیا جاروبرقی فرش را خراب میکند یا خیر؟ اگر به صورت اصولی از یک جاروبرقی باکیفیت استفاده کنید، جاروبرقی به هیچ عنوان به بافت فرش شما هیچ آسیبی وارد نمی‌کند.
  • جهت جارو کشیدن چگونه باید باشد؟ همانگونه که در این مقاله به آن اشاره شد بهتر است به جهت خواب پرز فرش توجه کنید و سپس به صورت عقب یا جلو و یا برعکس به جاروبرقی کشیدن مشغول شوید. توجه داشته باشید که از جارو کشیدن به صورت اریب خودداری کنید. زیرا بافت فرش شما با مشکل مواجه خواهد شد.
  • بهترین زمان را برای جاروبرقی کشیدن به چه زمانی اختصاص دارد؟ باتوجه به میزان رفت‌وآمد شما این بازه زمانی می‌تواند متغیر باشد. اما جارو کشیدن هفته‌ای یک‌بار باشد کافی است.
  • فرش‌هایی که پرز زیادی را تولید می‌کنند را چگونه باید جارو کرد؟ فرش‌هایی با پرزدهی بالا را باید با استفاده از برس مخصوص جارو برقی تمیز کرد. زیرا این برس می‌تواند در جمع کردن پرزهای فرش بسیار مفید باشد

سخن پایانی

حال که با روش صحیح جارو برقی کشیدن آشنا شده‌اید می‌توانید بهترین زمان و سایر تدابیر لازم را برای این کار در نظر بگیرید. اما چنانچه شما راهکار مناسب دیگری را در نظر دارید که در جارو کشیدن اصولی فرش موثر باشد می‌توانید نظر خود را با ما و دیگر کاربران نیز در میان بگذارید تا از راهکار شما نیز استفاده کنیم.