عمومیکسب و کار جدید

سایبان کولر باید از چه موادی ساخته شود؟ اجزای تشکیل دهنده ان

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده کولر آبی به عیب یابی و تعمیر بهتر این وسیله کمک می کند، به همین دلیل ما قصد داریم تا در ادامه این مطلب در خصوص قسمت های مختلف این دستگاه توضیحاتی را بیان کنیمتاریخچه استفاده از کولر آبی به زمان های بسیار قبل باز می گردد، ولی مصرف برق پایین و بازدهی بالای این وسیله باعث شده است که هنوز هم به عنوان یک دستگاه سرمایشی قابل اعتماد و محبوب مورد استفاده قرار بگیرد.همانطور که گفتیم آشنایی با قسمت های مختلف این وسیله به نگهداری بهتر و بسیار کمک کننده است.به عنوان مثال وقتی بدانیم موتور کولر آبی، به عنوان یکی از مهمترین اجزای این وسیله خود از چه قطعاتی ساخته شده است.

یا دانستن اینکه چه کارهایی می تواند طول عمر این وسیله حیاتی را افزایش دهد، خواه ناخواه بازدهی دستگاه افزایش یافته و نیاز به نیز کاهش پیدا می کند.لازم به ذکر است که اجزای مختلف کولر آبی به دو دسته کلی اجزای الکتریکی و اجزای مکانیکی تقسیم بندی می شوند.البته در این بین قطعاتی در کولر آبی به کار رفته اند، که جزو اجزای ثابت دستگاه می باشند.حال در ادامه این مطلب بیشتر در خصوص جزئیات متشکل هر بخش صبحت خواهیم کرد.

اجزای الکتریکی کولر آبی

یکی از مهمترین و اساسی ترین اجزای کولر آبی به قسمت های الکتریکی دستگاه مربوط می شوند، که با نیروی برق ورودی به آن ها اساساً کولر آبی روشن شده و مشغول کار می شود.یکی از با اهمیت ترین اجزای کولر آبی به موتور یا دینام این وسیله مربوط می شود، که مانند سایر وسایلی که با نیروی برق کار می کنند.

از موتور کولر آبی نیز به عنوان قلب تپنده دستگاه یاد می شود.سایز این وسیله در برابر سایز اجزای کولر آبی همانند پروانه آن بسیار کوچک بوده و در قدرت های متفاوت بین 0/25 تا 1 اسب بخار دسته بندی می شود.اندازه توان موتور کولر آبی به ظرفیت باد دهی کولر وابسته است. هر چه ظرفیت کولر آبی بیشتر باشد، قدرت اسب بخار موتور آن نیز در رنج بالاتری قرار می گیرد.تا حدی که در مکان هایی با متراژهای وسیع از موتور کولر آبی با قدرت 1/5 اسب بخار نیز به منظور تامین برق دستگاه استفاده می شود.

در قسمت ذیل ارتباط بین قدرت اسب بخار موتور کولر آبی و ظرفیت باد دهی آن را در قالب جدول برای شما ذکر کرده ایم:

قدرت اسب بخار موتور کولر آبی ظرفیت کولر آبی
یک چهارم اسب بخار 2500 – 3000 cfm
یک سوم اسب بخار 3500 – 4000 cfm
یک دوم اسب بخار 4500 – 5000 cfm
سه چهارم اسب بخار 7000 cfm

جدول رابطه بین ظرفیت کولر آبی و قدرت پمپ آب دستگاه این وسیله در دو حالت دور تند و دور کند می تواند در دستگاه راه اندازی شود که عامل راه اندازی آن خازن می باشد.بنابراین یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده موتور کولر آبی به خازن آن مربوط می شود، که در کنار سیم پیچ راه انداز دور تند (1500 دور در دقیقه) و دور کند (1000 دور در دقیقه) باعث روشن شدن موتور دستگاه می شود.همچنین کلید گریز مرکز نیز جزو اجزای دینام کولر آبی بوده و بر روی بدنه آن طوری قرار گرفته است، که کابل های برق ورودی و خروجی به آن متصل شده اند.نقش موتور کولر آبی در این وسیله تامین نیروی الکتریکی مورد نیاز برای راه اندازی دستگاه است.

What materials should the cooler canopy be made of? Its components

موتور کولر آبی به پولی کوچک کولر متصل شده و از طریق تسمه پروانه و پولی بزرگ متصله به پروانه دستگاه سبب چرخش آن و در نهایت تولید باد می شود.شما می توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع موتور کولر آبی و همچنین آشنایی با مشکلات رایج در موتور کولر آبی و نحوه تعمیر آن به مطلب مراجعه کنید.از آنجا که خشک کار کردن موتور کولر آبی سبب تولید اصطکاک در این وسیله شده و چرخش پولی و تسمه پروانه را با مشکل مواجه می کند، می تواند در روان کار کردن این قطعه موثر باشد.

هرچند اگر سیم پیچی موتور کولر آبی بسوزد، راهی جز تعویض آن باقی نمی ماند.مهمترین نکته ای که باید برای خرید موتور کولر آبی مد نظر قرار دهید این است، که از موتور کولر آبی هم سایز و متناسب با نمونه قبلی در دستگاه استفاده کنید. قبل از اقدام به خرید موتور کولر آبی مطلب را از دست ندهید.یکی دیگر از اجزای داخلی کولر آبی به پمپ آب دستگاه مربوط می شود، که از لحاظ اهمیت نقش آن در وسیله هم رده موتور کولر آبی است.این وسیله در داخل محفظه توری شکل در داخل کفی یا تشتک کولر قرار گرفته است.

پمپ آب کولر آبی آب درون کفی را مکش کرده و از طریق سیستم های پخش کننده آب بر روی پدهای سلولزی و یا پوشال های کولر آبی هدایت کند.اجزای پمپ آب کولر آبی نیز همانند سایر پمپ های آب از دو بخش جداگانه الکتریکی و مکانیکی پمپ تشکیل شده است.قسمت هایی از جمله پایه اصلی پمپ، پروانه، کفی پمپ، کلاهک پمپ و خروجی شلنگ پمپ از جمله اجزای مکانیکی پمپ آب کولر آبی می باشند. تمام این بخش ها برای مکش آب درون تشتک کولر آبی و انتقال آن به سیستم تقسیم کننده آب در دستگاه همکاری می کنند.

مهمترین نکته ای که باید در هنگام نصب و راه اندازی پمپ آب کولر آبی مد نظر قرار دهید این است، که قسمت الکتریکی یا همان سیم پیچی موتور پمپ آب کولر آبی در معرض ورود آب نباشد.در غیر این صورت دور از انتظار نیست.به همین دلیل است که از کلاهک پمپ آب بر روی این قطعه به منظور جلوگیری از ورود آب به بخش الکتریکی آن استفاده شده است.توجه داشته باشید که جذب رسوبات در این قطعه به دلیل ارتباط مستقیم با آب بسیار بالا است.

در نتیجه کمک شایانی به دفع رسوبات در این قطعه داشته و از فرسوده شدن سریع هنگام پمپ جلوگیری می کند.چنانچه کولر آبی باد گرم می زند، می توان نشانه ای از خشک بودن پوشال ها و یا پدهای سلولزی کولر آبی باشد، که این مسئله با عدم کار کرد صحیح پمپ آب کولر آبی ارتباط مستقیم دارد.در نتیجه باید برای عیب یابی و تعمیر پمپ آب کولر آبی اقدام شود تا فشار بیش از حد به دستگاه وارد نشود.

در صورتی که به هر دلیلی نیاز به تهیه پمپ آب کولر آبی دارید، مطالعه مطلب می تواند در این زمینه به شما کمک کند.جعبه تقسیم برق کولر آبی قسمتی از بخش الکتریکی دستگاه است، که برق منبع به آن وارد شده و از طریق آن به سایر قطعات الکتریکی از جمله موتور و پمپ آب کولر آبی منتقل می شود.نکات مهمی که باید در مورد جعبه تقسیم برق کولر آبی مد نظر قرار دهید، یکی قرار دادن آن در محلی خشک و به دور از آب و دیگری بررسی اتصالات سیم های برق موجود در این جعبه است.

اجزای مکانیکی کولر آبی

بعد از بررسی اجزای الکتریکی کولر آبی نوبت به آشنایی با اجزای مکانیکی این وسیله می رسد.از جمله اجزای مکانیکی کولر آبی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:کولر آبی به طور کلی دارای دو عدد پولی می باشد، یکی از آن ها به موتور کولر و دیگری به پروانه متصل شده است.پولی موتور توسط تسمه پروانه اتصال بین موتور و پروانه را برقرار می کند. چنانچه مشکلی در پولی موتور رخ دهد، هیچ راهی جز تعویض آن باقی نمی ماند.

برای این منظور می توان با استفاده از آچار آلن پیچ نگه دارنده پولی را باز کرده و با نمونه مشابه و هم سایز تعویض شود.اگر قصد تهیه آچار آلن را دارید، به شما توصیه می کنیم قبل از اقدام به خرید را از دست ندهدی.به خاطر داشته باشید چنانچه سایز پولی متناسب دستگاه نباشد، فشار بیش از حد به موتور وارد کرده و در ورند کار دستگاه تاثیر منفی می گذارد.بنابراین بهترین کار این است که در هنگام نمونه قبلی را همراه داشته باشید و سپس به لینک مراجعه کنید.

یاتاقان های شافت یا محور کولر آبی قطعات فلزی و دایره ای شکلی هستند، که سبب حرکت روان محور در پروانه کولر آبی و چرخش راحت آن می شوند.یاتاقان های کولر آبی بستگی به مدل دستگاه دارای قطرهای متفاوت بین 25 تا 88 میلی متر هستند.با توجه به اینکه محور پروانه دائماً بر روی یاتاقان ها می چرخد، چنانچه یاتاقان دچار مشکل شود، و لرزه های زیادی ایجاد می کند.بعضی مواقع با انجام مشکل رفع می شود، اما چناچه این قطعه بیش از حد سابیده شده باشد، تنها باید برای تعویض  اقدام شود.

همانطور که گفتیم، پولی دیگر که سایز بزرگتری نسبت به پولی موتور دارد، به پروانه حلزونی کولر متصل شده و در محلی پایین تر از پولی موتور در داخل محفظه قرار می گیرد.و اما یکی از مهمترین قطعات مکانیکی کولر آبی پروانه دستگاه می باشد، دلیل اهمیت این قطعه در چرخش آن و تولید مداوم باد خنک در وسیله است.یکی از مشکلات رایجی که ممکن است برای پروانه کولر رخ دهد، تاب برداشتن پره های آن می باشد.

این مسئله خود را با علائمی همچون لرزه های زیاد و صداهای بلند در دستگاه نشان می دهد. در چنین شرایط هیچ راهی جز  نیست. برایروی لینک مورد نظر بزنید.تسمه پروانه کولر آبی از جمله اجزای مکانیکی و بسیار مهم در دستگاه به شمار می آید. این قطعه از یک طرف به پولی موتور و از طرف دیگر به پولی پروانه متصل شده است.

در واقع تسمه پروانه سبب انتقال انرژی حرکتی موتور به پروانه کولر می شود. مهمترین اصل در هنگام بررسی تسمه پروانه کولر آبی اندازه گیری میزان کشش این قطعه است.به صورتی که نباید بیش از حد در حالت کش و یا شل نصب شود، در غیر این صورت لرزه های دستگاه در هنگام کار کردن بسیار زیاد خواهد شد. اگر تسمه کولر آبی شما پوسیده شده می توانید با مراجعه به لینک این قطعه را تهیه و تعویض کنید.

اجزای ثابت کولر آبی

اجزای ثابت کولر آبی قسمت هایی از دستگاه هستند، که هیچ حرکت مکانیکی نداشته و جزو قطعات الکتریکی نیز نیستند.از جمله آن ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

شیر تخلیه و لوله سرزیر کولر آبی

شیر تخلیه کولر آبی در واقع شیر ساده و پلاستیکی شکل است که بر روی تشتک کولر نصب شده  است.از طریق باز کردن این شیر می توان بر اساس آب داخل تشتک را برای مواقعی همچون آماده کردن کولر برای فصل زمستان تخلیه کرد.علاوه بر این چنانچه کولر بوی بد می دهد، عامل را می توان در تجمع بیش از حد رسوبات در کفی دستگاه دانست.

در این حالت با باز کردن شیر تخلیه و اقدام به شستشوی کفی می شود را از بین برد.هدف از قرار دادن لوله سرریز کولر آبی این است که چنانچه تشتک کولر بیش از اندازه از آب پر شود، آب اضافی از این لوله تخلیه شود تا کاربر متوجه خرابی شیر شناور و آبگیری بیش از حد کولر شود.شیر شناور کولر آبی در داخل تشتک دستگاه به منظور تنظیم ارتفاع آب تعبیه شده است. عملکرد شیر شناور کاملاً شبیه به  است.

به این صورت که وقتی شیر آب گیری کولر را باز می کنیم، شیر شناور سطح آب را اندازه می گیرد.به محض اینکه این سطح به اندازه استاندارد و برسد، به طور خودکار جریان آب را در کولر آبی قطع می کند.چنانچه شیر شناور کولر آبی جریان آب ورودی به دستگاه را در زمان مناسب آن قطع نکند، به این معنی است که این قطعه خراب شده است.خوشبختانه این قطعه جزو اجزای قابل تعویض بوده و می توان به راحتی برای تعویض آن اقدام کرد. در صورت نیاز به تعویض شناور به لینک سر بزنید.

سایبان برقی سایبانی است که با موتور الکتریکی باز و بسته می شود.آنها راهی راحت و کارآمد برای ایجاد سایه در پاسیو، عرشه یا حیاط شما هستند. سایبان های برقی را می توان با یک دکمه یا ریموت کنترل کار کرد.سایبان های برقی در انواع مختلفی عرضه می شوند.از سبک ها و مواد برای انتخاب، بنابراین می توانید یکی را پیدا کنید که کاملاً با نیازهای شما مطابقت داشته باشد.