بین المللکسب و کار جدید

شرکت های ترخیص کالا در گمرک فرودگاه امام خمینی که باید بشناسید

ترخیص بار از گمرک فرودگاهی شامل قوانین و مقررات خاصی می‌شود. قوانین ترخیص بار از گمرک فرودگاه در هر کشور متفاوت است و بر اساس قوانین کلی کشور تعیین می‌گردد. در ایران گمرک امام خمینی معروف‌ترین گمرک واردات و صادرات هوایی است. نزدیکی به تهران و امکان استفاده از خطوط هوایی و زمینی برای ادامه‌ی مراحل حمل باعث محبوبیت این گمرک شده است. بیش از 90 درصد واردات هوایی کشور از طریق فرودگاه امام‌ خمینی انجام می‌شود. این فرودگاه در اتوبان تهران – قم واقع شده و تنها 30 کیلومتر با تهران فاصله دارد. استفاده از سیستم‌های ترخیص مکانیزه، سرعت بالای ترخیص و نزدیکی به تهران از عواملی است که باعث شده بازرگانان ترخیص کالا در فرودگاه امام خمینی را به دیگر گمرک‌های کشور ترجیح دهند.

مراحل و مدارک ترخیص بار از گمرک فرودگاهی کدامند؟

قوانین و مقررات مخصوص به‌خود را دارد. از طرفی دیگر علاوه بر قوانین کلی حمل بار هوایی، هر کالایی نیز دارای مقررات و شرایطی منحصر به‌فرد است. بخشی از این قوانین مربوط به ترخیص بار از گمرک فرودگاهی بوده و اطلاع داشتن از آن‌ها برای هر بازرگانی ضروری است.البته با توجه به پیچیدگی و تخصصی بودن پروسۀ ترخیص کالا، نیاز است قبل از هر اقدامی با افراد متخصص و حرفه‌ای در این زمینه مشورت کرده و باتوجه به راهنمایی‌های کارشناسان اقدام به ترخیص کالا کنید. شرکت بازرگانی آستریا با داشتن کادری مجرب و با سابقه اطلاعات کافی و لازم را در این حوزه داشته و آمادگی هرگونه خدمت‌رسانی به شما را دارد.در ادامه مدارک و اسنادی را که برای ترخیص بار از گمرک فرودگاهی نیاز دارید، ذکر می‌کنیم.

مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک هوایی

اسناد و مدارکی که برای ترخیص کالا از گمرک فرودگاهی نیاز است، مانند مدارک لازم برای ترخیص از سایر روش‌های حمل‌ونقل است. مهمترین مدرک برای ترخیص کالا در هر روشی بارنامه است. بارنامه در واقع سند مالکیت کالا بوده و در آن اطلاعات کلی کالا، خریدار و فروشنده ذکر می‌شود. از دیگر  برای ترخیص کالا می‌توان به اسناد زیر اشاره کرد: بازدید از اداره گمرک فرودگاه امام خمینی باید با رعایت دستورالعمل‌ها و قوانین مربوطه صورت گیرد.مراحل ترخیص بار از گمرک فرودگاهی:همانطور که گفتیم فرایند ترخیص کالا از گمرک پیچیده و زمان‌بر است. اگر بدون داشتن اطلاعات و مدارک کافی برای ترخیص اقدام کنید، دچار سردرگمی شده و چه بسا که در دور باطل رفت‌وآمد به گمرک گرفتار شوید. پس راهنمایی گرفتن و مشورت با شرکت‌های حمل‌ونقل و متخصصین در این زمینه قبل از شروع فرآیند بسیار ضروری است.

اما برای داشتن یک شمای کلی مراحل آن را برای شما ذکر می‌کنیم.معنای مسیرهای گمرکی چیست؟برای ترخیص کالا از گمرک سه مسیر تعیین می‌شود. که باتوجه به این مسیر، مراحل بعدی ترخیص کالا تعیین می‌شود.مسیر سبز: زمانی این مسیر را برای روند ترخیص تعیین می‌کنند که هزینه‌ها به‌طور کامل و مستقیم پرداخت شده است. در این مسیر به ارزیابی و کارشناسی بار نیازی نبوده و مرحلۀ بعدی صندوق است.مسیر زرد: در این مسیر بررسی انجام شده و پس از ارزیابی به صندوق ارجاع داده می شود.مسیر قرمز: با تعیین مسیر قرمز به انجام کامل تشریفات گمرکی نیاز است و باید ارزیابی و کنترل کالا به‌صورت فیزیکی انجام شود. سپس با اخذ مجوزهای لازم و بررسی ارزش کالا به صندوق فرستاده می‌شود.

چه کالاهایی را می‌توان از از گمرک فرودگاهی ترخیص کرد؟در حالت کلی کالاها برای ترخیص از گمرکات کشور به سه دسته تقسیم می‌شوند. این دسته‌ها شامل کالاهای مجاز، کالاهای مشروط وکالاهای ممنوع هستند و برای همۀ روش‌های حمل‌ونقل زمینی، دریایی و هوایی اعمال می‌شود.کالاهای مجاز: به کالاهایی گفته می‌شود که برای واردات آزاد هستند و بدون مانع از گمرک کشور ترخیص می‌شوند.کالاهای مشروط: کالاهایی هستند که برای واردات و صادرات و عبور از مرز کشور ضوابط و شرایطی دارند. در واقع این کالا ها برای ترخیص از گمرک نیازمند اخذ مجوز از سازمان‌ها و ارگان‌های ذی‌ربط و وابسته هستند.

کالاهای ممنوع

واردات یا صادرات این کالاها بنا به دلایل اقتصادی، سیاسی و منافع کشور ممنوع است. به بیانی دیگر کالاهایی که در این لیست وجود دارند برای تجارت ممنوع بوده و امکان ترخیص از گمرک را ندارند. در صورتی که بازرگانی این قانون را نادیده بگیرد با او برخورد قانونی شده و کالای وی قاچاق محسوب می‌شود.آشنایی با گمرک فرودگاه امام خمینی:برای در استان تهران می‌توانید چهار مرکز گمرکی را انتخاب کنید. ، فرودگاه امام خمینی، گمرک پست و گمرک غرب،  چهار گمرک اصلی تهران هستند. از بین گزینه‌های موجود، گمرک امام خمینی بیشتر برای ترخیص بارهای هوایی مورداستفاده قرار می‌گیرد.بیش از 90 درصد واردات هوایی از طریق این فرودگاه انجام می‌شود.

بیشترین حجم واردات این فرودگاه شامل واردات از چین، واردات از دبی و واردات از اروپا است. در واردات هوایی سرعت ترخیص کالا اهمیت ویژه‌ای دارد. در این فرودگاه برای سرعت دادن به فرایند ترخیص از سیستم‌های مکانیزه و بارکدخوان‌های الکترونیکی استفاده می‌شود. به‌طوری که فرایند ترخیص کمتر از سه تا چهار روز زمان می‌برد.البته سرعت ترخیص کالا در فرودگاه امام خمینی بستگی به عوامل دیگری هم دارد. ازجمله اینکه باید با قوانین ترخیص آشنایی کامل داشته باشید و بتوانید پیچ و خم‌های اداری کار را پشت سر بگذارید. اگر با این فرایندها آشنایی لازم را ندارید، بهتر است کار را به یک کارشناس ترخیص باتجربه بسپارید.

بررسی ویژگی‌های مثبت گمرک امام خمینی:

اهمیت گمرک امام خمینی برای واردات هوایی کالا از کشورهای چین، دبی و دیگر کشورهای اروپایی است. ویژگی‌های مثبتی که باعث شده فرودگاه امام خمینی موردتوجه بازرگانان قرار بگیرد، عبارتند از:یک: نزدیکی به پایتخت:فرودگاه امام خمینی در اتوبان تهران – قم و فاصله 30 کیلومتری از پایتخت قرار دارد. نزدیکی به پایتخت از عوامل مهمی است که بازرگانان این فرودگاه را به دیگر فرودگاه‌های کشور ترجیح می‌دهند.دو: امکان استفاده از حمل و نقل ریلی و زمینی

فاصله کم این فرودگاه با پایتخت باعث شده تا فرایندهای حمل و نقلی با سرعت بیشتری انجام شود. این فرودگاه در اتوبان تهران – قم قرار دارد و امکان حمل زمینی بار را برای بازرگانان فراهم کرده است. از طریق این اتوبان می‌توانید به تمامی راه‌های کشور متصل شوید.نکته دیگر امکان استفاده از حمل و نقل ریلی است. حمل ریلی ارزان‌ترین روش برای انتقال بار محسوب می‌شود و به‌واسطه نزدیکی فرودگاه امام خمینی به تهران، بازرگانان می‌توانند از این ویژگی نیز کمال استفاده را ببرند.سه: امکانات انبارداری و ترخیصی مناسب

بخش عمده‌ای از بارهای ارسالی با هواپیما شامل موارد دارویی، بهداشتی و کشاورزی می‌شوند. نگهداری از این کالاها نیاز به شرایط دمایی و محیطی خاصی دارد. برای حل این مشکل در گمرک امام خمینی از انبارهای سقف‌دار و مرتفع استفاده شده است.همچنین امکان استفاده از مخزن‌های یخچالی نیز برای نگهداری کالا در این گمرک وجود دارد.نکته دیگر مکانیزه بودن فرایند ترخیص کالا در فرودگاه امام خمینی است. استفاده از خطوط ریلی، کامپیوترهای بارکدخوان و دوربین‌های تشخیص بارکد باعث شده تا فرایند ترخیص در این فرودگاه سرعت بگیرد.

چهار: امنیت بالای انبارها و حمل و نقل:انبارهای این فرودگاه از امنیت بالایی برخوردار است. گمرک فرودگاه در محوطه اصلی فرودگاه قرار دارد و توسط دوربین‌های الکترونیکی محافظت می‌شود. انبارهای نگهداری به سیستم‌های مکانیزه و سنسورهای اطفای حریق نیز مجهز است که جلوی هرگونه حادثه‌ای را می‌گیرد.ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی:نسبت به واردات زمینی و دریایی هزینه بیشتری دارد و فقط در مواقعی استفاده می‌شود که زمان ارسال اهمیت ویژه‌ای برای بازرگانان داشته باشد. به‌ همین خاطر سرعت فرایند ترخیص نیز برای واردات هوایی اهمیت ویژه‌ای دارد.

ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی سرعت بالاتری نسبت به دیگر گمرک‌های کشور دارد زیرا استفاده از سیستم‌های مکانیزه و کارمندان باتجربه باعث شده تا این فرایند با سرعت بیشتری جلو برود. البته برای اینکه فرایند ترخیص را سریع‌تر طی کنید، باید قوانین گمرکی را بشناسید و تجربه خوبی در زمینه ترخیص داشته باشید.اگر می‌خواهید فرایند ترخیص را با خیال راحت‌تری پشت سر بگذارید، می‌توانید از ترخیص‌کاران آستریا کمک بگیرید.چه کالاهایی در گمرک امام خمینی ترخیص می‌شوند؟ارسال بارهای هوایی اغلب در حجم کم انجام می‌شود؛ زیرا ارسال بارهای سنگین هزینه بالایی دارد و گزینه مناسبی برای این موارد نیست.

در ضمن گمرک فرودگاه امام خمینی مجهز به انبارهای یخچال دار است که برای نگهداری کالاهای فاسد شدنی مانند کالاهای دارویی، ، ماهی و … مناسب استطی کردن این مراحل نیاز به دانش ترخیص دارد. اگر می‌خواهید بدون هیچ مشکلی ترخیص کالا را پشت سر بگذارید، پیشنهاد ما استفاده از ترخیص‌کاران شرکت بازرگانی آستریاست.هزینه ترخیص از گمرک امام خمینی چقدر است؟هرچقدر سرعت ترخیص از گمرک امام خمینی بالاست، اما هزینه‌های آن کمی بیشتر از گمرک‌های مرزی است. البته پایین آمدن هزینه‌های انبارداری باعث شده تا کنترل هزینه‌ها تا حد خوبی مدیریت شود. در ضمن دسترسی به آزادراه‌های کشور و حمل و نقل ریلی نیز از عوامل مهم در کاهش هزینه‌های ترخیص و حمل کالاست.

اهمیت ترخیص کالا از گمرک:ترخیص کالا از گمرک مهم ترین فرآیند در زمینه واردات کالا به شمار آمده و همچنین این فرآیند بسته به قوانین و مقررات کشورها قوانین و سلسله مراتب گوناگونی را شامل می شود. در خصوص انجام این فرآیند مهم همواره لازم است که با مراحل ترخیص کالا از گمرک آشنا باشید و قوانین و مقررات آن را به خوبی بشناسید، چرا که در صورت بروز هرگونه بی دقتی و عدم شناخت کافی از مراحل انجام ترخیص کالا از گمرک، ترخیص کالای شما قاچاق شمرده شده و در نتیجه خسارت های مالی و اعتباری زیادی را برای شما به وجود می آورد.

اما با توجه به مشغله های کاری افراد بهتر آن است که برای انجام تمامی مراحل ترخیص کالا از گمرک این کار را به شرکت های فعال در این زمینه بسپارید و همواره برای انجام کارهای مربوط به ترخیص کالای تجارت خود از چنین شرکت هایی راهنمایی بگیرید و از تجربیات آن ها در این زمینه بهره مند شوید.در واقع شرکت هایی که در زمینه ترخیص کالا از گمرک فعالیت دارند، علاوه بر آنکه با تمام قوانین و مراحل انجام این کار آشنا هستند، بارها و بارها این کار را در مرزهای مختلف و در خصوص جا به جایی انواع مختلف کالاها انجام داده اند و در نتیجه تجربه کافی در این زمینه را دارند؛