عمومیکسب و کار جدید

سبک های رهبری مربیگری

چه شده است ? رهبری تحول عظیمی ایجاد می کند زیرا تعداد افرادی که کار را ترک می کنند و افرادی که مشغول به کار هستند به طور تصاعدی در حال افزایش است و همچنین مشارکت نسل های جوان تر مانند Gen Y و Z در بازار کار افزایش می یابد. همانطور که این نسل پر جنب و جوش و پویا دیدگاه ها، ارزش ها و انتظارات منحصر به فرد خود را مطرح می کنند، مفاهیم سنتی رهبری به چالش کشیده شده و دوباره تعریف می شوند. آنها به رهبرانی نیاز دارند که مایل به توانمندسازی کارکنان، پرورش استعداد آنها و برانگیختن حس هدف باشند، بنابراین، ترجیح سبک رهبری مربیگری به طور فزاینده ای آشکار می شود.

چطور شیوه های درست رهبری مدیریت محصول را انتخاب کنیم؟ - جامعه طراحان UI/UX

به ما بپیوندید تا در آینده رهبری قدم برداریم، جایی که مربیگری راه را برای موفقیت هموار می کند. بیایید بررسی کنیم که سبک رهبری کوچینگ چیست، چگونه تفاوت ایجاد می کند و نکاتی برای تبدیل شدن به یک رهبر کوچینگ خوب.

با توجه به پیچیدگی های مختلف در علم ریاضیات در سال های اخیر سعی شده است تا به شیوه های بسیار ساده ریاضی در دوره های پایه و سنین کم آموزش داده شود تا این سادگی سبب درک بهتر موضوعات گوناگون در حوزه ریاضیات شود. یکی از دوره های مهم و کاربردی در این زمینه دوره آموزش مربیگری مای مث می باشد

سبک رهبری مربیگری رویکردی است که در آن رهبران به طور فعال اعضای تیم خود را درگیر می کنند و به آنها قدرت می دهند تا پتانسیل خود را به حداکثر برسانند. رهبرانی که سبک مربیگری را اتخاذ می کنند، به جای اینکه صرفاً دستور دهند یا هدایت کنند، به عنوان مربی عمل می کنند و افراد را برای تعیین و رسیدن به اهدافشان راهنمایی می کنند. به بهترین وجه در کتاب دانیل گلمن با 5 سبک رهبری دیگر توضیح داده شده است.

مزایا و معایب سبک رهبری کوچینگ چیست؟

مزایای سبک رهبری مربیگری و معایب آن به شرح زیر است:

6 سبک مربیگری در رهبری و مثالها

رهبران کارآمد این توانایی را دارند که سبک مربیگری خود را بر اساس شرایط و افرادی که با آنها کار می کنند، به صورت انعطاف پذیر وفق دهند. بنابراین، رهبران ممکن است از سبک های مختلف مربیگری در رهبری استفاده کنند تا سطح مناسبی از حمایت و چالش را بر اساس نیازهای توسعه ای تیم خود ارائه دهند. و در اینجا 6 متداول ترین سبک های مربیگری رهبری و نمونه هایی آورده شده است.

سبک رهبری دموکراتیک کوچینگ

این یک رویکرد مشارکتی است که در آن رهبران اعضای تیم را در فرآیندهای تصمیم گیری، تعیین هدف و حل مسئله مشارکت می دهند. بر همکاری، ارتباطات باز و مالکیت مشترک نتایج تأکید دارد.به عنوان مثال، استیو کر، که به خاطر رهبری حمایتی خود مشهور است، سیاست درهای باز، استقبال از پیشنهادات، بازخوردها و ارتباط مداوم تیم را حفظ می کند.

رهبران زمانی به سبک دستوری و مقتدرانه برخورد می کنند که می خواهند کنترل کامل خود را حفظ کنند و بدون مشورت یا در نظر گرفتن نظرات آنها وظایف و مسئولیت ها را به اعضای تیم محول کنند. آنها بر اساس قضاوت و تخصص خود تصمیم می گیرند، بدون اینکه به دنبال نظرات یا بازخورد تیم باشند.

یک مثال خوب این است که در طول جلسات تیم، رهبر تمایل دارد بر بحث ها مسلط شود و مکالمه را به سمتی هدایت می کند که با ایده ها و ترجیحات خود هماهنگ شود.این سبک بر رفاه و رشد کلی افراد با در نظر گرفتن جنبه های شخصی، حرفه ای و عاطفی آنها تمرکز دارد. اولویت آنها تأکید بر تعادل کار و زندگی، رضایت شخصی و ایجاد یک فرهنگ مثبت و فراگیر است.

به عنوان مثال، رهبر تلاش می کند تا از اهداف حرفه ای اعضای تیم خود حمایت کند و در عین حال ابتکارات بهداشت روانی را ارتقا دهد و شیوه های مراقبت از خود را تشویق کند.

سبک مربیگری ذهن آگاهانه رهبری

اگر رهبر بر این ویژگی ها تأکید کند: خودآگاهی، حضور و شفقت در تعاملات رهبری، احتمالاً از رهبری مربیگری آگاهانه پیروی می کند.به عنوان مثال، هنگامی که درگیری در تیم ایجاد می شود، رهبر آرام می ماند و گفتگوی باز را تشویق می کند و فضای امنی برای اعضای تیم ایجاد می کند تا نگرانی های خود را بیان کنند.

بر اساس این ایده ساخته شده است که یک کاناپه مسئولیت گروهی از افراد را به طور همزمان بر عهده دارد و بر رشد جمعی، همکاری و حمایت متقابل تمرکز دارد. آنها یک محیط یادگیری را ترویج می کنند که در آن افراد از دیدگاه ها و چالش های یکدیگر یاد می گیرند.

شما می توانید نمونه خوبی از یک رهبر کوچینگ گروهی را در یک آژانس بازاریابی بیابید. رهبر احتمالاً جلسات مربیگری گروهی منظمی را برگزار می کند که در آن اعضای تیم abacus گرد هم می آیند تا در مورد روندهای صنعت بحث کنند، استراتژی های موفق را به اشتراک بگذارند و چالش های مشترک را حل کنند.

سبک مربیگری تحول آفرین رهبری

این سبک بر الهام بخشیدن و توانمندسازی اعضای تیم برای دستیابی به پتانسیل کامل خود تمرکز دارد. رهبرانی که از سبک کوچینگ تحول آفرین استفاده می کنند، تیم خود را از طریق بینش، تشویق و ایجاد حس هدف تحریک می کنند. آنها فرهنگ رشد و توسعه را پرورش می دهند و افراد را تشویق می کنند تا فراتر از محدودیت های درک شده خود حرکت کنند. به عنوان مثال، سبک رهبری تد لاسو با یک سبک ثابت و پایدار رهبری مثبت، مبتنی بر خانه و انسان محور همراه است.

7 مرحله سبک رهبری مربیگری

اگرچه رهبران کوچینگ معمولا رویکرد خود را بر اساس فرد، موقعیت و نتایج دلخواه تنظیم می‌کنند، اما اصول و فرآیندهای مشترکی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. در اینجا توضیحی در مورد هر مرحله آورده شده است:

اولین چیزی که هر رهبر باید به آن توجه زیادی داشته باشد رفتار، عملکرد و تعاملات هر یک از اعضای تیم است. سعی کنید نقاط قوت، زمینه های بهبود، و هر الگو یا مسئله ای را که ممکن است در اولین جلسات کارکنان یا در طول کار تیمی ایجاد شود، مشاهده کنید. این مرحله شامل جمع آوری داده ها و اطلاعات عینی برای اطلاع رسانی به فرآیند کوچینگ است.

رسیدن به مرحله دوم عملی برای تجزیه و تحلیل تمام داده های مربوطه از مرحله قبل است. این مرحله شامل ارزیابی عملکرد فردی و تیمی، شناسایی نقاط قوت و زمینه های بهبود، و درک هر گونه چالش یا مانعی است که ممکن است وجود داشته باشد.

برای یک سبک مربیگری مؤثر رهبری، ارائه بازخوردهای سازنده و مشخص به طور منظم به اعضای تیم بر اساس مشاهدات انجام شده بسیار مهم است. یک نکته خوب، تمرکز بر جنبه های مثبت و زمینه های بهبود، ارائه بازخورد به موقع و محترمانه است. از مهارت های گوش دادن فعال استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که اعضای تیم احساس می کنند شنیده شده و درک می شوند. تخفیف دوره های پویا ابتکار صداقت از تابستان شروع می شود.

پس از تعیین اهداف، رهبر به فرد در ایجاد یک برنامه عمل کمک می کند. این طرح گام ها و راهبردهای خاصی را که فرد برای رسیدن به اهداف خود برمی دارد، ترسیم می کند. ممکن است شامل فعالیت‌های مهارت‌سازی، فرصت‌های یادگیری یا تغییرات رفتاری باشد. در سرتاسر سبک کوچینگ فرآیند رهبری، رهبر پیشرفت و دستاوردهای فرد را تصدیق و تجلیل می کند. شناخت پیشرفت ها باعث افزایش انگیزه، ایجاد اعتماد به نفس و تقویت رفتارهای مثبت می شود.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.