علمی و پزشکیکسب و کار جدید

سفتی صورت بعد از تزریق چربی

به صورت یکی از موثرترین راهکارهایی است که جهت زیبایی و جوانسازی چهره افراد انجام می‌شود. این روش یکی از متدهای کم تهاجم زیبایی بوده و در صورت انجام اصولی آن در یک معتبر توسط پزشک متخصص در این زمینه عارضه جانبی و مشکلی جدی برای بیماران ایجاد نخواهد شد. با این حال برخی از افراد می‌توانند با مشکلاتی مثل کبودی صورت، احساس درد و مواردی از این قبیل روبرو شوند و نمیدانند تزریق چربی به صورت چقدر ماندگاری دارد ؟ اما یکی از مشکلات شایع در این زمینه گلوله شدن چربی تزریق شده است. از آنجایی که این موضوع می‌تواند باعث ناراحتی بیماران گردد در این مقاله قصد داریم تا علت سفت شدن چربی تزریق شده به صورت را مورد بررسی قرار دهیم.

علت سفت شدن چربی تزریق شده

در واقع تزریق چربی به صورت در مقایسه با سایر روش‌های زیبایی عوارض بسیار کمتری را به دنبال داشته و مشکلات کمتری را برای فرد پس از تزریق چربی ایجاد می‌کند. برخی از این عوارض شامل قرمزی، تورم و کبودی خفیف هستند که عوارضی کوتاه مدت بوده و پس از گذشت دوره‌ای کوتاه از بین خواهند رفت. از دیگر عوارض تزریق چربی گلوله شدن است که ممکن است در اثر عوامل متعددی رخ بدهد. شما میتوانید فیلم تزریق چربی به صورت را مشاهده کنید و از نکاتی که باعث می شود مراقبت بهتری پس از تزریق خود داشته باشید، استفاده کنید.

نشانه‌های سفت شدن و گلوله شدن چربی تزریق شده

از جمله علائمی که نشان می‌دهند چربی تزریق شده دچار گلوله و سفت شدگی شده است می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. احساس وجود یک توده سفت یا انعطاف پذیر در ناحیه تحت درمان پس از انتقال چربی. این حالت معمولا پس از یک روز گذشت از تزریق همزمان با شروع ماساژها دیده می‌شود.
  2. وجود قرمزی در اطراف توده چربی
  3. کبودی خفیف اطراف توده چربی گلوله شده

در شرایطی که گلوله‌ها به هیچ نحوی از بین نروند، تخلیه چربی سفت شده توسط پزشک بهترین راهکار برای فرد خواهد بود.

عوامل موثر بر تشدید گلوله شدن چربی تزریق شده

یکی از عوارض محتمل بعد از پیوند چربی، گلوله شدن یا سفتی صورت بعد از تزریق چربی می‌باشد که بعد از مدتی از بین می‌رود. این عارضه می‌تواند در اثر عوامل مختلفی رخ بدهد که مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. اولین و مهمترین عامل در این امر، ناکافی بودن تجربه پزشکی است که اقدام به پیوند چربی نموده. عدم مهارت کافی در حین انتقال چربی به اجزای مختلف بدن (مانند صورت، سینه‌ها، باسن و …) گاهی اوقات می‌تواند باعث مرگ سلول‌های چربی به دلیل کمبود اکسیژن و خون شود؛ این سخت شدن چربی “نکروز چربی” نامیده می‌شود. حین این اتفاق سلول‌های چربی پیوند زده شده زنده نمی‌مانند و در نهایت بافت اسکار را تشکیل می‌دهند که منجر به سفت و گلوله شدن چربی می‌شود.
  2. از دیگر عوامل مهمی که موجب سفتی صورت بعد از تزریق چربی می‌گردد باید به عدم ماساژ مداوم و اصولی اشاره نمود. تمام پزشکان توصیه می‌کنند که محل تحت تزریق را در طول روز به آرامی ماساژ دهید تا از گلوله شدن چربی در زیر پوست جلوگیری شود.
  3. تزریق بیش از حد چربی نیز از جمله موارد دیگری است که می‌تواند منجر به نکروز چربی بعد از تزریق چربی شود. یک پزشک مجرب همیشه پتانسیل بافت و پوست زیباجویان در تحمل چربی را در نظر خواهد گرفت و به این روش از سفتی چربی بصورت حداکثری جلوگیری می‌کند.

علت گلوله شدن چربی تزریق شده به صورت چیست؟

به منظور بیان علت گلوله شدن چربی پس از انتقال چربی لازم است که ابتدا نحوه‌ عملکرد انتقال چربی را به طور مختصر بیان کنیم. برای تزریق چربی از چربی‌های اضافه‌ بدن فرد استفاده می‌شود. بدین صورت که با مشورت پزشک معالج، ناحیه‌ای که قرار است چربی‌ها از آن‌ها برداشته شود یعنی منطقه‌ اهدا‌کننده، مشخص شده و با استفاده از ابزاری به نام کانولا این چربی‌ها از بدن فرد خارج می‌شوند.

پس از این مرحله در تزریق چربی لازم است که چربی‌های استخراج شده در دستگاه سانتریفیوژ قرار گیرند تا مواد مضر و مایعات بدن از آن خارج شوند. در صورتی که منطقه‌ مناسبی برای برداشت چربی‌ها انتخاب نشود و سلول‌های چربی ناسالم باشند، ممکن است که سبب گلوله شدن چربی تزریق شده به صورت گردد.

در ضمن مرحله‌ای که چربی‌ها در دستگاه قرار می‌گیرند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که اگر مواد مضر از چربی‌های استخراج شده جدا نشوند، ممکن است سبب ایجاد گلوله در منطقه‌ تحت تزریق چربی شود. علاوه بر همه‌ مواردی که بیان شد، میزان مهارت و تجربه‌ پزشک معالج شما تاثیر بسزایی در گلوله شدن چربی‌ های تزریق شده دارد.

در صورتی که پزشک شما از تخصص لازم برخوردار نبوده و در این زمینه آموزش‌های لازم را ندیده باشد ممکن است که برای شما مشکلات و مسائل جدی را به دنبال داشته باشد. همچنین میزان چربی که در یک جلسه‌ تزریق چربی به فرد تزریق می‌شود نیز عامل مهمی در گلوله شدن پس از تزریق چربی است.

آیا در همه روش های تزریق چربی به صورت گلوله شدن چربی مشاهده می شود؟

بسیاری از افراد تمایل دارند که بدانند آیا در تمامی روش های تزریق چربی عارضه‌ گلوله شدن وجود خواهد داشت یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم که گلوله شدن چربی به عوامل مختلفی وابسته است. در صورتی که پزشک شما از مهارت لازم در تزریق چربی برخوردار باشد احتمال به وجود آمدن گلوله‌های چربی به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. در ضمن لازم است که شما نیز از تزریق چربی انتظارات معقولی داشته باشید چرا که اگر انتقال چربی در صورتی که با حجم زیاد صورت گیرد ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد.

در صورتی که تمایل دارید حجم بیشتری از چربی به صورت شما انتقال یابد، لازم است که این فرآیند طی چندین مرحله و در دو با چند جلسه صورت گیرد تا عوارضی مانند گلوله شدن را به همراه نداشته باشد. در ضمن باید بدانید که گلوله شدن پس از تزریق چربی در مناطقی مانند زیر چشم بیشتر است و لازم است که پزشک معالج در هنگام انتقال چربی به این ناحیه دقت بیشتری را بکار ببرد.

درمان سفت شدن چربی تزریق شده

پس از تزریق چربی لازم است که فرد یک سری از مراقبت‌ها را انجام دهد تا از بروز مشکلاتی مانند گلوله شدن چربی تزریق شده به صورت پیشگیری کند:

  1. به طور کلی توصیه می‌شود که بعد از تزریق چربی از وارد کردن فشار زیاد به این ناحیه خودداری کنید چرا که این روش سبب حرکت چربی‌ها و در نتیجه به وجود آمدن ناهمواری بر سطح صورت می‌شود.
  2. همچنین لازم است که پس از انتقال چربی از قرارگرفتن در معرض نور خورشید به صورت طولانی مدت پرهیز کنید؛ زیرا گرما و نور خورشید ممکن است که سبب تغییر ساختار سلول‌های چربی شده و عوارضی را برای شما به همراه داشته باشد.
  3. پس از ترانسفر چربی لازم است که در هنگام خوابیدن احتیاط‌های لازم را عمل آورده و بر روی صورت خود نخوابید.

در صورتی که با انجام این مراقبت‌ها پس از تزریق چربی باز هم با گلوله‌ها و یا ناهمواری بر سطح پوست مواجه شدید بهتر است که به پزشک معالج خود مراجعه نموده و از او در این زمینه پس از انتقال چربی مشورت بخواهید. البته نکته لازم به ذکر این است که در هنگام اجرای کار مقدار چربی انتقالی کمی بیشتر از حد نیاز خواهد بود چون بخشی از چربی توسط بدن جذب می‌شود لذا پف و گلوله‌های چربی بعد از یک هفته از بین خواهند رفت اما در صورتی که پس از گذشت یک هفته از تزریق چربی همچنان گلوله‌ها بر روی صورت شما وجود داشت می‌توانید به صورت ملایم به ماساژ این ناحیه پرداخته و با انجام حرکات دورانی به کاهش این گلوله‌ها کمک کنید.

آیا گلوله های مشاهده شده چربی تزریق شده به صورت قابل رفع خواهد بود؟

در واقع پس از تزریق چربی ممکن است که عوارض مختلفی خود را نشان دهند که معمولا این عوارض کوتاه مدت هستند و طی دوره ۷ الی ۱۵ روزه از بین خواهند رفت. در بسیاری از مراکز زیبایی معتبر پیش از تزریق چربی، یک جلسه‌ مشاوره برگزار می‌شود که در این جلسه پزشک و یا پرستار به شما نکاتی را که باید پس از انتقال چربی رعایت کنید به طور کامل شرح می‌دهد. در صورتی که این نکات رعایت شوند عمل شما به مشکلی بر نخواهد خورد. اگر در ناحیه‌ای که تزریق چربی صورت گرفته است گلوله‌هایی ایجاد شد جای نگرانی وجود ندارد چرا که این گلوله‌ها با ماساژ دادن این ناحیه به طور منظم برطرف می‌شوند.

در ضمن در صورتی که گلوله‌های ایجاد شده با گذشت زمان و انجام حرکات ماساژ برطرف نشدند، فرد می‌تواند مجددا به کلینیک زیبایی مراجعه کرده و نسبت به ترمیم و از بین بردن نواقص موجود اقدام نماید. در نهایت می‌توان بیان کرد که تزریق چربی در صورتی که توسط پزشکی حاذق صورت گیرد با مشکلی مواجه نخواهد شد. شما می‌توانید در مورد پزشک معالج خود از قبل تحقیق کرده و از او درخواست نمونه کار بکنید تا نهایتا اطمینان یابید که پزشک شما از مهارت کافی در این زمینه برخوردار است. در ضمن این نکته را نیز باید یادآوری کنیم که تزریق چربی بر روی افراد مختلف با پاسخ‌های متنوعی همراه خواهد بود که طبق تحقیقات به عمل آمده مشخص شده  است اکثر تزریق چربی با رضایت افراد همراه بوده است.

متأسفانه باید این واقعیت را بپذیریم که اگر متخصص نتواند میزان چربی مورد نیاز برای تزریق را به درستی تشخیص دهد و در نتیجه تزریق چربی به مقدار بسیار زیاد در ناحیه مورد نظر انجام گیرد، به دلیل اینکه مشکلاتی را برای خون‌رسانی در بافت هدف به همراه خواهد داشت، شما با مسأله کیست چربی یا توده چربی در این قسمت از صورت مواجه خواهید شد. البته نوع سرنگ مورد استفاده برای تزریق چربی و حتی روش تزریق نیز بسیار مهم است.

یعنی اگر متخصص از سرنگ‌های بسیار ریز و از نانوفت برای تزریق چربی استفاده کرده باشد، احتمال تشکیل کیست چربی بعد از انتقال چربی بسیار پایین می‌آید. اما به هر حال در صورتی که دچار این مشکل شدید، متخصص باید بررسی کند که این کیست تا چه اندازه بزرگ است. گاهی اوقات با روش ماساژ درمانی می‌توان چربی‌های تجمع یافته در بافت هدف را به طور کامل پخش کرد و در نتیجه یک بافت همگن و یکنواخت به دست می‌آید. اما متأسفانه در بررخی موارد برای درمان کیست چربی بعد از ترانسفر چربی، راهی جز تخلیه چربی باقی نمی‌ماند.